Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει η wind vowifi, έχει μόνο volte

 

 

.. και αυτό μόνο στα συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

τι κουλο τωρα αυτο , το εκανα και ειπε vowifi disabled

 

:lol::lol:

 

Και τώρα πρεπει να εχεις τις επιλογές στο μενου

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

VoWifi/volte carrier check disabled πρεπει να λεει αν πληκτρολογηθουν και οι 2 εντολές και οντως τωρα οι επιλογες για ενεργοποίηση του volte και του vowifi θα ειναι ορατες. Φυσικά η διαδικασία ξεκλειδώνει τις δυνατότητες στη συσκευή ανεξάρτητα αν τις υποστηρίζει και τις δύο η εταιρεία ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτοχος Xiaomi Mi 9T Pro με μια κάρτα Wind καρτοσύνδεση Plus σαν δεύτερη SIM (η πρώτη είναι Deutsche Telekom, κάτοικος Γερμανίας εδώ και κάποιους μήνες). Εδώ και λίγες μέρες βρίσκομαι στην Ελλάδα με άδεια και έχοντας προσέξει ότι εμφανίστηκε ο διακόπτης για ενεργοποίηση του VoLTE για την SIM της Wind χωρίς καν να απενεργοποιήσω τα carrier checks αποφάσισα να στείλω γραπτό αίτημα στην υποστήριξη μέσω της εφαρμογής MyWind για την ενεργοποίηση του VoLTE.

 

Τους πήρε 2 μέρες αλλά σήμερα το πρωί εμφανίστηκε το σηματάκι του VoLTE! Μακάρι να υποστηρίξουν και VoWiFi στο μέλλον.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά πάνω δεξιά έχει εικονίδιο VoLTE, χωρίς να το ζητήσω από τη WIND. Συσκευή Redmi 5 plus, σύνδεση συμβολαίου. uisXmoK.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η χρησιμότητα του VoWiFi είναι απείρως μεγαλύτερη από του VoLTE, ειδικά στη wind με το κατά τόπους ανεπαρκές σήμα. Η αδιαφορία της Wind επί του θέματος είναι απλά απογοητευτική. Τζάμπα περιμένουμε.

Κρίμα.:(

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι η ενεργοποίηση αυτών των υπηρεσιών δεν είναι κάτι απλό όπως το γύρισμα ενός διακόπτη. Από εκεί και πέρα, κακώς ίσως που δεν ενεργοποιούν και τις 2 υπηρεσίες μαζί αλλά δε ξέρουμε και τι γίνεται με τον εξοπλισμό που έχουν και τις άδειες χρήσης που πρέπει να πληρώσουν στους κατασκευαστές. Εξάλλου και η κόκκινη ανταγωνίστρια εξίσου χάλια τα έχει κάνει με μόνο την πράσινη να έχει και τις 2 υπηρεσίες λειτουργικές εδώ και καιρό.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι η ενεργοποίηση αυτών των υπηρεσιών δεν είναι κάτι απλό όπως το γύρισμα ενός διακόπτη. Από εκεί και πέρα, κακώς ίσως που δεν ενεργοποιούν και τις 2 υπηρεσίες μαζί αλλά δε ξέρουμε και τι γίνεται με τον εξοπλισμό που έχουν και τις άδειες χρήσης που πρέπει να πληρώσουν στους κατασκευαστές. Εξάλλου και η κόκκινη ανταγωνίστρια εξίσου χάλια τα έχει κάνει με μόνο την πράσινη να έχει και τις 2 υπηρεσίες λειτουργικές εδώ και καιρό.

 

Είναι διαφορετικό να μην υποστηρίζει το δίκτυο VoWiFI απο το να δινει η HUAWEI προσωρινα μονο VoWiFi μεχρι να υποστηριξει το Firmware το VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Η χρησιμότητα του VoWiFi είναι απείρως μεγαλύτερη από του VoLTE, ειδικά στη wind με το κατά τόπους ανεπαρκές σήμα. Η αδιαφορία της Wind επί του θέματος είναι απλά απογοητευτική. Τζάμπα περιμένουμε.

Κρίμα.:(

 

επιτρεψε μου να διαφωνησω. θεωρω οτι και τα 2 ειναι εξισου σημαντικα και θα εξηγησω:

προσωπικα δεν εχω πουθενα καλυτερο σημα με τις αλλες 2 απο αυτο που εχω με wind. Σπανια σε κανα κουτσοχωρι μονο σε καποιο σημειο να πιανει η cosmote Και σε αλλο οι αλλες 2.

απο την αλλη, πολλες φορες πλεον μου τυχαινει να με παιρνουν τηλ και να με ρωτανε κατι που να θελει ιντερνετ και εν κινησει πλεον μπορω και βλεπω, πχ αν εγινε μια πληρωμη με ενα γρηγορο log in στο app της τραπεζας, μια σημειωση απο το evernote, μια αναζητηση στα γρηγορα στο google κλπ κλπ. η παραλληλη χρηση δηλαδη της συσκευης ενω μιλας ειναι πολλες φορες σημαντικη οταν εισαι εξω οπου γυριζε σε 2G ενω τωρα κραταει το 4G κατα την ομιλια. Οποτε δε θα πω οτι ειναι πιο σημαντικο αυτο, καθως σπανια θα τυχω σε υπογειο με καλο wifi και κακο σημα, αυτο οκ μπορει να ειναι η δουλεια σου σε ενα υπογειο κλπ και οντως να ειναι ενοχλητικο σε μεγαλο βαθμο, αλλα αν νομιζω δεν ειναι τοσοι πολλοι αυτοι που εχουν τετοιο θεμα εναντι αυτων που θελουν στο δρομο γρηγορη προσβαση παραλληλα με ομιλια..χωρια η ποιοτητα ομιλιας που οντως εχει ανεβει 10 κλασσεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τυχαία σε κινητό Xiaomi (με Android 6.0) και Wind καρτοσυνδεση παίζει κανονικά το volte. Μου κάνει εντύπωση γιατί ούτε η cosmote ούτε η Vodafone παίζανε.
Link to comment
Share on other sites

Τυχαία σε κινητό Xiaomi (με Android 6.0) και Wind καρτοσυνδεση παίζει κανονικά το volte. Μου κάνει εντύπωση γιατί ούτε η cosmote ούτε η Vodafone παίζανε.

 

Πολύ σημαντική πληροφορία.

Είσαι με συμβόλαιο ή καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία σε κινητό Xiaomi (με Android 6.0) και Wind καρτοσυνδεση παίζει κανονικά το volte. Μου κάνει εντύπωση γιατί ούτε η cosmote ούτε η Vodafone παίζανε.
Η cosmote παίζει κανονικότατα εδώ και χρόνια εκτός και το λες για την έκδοση του Android που είναι παλιά

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κινητό δεν έπαιζε 100% η cosmote, με τις ίδιες ρυθμίσεις δεν φάνηκε να παίζει ούτε η Vodafone (δεν το είχα προσπαθήσει πολύ στην voda) και μόλις έβαλα την κάρτα της wind χωρίς να αλλάξω κάτι έπαιξε μόνο του.

Την υπηρεσία την είχα ενεργοποιήσει καιρό πριν από το 13700.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κινητό δεν έπαιζε 100% η cosmote, με τις ίδιες ρυθμίσεις δεν φάνηκε να παίζει ούτε η Vodafone (δεν το είχα προσπαθήσει πολύ στην voda) και μόλις έβαλα την κάρτα της wind χωρίς να αλλάξω κάτι έπαιξε μόνο του.

 

Την υπηρεσία την είχα ενεργοποιήσει καιρό πριν από το 13700.

Μηπως δεν έπιανε 4G με την cosmote για να το βγάλει;

Απίθανο αλλά, λέω μήπως, τες πα.

Η αλήθεια είναι ότι ο "συνδυασμός" παίζει μεγάλο ρόλο από αυτά μέχρι bluetooth ενώ θα έπρεπε να είναι "αυτονόητα"... Ποιος ξέρει;;;

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έπιανε. Στην wind δεν πείραξα τιποτα, ούτε επαναφορά ρυθμίσεων δεν είχε γίνει στο κινητό. Ό,τι ρυθμίσεις (#*#*volte και δεν ξέρω τι άλλο) είχα κάνει στην cosmote και δεν έπαιζε, με το που έβαλα την κάρτα εμφανίστηκε το σήμα.
Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση, την υπηρεσία την ενεργοποίησες στην κοσμοτε? έστειλες μνμ ή πήρες τηλέφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση, την υπηρεσία την ενεργοποίησες στην κοσμοτε? έστειλες μνμ ή πήρες τηλέφωνο?

 

Ναι εννοείται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω συμβόλαιο στην wind,και σαν συσκευή το Samsung galaxy note 8,πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να μου κάνουνε καμιά ρύθμιση;;;Δεν υπάρχει πουθενά στο κάρτα SIM και δυκτια να ενεργοποιήσω το volte...

Γιατί διαβάζω όσοι έχουν συμβόλαιο ενεργοποιείται αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ πως τα ενεργοποιούμε; Δεν λέει πουθενά πως γίνεται και το κινητό μου στη SIM της WIND (Q) δεν έχει καθόλου επιλογή για On/Off στο WiFi Calling ή το VoLTE...Βασικά δεν τα αναφέρει καθόλου.

 

Στη VF η συσκευή μου παίζει κανονικά και με τα δύο, αλλά εκεί τουλάχιστον έλεγε που θα στείλουμε το SMS για ενεργοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις ρυθμίσεις της συσκευής γίνεται οπότε πρέπει να ρωτήσετε στα ανάλογα νήματα. Η υπηρεσία όμως (αν και όσο λειτουργεί), λειτουργεί σε καρτοσυμβόλαια και συμβόλαια. Σε f2g και q όχι ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην παίζει ακόμη, αλλά σε ένα f2g που έχω εμφανίζει στο S10e τον διακόπτη για ενεργοποίηση volte στις ρυθμίσεις, χωρίς να κάνει τίποτα. Αντίστοιχα σε ένα Q που έχω, δεν εμφανίζει τίποτα στις ρυθμίσεις στην ίδια συσκευή. Οπότε λογικά, και να το δώσει στα καρτοκινητά, ενδεχομένως τα Q να παίξουν τελευταία.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Έγινε, ευχαριστώ. Νόμισα ότι η υπηρεσία ισχύει και για καρτοκινητά. Οπότε αναμένουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έχει εμφανιστεί εδώ μέσα κανένας που όντως να έχει ενεργοποιήσει και χρησιμοποιήσει αυτήν την υπηρεσία;

Γιατί μου φαίνεται ότι είναι αστικός μύθος η υπόθεση.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα στο xiaomi πιο πάνω όπως ανεφερα, λογικά παίζει κιόλας γιατί δεν μου ανέφερε κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...