Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι στο mobile data από την αρχή του iOS 12.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό που λέει.

Φυσικά και ισχύει 24μηνη εγγύηση.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα να λέμε ότι το πρώτο έτος καλύπτεται από την ίδια την Apple με αντικατάσταση συσκευής και το δεύτερο έτος από τον πωλητή (που και πάλι το σέρβις είναι σε επίσημο Apple service center φυσικά, όχι στο σέρβις του σκρουτζομαγαζου).

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Αυτό ξέρω κι εγώ

Ο κάθε ένας λέει ότι του κατέβει ότι έχει ακούσει ή ότι του είπε ένα τάδε κατάστημα για να γλιτώσει την αλλαγή συσκευής

 

Για να κλείσει

Πας την συσκευή στο επίσημο apple service δίνεις την απόδειξη σου και τα υπόλοιπα δεν σ ενδιαφέρουν

Ποιος θα πληρώσει τι θα πληρώσει και λοιπά και λοιπά δεν σε αφορά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε μήνυμα στο κινητό

Μέχρι τις 31 του μηνός είναι

Κριμα, μακαρι να ρχοταν και σε μενα κατι τετοιο, διοτι ακομη και με τιμολογιο χωρις ΦΠΑ, παλι πιο ακριβό αποτι θα το πάρω από Αμερική ..... ;)

Το μονο κακό είναι ότι θα αναγκαστώ να περιμένω ποτε θα μπορέσουν να μου το φέρουν ..... :(

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι από το Skroutz και με τιμολόγιο έχω πάρει πάρα πολλές συσκευές με τιμή πολύ χαμηλότερη των διαφόρων αλυσίδων.

 

Πρόβλημα ποτέ όποιο και αν ήταν το ποσό / δυστυχώς όμως περίπου κανά 6μήνο η Ελληνική αντιπροσωπεία των apple συσκευών έχει δηλώσει ξεκάθαρα ότι 24 μήνες εγγύηση μόνο ότι είναι αγορασμένο από αλυσίδα Ελληνική όλα τα άλλα μήλα 12 μήνες εγγύηση.

 

Αν αλλάζεις συσκευές συχνά πάρε από Skroutz αν όμως το αλλάζεις μετά από πολλλλλυυυυυ καιρό τότε ίσως ( για ψυχολογικούς λόγους ) πάρε από επίσημο.

 

Απλά τα πράγματα....

 

 

 

Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο και καλό θα ήταν άλλη φορά πριν συμβουλεύεις κάποιον να είσαι πιο ενημερωμένος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειωνει το θεμα των εγγυησεων(με τα τιμολογια)γιατι κουρασε,αυτη ειναι η επισημη τοποθετηση απο Istorm.

https://www.istorm.gr/iphone-xs-max-64gb-gold.html

 

Περαν τουτου οποιον ενδιεφερεται για αγορα με τιμολογιο και τον ενδιαφερει ο 2ρος χρονος,ας μιλησει με αυτους ή με ΓΓΚ και συνηγορο για να βγαλει ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε που δεν τελειώνει!! Στον Κωτσόβολο πλέον λέει 2 χρονια χωρίς να διευκρινίζει αν είναι με τιμολόγιο ή όχι όπως σε istorm και plaisio

 

2019-01-25-10-52-25.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Δύο ερωτήσεις,

1. Η φωτεινότητα μπορεί να μπει σε κατάσταση manual και να μην αλλάζει με βάση το φωτισμό του περιβάλλοντος;

2. Για power off της συσκευής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο το power buton;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Δύο ερωτήσεις,

1. Η φωτεινότητα μπορεί να μπει σε κατάσταση manual και να μην αλλάζει με βάση το φωτισμό του περιβάλλοντος;

2. Για power off της συσκευής μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο το power buton;

 

1. Ναι. Πας Ρυθμίσεις > Γενικά > Προσβασιμότητα > Βοηθήματα οθόνης και το απενεργοποιείς

 

2. Όχι. Χρειάζεται συνδυασμός του power button με το volume. Ένας άλλος τρόπος είναι να πας Ρυθμίσεις > Γενικά και τέρμα κάτω στη λίστα να πατήσεις Τερματισμός

Edited by polteris
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι. Πας Ρυθμίσεις > Γενικά > Προσβασιμότητα > Βοηθήματα οθόνης και το απενεργοποιείς

 

2. Όχι. Χρειάζεται συνδυασμός του power button με το volume. Ένας άλλος τρόπος είναι να πας Ρυθμίσεις > Γενικά και τέρμα κάτω στη λίστα να πατήσεις Τερματισμός

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο τρεις μέρες χρήσης βλέπω ότι το Max σε σχέση με το μικρό υπερέχει αρκετά σε θέμα αυτονομίας . Γτ είχα διαβάσει ότι δεν έχει και τόση σημαντική διαφορά .

 

 

Sent from my iPhone XS Max

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλυσπερα,ποσο αφηνεται να πεσει η μπαταρια και μετα το φορτιζετε,ισχυει οτι ειναι καλο στο 50% να μπαινει μπριζα.και μια φορα την βδομαδα να το αφηνουμε να αδειαζει σχεδον στο 10% για να κανει πληρη φορτισει,τι λετε??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλυσπερα,ποσο αφηνεται να πεσει η μπαταρια και μετα το φορτιζετε,ισχυει οτι ειναι καλο στο 50% να μπαινει μπριζα.και μια φορα την βδομαδα να το αφηνουμε να αδειαζει σχεδον στο 10% για να κανει πληρη φορτισει,τι λετε??

 

Οχι δεν ισχυει ειναι μπαρουφες.

 

Το ιδανικο ειναι να φορτιζεις πριν πεσει κατω απο 20-25% και να φορτιζεις με αργο φορτιστη 1 φορα την μερα.

 

Αν υπηρχε ενας πραγματικα σωστος τροπος φορτισης θα τον ανεφεραν οι ιδιες οι εταιρειες που ολο και κατι παραπανω θα γνωριζουν απο αυτα που λεει ο καθε ακυρος(γενικα μιλωντας)δεξια και αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανω και εγω φιλε μου,οταν παει 20-25% το βαζω για φωρτιση και το βγαζω οταν φτασει 100% τωρα γιατι λενε ειναι καλυτερα μικρες φωρτισεις παρα ολοκληρωμενες,δεν εχω ιδεα..
Link to comment
Share on other sites

Ενδεδειγμένος και επιστημονικά τρόπος φόρτισης για μεγαλύτερη διάρκεια υπάρχει (δεν θυμάμαι καλα τη διαδικασία) αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικός στην καθημερινή χρήση του κινητού και από την άλλη δεν κερδίζεις και τόσο μεγαλύτερη διάρκεια που να δικαιολογεί την προσπάθεια. Όποτε το φορτίζεις όταν χρειάζεται και σύμφωνα με τις προγραμματισμένες σου ανάγκες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανω και εγω φιλε μου,οταν παει 20-25% το βαζω για φωρτιση και το βγαζω οταν φτασει 100% τωρα γιατι λενε ειναι καλυτερα μικρες φωρτισεις παρα ολοκληρωμενες,δεν εχω ιδεα..

 

Γιατι συνηθως παιρνει παραπανω χρονο να φορτισεις το κινητο πληρως και αυτος ο χρονος σε βαθος χρονου βγαινει σε παραπανω κυκλους φορτισεις αν τον βαλεις κατω.

 

Αυτο φαινεται πιο εντονα στην γρηγορη φορτιση η οποια απο ενα ποσοστο και μετα πχ 70-80% αρχιζει και φορτιζει μεν αργα το κινητο για να μην προκαλεσει μεγαλη φθορα στην μπαταρια,αλλα παιρνει σχεδον τον διπλασιο χρονο για να φορτισει μικροτερο ποσοστο.

 

Για παραδειγμα στο Huawei mate 20 pro απο το 25-85% περιπου θελει μιση ωρα για να φορτισει.Απο το 85μεχρι το 100% θελει αλλη μιση ωρα,κοινως ειναι fail να θελει διπλασιο χρονο για να φορτισει ενα τοσο μικρο ποσοστο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι γρήγορες φορτίσεις δεν ξέρω κατά ποσό καλό κάνουν στη ζωή της μπαταρίας...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω με τον αργο φορτιστη καλυτερα. Οποτε τι πιστευετε ειναι καλυτερο,να φορτιζουμε στο 50% και πανω να γλυτωνουμε τους κυκλους φορτισεις,η οταν ειναι στο 20-25% ??
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι γρήγορες φορτίσεις δεν ξέρω κατά ποσό καλό κάνουν στη ζωή της μπαταρίας...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες

Πχ ο dash charge της one plus απορροφά την θερμότητα και δεν αφήνει την μπαταρία να ζεσταθεί

Αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα όλων των άλλων τεχνολογιών

Φορτίζεις με μεγαλύτερη ένταση αλλά η μπαταρία θερμαίνεται παραπάνω

Σίγουρα όσο πιο αργή τόσο πιο πλήρης

Στις μπαταρίες που έχουμε τώρα αυτά ισχύουν

Σε νεότερες τεχνολογίες ίσως κάτι αλλάξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το χρυσό από κοντά. Οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε πολύ ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν τα λευκά bazels όπως στα παλαιότερα μοντέλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειωνει το θεμα των εγγυησεων(με τα τιμολογια)γιατι κουρασε,αυτη ειναι η επισημη τοποθετηση απο Istorm.

 

https://www.istorm.gr/iphone-xs-max-64gb-gold.html

 

 

 

Περαν τουτου οποιον ενδιεφερεται για αγορα με τιμολογιο και τον ενδιαφερει ο 2ρος χρονος,ας μιλησει με αυτους ή με ΓΓΚ και συνηγορο για να βγαλει ακρη.

 

 

 

Το θέμα είναι τη λέει η Infoquest φίλε και η επικοινωνία που κάνει αυτή απευθείας με την apple.

Όπως έχω ξαναγράψει έχω περάσει κανονικά το δεύτερο χρόνο και σε εταιρική συσκευή (αγορασμένη με τιμολόγιο μαζί με πολλά αλλά τηλέφωνα από την εταιρία μου που μου το παρείχε) με μια απλή αίτηση προς την apple.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το χρυσό από κοντά. Οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε πολύ ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν τα λευκά bazels όπως στα παλαιότερα μοντέλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Εμένα το back cover μου άρεσε, αλλά δεν μου πολυάρεσε το χρυσό πλαίσιο. Τελικά πήγα σε κλασικό space gray xs max χθες προερχόμενος από 8 plus. Όταν πήγα απο galaxy s7 σε 8 plus το θεώρησα "κουτσή" αναβάθμιση γιατί πήγα σε χειρότερη οθόνη, bezels και χειρότερη φωτογραφική. Το xs max όμως έχει "όλα τα καλά".

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες

Πχ ο dash charge της one plus απορροφά την θερμότητα και δεν αφήνει την μπαταρία να ζεσταθεί

Αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα όλων των άλλων τεχνολογιών

Φορτίζεις με μεγαλύτερη ένταση αλλά η μπαταρία θερμαίνεται παραπάνω

Σίγουρα όσο πιο αργή τόσο πιο πλήρης

Στις μπαταρίες που έχουμε τώρα αυτά ισχύουν

Σε νεότερες τεχνολογίες ίσως κάτι αλλάξει

Αφήνω τους Quick Charge απ'έξω και πιάνω μόνο την σταθερή φόρτιση. Εάν φορτίσεις με 0,5 ή 1Α έχεις την ίδια απόδοση σε σχέση με το εάν φορτίσεις με 2Α; Έχεις παρατηρήσει ποτέ να έχεις καλύτερη απόδοση όταν φορτίζεις με 2Α; Εάν δεν το έχεις δώσει σημασία ποτέ, έχε το στο νού σου και σύγκρινε σταδιακά την συμπεριφορά.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Η θερμοκρασία είναι το Α και το Ω κατά την φόρτιση (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όσο χαμηλότερη τόσο το καλύτερο).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το 5 είχα πάρει σε λευκό και δεν μου άρεσε τελικά. Όσα είχα πάρει μετά ήταν σε black edition για να έχω μαύρη οθόνη. Αν δεν είχα πάρει το Max από τράμπα, το χρυσό μάλλον θα έπαιζε δυνατά για μια αλλαγή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία εταιρία να πεί για τις μπαταρίες ιόντων -λιθίου οταν η τεχνολογία ειναι γνωστή και έχουν γίνει πειράματα ** πάνω σε αυτη. Τι παραπάνω να σου πει μια εταιρία.. Οταν πας την μπαταρία στο 1-2% ( πραγματικό) και μπαίνει η μπαταρία σε safe mode πρέπει να το δεις απο εταιρία για να το πιστέψεις.. Γνώσεις τεχνολογίας υλικών χρειάζονται μόνο και διάβασμα!

 

** https://online-journals.org/index.php/i-joe/article/view/6799

 

Eνα παράδειγμα απλό....τα υπόλοιπα σε scopus, sciencedirect κτλπ..

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν στείλω ένα sms στον παραλήπτη φτάνουν δυο ίδια;

Και μια ακόμη ερώτηση, πως μπορώ να στέλνω πεζούς χαρακτήρες και ας μην είναι 160 οι χαρακτήρες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν στείλω ένα sms στον παραλήπτη φτάνουν δυο ίδια;

Και μια ακόμη ερώτηση, πως μπορώ να στέλνω πεζούς χαρακτήρες και ας μην είναι 160 οι χαρακτήρες;

 

Κάτι γίνεται με το iMessages

Εάν έχεις Ίντερνετ τότε πηγαίνει αμέσως σαν iMessage

Εάν όχι, τότε μετά από 2 λεπτά το στέλνει και κανονικό εάν έχεις ενεργή την επιλογή

Όποτε ο παραλήπτης εάν ανοίξει το Ίντερνετ θα έχει παραλάβει το κανονικό sms και μετά θα παραλάβει και το iMessage

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...