Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σημαίνει εικονικό;

Αν μπορεί ταυτόχρονα να κάνει κλήση και να χρησιμοποιεί το ίντερνετ μέσω 4g, τότε το volte είναι ενεργοποιημένο.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το βγάζει

Είναι εικονικό μου είπανε

 

Poco m3 και μου δούλευε άψογα.

Τώρα με moto g9 plus τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει εικονικό;

Αν μπορεί ταυτόχρονα να κάνει κλήση και να χρησιμοποιεί το ίντερνετ μέσω 4g, τότε το volte είναι ενεργοποιημένο.

 

Έχεις δίκιο

 

Βλακείες μου λένε

Τι τσεκάρα με το network cell info lite

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Wind και Poco X3. Το κινητό έχει επιλογή VoLTE, αλλά δεν φαίνεται να ενεργοποιείται.

Στη sim1 έχω μια vodafone giga wifi on the spot (data only) και στη sim2 μια wind συμβόλαιο. Στο μενού των ρυθμίσεων sim, για την wind βγάζει επιλογή VoLTE, που είναι ενεργοποιημένη. Ωστόσο, δεν εμφανίζεται τέτοιο σήμα δίπλα στις μπάρες.

Για τη vodafone, αντί για επιλογή VoLTE, έχει επιλογή VoWiFi (αλλά εφόσον είναι κάρτα data, δεν μπορεί να κάνει κλήσεις).

Λόγω του ότι έχω πολύ κακό σήμα στο γραφείο μου, θα μου έλυνε το πρόβλημα εάν υπήρχε επιλογή VoWiFi από τη wind, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να περιμένω για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σε εμένα το βγάζει χωρίς να έχω ανοικτά τα data

H wind το έχει ενεργοποιήσει και όταν δοκιμάζω να καλέσω μένει στο LTE στο πρόγραμμα Network Cell info LITE

αρα δουλεύει

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα το βγάζει χωρίς να έχω ανοικτά τα data

H wind το έχει ενεργοποιήσει και όταν δοκιμάζω να καλέσω μένει στο LTE στο πρόγραμμα Network Cell info LITE

αρα δουλεύει

 

Ευχαριστώ για την εφαρμογή, δεν την ήξερα. Επιβεβαιώνεται αυτό που είχα δει. Όταν καλώ κάποιον (χρήση sim2 - wind) αλλάζει σε 3G. Μήπως χρειάζομαι πιο καινούργια sim? Ή ενεργοποιείται με κάποιον άλλο τρόπο η γραμμή?

 

Για να είμαι ειλικρινής, ούτως ή άλλως δεν σκάω γι' αυτό, θα μου έλυνε το πρόβλημα του κακού σήματος μόνο εάν είχε VoWiFi. Έχει κανείς ιδέα αν και πότε θα το ενεργοποιήσει η Wind?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας, η τεχνολογία VoWiFi θα πρέπει να φέρει και αλλαγές στις χρεώσεις. Πώς γίνεται πχ η υπηρεσία Viber-Out να δίνει απεριόριστη ομιλία σε σταθερά και κινητά 60 χωρών με €5.99 το μήνα?

 

Η φτηνότερη επιλογή σήμερα θα ήταν να πάρει κάποιος ένα δίκαρτο κινητό, μια sim καρτοκινητού που θέλει 10 ευρώ ανά δίμηνο (άρα €5/μήνα) για να κρατάει τον αριθμό, μια wifi on the spot της vodafone με 40GB/€10/μήνα και Viber-Out με €6 το μήνα. Σύνολο €21/μήνα για πρακτικά απεριόριστα data και φωνή προς όλο τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνουμε ρε φίλε στα Βαλκάνια.... και στις Ρωσίες

Μόλις μας τηλεφωνούν δε το σηκώνουμε και τους τηλεφωνούμε εμείς

 

Είναι δυνατόν να απαντήσεις κλήση στην Σερβία!!!!???? θέλεις ένα μισθό

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Απλά μιλά μαζί τους στο chat ή στο 13700( δήλωσε "βλάβη" ίντερνετ στο κινητό για να σε συνδέσουν και μετά ανέφερε τους να ενεργοποιηθεί η λειτουργία VoLte στον αριθμό που σε ενδιαφέρει).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας, η τεχνολογία VoWiFi θα πρέπει να φέρει και αλλαγές στις χρεώσεις. Πώς γίνεται πχ η υπηρεσία Viber-Out να δίνει απεριόριστη ομιλία σε σταθερά και κινητά 60 χωρών με €5.99 το μήνα?

Δεν έχει καμία σχέση το VoWiFi ενός παρόχου με μια Voip υπηρεσία.

Στο πρώτο, όλη η υποδομή του παρόχου χρησιμοποιείται, εκτός από το ραδιοδίκτυο. Με το ίδιο σκεπτικό, θα έπρεπε οι κλήσεις σε 2G να έχουν διαφορετική τιμολόγηση από αυτές σε 3G και από αυτές με VoLTE, γιατί το 2G δίκτυο έχει κάνει απόσβεση σαν παλιότερη τεχνολογία.

Το Voip, είναι μια υπηρεσία χωρίς καθόλου ραδιοδίκτυο. Η υποδομή που χρησιμοποιεί για να διεκπεραιώσει κλήσεις (γιατί μόνο αυτό κάνει), είναι πολύ μικρότερη από αυτή ενός παρόχου. Αυτό συνεπάγεται και λιγότερα έξοδα, άρα μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.

 

Επιπλέον, βλέπουμε ότι πλέον τα περισσότερα συμβόλαια δίνουν απεριόριστη ομιλία, αλλά και μια τάση των παρόχων για περισσότερα λεπτά ομιλίας προς όλους (βλέπε πρόσφατες αλλαγές στα F2G πακέτα). Ένα διαφορετικό πλάνο τιμολόγησης ίσως να είχε αξία πριν πολλά χρόνια, όπου τα λεπτά προς όλους δινόντουσαν με το "σταγονόμετρο".

 

Τι κάνω λάθος;

Όρισέ την προσωρινά ως κάρτα δεδομένων, και δες αν παίζει. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα παίξει, οπότε πηγαίνεις (με επιλεγμένη τη Wind SIM για δεδομένα) στο ονόματα σημείου πρόσβασης και δημιουργείς ένα νέο APN με ονομα, APN, και τύπο APN “ ims “ (χωρίς τα αυτακια). Το αποθηκεύεις και δεν το ορίζεις ως προεπιλεγμένο.

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλώντας, η τεχνολογία VoWiFi θα πρέπει να φέρει και αλλαγές στις χρεώσεις. Πώς γίνεται πχ η υπηρεσία Viber-Out να δίνει απεριόριστη ομιλία σε σταθερά και κινητά 60 χωρών με €5.99 το μήνα?

 

 

 

Η φτηνότερη επιλογή σήμερα θα ήταν να πάρει κάποιος ένα δίκαρτο κινητό, μια sim καρτοκινητού που θέλει 10 ευρώ ανά δίμηνο (άρα €5/μήνα) για να κρατάει τον αριθμό, μια wifi on the spot της vodafone με 40GB/€10/μήνα και Viber-Out με €6 το μήνα. Σύνολο €21/μήνα για πρακτικά απεριόριστα data και φωνή προς όλο τον κόσμο.

Υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις και αν δεν μιλάει κάποιος πάνω από 1000' τον μήνα να την βγάζει με 6-7€ και με καλύτερη ποιότητα από το Viber, που έχει ένα θέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Πάρε στο τμήμα βλαβών 13700 δίχως χρέωση είναι, ανέφερε ενεργοποίηση volte και θα σε φτιάξουν. Εναλλακτικά μπορείς και στο chat της wind ,αναφέρεις κινητή f2go ενεργοποίηση Volte.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Exω oneplus 8t και δεν εχω volte. Πηρα τηλεφωνο και δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι δεν εχω
Link to comment
Share on other sites

Άστα πονεμένη ιστορία...το ίδιο και με το 7 Pro και όλη την διαδικασία είχα κάνει που περιγράφουν τα παιδιά εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477898

Ενεργοποιήθηκαν οι διακόπτες όμως ποτέ δεν δούλεψε Volte με κάρτα SIM Wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαι οι ίδιοι μου είπαν ότι το εχουν ενεργοποιημένο το Volte σε συνεχείς επικοινωνίες που έκανα μαζί τους.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Με samsung note 10 plus δεν έχω δει volte ακόμη στο f2g. Δεν υποστηρίζεται η συσκευή ή πρέπει να κάνω κάτι?

 

Το διακόπτη του vote τον έχεις ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις της συσκευής σου?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Exω oneplus 8t και δεν εχω volte. Πηρα τηλεφωνο και δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι δεν εχω

 

Άστα πονεμένη ιστορία...το ίδιο και με το 7 Pro και όλη την διαδικασία είχα κάνει που περιγράφουν τα παιδιά εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477898

Ενεργοποιήθηκαν οι διακόπτες όμως ποτέ δεν δούλεψε Volte με κάρτα SIM Wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαι οι ίδιοι μου είπαν ότι το εχουν ενεργοποιημένο το Volte σε συνεχείς επικοινωνίες που έκανα μαζί τους.

 

Δεν υποστηρίζει η wind καμία oneplus συσκευή, ούτε αυτές που πουλάει επίσημα από τα καταστήματα της.

Ούτε στο θέμα του volte ούτε σε αυτό του 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό διαπίστωσα κι εγώ με το 7 Pro που είχα μέχρι πρότινος...με Samsung fe & Mi 10 T όλα κομπλέ απ'την πρώτη στιγμή που ανοίχτηκαν και ενεργοποιήθηκαν οι συσκευές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοώ για την λειτουργία του Volte , διότι 5g δεν υποστήριζε το 1+ 7 προ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ρυθμίσεις στο λειτουργικό, δεν μπορεί η wind να πατήσει ένα κουμπί και να παίξει. Πρέπει να ενδιαφερθεί ο κατασκευαστής για να τις ενσωματώσει με update λογισμικού. Δηλαδή περισσότερο είναι θέμα να υποστηρίξει η oneplus τη wind στο volte.

Έχει σαν μάρκα αντιπροσωπεία με φυσική παρουσία στην Ελλάδα; Αν όχι, ίσως από εκεί ξεκινάει το ζήτημα...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω συνδυαστικό το θέμα. Όπως είχα αναφέρει και παραπάνω την διαδικασία κατεβάζοντας το logkit απ'την 1+ ενώ δεν υπήρχαν διακόπτες εμφανίστηκαν κανονικά τόσο σε WiFi όσο και. Volte. Σε cosmote λοιπόν είχαν τα παιδιά κανονικά υποστήριξη ενώ στην Wind αν και στο on τίποτα δεν γινόταν όσες φορές και να επικοινώνησα με την τεχνική ομάδα. Τώρα στο 1+ 9 Pro επίσης το 5g ενεργοποιήθηκε αυτομάτως σε σχέση με το 8 Pro και αναφέρομαι φυσικά για cosmote στην περίπτωση του 9 Pro.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...