Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα από εχθές ΧR και ‘γώ . Αναβάθμιση από 8plus . Διαβάζω που λέτε για τις τιμές απλά να πω ότι χθες το απόγευμα έψαχνα την συσκευή στα Σκρουτζομαγαζα και κανένα από αυτά ,με αρχική τιμή στα 600 ευρώ , δεν είχε την συσκευή ετοιμοπαράδοτη. Όλοι μου έλεγαν να κάνω παραγγελία κάποιοι μέχρι και να προπληρώσω .

Επίσης κάποια μαγαζιά είχαν την χαμηλότερη τιμή σε χρώματα που δεν κινούνται όπως πχ κίτρινο .

Προσωπικά δεν τα θεωρώ σοβαρά πράγματα αυτά .

Τελικά βρήκα την συσκευή ετοιμοπαραδοτη σε Γερμανό .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 13, σε εμένα που χρησιμοποιώ την εκφώνηση καλούντος γιατί με βολεύει, πλέον δεν εκφωνεί σωστά τα ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες. Τα πάει καλά μόνο σε αυτά με αγγλικούς...

Κρίμα, ελπίζω να διορθωθεί.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 13, σε εμένα που χρησιμοποιώ την εκφώνηση καλούντος γιατί με βολεύει, πλέον δεν εκφωνεί σωστά τα ονόματα με ελληνικούς χαρακτήρες. Τα πάει καλά μόνο σε αυτά με αγγλικούς...

Κρίμα, ελπίζω να διορθωθεί.

 

Για δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τη SIRI

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από εχθές ΧR και ‘γώ . Αναβάθμιση από 8plus . Διαβάζω που λέτε για τις τιμές απλά να πω ότι χθες το απόγευμα έψαχνα την συσκευή στα Σκρουτζομαγαζα και κανένα από αυτά ,με αρχική τιμή στα 600 ευρώ , δεν είχε την συσκευή ετοιμοπαράδοτη. Όλοι μου έλεγαν να κάνω παραγγελία κάποιοι μέχρι και να προπληρώσω .

Επίσης κάποια μαγαζιά είχαν την χαμηλότερη τιμή σε χρώματα που δεν κινούνται όπως πχ κίτρινο .

Προσωπικά δεν τα θεωρώ σοβαρά πράγματα αυτά .

Τελικά βρήκα την συσκευή ετοιμοπαραδοτη σε Γερμανό .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Αυτό λέμε φίλε μου, ωραίο τέχνασμα για να βγαίνει πρώτο το μαγαζί σου σε μηχανές αναζήτησης όπως το skroutz , οι τιμές τύπου 593 κλπ αλλά όταν έρθεις στο προκείμενο αλλάζουν τα πράγματα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κανενα τεχνασμα.

 

Ειναι μια φθηνη επιλογη για οποιον δεν βιαζεται να αγορασει κινητο,αλλα δεν θελει να πληρωσει full price απο τις αλυσιδες(ειδικα σε παλιοτερες συσκευες).

 

Το εγραψα και πιο πισω και το τονισα οτι το ολο point ειναι να μην το θελεις αμεσα διαθεσιμο το κινητο για να αξιζει να αγορασεις απο καποιο απο αυτα τα καταστηματα.

 

Για παραδειγμα τωρα με τα νεα Iphone που ουτως ή αλλως εχουν πανω κατω ιδιες τιμες με αλυσιδες,προφανως και δεν αξιζει η αγορα τους απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τη SIRI

 

Bye Siri... η εκφώνηση είναι σαφώς πιο χρήσιμη για μένα...

Ευχαριστώ!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κανενα τεχνασμα.

 

Ειναι μια φθηνη επιλογη για οποιον δεν βιαζεται να αγορασει κινητο,αλλα δεν θελει να πληρωσει full price απο τις αλυσιδες(ειδικα σε παλιοτερες συσκευες).

 

Το εγραψα και πιο πισω και το τονισα οτι το ολο point ειναι να μην το θελεις αμεσα διαθεσιμο το κινητο για να αξιζει να αγορασεις απο καποιο απο αυτα τα καταστηματα.

 

Για παραδειγμα τωρα με τα νεα Iphone που ουτως ή αλλως εχουν πανω κατω ιδιες τιμες με αλυσιδες,προφανως και δεν αξιζει η αγορα τους απο αυτα.

 

Γιατί όμως να πάρεις μια συσκευή να την πληρώσεις υποτίθεται με σημερινή τιμή και να την καταλάβεις σε 1 μήνα;

Για εμένα δεν έχει λογική αυτό

Έτσι κι εγώ ανοίγω μαγαζί και πουλάω όλο το ίντερνετ.

Αυτό είναι καθαρά μεσάζων δεν είναι μαγαζί

Νταβατζιλικι το θεωρώ

Ένας που έχει όμως μαγαζί και κρατάει stock και το μαγαζί έχει και έξοδα ναι εκεί το δικαιολογώ

 

Αυτό με την διαθεσιμότητα μπορώ κι εγώ από το σπίτι να το κάνω

Με βάζεις τα λεφτά. Δίνω την παραγγελία σου βάζω και τα στοιχεία σου και σου έρχεται σε 20 μέρες ή 1 μήνα

 

Τι ωραία τι καλά ούτε ενοίκιο ούτε πάρε δώσε ούτε τράβα στο μαγαζί τράβα στην αποθήκη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Bye Siri... η εκφώνηση είναι σαφώς πιο χρήσιμη για μένα...

Ευχαριστώ!

 

Έτσι ακριβώς

Η SIRI ακόμα δεν πήγε σχολείο να μάθει ελληνικά

Την έχεις μόνο αν ξέρεις άψογα αγγλικά και τα πάντα στο τηλ είναι στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν σου λενε ολα τα καταστηματα 1μηνα αναμονη. Εγω και στα διπλα θεματα των Samsung ειδα και αγορασαν αρκετοι απο καποια καταστηματα και σε 1 εβδομαδα ειχαν το κινητο στα χερια τους.

 

2)Αν δεις και παιρνει πανω απο 1 με 2 εβδομαδες,απλα ακυρωνεις την παραγγελια.

 

3)Δεν σε υποχρεωνουν ολα τα καταστηματα να προπληρωσεις το κινητο.

Αγορασε απο αυτο που σε βολευει και στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ζηταει προπληρωμη(εκτος αν αυτο που ζηταει σου εγγυηθει οτι θα στο φερει γρηγορα ξερω γω).

 

Το προβλημα δυστηχως με μας στην Ελλαδα και κυριως στην περιπτωση των Iphone,ειναι οτι γενικα δεν βλεπουμε συχνα προσφορες που να τα καλυπτουν οπως στις αλλες εταιρειες και μιας και εχουμε απο τις πιο μεγαλες τιμες της Ευρωπης,ειναι λογικο ο κοσμος να ψαχνει για φθηνοτερες λυσεις.

 

Πολυ καλυτερη ειναι η κατασταση πχ στα περιφερειακα που εκει υπαρχει ολως τυχαιως και καλυτερη διαθεσιμοτητα στις χαμηλοτερες τιμες οπως πχ στα Airpods https://www.skroutz.gr/s/17926507/Apple-AirPods-2019.html

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να πάρεις μια συσκευή να την πληρώσεις υποτίθεται με σημερινή τιμή και να την καταλάβεις σε 1 μήνα;

Για εμένα δεν έχει λογική αυτό

Έτσι κι εγώ ανοίγω μαγαζί και πουλάω όλο το ίντερνετ.

Αυτό είναι καθαρά μεσάζων δεν είναι μαγαζί

Νταβατζιλικι το θεωρώ

Ένας που έχει όμως μαγαζί και κρατάει stock και το μαγαζί έχει και έξοδα ναι εκεί το δικαιολογώ

 

Αυτό με την διαθεσιμότητα μπορώ κι εγώ από το σπίτι να το κάνω

Με βάζεις τα λεφτά. Δίνω την παραγγελία σου βάζω και τα στοιχεία σου και σου έρχεται σε 20 μέρες ή 1 μήνα

 

Τι ωραία τι καλά ούτε ενοίκιο ούτε πάρε δώσε ούτε τράβα στο μαγαζί τράβα στην αποθήκη

 

Ακριβως ετσι.

Η μεγαλυτερη κοροιδια ειναι που βαζουν χαμηλες τιμες χωρις να υπαρχουν τα προιοντα και με παραδοση ... ισως ποτε.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ,καθως βρεθηκα με ενα xr στο χερι, υστερα απο πολλα χρονια android ,πως μπορω να περασω το αντιγραφο απο τις συνομιλιες στο viber ?μου εμφανιζει ενα αντιγραφο μονο πολυ παλιο ,και ας εχω μολις παρει αντιγραφο συνομιλιων στο viber !κατι κανω λαθος η' καποια ρυθμιση παιζει να ειναι ...
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ,καθως βρεθηκα με ενα xr στο χερι, υστερα απο πολλα χρονια android ,πως μπορω να περασω το αντιγραφο απο τις συνομιλιες στο viber ?μου εμφανιζει ενα αντιγραφο μονο πολυ παλιο ,και ας εχω μολις παρει αντιγραφο συνομιλιων στο viber !κατι κανω λαθος η' καποια ρυθμιση παιζει να ειναι ...

 

 

 

Δεν μπορείς.

 

Δεν μεταφέρονται συνομιλίες του viber απο android σε ios και το αντίστροφο. Είναι διαφορετικοί σέρβερς (google-icloud) και ο χρήστης δεν εχει πρόσβαση στα δεδομένα αυτά από άλλη πλατφόρμα.

 

 

Ορίστε και η απάντηση τους όταν ρώτησα πέρσι

 

701c6823e8338b4a99f40609054edbac.jpg

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς.

Δεν μεταφέρονται συνομιλίες του viber απο android σε ios και το αντίστροφο. Είναι διαφορετικοί σέρβερς (google-icloud) και ο χρήστης δεν εχει πρόσβαση στα δεδομένα αυτά από άλλη πλατφόρμα.

 

Έτσι ακριβώς

Είχα προσπαθήσει κι εγώ και το ανακάλυψα

Όχι ότι με ενδιαφέρει. Έτσι κι αλλιώς όλα τα σβήνω ούτε αντίγραφα κρατάω ούτε τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας !

πολυ καλο κινητακι παντος το xr .μου το εδωσαν σε κιτρινο :lol: 128 αρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .πριν ειχα mate 20pro .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας !

πολυ καλο κινητακι παντος το xr .μου το εδωσαν σε κιτρινο :lol: 128 αρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .πριν ειχα mate 20pro .

 

Εγώ έχω p30 pro και λέω να το πουλήσω για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια να πάω σε iOS. Θα φαω φρίκη με τη φωτογραφική; Σε κάτι samples που ειδα γαινονται φοβερές (χωρίς bokeh κλπ, δε με απασχολεί). Σε σχέση με το mate τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω p30 pro και λέω να το πουλήσω για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια να πάω σε iOS. Θα φαω φρίκη με τη φωτογραφική; Σε κάτι samples που ειδα γαινονται φοβερές (χωρίς bokeh κλπ, δε με απασχολεί). Σε σχέση με το mate τι λένε;

 

Αν σε ενδιαφερει η φωτογραφικη,μην πας σε κατι χειροτερο απο Iphone 11.

Και ο λογος που αναφερω το 11 αντι για το XR,ειναι περισσοτερο για το night mode+την δευτερη (που εχει ηδη το κινητο σου)ultra wide καμερα(και φανταζομαι δεν θες να ανεβεις χρηματικα στα pro μοντελα).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θέλω να ανέβω τόσο. Το night mode δε με νοιάζει τόσο, το είχα σε p20, p20 pro και τώρα στο p30 pro και οκ δινει φως και φωτίζει πράγματα που αλλιώς σε φαίνονται, αλλά χαλάει την ποιότητα της φωτογραφίας.

Επίσης, και η wide angle ειναι ωραία στο p30 pro, αλλά πάλι η ποιότητα είναι απλά καλή. Εμένα με νοιάζει η ταχύτητα και να πιάνει τα μωρά μου καθαρά ακομη6και σε κίνηση να είναι. Αυτο το είχα με p20 και p20 pro, αλλά με το p30 pro δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στις 10 προσπάθειες, 1 θα βγει καθαρή και παλι οχι κρύσταλλο. Έχω απογοητευτεί λίγο....οπότε είπα με ενθουσιασμό να πάω σε ios και xr αφου δε θέλει παραπάνω χρήματα, εχει εξίσου καλή μπαταρία και αρκετά καλή καμερα. Έχει αυτή τη διαφορά ρε παιδι μου που έχουν τα ios: οι φωτογραφίες είναι πολύ πιο κοντά σε αυτο που βλέπουμε. Συν οτι παντα με γοητευε αυτη6η καθαρότητα στο περιβαλλον χρησης του ios: λες και τα γραμματα είναι ζωντανα, they pop out που λένε, λες και δεν έχει γυαλί το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θέλω να ανέβω τόσο. Το night mode δε με νοιάζει τόσο, το είχα σε p20, p20 pro και τώρα στο p30 pro και οκ δινει φως και φωτίζει πράγματα που αλλιώς σε φαίνονται, αλλά χαλάει την ποιότητα της φωτογραφίας.

 

Επίσης, και η wide angle ειναι ωραία στο p30 pro, αλλά πάλι η ποιότητα είναι απλά καλή. Εμένα με νοιάζει η ταχύτητα και να πιάνει τα μωρά μου καθαρά ακομη6και σε κίνηση να είναι. Αυτο το είχα με p20 και p20 pro, αλλά με το p30 pro δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά στις 10 προσπάθειες, 1 θα βγει καθαρή και παλι οχι κρύσταλλο. Έχω απογοητευτεί λίγο....οπότε είπα με ενθουσιασμό να πάω σε ios και xr αφου δε θέλει παραπάνω χρήματα, εχει εξίσου καλή μπαταρία και αρκετά καλή καμερα. Έχει αυτή τη διαφορά ρε παιδι μου που έχουν τα ios: οι φωτογραφίες είναι πολύ πιο κοντά σε αυτο που βλέπουμε. Συν οτι παντα με γοητευε αυτη6η καθαρότητα στο περιβαλλον χρησης του ios: λες και τα γραμματα είναι ζωντανα, they pop out που λένε, λες και δεν έχει γυαλί το κινητό...

 

 

 

Προχωρά άφοβα.

Έχει η σύζυγος το XR 128.

Επειδή έχω κι εγώ παιδί σου λέω ότι έχει μηδενικό shutter lag και άριστη ποιότητα με φυσικά χρώματα και δυνατό hdr. Επίσης το βίντεο είναι κορυφαίο, όπως σε κάθε iphone.

Επίσης είναι σφεντόνα σε ταχύτητα και έχει πολύ καλή αυτονομία.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, άρα μόλις βρω να πουλήσω το P30 pro, το χτυπάω! Σε ευχαριστώ πολύ.

Πραγματικά, έχω πολύ μεγάλο ενθουσιασμό που θα μεταβώ σε iOS. τόσα χρόνια δεν πήγαινα λόγω της άθλιας σχέσης απόδοσης/τιμής.

Έπεσε η τιμή, έστρωσε η μπαταρία σε επίπεδα Huawei, η κάμερα είναι άριστη όπως μου λέτε οπότε, ήρθε η ώρα για iOS!

Με τα μαγαζιά bestprice κλπ, από όσο διάβασα ισχύουν 2 χρόνια εγγύση κανονικά σε Infoquest κλπ με απόδειξη, απλά αυτοί παρέχουν 1 χρόνο εμπορική εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω p30 pro και λέω να το πουλήσω για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια να πάω σε iOS. Θα φαω φρίκη με τη φωτογραφική; Σε κάτι samples που ειδα γαινονται φοβερές (χωρίς bokeh κλπ, δε με απασχολεί). Σε σχέση με το mate τι λένε;

Οι φωτογραφίες που βγάζει το xr , είναι παρά πολύ καλές .φυσικες .πρωτη φορά που βγάζω με κινητό το παιδί την ώρα που κάνει κούνια , και δεν είναι θολές .εκει που έχω εκπλαγεί είναι στο βίντεο , ότι καλύτερο υπάρχει .στα πολύ θετικά του Κινητού είναι η μπαταρία του .ελπιζω να σε βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που βγάζει το xr , είναι παρά πολύ καλές .φυσικες .πρωτη φορά που βγάζω με κινητό το παιδί την ώρα που κάνει κούνια , και δεν είναι θολές .εκει που έχω εκπλαγεί είναι στο βίντεο , ότι καλύτερο υπάρχει .στα πολύ θετικά του Κινητού είναι η μπαταρία του .ελπιζω να σε βοήθησα .

 

Βρήκα review που γράφει αυτό ακριβώς για την κάμερα του P30 Pro: Το πρόβλημα είναι ότι είναι inconsistent και θέλει προσπάθεις για να πετύχεις πεντακάθαρη φωτογρφία, χωρίς θολούρα στην κίνηση. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ είναι το παράπονό μου, που δεν το είχα ούτε με το P20 ούτε με το P20 Pro. Φταίει το RYYB φταίει ο ToF sensor, δεν ξέρω... Προσωπικά θα γυρνούσα στο P20 Pro, αντί του P30 Pro, αν δεν υπήρχε το XR και η πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής...

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα review που γράφει αυτό ακριβώς για την κάμερα: Το πρόβλημα είναι ότι είναι inconsistent και θέλει προσπάθεις για να πετύχεις πεντακάθαρη φωτογρφία, χωρίς θολούρα στην κίνηση. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ είναι το παράπονό μου, που δεν το είχα ούτε με το P20 ούτε με το P20 Pro. Προσωπικά θα γυρνούσα στο P20 Pro, αντί του P30 Pro, αν δεν υπήρχε το XR και η πολύ καλή σχέση απόδοσης/τιμής...

 

Inconsistent οι φωτογραφίες του XR ή του P30?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του XR εδώ και μία εβδομάδα...Ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

Η κάμερα μια χαρα σε βιντεο και σε ποιότητα στο φως, απλά καλούτσικη στο σπίτι με φωτισμό, όταν ζουμάρεις στη φωτό πολύ μέτρια ποιότητα (JPEG). Πέρα από τις 3 ώρες φόρτισης (παιδιά θα δοκιμάσω να το φορτίζω με της Huawei στα 22,5watt τον φορτιστή, θα έχω θέμα; Δεν παλεύονται οι 2μιση ώρες για να γεμίσει), η μπαταρία κρατάει μια μέρα. Βασικά την ξεσκίζει το youtube που βλέπει ο μικρός 1μιση ώρα τη μέρα, 2 το πολύ. Χθες σε 2 ώρες έχασε 45% της μπαταρίας!!! Είναι λογικό;;;

 

Βλέπω τώρα:

YouTube 1h 54m screen - 3m backgd 52%

Chrome 48m screen - 1m backgd 21%

 

Έχοντας Huawei πριν αυτά είναι τραγικά νούμερα ρε παιδιά...φταίει κάτι; Είναι επειδή είναι google εφαρμογές;

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Για τον Chrome δεν ξέρω να σου (δεν τον χρησιμοποιώ πουθενα και για κανένα λόγο)

 

Όταν γράφεις 52% το YouTube στο ποσό είναι η μπαταρία σου? Αν δεν κάνω λάθος το ποσοστό αυτό είναι το ποσοστό της κατανάλωσης

Δλδ αν έχεις κατανάλωσει το 50% της μπαταρίας σου δείχνει ότι το 52% αυτού το έχει κατανάλωσει το YouTube, ήτοι 26% του συνόλου (100%) της μπαταρίας.

Αν εννοείς ότι το 52% είναι από το 100% της Μπαταρίας (δλδ υπόλοιπο 48% μέχρι να σβήσει το τηλ) τότε ναι είναι πολύ για 2 ώρες.

Γενικά οι lcd οθόνες (όπως του XR) δεν είναι ότι καλύτερο στην κατανάλωση ενέργειας όταν βλέπεις video.

Δοκίμασε με μικρότερη φωτεινότητα.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XR
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...