Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

58 minutes ago, mixtri said:

Με άλλα λόγια αυτό σημαίνει ότι ο IMS της wind είναι ίδιος με τη σταθερή. Goodbye volte roaming.

Πράγματι είναι γιατί τα συστήματα είναι ενιαία (χρόνια τώρα, από το 2010) αλλά VoLTE Roaming μπορεί να υποστηριχθεί 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Πράγματι είναι γιατί τα συστήματα είναι ενιαία (χρόνια τώρα, από το 2010) αλλά VoLTE Roaming μπορεί να υποστηριχθεί 🙂

Απο την αρχή που άρχισε να προσφέρει η wind VoLTE, γνωρίζουμε οτι δεν υποστηρίζει Volte roaming.

Για το VoWifi αφήνει να εννοηθεί στο site οτι θα υποστηρίζεται και σε καθεστώς roaming, παρόλο που θέτει ως προυπόθεση να έχεις ενεργοποιήσει το VoLTE.

Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει μόνο το VoWifi σε καθεστώς περιαγωγής, χωρίς το VoLTE;

Link to comment
Share on other sites

Το VoWiFi Roaming θεωρητικά μπορεί να το υποστηρίξει κάθε πάροχος αν δεν έχει περιορισμό IP.

Το VoLTE Roaming είναι πιο σύνθετο και πρέπει να υποστηρίζεται τόσο από τον IMS του παρόχου όσο και από το δίκτυο του δικτύου που γίνεται η περιαγωγή. Το δεύτερο, δεν υποστηρίζεται από κανένα δίκτυο μέχρι στιγμής στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, paanos said:

Πράγματι είναι γιατί τα συστήματα είναι ενιαία (χρόνια τώρα, από το 2010) αλλά VoLTE Roaming μπορεί να υποστηριχθεί 🙂

Το μπορεί να υποστηριχθεί μέχρι την πράξη έχει τεράστια απόσταση. Αν ήταν να έχει ims της σταθερής γιατί το άργησαν τόσο…

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως έχουν βάλει μια καινούργια (άγνωστη) εταιρεία στα κινητά με υποστήριξη VoWiFi αλλά μόνο ένα αυτής της εταιρείας.

https://www.wind.gr/support/idiotes/diktio-kalipsi/pia-ine-ta-simvata-kinita-gia-to-vowifi-ke-pos-to-energopio

image.png

Το τελευταίο

Spoiler

Samnsung

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Mark_K said:

Τόσος κόπος για ένα τυπογραφικό...

Το θεώρησα αστείο, δεν είναι και off topic. Ίσα ίσα αρχείο πότε έβαλαν καινούργια εταιρεία πέρα από την Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς πως είναι off topic.... Απλά έτσι όπως το γράφεις στην αρχή μπορεί να ψαρώσει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

Σε wifi calling έχω κανονικά εισερχόμενες, αλλά στις εξερχόμενες όταν απαντήσει ο απέναντι πέφτει η γραμμή και βγαίνει μήνυμα "Server error, try again later". Έχει συμβεί σε κάποιον ?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, noker said:

Σε wifi calling έχω κανονικά εισερχόμενες, αλλά στις εξερχόμενες όταν απαντήσει ο απέναντι πέφτει η γραμμή και βγαίνει μήνυμα "Server error, try again later". Έχει συμβεί σε κάποιον ?

 

Με restart του κινητού φαίνεται να διορθώθηκε, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσω το VoWiFi απο ενα κινητο που συμβατό και μπορεί να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και κατόπιν βαλω τη sim σε ένα κινητό που δεν είναι στη λίστα (Oneplus 10 pro), θα λειτουργεί το VoWiFi;

Στην Cosmote παλιότερα είχε δουλέψει με oneplus 6 που δεν υποστηριζόταν τοτε. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε, δοκίμασε το να δεις να μάθουμε και εμείς... (Αν βρεις συμβατή συσκευή βέβαια).

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone 11 σύνδεση wind, προσπάθησα να ενεργοποιήσω το volte. Δε τα κατάφερα σύμφωνα με τις οδηγίες του σάιτ της wind. Ενώ είναι πολύ απλό το κάνουν δύσκολο.  Μόλις καλεί, αμέσως απο 4G γυρνάει σε 3G. 
Κάλεσα το 13700 και αφού άκουσα το μποτ με τις διαφημίσεις, μου είπανε πάρτε με χρέωση στο 13800!

Λες και το κάνουν επίτηδες ένα πράμα. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, hercoulis said:

Σε iPhone 11 σύνδεση wind, προσπάθησα να ενεργοποιήσω το volte. Δε τα κατάφερα σύμφωνα με τις οδηγίες του σάιτ της wind. Ενώ είναι πολύ απλό το κάνουν δύσκολο.  Μόλις καλεί, αμέσως απο 4G γυρνάει σε 3G. 
Κάλεσα το 13700 και αφού άκουσα το μποτ με τις διαφημίσεις, μου είπανε πάρτε με χρέωση στο 13800!

Λες και το κάνουν επίτηδες ένα πράμα. 

Στείλε τους μέσω του live chat. Εγώ για το 5g μια φορά τους είχα στείλει από εκεί και μου ενεργοποίησε και το VoLTE σε κάτω από 5 λεπτά. Πρόσφατα πήρα στο 13700 και αν έλεγα τεχνικό πρόβλημα κινητής στο ρομπότ τότε με άφηνε να περιμένω σύνδεση με άνθρωπο αλλιώς μου έλεγε να πάρω το 13800 όπως σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, hercoulis said:

Σε iPhone 11 σύνδεση wind, προσπάθησα να ενεργοποιήσω το volte. Δε τα κατάφερα σύμφωνα με τις οδηγίες του σάιτ της wind. Ενώ είναι πολύ απλό το κάνουν δύσκολο.  Μόλις καλεί, αμέσως απο 4G γυρνάει σε 3G. 
Κάλεσα το 13700 και αφού άκουσα το μποτ με τις διαφημίσεις, μου είπανε πάρτε με χρέωση στο 13800!

Λες και το κάνουν επίτηδες ένα πράμα. 

Σε συμβολαιο έπαιζε αμέσως,είχα το SE 2020 με τον Α13 όπως η συσκευη σου. 
Μέσω chat προσπάθησε και θα στο ανοίξουν το VoLTE. Παίζει άψογα με τη Wind,κανένα θέμα στο να χάνω κλήσεις. Αν έχασα κλήσεις ήταν καθαρά θέμα δικτύου. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung S22 Ultra ειδα μολις τώρα σύμβολο vowifi χωρις να κανω τιποτα !!! 

Για να δούμε !!! 

Edit 1

Εξαφανίστηκε μετα απο λιγα λεπτά βέβαια. 

Ισως γιατι εχω σχετικά καλό σήμα 4g/5g σπιτι ??

Edit 2

Σε airplane mode με ενεργό wifi εμφανίζει το wifi calling , έστειλα και sms και εξερχόμενη κλήση. 

Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2022 at 10:43 ΠΜ, Arinos said:

Παρατήρησα πως έχουν βάλει μια καινούργια (άγνωστη) εταιρεία στα κινητά με υποστήριξη VoWiFi αλλά μόνο ένα αυτής της εταιρείας.

https://www.wind.gr/support/idiotes/diktio-kalipsi/pia-ine-ta-simvata-kinita-gia-to-vowifi-ke-pos-to-energopio

image.png

Το τελευταίο

  Hide contents

Samnsung

 

Τραγικό. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eχω το samsung galaxy a42. Εστειλα το μήνυμα που λέει, ήρθε απάντηση "Η εντολή για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας vowifi έχει σταλεί επιτυχώς" αλλά δεν ενεργοποιήθηκε κάτι.. Volte και 5g δούλεψαν κατευθείαν χωρίς κάποια ενέργεια απο μεριάς μου. Αν και πλέον το διόρθωσαν στη σελίδα τους, vowifi δεν παίζει στο a42

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bbbb said:

Eχω το samsung galaxy a42. Εστειλα το μήνυμα που λέει, ήρθε απάντηση "Η εντολή για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας vowifi έχει σταλεί επιτυχώς" αλλά δεν ενεργοποιήθηκε κάτι.. Volte και 5g δούλεψαν κατευθείαν χωρίς κάποια ενέργεια απο μεριάς μου. Αν και πλέον το διόρθωσαν στη σελίδα τους, vowifi δεν παίζει στο a42

 

Μήπως τελικά το σωστό ήταν στην αρχική ανακοίνωση "Samnsung" και δεν καλύπτει την δική σου εταιρία?😂

Πέρα από την πλάκα όμως έκανες και κανένα 2 reboot με ενεργοποιημένο το wifi εκ των προτέρων?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, bbbb said:

Αν και πλέον το διόρθωσαν στη σελίδα τους, vowifi δεν παίζει στο a42

 

Πρέπει να τρέχεις CSC EUR, όχι COS ή VGR.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 said:

Σε Samsung S22 Ultra ειδα μολις τώρα σύμβολο vowifi χωρις να κανω τιποτα !!! 

Για να δούμε !!! 

Edit 1

Εξαφανίστηκε μετα απο λιγα λεπτά βέβαια. 

Ισως γιατι εχω σχετικά καλό σήμα 4g/5g σπιτι ??

Edit 2

Σε airplane mode με ενεργό wifi εμφανίζει το wifi calling , έστειλα και sms και εξερχόμενη κλήση. 

Στο μενου ρυθμισεων των κλησεων μολις εμφανιστηκε επιλογη για κλησεις wifi...

Έστειλα sms στο 1202 και ηρθε απαντηση οτι η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται...

S22u επισης...

Screenshot_20220710-172508_Call settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το Xiaomi 11T pro. Έστειλα μήνυμα 1202 και ενεργοποιήθηκε κανονικά.

Τώρα το εξής παράδοξο.

Ήμουν Ιορδανία και σε wifi αεροδρομίου και ξενοδοχείου, το vowifi της wind δούλευε άψογα. 

Για κάποιο λόγο στο δεύτερό μου κινητό το xiaomi 9T pro με vodafone, το vowifi στην Ιορδανία, αρνιόταν να εμφανιστεί.

Τώρα γύρισα και είμαι Ικαρία και έχω vowifi στο vodafone στο xiaomi 9T pro και στο xiaomi 11T pro wind , αρνείται να εμφανιστεί. Πάντα στο ιδιο wifi δίκτυο και δοκιμασμένα σε διάφορα wifi στην Ιορδανία και στην Ικαρία.

 

Τι γινεται ρε παιδιά;

Επιλεκτικό στο wifi και στην τοποθεσία ειναι το vowifi της vodafone και της wind;

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό το φαινόμενο;

 

P.S. στο χωριό που βρίσκομαι όλο το δίκτυο και τα WiFi ειναι της Cosmote. Στην αρχή θεώρησα οτι η cosmote μπλοκάρει το vowifi της wind, αλλά ακόμα και με open VPN , αρνείται το vowifi της wind να δουλέψει.

Edited by Dias1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ακόμα δεν έχουν ρυθμίσει σωστά τις IP. Να τους το αναφέρεις για να το δουν. Το ότι έπαιζε στο εξωτερικό πιθανότατα οφείλεται σε αυτο και δεν νομίζω να μείνει έτσι ιδίως σε περιοχές εκτός ΕΕ.

Το VPN του κινητού δεν χρησιμοποιείται από το VoWiFi και αν θέλεις να χρησιμοποιείς VoWiFi μέσω VPN χρειάζεται να συνδέεται το κινητό σε αυτό (πχ ρουτερ που υποστηρίζει VPN)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...