Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι τέλος του έτους χοντρά χοντρά έχουν καλύψει τα πάντα με LTE. Καμία ενημέρωση για την πιο σημαντική υπηρεσία του LTE έχουμε; Ims πουθενά.

Edited by paanos

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Μιχάλη μου, το χάλι μου

Κι ασ'τα VoLTEματα, μπερδέματα...

 

Ειλικρινά για τηλέφωνο μόνο με 2G κάνεις δουλειά εδώ. Φαντάσου να έπρεπε να δρομολογηθεί η κλήση μέσω 4G. Μέχρι και το 3G έχει πρόβλημα και κάνει διακοπές και το ρίχνει σε 2G πάντα τελευταία.

Εγώ αν έπρεπε να αποφασίσω για κάτι τέτοιο, το VoLTE θα ήταν το τελευταίο που θα κοίταζα να λανσάρω όταν υπάρχουν περιοχές με τέτοιο σήμα το 2018. Και μιλάμε για αστικές περιοχές με πολύ κόσμο όχι τίποτα κατσάβραχα που δεν πατάει ψυχή ζώσα.3a23ff9340013128ffc82cfd6797445e.jpg

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Το Volte λειτουργεί με πολύ χαμηλό σήμα και απαιτει ελάχιστους πόρους πλην αυστηρό QoS. :) Είναι πολύ σημαντική υπηρεσία.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες το upload και πες μου αν νομίζεις πως επαρκεί. Εδώ με VoWIFI και όταν είσαι μακριά από το router/access point αρχίζουν τα παρατράγουδα και προβλήματα, με τέτοιου επιπέδου απόδοση σε 4G λες πως θα δουλεύει απροβλημάτιστα; Μακάρι, αλλά δεν το πιστεύω...

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Δες το upload και πες μου αν νομίζεις πως επαρκεί. Εδώ με VoWIFI και όταν είσαι μακριά από το router/access point αρχίζουν τα παρατράγουδα και προβλήματα, με τέτοιου επιπέδου απόδοση σε 4G λες πως θα δουλεύει απροβλημάτιστα; Μακάρι, αλλά δεν το πιστεύω...

 

Sent from my XT1580

 

Το WiFi είναι best effort protocol. Το LTE έχει εγγυημένο ρυθμό μετάδοσης. Δεν έχει σχέση η ταχύτητα. Αν ήταν έτσι το GSM δε θα έπαιζε. Ξεχνάς πολλά. Redundancy, coding... :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ είμαστε και θα το δούμε.

Επιμένω πάντως γιατί μιλάς θεωρητικά. Δεν έχεις ιδέα τι χάλι είναι η wind εδώ.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ είμαστε και θα το δούμε.

Επιμένω πάντως γιατί μιλάς θεωρητικά. Δεν έχεις ιδέα τι χάλι είναι η wind εδώ.

 

Sent from my XT1580

Όταν λες "εδώ" αναφέρεσαι στην περιοχή σου;

Είναι πολύ γενικό.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, στην περιοχή μου αναφέρομαι.

Και για να καταλάβετε τι εννοώ, οι κλήσεις πλέον ακόμα και να ξεκινούν με 3G μετά από λίγο γυρίζουν πάντα σε 2G, με την ποιότητα (ήχου) να παίρνει την κατηφόρα. Δοκίμασα κλήση σε αριθμό wind που βρίσκεται σε περιοχή με πολύ καλό σήμα, και ήταν απογοητευτικά. Στο καπάκι κάλεσα τον ίδιο αριθμό από Cosmote(που κατά γενική ομολογία έχει χάλια ποιότητα ήχου όταν καλείς σε άλλο πάροχο) και ήταν πολύ πιο καθαρή η συνομιλία. Το άτομο που καλούσα ήταν συμφορουμίτης και αν θέλει μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Στα του internet, πάρα πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις τα βασικά, με τα speedtests συχνά να μην ολοκληρώνονται για λόγους συνδεσιμότητας.

Πως μπορεί με αυτό το δίκτυο να παίξει σωστά VoLTE εδώ, όπως ισχυρίζεται ο Μιχάλης, μένει να το δούμε.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Το Volte όπως θα έχεις δει και από cosmote παίζει με τρελά χαμηλές στάθμες σήματος :) Κατά γενική ομολογία ακόμα και να μην έχεις data παίζει. Άλλο interface. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, όχι...

Όταν δεν έχει καλό σήμα το γυρίζει σε WiFi, έχοντας ορίσει προτίμηση σε δίκτυα κινητής. Σε σημεία που είναι πραγματικά χάλια χάνεται η ένδειξη VoLTE.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό που υποστηρίζεις. Όταν δηλαδή το δίκτυο είναι χάλια σε ένα σημείο να δουλεύει απροβλημάτιστα για φωνή.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, όχι...

Όταν δεν έχει καλό σήμα το γυρίζει σε WiFi, έχοντας ορίσει προτίμηση σε δίκτυα κινητής. Σε σημεία που είναι πραγματικά χάλια χάνεται η ένδειξη VoLTE.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό που υποστηρίζεις. Όταν δηλαδή το δίκτυο είναι χάλια σε ένα σημείο να δουλεύει απροβλημάτιστα για φωνή.

 

Sent from my XT1580

 

Στη φωνή έχεις αλλά 10dB περιθώριο σε σχέση με τα data. Είναι θέμα σχεδιασμού στο VoLTE. Δε σου λέω να μην έχεις καθόλου σήμα. Η cosmote μπορεί να έχει ρυθμίσει διαφορετικά. Εγώ πχ έχω κλειδώσει σε 4g only και δεν έχω θέματα... Μιλάω ακόμα και από μέρη που το gsm δεν...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ασφαλές να κρίνεις εξ αποστάσεως βασιζόμενος σε διαφορετικά δεδομένα.

 

edit: Και επειδή μου φαίνεται πως δεν γίνομαι αντιληπτός, δες αυτό :

Screenshot_20181004-114211.png

Θέλεις να πεις πως αν είχε φωνή θα ήταν αναλογικά σαν να έβλεπες 109dBm στα δεδομένα;

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Με SNR -5 άνετα. Έχεις ακόμα 3dB.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά. Όπως είπα θα το δούμε.

Αν οι ίδιοι θεωρούν πως είναι οκ το δίκτυο για να το υποστηρίξει, λογικά δεν θα αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, στην περιοχή μου αναφέρομαι.

Και για να καταλάβετε τι εννοώ, οι κλήσεις πλέον ακόμα και να ξεκινούν με 3G μετά από λίγο γυρίζουν πάντα σε 2G, με την ποιότητα (ήχου) να παίρνει την κατηφόρα. Δοκίμασα κλήση σε αριθμό wind που βρίσκεται σε περιοχή με πολύ καλό σήμα, και ήταν απογοητευτικά. Στο καπάκι κάλεσα τον ίδιο αριθμό από Cosmote(που κατά γενική ομολογία έχει χάλια ποιότητα ήχου όταν καλείς σε άλλο πάροχο) και ήταν πολύ πιο καθαρή η συνομιλία. Το άτομο που καλούσα ήταν συμφορουμίτης και αν θέλει μπορεί να το επιβεβαιώσει.

Στα του internet, πάρα πολλές φορές δεν μπορείς να κάνεις τα βασικά, με τα speedtests συχνά να μην ολοκληρώνονται για λόγους συνδεσιμότητας.

Πως μπορεί με αυτό το δίκτυο να παίξει σωστά VoLTE εδώ, όπως ισχυρίζεται ο Μιχάλης, μένει να το δούμε.

 

Sent from my XT1580

Έτσι είναι θα επιβεβαιώσω..

 

η θεωρία καλή είναι αλλά όταν έρχεται πραγματικότητα η θεωρία γίνεται ψεύτρα

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο Μαρκ έγιναν

 

Αφήστε την θεωρία και πείτε τα γεγονότα όπως είναι.

 

Βραβείο από της εταιρείες δεν θα πάρει κανένας για τα καλά του λόγια.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Στο δωμάτιο μου μου έχω -122dBm LTE B8 και είμαι κλειδωμένος σε VoLTE 2 μήνες τώρα. Λέτε να μιλάω "θεωρητικά"; Έχω ξεχάσει τι είναι η 3η γενιά και η 2η γενιά... Μόνο όταν κάνω roaming.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και δε σου ρουφάει τη μπαταρία;

 

Ναι θεωρητικά μιλάς, γιατί κρίνεις με τα δεδομένα ενός ξένου δικτύου.

Εδώ ,όπως σου είπα ,όταν είναι τόσο χάλια το δίκτυο σε ρίχνει είτε σε 3G είτε σε WiFi αν έχεις. Και να πω την αλήθεια λογικό το βλέπω.

Ευτυχώς δεν έχω κάποιο φετίχ που να "φτιάχνομαι" με την ένδειξη VoLTE. Το ζήτημα είναι να κάνεις τη δουλειά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Και δε σου ρουφάει τη μπαταρία;

 

Ναι θεωρητικά μιλάς, γιατί κρίνεις με τα δεδομένα ενός ξένου δικτύου.

Εδώ ,όπως σου είπα ,όταν είναι τόσο χάλια το δίκτυο σε ρίχνει είτε σε 3G είτε σε WiFi αν έχεις. Και να πω την αλήθεια λογικό το βλέπω.

Ευτυχώς δεν έχω κάποιο φετίχ που να "φτιάχνομαι" με την ένδειξη VoLTE. Το ζήτημα είναι να κάνεις τη δουλειά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

 

Sent from my XT1580

 

Το αντίθετο θα έλεγα. Το VoLTE αν μιλάμε για επίπεδο φυσικής μετάδοσης είναι πολύ πιο energy efficient. Αν μιλάμε για coding εντάξει είναι πιο ισχυρό αλλά υποτίθεται ότι για αυτό το χρησιμοποιείς.

Φυσικά εξαρτάται από την υλοποίηση και αυτό που προτείνουμε στους providers είναι να τεστάρουν διεξοδικά τη λύση σε lte only solutions. Γιατί όντως από πάροχο σε πάροχο υπάρχει διαφορά.

Επιπλέον το deployment διαφέρει. Το VoLTE θέλει tuning. Δεν είναι άντε το ενεργοποιήσαμε. Κάνεις δε θέλει να ρίξει τα ΚΡΙ στη φωνή....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έλεγε και ο υπέθυνος του IMS για όλο το DT group πριν κάνουν launch. Μέχρι να πιάσεις τα ίδια ή καλύτερα KPI με το GSM/UMTS δεν το δίνεις σε κατανάλωση.

https://knect365.com/5g-virtualisation/article/f46d6020-3150-4900-bccf-2685d4d28277/delivering-volte-and-vowifi-qa-with-matthias-linder-cosmote

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια έλεγε και ο υπέθυνος του IMS για όλο το DT group πριν κάνουν launch. Μέχρι να πιάσεις τα ίδια ή καλύτερα KPI με το GSM/UMTS δεν το δίνεις σε κατανάλωση.

https://knect365.com/5g-virtualisation/article/f46d6020-3150-4900-bccf-2685d4d28277/delivering-volte-and-vowifi-qa-with-matthias-linder-cosmote

 

Πιστεύεις ότι δηλαδή αυτό blockarei τη Wind; :confused: To VoLTE πιάνει πολύ καλά KPIs από μόνο του... Το VoWiFi νομίζω αφαιρεί βαθμούς καθότι η Wind έχει καταπληκτικό 2G.;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι δηλαδή αυτό blockarei τη Wind; :confused: To VoLTE πιάνει πολύ καλά KPIs από μόνο του... Το VoWiFi νομίζω αφαιρεί βαθμούς καθότι η Wind έχει καταπληκτικό 2G.;)

 

Θα διαφωνησω.Γιατι πιστευω οτι με VoLTE+VoWiFi θα καλυψει το 2G.

Γιατι μιλας με HD Voice,αλλα καπου το χανεις σε δυσκολα σημεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το 2g είναι ότι συνΤονίζουν στο 3g και δε μιλάμε Τελικά.

 

Δε πέφτει σε 2Τζι.... παραμένει σε ασθενές 3τζι

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα και καλή χρονιά! Κάνα νεότερο σχετικά με το θέμα; Θα γίνει η Wind η δεύτερη εταιρεία κινητής με VoLTE στην Ελλάδα;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χλωμό, κατά τη γνώμη μου.

Στο volte κομμάτι υπάρχουν πολλά σημεία που δεν θα κάνει διάφορα γιατί το δίκτυο είναι χάλια.

Βέβαια θα βοηθούσε πολύ το VoWIFI, αλλά λογικά πάνε πακέτο αυτά τα 2.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χλωμό, κατά τη γνώμη μου.

Στο volte κομμάτι υπάρχουν πολλά σημεία που δεν θα κάνει διάφορα γιατί το δίκτυο είναι χάλια.

Βέβαια θα βοηθούσε πολύ το VoWIFI, αλλά λογικά πάνε πακέτο αυτά τα 2.

 

Sent from my SM-G930F

 

Με βάση αυτό που είδα όταν ήρθα στην Ελλάδα, η Wind έχει VoLTE ready RAN. Συνεχής κάλυψη και αρκετά γρήγορα handovers. Δεν είχα πρόβλημα πουθενά. Το VoLTE δε θέλει 200Μbps για να παίξει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...