Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο 3 μηνες χρησης στο δικο μου,η υγεια μπαταριας ειναι στο 100% να τονισω οτι οταν το φορτιζω και φτανει στο 100% πληρης φορτισης το βγαζω απ την πριζα..και 2-3 φορες την βδομαδα το φορτιζω απο 40% μεχρι 80% για να μην παρει κυκλο φωρτισης!!
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 μηνες χρησης στο δικο μου,η υγεια μπαταριας ειναι στο 100% να τονισω οτι οταν το φορτιζω και φτανει στο 100% πληρης φορτισης το βγαζω απ την πριζα..και 2-3 φορες την βδομαδα το φορτιζω απο 40% μεχρι 80% για να μην παρει κυκλο φωρτισης!!

 

 

 

Εγώ όλο το βράδυ το αφήνω και όταν ξυπνήσω το πρωί θα βγει από την πρίζα . Ακόμα 100% έχω υγεία και το έχω από Νοέμβρη σχεδόν

 

 

Sent from my iPhone XS Max

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς μια από τα ίδια.. 6 μήνες σχεδόν πάντα κάθε βράδυ για φόρτιση και όταν ξυπνάω το βγάζω. 100% υγεία. Αυτό έλειπε να παρακολουθώ ποτε φτάνει στο τέρμα για να το βγάζω από την πρίζα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση ούτε πως το φορτίζεις ούτε πως το δουλεύεις

Μόνο να μην καίει η μπαταρία και να μην είναι γραφτό της να πέσει γρήγορα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση ούτε πως το φορτίζεις ούτε πως το δουλεύεις

 

Μόνο να μην καίει η μπαταρία και να μην είναι γραφτό της να πέσει γρήγορα

 

 

 

Αυτό προσπαθώ να πω

 

 

Sent from my iPhone XS Max

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν έχω τελευταία κανένα θέμα drain σε standby, χθες είπα πριν κοιμηθώ να βάλω το κινητό σε airplane στο 47% και ξύπνησα με 34%! Καλύτερα να μη το έβαζα δηλαδή, καθώς θα ξύπναγα τουλάχιστον με 40%. Έκανα ένα search και είδα ότι υπάρχουν αρκετές αναφορές, ακόμα και σε XS για αυτό το θέμα, αλλά λύση καμιά. Το έχει πάθει κανεις άλλος;

 

 

 

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!

 

Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το πως λειτουργεί η esim διότι εχω μπερδευτεί.

 

Έστω ότι εχω έναν αριθμό στη Cosmote και λόγω συχνών ταξιδιών στο εξωτερικό, επιθυμώ να πάρω έναν αριθμό απο ξένο πάροχο.

Δηλαδή να εχω 2 αριθμούς, έναν ελληνικό και ενα ξένο (διαφορετικοί πάροχοι) με τη βοήθεια της esim.

Αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί;

Για να λειτουργήσει η esim πρέπει να ειναι και οι 2 αριθμοί σε έναν πάροχο κινητής; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να λειτουργήσει η esim πρέπει να ειναι και οι 2 αριθμοί σε έναν πάροχο κινητής;

 

Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, σαν κανονική sim είναι και μπορεί να είναι από οποιοδήποτε πάροχο που υποστηρίζει την esim.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός, σαν κανονική sim είναι και μπορεί να είναι από οποιοδήποτε πάροχο που υποστηρίζει την esim.

 

Ναι κατάλαβα. Άρα έιναι εφικτό να γίνει και αυτό που επιθυμώ εγω.

 

Γενικά με τη χρήση της esim είσαι ευχαριστημένος;

Υπάρχουν προβλήματα, ή λειτουργεί όπως πρέπει να λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα τη χρησιμοποιω απο τελη Φεβ, και λεω οτι δουλευει κανονικα σαν φυσικη 2η Sim

Δεν ειχω αντιμετωπισει καποιο θεμα ...

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με το πως λειτουργεί η esim διότι εχω μπερδευτεί.

 

Έστω ότι εχω έναν αριθμό στη Cosmote και λόγω συχνών ταξιδιών στο εξωτερικό, επιθυμώ να πάρω έναν αριθμό απο ξένο πάροχο.

Δηλαδή να εχω 2 αριθμούς, έναν ελληνικό και ενα ξένο (διαφορετικοί πάροχοι) με τη βοήθεια της esim.

Αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί;

Για να λειτουργήσει η esim πρέπει να ειναι και οι 2 αριθμοί σε έναν πάροχο κινητής; Ευχαριστώ!

 

Σχετικά με την esim δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, χρειάζεται μόνο να ακυρώσεις ( εάν φυσικά την έχεις ενεργοποιήσει ) το WiFi callings τόσο από το τηλέφωνο όσο και σαν υπηρεσία.

Μεταγενέστερα μπορείς είτε να έχεις το τηλέφωνο σε λειτουργία μόνο με την esim και χωρίς μέσα δεύτερη κάρτα sim ( εδώ είμαι εγώ τώρα ) είτε να έχεις μέσα μια 2η sim οποιοδήποτε παρόχου και με την ευκολία μετονομασίας των καρτών δεν μπερδεύεσαι πουθενά.

Απλά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Μεταγενέστερα μπορείς είτε να έχεις το τηλέφωνο σε λειτουργία μόνο με την esim και χωρίς μέσα δεύτερη κάρτα sim ( εδώ είμαι εγώ τώρα )

Απλά πράγματα

 

Δηλαδή εννοείς να χρησιμοποιώ και τους 2 αριθμούς, μόνο μέσω της esim χωρις να εχω μεσα στο κινητό φυσική κάρτα sim;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς να χρησιμοποιώ και τους 2 αριθμούς, μόνο μέσω της esim χωρις να εχω μεσα στο κινητό φυσική κάρτα sim;

 

Φίλε μου μπορείς να έχεις 2 αριθμούς σε Iphone απλά ο ένας από τους πρέπει να είναι σε φυσική sim για να έχεις ταυτόχρονα 2 αριθμούς.

Σε ότι αφορά την esim μπορείς να έχεις και 2 ή 3-4 διαφορετικά νούμερα αλλά όχι ταυτόχρονα.

Για dual πρέπει η μια γραμμή να είναι φυσική κάρτα.

Για ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια μου (3 μερεϛ) το Nokia 9 pureview και δοκιμαζω κηριωϛ την καμερα του. Θα ανεβασω μερικεϛ φωτογραφεϛ απο τα δυο τηλ.(iphone max-Nokia 9) γιατι εχει πραγματι,,,ενδιαφερον.

Η επιλογη σε raw δεν θα υπαρχει, γιατι ειναι προνομοιο μονο τηϛ nokia και δεν θα ειναι τιμια η αντιπαραθεση.

 

Update:https://drive.google.com/open?id=1D6wV3q_7Rk-TbxKNg8IXR-6GTkoCbxYy

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Μόνο Cosmote έχει esim? Η έφεραν και άλλοι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Οι άλλοι δεν παίζει να φέρουν esim φέτος.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι δεν παίζει να φέρουν esim φέτος.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Κάτσε μια να φέρουν 4g γιατί ακόμα και σε αυτό είναι αρκετά πίσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως απο το xs max συγκεκριμενα ψιλο απογοητευτηκα και δεν το κρατησα για 2 λογους(τα γνωστα για τα καραγκιοζιλικια της Apple περι υψηλων τιμων/επισκευων κλπ δεν τα αναφερω επιτηδες γιατι εχουν γραφτει πολλες φορες ηδη).

1)Σε φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο δεν ηταν οτι το καλυτερο και επισης πετυχα κατι που δεν εχω ξαναδει σε αλλο κινητο γνωστο και ως lens Flare.Δεν μου το εκανε συνεχεια αλλα το πετυχα δυο φορες το λιγο διαστημα που το ειχα το κινητο και ηταν λιγο ξενερα.Σε συνθηκες καλου φωτισμου η καμερα overall ειναι πολυ καλη.

2)Η αυτονομια της συσκευης δεν ειναι κακη αλλα προσωπικα δεν με καλυψε.Ενω σε idle η καταναλωση ειναι κορυφαια,οσο το δουλευα το κινητο(ειδικα σε εναλλαγη μεταξυ video ή παιχνιδιου)δυστηχως επεφτε γρηγορα.

 

Ειχα στις αρχες και εγω θεμα με το σημα(ειδικα εντος σπιτιου)αν και βγηκε patch που βελτιωθηκε η κατασταση αλλα παλι δεν εφτανε αλλες γνωστες συσκευες.

 

Σε ολα τα αλλα ημουν κατι παραπανω απο ευχαριστημενος.

 

Οθονη σκετο κοσμημα.Επιπεδη χωρις edge βλακειες,με αριστο calibration και αποδοση χρωματων και ακομα πιο αριστη φωτεινοτητα εξω στον ηλιο.

Ηχεια επισης απο τα δυνατοτερα της αγορας μαζι με την Samsung.

Επιδοσεις σε παιχνιδια που παιζω εγω κλασσικα κορυφη.

Το touch ειναι υποδειγματικο και το face id οτι πιο αξιοπιστο(γρηγορο και ασφαλες)στην αγορα.

Ποιοτητα κατασκευης κλασσικα 1 σκαλι πανω απο τους αλλους.

 

Ελπιζω να ισχυουν οι φημες για 4000μπαταρια(για να μπει αντιστροφη ασυρματη φορτιση για τα νεα airpods) στο νεο iphone και 3πλες καμερες με ελπιζω βελτιωση σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου(πιθανως η μια ultrawide),πιο πολυ παραπονο απο την μπαταρια ειχα για την δικη μου χρηση που για τα χρηματα που ζηταει την ηθελα καλυτερη.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μου πεις για το lens flare. Καθάριζες τον φακό πριν τραβήξεις φωτό; Τα φώτα δηλαδή στα έβγαζε κάπως έτσι;0b5251688beaf70976af713c73dc2ff0.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μου πεις για το lens flare. Καθάριζες τον φακό πριν τραβήξεις φωτό; Τα φώτα δηλαδή στα έβγαζε κάπως έτσι;0b5251688beaf70976af713c73dc2ff0.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν το λεω σωστα καταρχας το παραπανωεννοω κατι σαν και αυτο https://www.idownloadblog.com/2016/12/26/how-to-remove-green-dot-iphone-photos/ (βεβαια στην περιπτωση μου ηταν ενα μικρο μπλε σημαδι ).

Ενταξυ δεν ηταν κατι το πολυ τραγικο απλα πιο πολυ με ξενερωσε λογω της συνολικης αξιας του κινητου :P

Παρολο που καθησα και διαβασα τι παιζει μιας και δεν ηξερα καν οτι παιζει κατι τετοιο,το ανεφερα μονο και μονο επειδη πρωτη φορα πετυχα κατι τετοιο σε κινητο(δεν λιωνω και στις φωτογραφιες). Στο 7plus πιο παλια δεν θυμαμαι να πετυχα ποτε κατι τετοιο(παρολο που και παλιοτεροι κατοχοι κινητων διαβασα οτι εχουν πετυχει αναλογα περιστατικα).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως απο το xs max συγκεκριμενα ψιλο απογοητευτηκα και δεν το κρατησα για 2 λογους(τα γνωστα για τα καραγκιοζιλικια της Apple περι υψηλων τιμων/επισκευων κλπ δεν τα αναφερω επιτηδες γιατι εχουν γραφτει πολλες φορες ηδη).

1)Σε φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο δεν ηταν οτι το καλυτερο και επισης πετυχα κατι που δεν εχω ξαναδει σε αλλο κινητο γνωστο και ως lens Flare.Δεν μου το εκανε συνεχεια αλλα το πετυχα δυο φορες το λιγο διαστημα που το ειχα το κινητο και ηταν λιγο ξενερα.Σε συνθηκες καλου φωτισμου η καμερα overall ειναι πολυ καλη.

2)Η αυτονομια της συσκευης δεν ειναι κακη αλλα προσωπικα δεν με καλυψε.Ενω σε idle η καταναλωση ειναι κορυφαια,οσο το δουλευα το κινητο(ειδικα σε εναλλαγη μεταξυ video ή παιχνιδιου)δυστηχως επεφτε γρηγορα.

 

Ειχα στις αρχες και εγω θεμα με το σημα(ειδικα εντος σπιτιου)αν και βγηκε patch που βελτιωθηκε η κατασταση αλλα παλι δεν εφτανε αλλες γνωστες συσκευες.

 

Σε ολα τα αλλα ημουν κατι παραπανω απο ευχαριστημενος.

 

Οθονη σκετο κοσμημα.Επιπεδη χωρις edge βλακειες,με αριστο calibration και αποδοση χρωματων και ακομα πιο αριστη φωτεινοτητα εξω στον ηλιο.

Ηχεια επισης απο τα δυνατοτερα της αγορας μαζι με την Samsung.

Επιδοσεις σε παιχνιδια που παιζω εγω κλασσικα κορυφη.

Το touch ειναι υποδειγματικο και το face id οτι πιο αξιοπιστο(γρηγορο και ασφαλες)στην αγορα.

Ποιοτητα κατασκευης κλασσικα 1 σκαλι πανω απο τους αλλους.

 

Ελπιζω να ισχυουν οι φημες για 4000μπαταρια(για να μπει αντιστροφη ασυρματη φορτιση για τα νεα airpods) στο νεο iphone και 3πλες καμερες με ελπιζω βελτιωση σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου(πιθανως η μια ultrawide),πιο πολυ παραπονο απο την μπαταρια ειχα για την δικη μου χρηση που για τα χρηματα που ζηταει την ηθελα καλυτερη.

To lens Flare που λες σαν αρνητικο τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό είναι πολύ φυσιολογικό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το διαβασα αργοτερα οτι εχει εμφανιστει και σε παλιοτερα Iphone και οτι εχει να κανει με τον ιδιο τον σχεδιασμο καμερων πως λειτουργει συγκεκριμενα στα Iphone(μιας και πιο πολυ σε Iphone το διαβασα να το αναφερουν αυτο,και λιγοτερο σε αλλες συσκευες εταιρειων)

Μου εκανε εντυπωση παντως γιατι πρωτη φορα το πετυχαινω αυτο σε κινητο οπως ειπα πιο πανω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To lens Flare που λες σαν αρνητικο τι ειναι;

 

Αν εγω καταλαβει καλα και δεν το γραφω λαθος εχει να κανει με την κυρια πηγη φωτος και τον τροπο που πεφτει πανω στον φακο υπο γωνια και πιο πολυ πρεπει να πεφτει σε αντανακλαση.

 

Αυτο συνηθως οπως λενε γινεται αντιληπτο σε κλειστους χωρος αν εχεις πολυ κοντα ή πας να βγαλεις πχ λαμπες,φωτιστικα κλπ ηλιοβασιλεμα και φανταζομαι αυτο θα εννοει πιο πανω ο συμφορουμιτης με την φωτογραφια που ανεβασε σαν παραδειγμα περι αντανακλασης.

 

Τουλαχιστον θα το εχω υποψη μου για το επομενο Iphone αν ξανασυμβει,αναμονη για μενα για τον Σεπτεμβριο να δουμε το επομενο xs max πως θα ειναι.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος φίλος πως μειώνουμε το μέγεθος της οθόνης στο xs max, στο 6s plus που είχα πάταγα δύο φορές το κεντρικό κουμπί και κατέβαινε η οθόνη χαμηλά για να την χειριστεί κάποιος πιο εύκολα, στο νέο μοντέλο πως γίνεται?

άκυρο συγνώμη το βρήκα.

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...