Jump to content

iPhone XR


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμάσαι την ιστορία μου ρε θηρίο! Σε ευχαριστώ πολύ με καλύψες απόλυτα. Το σκέφτομαι σε συνδυασμό με το ότι με κούρασε το android. Θα δω γιατί είναι κ πολλά τα λεφτά δυστυχώς.

Καλή χρονιά να έχεις

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα πρώτα για iPhone xs που έχει OLED κάμερα.

Εάν τα οικονομικά δεν μου το επέτρεπαν θα περίμενα κανένα μήνα γιατί μαντεύω ότι θα δούμε τις ναυαρχίδες να κατεβαίνουν σε τιμή. Εάν πάλι τα οικονομικά μου δεν το επέτρεπαν θα πήγαινα σε iPhone x. Τελευταία επιλογή πάντως θα ήταν το xr. Τις OLED να μην τις φοβάσαι. Εγώ προσωπικά τις έτρεμα για burn in φαινόμενα. Πλέον η apple με τα πρότυπα που επέβαλε στα iPhone είναι απαλλαγμένα από τα burn in φαινόμενα.

 

Θα έβαζα και ένα καλό γυαλί μπροστά στο iPhone και μια κορυφαία θήκη είτε solidsuit είτε mod nx, και δεν θα έχεις θέμα να σπάσει. Αυτά από εμένα τον ταπεινό και άσχετο χρήστη iPhone από την εποχή του 3g.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά η μοναδική ελπίδα (μου) μας για να γυρίσουμε σε iPhone.

Ευελπιστώ ότι θα πέσει κι άλλο η τιμή του (skoutz). Ίσως το Πάσχα η τιμή του να είναι κοντά στα 500-600. Πολλά θέλω ε; Το ξέρω.:p

Είναι ένα αγορά-σιμo iPhone. Στην αρχή δεν το πήρα με καλό μάτι αλλά νομίζω ότι είναι η μοναδική ελπίδα να ξαναδώ το μήλο σε κινητό μου και μάλιστα χωρίς να υστερώ σε κάτι σημαντικό σε σύγκριση με τον μεγάλο αδερφό.

Ένα iPhone που σε λίγο - ελπίζω - ότι θα έχει τιμή κινητού....και όχι αυτοκίνητου που έχει το XS max. :)

Για να δούμε :cool:

 

Y.Γ και το 2nd hand Χ είναι καλή λύση. Αλλά προτιμώ "νέα" γενιά και ας χάνω σε οθόνη (γνώμη μου).

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα πρώτα για iPhone xs που έχει OLED κάμερα.

 

Εάν τα οικονομικά δεν μου το επέτρεπαν θα περίμενα κανένα μήνα γιατί μαντεύω ότι θα δούμε τις ναυαρχίδες να κατεβαίνουν σε τιμή. Εάν πάλι τα οικονομικά μου δεν το επέτρεπαν θα πήγαινα σε iPhone x. Τελευταία επιλογή πάντως θα ήταν το xr. Τις OLED να μην τις φοβάσαι. Εγώ προσωπικά τις έτρεμα για burn in φαινόμενα. Πλέον η apple με τα πρότυπα που επέβαλε στα iPhone είναι απαλλαγμένα από τα burn in φαινόμενα.

 

 

 

Θα έβαζα και ένα καλό γυαλί μπροστά στο iPhone και μια κορυφαία θήκη είτε solidsuit είτε mod nx, και δεν θα έχεις θέμα να σπάσει. Αυτά από εμένα τον ταπεινό και άσχετο χρήστη iPhone από την εποχή του 3g.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά αναφέρθηκα στο κομμάτι της κάμερας ως πρωταρχικό ρόλο κ για συγκεκριμένες καταστάσεις!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά η μοναδική ελπίδα (μου) μας για να γυρίσουμε σε iPhone.

Ευελπιστώ ότι θα πέσει κι άλλο η τιμή του (skoutz). Ίσως το Πάσχα η τιμή του να είναι κοντά στα 500-600. Πολλά θέλω ε; Το ξέρω.:p

Είναι ένα αγορά-σιμo iPhone. Στην αρχή δεν το πήρα με καλό μάτι αλλά νομίζω ότι είναι η μοναδική ελπίδα να ξαναδώ το μήλο σε κινητό μου και μάλιστα χωρίς να υστερώ σε κάτι σημαντικό σε σύγκριση με τον μεγάλο αδερφό.

Ένα iPhone που σε λίγο - ελπίζω - ότι θα έχει τιμή κινητού....και όχι αυτοκίνητου που έχει το XS max. :)

Για να δούμε :cool:

 

Y.Γ και το 2nd hand Χ είναι καλή λύση. Αλλά προτιμώ "νέα" γενιά και ας χάνω σε οθόνη (γνώμη μου).

 

Τα Xs μαντεύω να φτάσουν τα 900 σε πρώτη φάση μέχρι τα 850 παρακάτω δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Xs μαντεύω να φτάσουν τα 900 σε πρώτη φάση μέχρι τα 850 παρακάτω δύσκολα.

Προσωπικά για το XR μιλάω (σε αυτό αναφερόμουν με το παραπάνω κείμενο).

Εάν το XS πάει 850-900... το XR δεν θα πάει 550-600; Ε κάπου εκεί θα είναι μια συσκευή που ... τέλος πάντων ... αγοράζεται.

 

Υ.Γ Δεν κρίνω την τιμολογιακή πολιτική της Apple. Γενικά δεν είμαι από αυτούς που θα δώσω 1000-1500 ευρώ για κινητό είτε είναι Apple είτε είναι Sasmung είτε είναι ό,τι θές. Ένα iPhone θέλω με νεο-σχεδίαση (έστω περσινό - Χ, έστω από το "2ο ράφι" - ΧR) που να έχει τιμή λογική.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για το XR μιλάω (σε αυτό αναφερόμουν με το παραπάνω κείμενο).

Εάν το XS πάει 850-900... το XR δεν θα πάει 550-600; Ε κάπου εκεί θα είναι μια συσκευή που ... τέλος πάντων ... αγοράζεται.

 

Υ.Γ Δεν κρίνω την τιμολογιακή πολιτική της Apple. Γενικά δεν είμαι από αυτούς που θα δώσω 1000-1500 ευρώ για κινητό είτε είναι Apple είτε είναι Sasmung είτε είναι ό,τι θές. Ένα iPhone θέλω με νεο-σχεδίαση (έστω περσινό - Χ, έστω από το "2ο ράφι" - ΧR) που να έχει τιμή λογική.

Ούτε εγώ το κρίνω. Προσωπικά ανα 3 με 4ετια αλλάζω μοντέλο. Μαζεύω και αλλάζω τότε όταν το χρειάζομαι.

 

3g- iPhone 4 - iPhone 6 - iPhone 8. Λογικά στο επόμενο θα πάω γιατί θέλω νέο σχεδιασμό αν και το 8αρη αποδείχθηκε εξαιρετικό για όσα μου προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανα 3 με 4ετια αλλάζω μοντέλο. Μαζεύω και αλλάζω τότε όταν το χρειάζομαι.

Αυτός είναι και ο απόλυτα ενδεδειγμένος τρόπος να χρησιμοποιείς τα iPhone! Το θέμα είναι...ποιός αντέχει να μείνει μακριά από τα καινούρια μοντελάκια της Apple :X.

 

Εγώ είχα από 3Gs έως 7 plus. Ένα ένα. Και τα s. Εκεί το παράτησα γιατί...το 8 ήταν "ίδιο" και το Χ (που μου άρεσε) δεν αγοραζόταν πλέον.

Τώρα...χάθηκε η "κάβα" από την πώληση του προηγούμενου μοντέλου οπότε πρέπει να τα σκάσω χοντρά για να ξανά έχω iPhone.:O

 

Εάν καταφέρω να πάρω ξανά πάντως (ότι μοντέλο και εάν βγεί κοντά στα 500-600, παραπάνω δεν δίνω...ακόμα και εάν τα έχω...) θα ακολουθήσω τον δικό σου δρόμο. Αυτός είναι ο σωστός. iPhone αλλάζεις όταν το χρειάζεσαι...όταν δηλαδή σταματάει να ανταποκρίνεται σωστά το παλιό....όχι κάθε χρόνο.

 

Υ.Γ Ευτυχώς μου έμεινε ο iMac και έχω κάτι να μηλο-πιάνομαι. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο απόλυτα ενδεδειγμένος τρόπος να χρησιμοποιείς τα iPhone! Το θέμα είναι...ποιός αντέχει να μείνει μακριά από τα καινούρια μοντελάκια της Apple :X.

 

Εγώ είχα από 3Gs έως 7 plus. Ένα ένα. Και τα s. Εκεί το παράτησα γιατί...το 8 ήταν "ίδιο" και το Χ (που μου άρεσε) δεν αγοραζόταν πλέον.

Τώρα...χάθηκε η "κάβα" από την πώληση του προηγούμενου μοντέλου οπότε πρέπει να τα σκάσω χοντρά για να ξανά έχω iPhone.:O

 

Εάν καταφέρω να πάρω ξανά πάντως (ότι μοντέλο και εάν βγεί κοντά στα 500-600, παραπάνω δεν δίνω...ακόμα και εάν τα έχω...) θα ακολουθήσω τον δικό σου δρόμο. Αυτός είναι ο σωστός. iPhone αλλάζεις όταν το χρειάζεσαι...όταν δηλαδή σταματάει να ανταποκρίνεται σωστά το παλιό....όχι κάθε χρόνο.

 

Υ.Γ Ευτυχώς μου έμεινε ο iMac και έχω κάτι να μηλο-πιάνομαι. :)

 

 

 

Δεν αξίζει να δίνεις ένα σκασμό λεφτά. Εάν παρατηρήσεις πλέον και η apple έχει αλλάξει φιλοσοφία. Γνωρίζει πως το ποσοστό που αλλάζει iPhone κάθε χρόνο είναι πολύ μικρό παγκοσμίως. Αυτό δείχνουν και τα σχόλια του Τιμ. Από το 4 στο 6 τεράστια αναβάθμιση. Από το 6 στο 8 πάλι μεγάλη αναβάθμιση. Κάπως έτσι κινούμαι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε οι τιμές να πέσουν παιδιά

Δεν είναι Samsung

Για να γλιτώσει ο φίλος λεφτά η θα πάρει το xr ελαφρώς μεταχειρισμένο από κάποιον

Εγώ πάλι πήρα 700€ ένα iPhone X 10 ημερών

Δεν μπορούσα να φτάσω τα 1000€ για να έχω το καινούργιο

700€ πάντως δεν θα έδινα για το xr

Καλό χρυσό αλλά η φάτσα μπροστά της οθόνης δεν μου γεμίζει το μάτι

Από θέμα επεξεργαστή και μνήμης και λοιπά ήμουν καλυμμένος ακόμα και με το iPhone se. Internet και social χρησιμοποιώ περισσότερο. Δεν έχω απαιτήσεις επεξεργαστή

Η φάτσα όμως που έχει μπροστά το x/xs με καλύπτει πλήρως.

Και κάμερα βέβαια

Και μπαταρία

Και μην ξεχνάμε η πιο compact και βολική συσκευή για το ένα χέρι και με αρκετά μεγάλο μέγεθος οθόνης

Το xr ξεφεύγει και σε μέγεθος

 

Βέβαια γούστα είναι αυτά ο καθένας ξέρει τις ανάγκες του και το βάθος της τσέπης του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλά το «700» μπορεί να φαίνεται ακόμα λίγο τσουχτερό για το XR, αλλα με ένα επαγγελματικό τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, απο αρχική 720 πας τελική στα 580 που είναι πολύ καλά.

 

Εγώ πχ στα 580 που μπορώ να το πάρω, μου φαίνεται σούπερ.

Αλλα δεν θα το πάρω επειδή το 7αρι ακόμα πετάει. Ίσως του χρόνου θα δω το επόμενο «φθηνό» iPhone.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκέφτομαι - λέω και εγώ. Πολλά τα 700...αλλά οριακά κάτω από 600 (εάν το καταφέρεις) είναι πολύ δυνατή τιμή γιατί θα έχεις iPhone τελευταίας γενιάς με...600...!

 

Όντως πολύ "χοντροκομμένο" το εμπρός μέρος σε σχέση με το "ντελικάτο" X (τα Xs δεν τα βάζω στην λίστα γιατί φεύγουν πολύ) αλλά έχει

- νέο επεξεργαστή με νέα gpu (όχι ότι θα το στήσουμε στο φανάρι με κάναν άλλο...άλλα οκ...είναι σημαντικό)

- καλύτερη κύρια κάμερα (1/2.55", 1.4µm έναντι 1/3", 1.22µm)

- καλύτερη μπαταρία

- καλύτερο Face ID (λόγω επεξεργαστή κυρίως...όπως αναφέρουν)

 

....δεν ξέρω, ίσως να υπάρχουν και άλλα, έχω αρκετό καιρό να ξεσκονίζω iPhone και προφανώς θα χάνω κάποια σημεία.

 

Από την άλλη, χάνεις σε ποιότητα οθόνης.

 

Να σας πώ...νομίζω ότι τελικά, αυτό είναι το σημείο αναφοράς της Apple και όχι τα Xs. Όχι;

Τα Xs τα περίμενα να είναι "τούμπανα" και πανάκριβα. Το XR δεν περίμενα (προσωπικά εγώ) να είναι τόσο κοντά στα μεγάλα (στην καθημερινότητα). Μου έκανε την ίδια εντύπωση που μου είχε κάνει το se. Το οποίο έπιασε τιμές πολύ χαμηλές.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλά το «700» μπορεί να φαίνεται ακόμα λίγο τσουχτερό για το XR, αλλα με ένα επαγγελματικό τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, απο αρχική 720 πας τελική στα 580 που είναι πολύ καλά.

 

Εγώ πχ στα 580 που μπορώ να το πάρω, μου φαίνεται σούπερ.

Αλλα δεν θα το πάρω επειδή το 7αρι ακόμα πετάει. Ίσως του χρόνου θα δω το επόμενο «φθηνό» iPhone.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Έτσι ναι

Το iPhone X πχ με απαλλαγη βγαίνει 700€

Όποτε λες καλύτερα παίρνω το xr

Το κυριότερο σήμερα είναι η τιμή

Τα αλλά όλα τα φέρνεις βόλτα μετά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι το σκέφτομαι - λέω και εγώ. Πολλά τα 700...αλλά οριακά κάτω από 600 (εάν το καταφέρεις) είναι πολύ δυνατή τιμή γιατί θα έχεις iPhone τελευταίας γενιάς με...600...!

 

Όντως πολύ "χοντροκομμένο" το εμπρός μέρος σε σχέση με το "ντελικάτο" X (τα Xs δεν τα βάζω στην λίστα γιατί φεύγουν πολύ) αλλά έχει

- νέο επεξεργαστή με νέα gpu (όχι ότι θα το στήσουμε στο φανάρι με κάναν άλλο...άλλα οκ...είναι σημαντικό)

- καλύτερη κύρια κάμερα (1/2.55", 1.4µm έναντι 1/3", 1.22µm)

- καλύτερη μπαταρία

- καλύτερο Face ID (λόγω επεξεργαστή κυρίως...όπως αναφέρουν)

 

....δεν ξέρω, ίσως να υπάρχουν και άλλα, έχω αρκετό καιρό να ξεσκονίζω iPhone και προφανώς θα χάνω κάποια σημεία.

 

Από την άλλη, χάνεις σε ποιότητα οθόνης.

 

Να σας πώ...νομίζω ότι τελικά, αυτό είναι το σημείο αναφοράς της Apple και όχι τα Xs. Όχι;

Τα Xs τα περίμενα να είναι "τούμπανα" και πανάκριβα. Το XR δεν περίμενα (προσωπικά εγώ) να είναι τόσο κοντά στα μεγάλα (στην καθημερινότητα). Μου έκανε την ίδια εντύπωση που μου είχε κάνει το se. Το οποίο έπιασε τιμές πολύ χαμηλές.

 

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα που το κοιταζω και εγω.

 

Το XR εχει τα δικα του κουσουρια αλλα ειναι το πιο αξιοπρεπεστατο Iphone για αυτα που προσφερει στο συνολο.

Βεβαια μην περιμενετε χαμηλες τιμες για τον πολυ απλο λογο οτι κατω απο το Iphone xr υπαρχουν ποσα μοντελα που θα του κρατησουν ψηλα την τιμη.

Αν πχ το XR πεσει στα 600ευρω,το 8plus ποσο θα πεσει?Το απλο 8ρι και τα 7ρια?

 

Οντως και εμενα μου κακοφανηκαν τα περιθωρια μεταξυ bezel και οθονης στο xr και φυσικα ολοι μας θα θελαμε ενα iphone xs/xs max σε αυτη την τιμη.

 

Αλλα σε Iphone προσωπικα δεν παω σε Used γιατι

-στα X οι περισσοτεροι τα εχουν καιρο και τα πουλανε στην ιδια τιμη με το XR

-εχουν ακριβη επισκευη αν παθουν κατι στο γυαλι,πιο ακριβη απο ολες τις αλλες εταιρειες.

Θυμαμαι μερικα περιστατικα που ειχα διαβασει πιο παλια σε iphone που τα πουλαγαν μερικοι στις αγγελιες και καλα πενα και μετα ο αγοραστης οταν πηγαινε στο service μαθαινε οτι ο προηγουμενος κατοχος ειχε πχ αλλαξει οθονη/panel και παει λεγοντας.

 

Τελος κατι αλλο πολυ σημαντικο που αναφερθηκε ειναι οτι τα τελευταια Iphone εχουν θεμα(οχι ολα και οχι σε ολους αλλα υπαρχει)θεμα με σημα και Wifi.Λιγο ή πολυ δεν εχει σημασια,σημασια εχει το τελικο αποτελεσμα.

Αυτος πχ ειναι ο πιο σοβαρος λογος που δεν θα πηγαινα(περαν της τιμης προφανως)στα ακριβοτερα iphone.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιοι αναφέρουν ότι το X έχει καλύτερη κάμερα από το XR;

Αφού το module του XR είναι καλύτερο από το περσινό του X. Και η υποστήριξη από software καλύτερη.

Και το λέω, ως κάτοχος όλων των Plus μοντέλων της apple έως σήμερα. Δεν μου έλλειψε η δεύτερη κάμερα.

Τα bezels είναι μεγάλα, αλλά από του 8 plus, σίγουρα μικρότερα. Win win η αλλαγή για μένα.

Το XR είναι η λογική επιλογή από τα φετινά μοντέλα.

Από την άλλη, όσοι έχετε 7 ή 8 και δεν έχετε τη λόξα της αλλαγής, μείνετε όπως είστε. Οι συσκευές σας είναι εξαιρετικές!

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιοι αναφέρουν ότι το X έχει καλύτερη κάμερα από το XR;

Αφού το module του XR είναι καλύτερο από το περσινό του X. Και η υποστήριξη από software καλύτερη.

Και το λέω, ως κάτοχος όλων των Plus μοντέλων της apple έως σήμερα. Δεν μου έλλειψε η δεύτερη κάμερα.

Τα bezels είναι μεγάλα, αλλά από του 8 plus, σίγουρα μικρότερα. Win win η αλλαγή για μένα.

Το XR είναι η λογική επιλογή από τα φετινά μοντέλα.

Από την άλλη, όσοι έχετε 7 ή 8 και δεν έχετε τη λόξα της αλλαγής, μείνετε όπως είστε. Οι συσκευές σας είναι εξαιρετικές!

 

Συγκρινα λίγο στα γρήγορα το δικό μου Χ με ενός φίλου το xs max

Παρατήρησα ότι το δικό μου έδειχνα πιο φυσικά τα χρώματα

Δεν κατέχω πολλά από φωτογραφία αλλά αυτό σαν λεπτομέρεια μου έκανε εντύπωση

Κατά τα αλλά λίγο πολύ ίδια είναι σε ποιότητα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιοι αναφέρουν ότι το X έχει καλύτερη κάμερα από το XR;

Αφού το module του XR είναι καλύτερο από το περσινό του X. Και η υποστήριξη από software καλύτερη.

Και το λέω, ως κάτοχος όλων των Plus μοντέλων της apple έως σήμερα. Δεν μου έλλειψε η δεύτερη κάμερα.

Τα bezels είναι μεγάλα, αλλά από του 8 plus, σίγουρα μικρότερα. Win win η αλλαγή για μένα.

Το XR είναι η λογική επιλογή από τα φετινά μοντέλα.

Από την άλλη, όσοι έχετε 7 ή 8 και δεν έχετε τη λόξα της αλλαγής, μείνετε όπως είστε. Οι συσκευές σας είναι εξαιρετικές!

 

Αυτοι που λενε για καλυτερη καμερα στο Χ προφανως και το αναφερουν καθαρα υπο την πλευρα του οτι εχει την δευτερη ξεχωριστη καμερα που φυσικα ειναι λαθος.

 

Σε απολυτα νουμερα και σε καθαρη ποιοτητα στις κεντρικες καμερες και των δυο,το XR και τα νεα Iphone εχουν καλυτερη φωτογραφικη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που λενε για καλυτερη καμερα στο Χ προφανως και το αναφερουν καθαρα υπο την πλευρα του οτι εχει την δευτερη ξεχωριστη καμερα που φυσικα ειναι λαθος.

 

Σε απολυτα νουμερα και σε καθαρη ποιοτητα στις κεντρικες καμερες και των δυο,το XR και τα νεα Iphone εχουν καλυτερη φωτογραφικη.

 

Τα έκανες δοκιμή;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα έκανες δοκιμή;

 

Γιατι χρειαζεται?Προσωπικα τις μονες συγκρισεις μεταξυ ολων των κινητων τις εχω κανει σε καποια αλυσιδα που δεν το λες και το καλυτερο αποτελεσμα.

 

Απο την στιγμη που η κεντρικη καμερα του XR ειναι ακριβως η ιδια με αυτη του Iphone XS,αρα δεν νομιζω να αποτελει σε καποιον εκπληξη οτι το νεωτερο μοντελο να ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο στην κεντρικη καμερα.

Και δεν αναφερομαι μονο στα νουμερα απο Dxomark αλλα και με βαση την λογικη(απο πλευρας και νεωτερου hardware εκτος των αλλων).

Τωρα αυτο που σηκωνει σιγουρα κουβεντα(αν το θετεις ετσι)ειναι το ποσο καλυτερη ειναι. Αυτο σιγουρα δεν μπορω να το απαντησω και δεν νομιζω οι διαφορες να ειναι μεγαλες.Να το θεσω πιο απλα,αν εισαι κατοχος Iphone X,δεν πας στο XR για την καλυτερη καμερα προφανως.

 

Το ιδιο ισχυει και για την δευτερη καμερα του X(και των XS max)το optical zoom τους ειναι προφανως καλυτερο απο αυτο του XR,για τον πολυ απλο λογο οτι εχουν μια ειδικη καμερα αποκλειστικα για αυτο το σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειαζεται?Προσωπικα τις μονες συγκρισεις μεταξυ ολων των κινητων τις εχω κανει σε καποια αλυσιδα που δεν το λες και το καλυτερο αποτελεσμα.

 

Απο την στιγμη που η κεντρικη καμερα του XR ειναι ακριβως η ιδια με αυτη του Iphone XS,αρα δεν νομιζω να αποτελει σε καποιον εκπληξη οτι το νεωτερο μοντελο να ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο στην κεντρικη καμερα.

Και δεν αναφερομαι μονο στα νουμερα απο Dxomark αλλα και με βαση την λογικη(απο πλευρας και νεωτερου hardware εκτος των αλλων).

Τωρα αυτο που σηκωνει σιγουρα κουβεντα(αν το θετεις ετσι)ειναι το ποσο καλυτερη ειναι. Αυτο σιγουρα δεν μπορω να το απαντησω και δεν νομιζω οι διαφορες να ειναι μεγαλες.Να το θεσω πιο απλα,αν εισαι κατοχος Iphone X,δεν πας στο XR για την καλυτερη καμερα προφανως.

 

Το ιδιο ισχυει και για την δευτερη καμερα του X(και των XS max)το optical zoom τους ειναι προφανως καλυτερο απο αυτο του XR,για τον πολυ απλο λογο οτι εχουν μια ειδικη καμερα αποκλειστικα για αυτο το σκοπο.

 

Αν δεν έκανες σύγκριση καλύτερα μην κρίνεις

Άσε τι αναφέρουν οι πληρωμένοι στο YouTube και στα ξένα forum

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Smart HDR λέγεται ο λόγος που η κάμερα των νέων iPhone είναι καλύτερη της προηγούμενης γενιάς. Έγιναν δυο βήματα μπροστά στο software σε σχέση με το hardware της κάμερας, και η διαφορά είναι εμφανής σε νυχτερινά. Τα χρώματα ίσως να φαίνονται πιο κορεσμένα λόγω αυτού υπο περιστάσεις με ηλιοφάνεια, αλλά η διαφορά στο dynamic range και στον θόρυβο την υπερκαλύπτουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Smart HDR λέγεται ο λόγος που η κάμερα των νέων iPhone είναι καλύτερη της προηγούμενης γενιάς. Έγιναν δυο βήματα μπροστά στο software σε σχέση με το hardware της κάμερας, και η διαφορά είναι εμφανής σε νυχτερινά. Τα χρώματα ίσως να φαίνονται πιο κορεσμένα λόγω αυτού υπο περιστάσεις με ηλιοφάνεια, αλλά η διαφορά στο dynamic range και στον θόρυβο την υπερκαλύπτουν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Άρα ισχύει ότι το iPhone X τα δείχνει πιο φυσικά όπως παρατήρησα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα iPhone έχουν 1/2.55", 1.4µm.

To X έχει 1/3", 1.22µm.

Αυτό από μόνο του είναι μια τεράστια διαφορά υπέρ των καινούριων.

Εάν μιλούσαμε για android, θα έλεγα ότι τα χαρακτηριστικά δεν μπορούν να πούν τίποτα από μόνα τους. Επειδή όμως μιλάμε για Apple, τότε σίγουρα τα χαρακτηριστικά είναι το Α και το Ω καθώς το software έρχεται και τα υποστηρίζει δυνατά.

Η αλήθεια είναι ότι από Χ δεν έχω δεί πολλές φωτό.

Από XR (και προφανώς και από ΧS...για την κύρια κάμερα μιλάω...οι 2πλές 3πλές 4πλές δεν με απασχολούν καθόλου) που είδα μου άρεσαν πάρα πολύ κυρίως για την φυσικότητά τους. Ίσως η μοναδική εταιρία που πατάει στην φυσικότητα...ακόμα. Ευτυχώς.

Οι ημερήσιες έχουν τρομερή λεπτομέρεια και φυσικά χρώματα. Οι βραδυνές...μια από τα ίδια...η παραμόρφωση των χρωμάτων και η ελαιογραφία-ζωγραφική (το παστέλ που λέμε) δεν υφίσταται (σε σχέση με αυτά που βλέπω σε Samsung - Xiaomi - LG κλπ...)

Αυξήσανε και το Dynamic Range....νομίζω ότι η κάμερα είναι άριστη.

 

Δεν μπορώ να κάνω VS με το Χ καθώς δεν το έψαξα τόσο. Αλλά και μόνο ο μεγαλύτερος αισθητήρας και τα μεγαλύτερα pixel των νέων iPhone λένε πολλά (γιατί μιλάμε για Apple).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Άρα ισχύει ότι το iPhone X τα δείχνει πιο φυσικά όπως παρατήρησα

 

 

 

Δεν έχουν καμία σχέση οι φωτό του x με του Max.. Ξαναδές το έχουν μεγάλη διαφορά και στις λεπτομέρειες και στο θόρυβο. Ειδικά οι βραδινές πρώτη φορά λέω ότι με iPhone βγάζω εκπληκτικές φωτογραφίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία σχέση οι φωτό του x με του Max.. Ξαναδές το έχουν μεγάλη διαφορά και στις λεπτομέρειες και στο θόρυβο. Ειδικά οι βραδινές πρώτη φορά λέω ότι με iPhone βγάζω εκπληκτικές φωτογραφίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Μάλλον εγώ δεν ξέρω να βγάζω φωτογραφίες τότε!

Έβγαλα προχθές βράδυ και ήταν μαύρο χαλί!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν ξέρω να βγάζω φωτογραφίες τότε!

Έβγαλα προχθές βράδυ και ήταν μαύρο χαλί!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

 

Ανέβασε να δούμε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XR
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...