Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts


Δηλαδη 25% εκπτωση με την καρτα Eurobank περασμενη στο Wallet? Μηπως ειναι 20%?
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tfd1978 said:


Δηλαδη 25% εκπτωση με την καρτα Eurobank περασμενη στο Wallet? Μηπως ειναι 20%?

20% είναι, το υπολόγιζα και εγώ για να κάνω αλλαγή από το SE που πήρα περυσι αλλά δεν αξίζει. Περιορισμένες δυνατότητες στο Portait mode και δεύτερον θα πάω μια γενιά πίσω (A13 vs A12).

Ωστόσο είναι εξαιρετική επιλογή για budget αναβάθμιση από τα παλιά iPhone

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

20% είναι, το υπολόγιζα και εγώ για να κάνω αλλαγή από το SE που πήρα περυσι αλλά δεν αξίζει. Περιορισμένες δυνατότητες στο Portait mode και δεύτερον θα πάω μια γενιά πίσω (A13 vs A12).
Ωστόσο είναι εξαιρετική επιλογή για budget αναβάθμιση από τα παλιά iPhone
 

Σαν συσκευη, την εχω για δευτερη και ειναι αριστη σε ολα της! Το ποσο με την εκπτωση των 20%, ειναι 324,16€ (γιατι ειναι 389€ δια 1,20 και οχι 389€ - 20%). Παρα πολυ καλη τιμη για μια τετοια συσκευη, ασυζητητη!
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tfd1978 said:


Σαν συσκευη, την εχω για δευτερη και ειναι αριστη σε ολα της! Το ποσο με την εκπτωση των 20%, ειναι 324,16€ (γιατι ειναι 389€ δια 1,20 και οχι 389€ - 20%). Παρα πολυ καλη τιμη για μια τετοια συσκευη, ασυζητητη!

Το ξέρω, ευκαιρία για αναβάθμιση

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, ευκαιρία για αναβάθμιση
 

Οντως! Εγω με τα παντα ανοιχτα, 4G/3 emails/καιρος/μηνυματα/browsing/τα παντα ολα δηλαδη, η μπαταρια του δεν καταλαβαινει τιποτα, ειδικα μπροστα στο 12 mini που εχω στην αλλη τσεπη. Ανετα κοντραρει το 12 pro max που εχω.
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, tfd1978 said:


Οντως! Εγω με τα παντα ανοιχτα, 4G/3 emails/καιρος/μηνυματα/browsing/τα παντα ολα δηλαδη, η μπαταρια του δεν καταλαβαινει τιποτα, ειδικα μπροστα στο 12 mini που εχω στην αλλη τσεπη. Ανετα κοντραρει το 12 pro max που εχω.

Δηλαδή με το iPhone SE που έχω έχει καλύτερη μπαταρία σίγουρα λόγω mAh.

Βγαζει όμως την ημέρα;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το iPhone SE που έχω έχει καλύτερη μπαταρία σίγουρα λόγω mAh.
Βγαζει όμως την ημέρα;

Την βγαζει με πολυ μεγαλη ανεση!! Με υπολοιπο 30-40% για μενα..
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tfd1978 said:


Την βγαζει με πολυ μεγαλη ανεση!! Με υπολοιπο 30-40% για μενα..

Δεν ξέρω,αν εξαιρέσω την μπαταρία είμαι πολύ ευχαριστημένος από το SE και σκεφτόμουν για iPad να το συνδυάσω. Θα δείξει βεβαια

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι ατιμη εταιρια ειναι αυτη η μαναβικη, εδωσε το ξεκλειδωμα με μασκα σε οσους ειναι με 12ρι και πανω....παντως με την 15.4 παει μπαλα η συσκευη!!

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, ea6gka said:

Τι ατιμη εταιρια ειναι αυτη η μαναβικη, εδωσε το ξεκλειδωμα με μασκα σε οσους ειναι με 12ρι και πανω....παντως με την 15.4 παει μπαλα η συσκευη!!

Έχει να κάνει με περιορισμούς του hardware - επεξεργαστή στις παλαιότερες συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, athanaso77 said:

Έχει να κάνει με περιορισμούς του hardware - επεξεργαστή στις παλαιότερες συσκευές.

ναι οκ, με επεισες. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 ώρες πριν, ea6gka said:

ναι οκ, με επεισες. 

Έχω κάποιο κέρδος εγώ να σε πείσω για κάτι; Μεταφέρω απλά τι λένε οι πληροφορίες…

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν το εγραψα καλα, με επεισε (η μαναβικη) ηθελα να πω. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχει ακόμα δρόμο, θα σταματήσει πρώτα η υποστήριξη του iPhone X και την επόμενη χρόνια είναι η σειρά του XR

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Τάσος έχει δρόμο ακομα. Σκέψου μονο ότι σύμφωνα με τις φήμες στο ios16 θα σταματήσει η υποστήριξη στο 6s/6splus. Οπότε αν συνεχιστεί η παράδοση, του χρόνου ios17 δεν θα υποστηρίζει το 7/7plus και τον επόμενο χρόνο στο ios18 δεν θα υποστηριζεται το Χ και το 8/8plus. Άνευ απροόπτου το 2025 θα σταματήσει η υποστήριξη του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γιαμπρωτη φορά έμεινα από μπαταρία στις 14:00...Πάντα έβγαζα την μέρα με άνεση...Και μάλιστα είχα 52 λεπτά οθόνη ..Θα το κοιτάξω...

Υγεία μπαταρίας 90%

Κάτι άσχετο,μεχρι χθες το βράδυ όταν το έβαζα για φόρτιση το εικονίδιο της μπαταρίας ήταν πράσινο,σήμερα το μεσημέρι που το έβαλα για φόρτιση είναι μια απόχρωση του πορτοκαλί,λίγο πιο ανοικτό ...Άλλαξε το χρώμα του εικονιδίου,η παίζει κάτι άλλο;;;

Ευχαριστώ

Just now, jimlost said:

Σήμερα γιαμπρωτη φορά έμεινα από μπαταρία στις 14:00...Πάντα έβγαζα την μέρα με άνεση...Και μάλιστα είχα 52 λεπτά οθόνη ..Θα το κοιτάξω...

Υγεία μπαταρίας 90%

Κάτι άσχετο,μεχρι χθες το βράδυ όταν το έβαζα για φόρτιση το εικονίδιο της μπαταρίας ήταν πράσινο,σήμερα το μεσημέρι που το έβαλα για φόρτιση είναι μια απόχρωση του πορτοκαλί,λίγο πιο ανοικτό ...Άλλαξε το χρώμα του εικονιδίου,η παίζει κάτι άλλο;;;

Ευχαριστώ

Βλακεία ξέχασα ότι είχα ενεργοποιήσει την εξοικονόμηση μπαταρίας....

Αλλά το πρώτο μέρος του μηνύματος ισχύει...

Πρώτη φορά έμεινα από μπαταρία,και μαλιστα με 52' οθόνης....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jimlost said:

Σήμερα γιαμπρωτη φορά έμεινα από μπαταρία στις 14:00...Πάντα έβγαζα την μέρα με άνεση...Και μάλιστα είχα 52 λεπτά οθόνη ..Θα το κοιτάξω...

Υγεία μπαταρίας 90%

Κάτι άσχετο,μεχρι χθες το βράδυ όταν το έβαζα για φόρτιση το εικονίδιο της μπαταρίας ήταν πράσινο,σήμερα το μεσημέρι που το έβαλα για φόρτιση είναι μια απόχρωση του πορτοκαλί,λίγο πιο ανοικτό ...Άλλαξε το χρώμα του εικονιδίου,η παίζει κάτι άλλο;;;

Ευχαριστώ

Βλακεία ξέχασα ότι είχα ενεργοποιήσει την εξοικονόμηση μπαταρίας....

Αλλά το πρώτο μέρος του μηνύματος ισχύει...

Πρώτη φορά έμεινα από μπαταρία,και μαλιστα με 52' οθόνης....

Η εξοικονόμηση βγαίνει αυτόματα όταν η φόρτιση περάσει το 80%

Μήπως δεν είχε φορτίσει;

Πόσο ποσοστό είχε όταν έβγαλες τον φορτιστή;

Μου έχει τύχει να έχει κολλήσει όλη νύχτα και να μην φορτίσει 

Έχεις ενεργή την έξυπνη φόρτιση;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Tasos19s said:

Η εξοικονόμηση βγαίνει αυτόματα όταν η φόρτιση περάσει το 80%

Μήπως δεν είχε φορτίσει;

Πόσο ποσοστό είχε όταν έβγαλες τον φορτιστή;

Μου έχει τύχει να έχει κολλήσει όλη νύχτα και να μην φορτίσει 

Έχεις ενεργή την έξυπνη φόρτιση;

Μάλλον κάτι δεν έκανα εγώ σωστά,όταν το έβαλα για φόρτιση,και δεν το κατάλαβα...Σήμερα ας πούμε ίδια χρήση,και τώρα έχω 65% μπαταρία...Ναι έχω ενεργή την έξυπνη φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Just now, jimlost said:

Μάλλον κάτι δεν έκανα εγώ σωστά,όταν το έβαλα για φόρτιση,και δεν το κατάλαβα...Σήμερα ας πούμε ίδια χρήση,και τώρα έχω 65% μπαταρία...Ναι έχω ενεργή την έξυπνη φόρτιση...

μπορεί να μην είχες βάλει εντελώς μέσα το καλώδιο και δεν φόρτισε, αλλιώς το πορτοκαλί της μπαταρίας θα είχε φύγει μόνο του 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από σχεδόν μια 3ετία με Samsung, επιστροφή στην αγαπημένη μηλιά μέσω του γερόλυκου XR.
😎

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το XR είναι η καλύτερη συσκευή αυτή την στιγμή στην γκάμα της apple σε σχέση κόστους - αποτελέσματος και "γερόλυκος" με την καλή έννοια. Επί της ουσίας το μόνο που διαφοροποιεί τις συσκευές μεταξύ τους - καθώς κατά τα άλλα το λειτουργικό είναι ίδιο για όλες - είναι το τρίπτυχο ταχύτητα-κάμερα-μπαταρία. Και στα τρία το XR είναι αξιοπρεπέστατο με μόνη έλλειψη την υπερευρυγώνια κάμερα, η οποία αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς σε όσα υπάρχει είναι κατώτερη από οποιαδήποτε κύρια κάμερα σε ποιότητα και φυσικά με παραμορφώσεις. Σε όσα κινητά είχα ποτέ δεν την χρησιμοποίησα και ποτέ δεν μου έλλειψε. Το XR το είχα για ένα μήνα, αλλά πρώτον δεν μου αρέσουν τα μεγάλα κινητά και έτσι πήγα στο SE-2022 και δεύτερον δεν μου αρέσει το face-id. Όμως πραγματικά ώρες-ώρες μου λείπει! Είτε το πιστεύεις είτε οχι το XR είχε την ίδια ταχύτητα στις λειτουργίες με το SE-2022 που έχει τον νεότερο επεξεργαστή. Ίσως γιατί το SE είναι μικρό και το κόβουν σε επιδόσεις ώστε να κρατήσει η μπαταρία ή να μην "βράσει" η συσκευή. Χώρια που το XR έχει ΟΘΟΝΑΡΑ με φωτεινότητα που φτάνει έξω τα 700nits και ξεκούραστη στα μάτια σε σχέση με τις oled και μην ακούς τι λένε οι διαφημίσεις. Μπορεί οι oled να είναι εντυπωσιακές σε μια πρώτη επαφή αλλά οι lcd σε μακροχρόνια χρήση δεν δημιουργούν eyestain ειδικά στο χαμηλό φώς.    

Link to comment
Share on other sites

@alexphoto
Παντού και πάντα, εν τέλη, το καλύτερο είναι αυτό που βολεύει τον καθένα. 🙂

Εμένα το budget μου ήταν εξαιρετικά μικρό για απόκτηση iPhone. 

Ξεκίνησα να ψάχνω SE2020...με μισή καρδιά όμως γιατί δεν είχε Face ID (Το Face ID το δούλεψα 3-4 μήνες παλαιότερα με iPhone 11 και...σε συνδυασμό με τις εφαρμογές του Store που το υποστηρίζουν αβέρτα, μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στην φάση "πως θα το αποχωριστώ δεν ξέρω!!!") και γιατί ήταν Κουασιμόδικο σε εμφάνιση για τα γούστα μου. 
Το μόνο που μου άρεσε είναι το μέγεθος.

Ξαφνικά βρέθηκε μπροστά μου ένα πολύ προσεγμένο και σε εξαιρετική τιμή XR...το οποίο ήταν ένα SE2020, αλλά ταίριαζε και στα γούστα μου.
Ε, δεν ήθελε και πολύ σκέψη.
Έκανα πίσω στο μέγεθος καθώς είναι πολύ μεγαλύτερο από SE2020, και στην διάρκεια υποστήριξης, αλλά κέρδισα σε ότι άλλο ήθελα.

Η κάμερα δεν με απασχολεί ΚΑΘΟΛΟΥ. Θα τραβήξω μια φωτό ή ένα βίντεο αραιά και που. Για 10 φωτό και 1 βίντεο όλο τον χρόνο, σαφώς και δεν θα επηρέαζαν την επιλογή μου οι καμεροεπιδόσεις.
Αν και...την ποιότητα video του iPhone - έστω και εάν είναι γερόλυκος - πολλοί νεομοντελάτοι 2022 θα την αναζητούσαν.

Η καλύτερη επιλογή για μένα ήταν το XS (μαζεμένες διαστάσεις + Face ID) το οποίο όμως ξέφευγε πολύ σε τιμή και χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο (για την δική μου χρήση). Συν ότι θεώρησα ότι δεν αξίζει τόσα χρήματα για μια συσκευή 4G.

Το XR το πήρα με iOS16 beta και το άφησα ως έχει. Δεν ξέρω σε ποια beta είναι πάντως δουλεύει Ε-ξαιρετικά.
Δεν ήμουν ποτέ κυνηγός επιδόσεων, δεν ξέρω πόσο πιο αργό είναι από τα μεταγενέστερα μοντέλα, αλλά δεν με απασχολεί κιόλας. 
Δεν έχω κανένα social, το τηλέφωνο δουλεύει με 5-10 εφαρμογές όλες κι όλες, πληρώνει με Apple Pay...κάνει και λαμβάνει κλήσεις...και κάπου εκεί τελειώνει η χρήση του.

Όσο για την LCD...μέσα στις πολλές ιδιοτροπίες που έχω, τυγχάνει να μην ήμουν ποτέ λάτρης των amoled.
Αν και όταν μιλάμε για Apple amoled, μιλάμε για εξαιρετική ρύθμιση χρωμάτων, οπότε είναι χρωματικά πολύ κοντά σε LCD.
Αλλά όσο είχα το Samsung, αυτή η "ψευτιά" των χρωμάτων μου καθόταν στον λαιμό.

Αυτά τα ολίγα.
Ενθουσιασμένος για μια 3ετία από το UI της Samsung και την υποστήριξη (οι Κορεάτες έχουν κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά) αλλά κατ-ενθουσιασμένος που επέστρεψα στην Apple την οποία την έχω "κόλλημα" εδώ και πολλά χρόνια.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pavlidisc said:

@alexphoto
Παντού και πάντα, εν τέλη, το καλύτερο είναι αυτό που βολεύει τον καθένα. 🙂

Εμένα το budget μου ήταν εξαιρετικά μικρό για απόκτηση iPhone. 

Ξεκίνησα να ψάχνω SE2020...με μισή καρδιά όμως γιατί δεν είχε Face ID (Το Face ID το δούλεψα 3-4 μήνες παλαιότερα με iPhone 11 και...σε συνδυασμό με τις εφαρμογές του Store που το υποστηρίζουν αβέρτα, μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις στην φάση "πως θα το αποχωριστώ δεν ξέρω!!!") και γιατί ήταν Κουασιμόδικο σε εμφάνιση για τα γούστα μου. 
Το μόνο που μου άρεσε είναι το μέγεθος.

Ξαφνικά βρέθηκε μπροστά μου ένα πολύ προσεγμένο και σε εξαιρετική τιμή XR...το οποίο ήταν ένα SE2020, αλλά ταίριαζε και στα γούστα μου.
Ε, δεν ήθελε και πολύ σκέψη.
Έκανα πίσω στο μέγεθος καθώς είναι πολύ μεγαλύτερο από SE2020, και στην διάρκεια υποστήριξης, αλλά κέρδισα σε ότι άλλο ήθελα.

Η κάμερα δεν με απασχολεί ΚΑΘΟΛΟΥ. Θα τραβήξω μια φωτό ή ένα βίντεο αραιά και που. Για 10 φωτό και 1 βίντεο όλο τον χρόνο, σαφώς και δεν θα επηρέαζαν την επιλογή μου οι καμεροεπιδόσεις.
Αν και...την ποιότητα video του iPhone - έστω και εάν είναι γερόλοικος - πολλοί νεομοντελάτοι 2022 θα την αναζητούσαν.

Η καλύτερη επιλογή για μένα ήταν το XS (μαζεμένες διαστάσεις + Face ID) το οποίο όμως ξέφευγε πολύ σε τιμή και χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο (για την δική μου χρήση). Συν ότι θεώρησα ότι δεν αξίζει τόσα χρήματα για μια συσκευή 4G.

Το XR το πήρα με iOS16 beta και το άφησα ως έχει. Δεν ξέρω σε ποια beta είναι πάντως δουλεύει Ε-ξαιρετικά.
Δεν ήμουν ποτέ κυνηγός επιδόσεων, δεν ξέρω πόσο πιο αργό είναι από τα μεταγενέστερα μοντέλα, αλλά δεν με απασχολεί κιόλας. 
Δεν έχω κανένα social, το τηλέφωνο δουλεύει με 5-10 εφαρμογές όλες κι όλες, πληρώνει με Apple Pay...κάνει και λαμβάνει κλήσεις...και κάπου εκεί τελειώνει η χρήση του.

Όσο για την LCD...μέσα στις πολλές ιδιοτροπίες που έχω, τυγχάνει να μην ήμουν ποτέ λάτρης των amoled.
Αν και όταν μιλάμε για Apple amoled, μιλάμε για εξαιρετική ρύθμιση χρωμάτων, οπότε είναι χρωματικά πολύ κοντά σε LCD.
Αλλά όσο είχα το Samsung, αυτή η "ψευτιά" των χρωμάτων μου καθόταν στον λαιμό.

Αυτά τα ολίγα.
Ενθουσιασμένος για μια 3ετία από το UI της Samsung και την υποστήριξη (οι Κορεάτες έχουν κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά) αλλά κατ-ενθουσιασμένος που επέστρεψα στην Apple την οποία την έχω "κόλλημα" εδώ και πολλά χρόνια.

Με τον τρόπο που αναφέρεις πως το χρησιμοποιείς δεν θα δεις καμία διαφορά από τα νεότερα μοντέλα. Μπορεί να δεις μια μικρή διαφορά σε παιχνίδια με βαριά γραφικά ή αν πεις επί παραδείγματι να τραβήξεις 4Κ βίντεο και να το μοντάρεις στο ίδιο το κινητό με το i-movie. Μην το φοβάσαι καθόλου είναι εξαιρετικό!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα τα τελευταία μοντέλα. Ωστόσο επειδή στο σπίτι υπάρχει και ένα XR από τότε που κυκλοφόρησε, πραγματικά όταν το πιάνω στα χέρια μου διαπιστώνω πως στέκεται ισάξια δίπλα σε όλα.

Ακόμα εντυπωσιάζομαι με το γεγονός ότι έφτιαξαν μια οθόνη με θεωρητικά τόσο χαμηλά specs ακόμα και για την εποχή της, ενώ το αποτέλεσμα που φτάνει στον τελικό χρήστη, εκπλήσσει ακόμα και σήμερα με την υπέροχη απεικόνιση!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...