Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρήστες αναφέρουν ότι έχουν μια δυο λιγότερο σήμα σε σχέση με το προηγούμενο iphone

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκαν και προβλήματα με Bluetooth και WiFi

Μήπως γι αυτά εννοείς antenna gate?

 

Ληψη GSM λεει ο φιλος, που αναφερεται σε πολλα φορα παγκοσμιως, αλλα δεν ξερω κατα ποσο υφισταται πραγματικα. Ειδα φιλου XS max, XS και δεν διαπιστωσα κατι περιεργο, ακομα και σε δυσκολα σημεια...

Link to comment
Share on other sites

Ληψη GSM λεει ο φιλος, που αναφερεται σε πολλα φορα παγκοσμιως, αλλα δεν ξερω κατα ποσο υφισταται πραγματικα. Ειδα φιλου XS max, XS και δεν διαπιστωσα κατι περιεργο, ακομα και σε δυσκολα σημεια...

 

Δεν άκουσα κάτι τέτοιο

Πάντως κι αυτό με την φόρτιση περισσότερο ντόρος έγινε παρά προβλημα ήταν

Ελάχιστες συσκευές επηρεάστηκαν σε σχέση με τον πολύ μεγάλο όγκο των αρχικών πωλήσεων

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν άκουσα κάτι τέτοιο

Πάντως κι αυτό με την φόρτιση περισσότερο ντόρος έγινε παρά προβλημα ήταν

Ελάχιστες συσκευές επηρεάστηκαν σε σχέση με τον πολύ μεγάλο όγκο των αρχικών πωλήσεων

 

Βρε συμφωνοι, αλλα σκεψου ποσο προχειροτητα αναδεικνυει ενα -πανευκολο να εντοπιστει στο QC phase- προβλημα, σε μια εταιρια που εχει απλετους (1 τρις κεφαλαιοποιηση!!!) πορους να εχει στελεχωμενο πληρες Quality assurance team (υποτιθεται, απαρτιζομενο, απο τους "καλυτερους"). Αυτο, απο μονο του, ειναι αν μη τι αλλο ανησυχητικο. Εξισου αδικαιολογητοι ειναι πχ και στην Κορεα (βλεπε samsung), που δε μπορει να δωσει timely updates στις ναυαρχιδες της. Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα και χρηζουν διαφορετικης αντιμετωπισης απο καταναλωτες που θελουν να σεβονται τους εαυτους τους (αλλα δυστυχως εμεις, συγκαταλεγομαστε στους αρρωστους καταναλωτες).

Τα περι GSM ληψης, τσεκαρε τα απο μπολικες αναφορες και στο γειτονικο ελληνικο νημα του iphonehellas...

Link to comment
Share on other sites

Δεν άκουσα κάτι τέτοιο

 

Στο iPhoneHellas δεν έχω κοιτάξει καν το θέμα, μιας και θεωρώ ότι ο αριθμός των συσκευών που έχουν πουληθεί Ελλάδα δεν είναι ικανό δείγμα για να βγάλεις συμπέρασμα, αλλά στο αντίστοιχο θέμα του macrumors π.χ. γίνεται χαμός. Ακόμα και για το θέμα του wifi κάποιοι λένε ότι έχουν πρόβλημα (2,4/5GHz) ακόμα κ μετά το χθεσινό update.

 

Βρε συμφωνοι, αλλα σκεψου ποσο προχειροτητα αναδεικνυει ενα -πανευκολο να εντοπιστει στο QC phase- προβλημα, σε μια εταιρια που εχει απλετους (1 τρις κεφαλαιοποιηση!!!) πορους να εχει στελεχωμενο πληρες Quality assurance team (υποτιθεται, απαρτιζομενο, απο τους "καλυτερους"). Αυτο, απο μονο του, ειναι αν μη τι αλλο ανησυχητικο. Εξισου αδικαιολογητοι ειναι πχ και στην Κορεα (βλεπε samsung), που δε μπορει να δωσει timely updates στις ναυαρχιδες της. Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα και χρηζουν διαφορετικης αντιμετωπισης απο καταναλωτες που θελουν να σεβονται τους εαυτους τους (αλλα δυστυχως εμεις, συγκαταλεγομαστε στους αρρωστους καταναλωτες).

Τα περι GSM ληψης, τσεκαρε τα απο μπολικες αναφορες και στο γειτονικο ελληνικο νημα του iphonehellas...

 

Συμφωνώ όσο τπτ άλλο για την έλλειψη QC τα τελευταία χρόνια (ειδικά από μεγάλες εταιρείες, γιατί εκεί πονάει και περισσότερο λόγω χρημάτων). Και είναι σε ΟΛΑ τα πράγματα, από smartphones μέχρι laptops και κάρτες γραφικών. Απλώς παρακολουθούμε ένα ράλι του ποια εταιρεία θα βγάλει πρώτη και πιο γρήγορα τα προϊόντα της, για να 'καπαρώσει' κομμάτι της πίτας, χωρίς καμία έμφαση στην ποιότητα.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε update που διορθώνει το θέμα της φόρτισης

Όπου τελικά βρέθηκε σε λίγα κομμάτια. Εγώ δεν έχω κάνει ακόμα το update, θα πειραματιστώ να δω αν γίνεται και στα δυο.

 

Αυτό είναι το καλό των iOS συσκευών

Προβλήματα έχουν όλες οι συσκευές όλων των εταιριών όλων των τύπων

Εδώ όμως οι άνθρωποι λειτουργούν άμεσα και διορθώνουν σε πολύ μικρό χρόνο αυτά τα προβλήματα

Όλες οι εταιρείες το κάνουν, η Apple ίσως πιο σύντομα και συχνά.

 

Παρέλαβα και εγώ το 512GB και μπορώ να πω ότι είναι το κινητό που έπρεπε να έχει βγάλει από πέρυσι η Apple, καθώς το Χ ήταν μικρό για πολλούς χρήστες (και εμένα συμπεριλαμβανομένου). Πανέμορφο, φοβερή οθόνη, ίσως δε χρειάζεται να κουβαλάω και το iPad mini πλέον. Από την άλλη, τόσα χρήματα δε τα αξίζει κανένα κινητό...:mad:

Συμφωνώ καθώς κι εγώ πέρσι πήρα δυο X, αλλά μετά από τρεις μήνες πήγα πίσω στο Plus επειδή είχε πιο χορταστικό περιεχόμενο σε θέαση. Αν τα αξίζει τώρα, αυτό είναι υποκειμενικό.

 

Χρήστες αναφέρουν ότι έχουν μια δυο λιγότερο σήμα σε σχέση με το προηγούμενο iphone

Εμένα και τα δυο έχουν το ίδιο σήμα σε σχέση με το 7 Plus και κάποιες φορές παραπάνω, αλλά οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με το σήμα παρόχου.

 

Τι καλοσυνη υπαρχει ρε παιδια? Που εβγαλαν συσκευη των 1850 ευρω και ειχε θεμα με τη φορτιση και λεμε μπραβο που ανταποκριθηκαν αμεσα (απο εταιρια με...κεφαλαιοποιηση 1τρις?????). Bugs δηλαδη επιπεδου κινεζικων τηλεφωνων? Τραγικες καταστασεις απο ολες τις μεγαλες εταιριες (apple, samsung), που αντιγραφουν κι οι υπολοιπες ανερχομενες οσο καθιστουν μαζικη την παραγωγη τους (Huawei σε luxury segment, Xiaomi σε mid-segement κλπ κλπ). Ολοι τους θελουν ενα μεγαλο Χ (κι οχι X max των 1800+) και στροφη σε vfm συσκευες (εχει κατι vfm διαμαντια στο εμποριο...). Ελα ομως που δεν το κανουμε και θεωρουμε προχωρημενα τα...αυτονοητα...

Καλοριζικο σε ολους τους κατοχους. XS max το πιο ενδιαφερον μοντελο της μηλιας φετος. Πιο ενδιαφερον απο ολα ομως το apple watch 4. Αυτο ζηλευω πολυ, πλεον, απο το οικοσυστημα της Apple...

Δυστυχως όλες οι εταιρείες με μαζικές αλυσίδες παραγωγής, παρουσιάζουν στη πλειοψηφία διαφορά bugs τα οποία ευτυχώς αντιμετωπίζονται. Απαράδεκτο δε, ρεαλιστικό όμως.

 

Όταν η Apple πουλάει 216 εκατομμύρια iphones το χρόνο με το ίδιο λειτουργικό, οποιοδήποτε πρόβλημα θα αναδειχθεί με μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με οποιοδήποτε άλλη εταιρία. Επίσης βοήθησε και το πολύ καλό βίντεο στο Youtube, με τον τύπο με τον καπέλο

Κακά τα ψέματα τώρα, δεν υπάρχει κανένα chargegate από τη στιγμή που ανακοινώθηκε εδώ και 10 μέρες ότι θα λυθεί. Το AntennaGate από την αρχή ανησυχεί εμένα, το οποίο διαφαίνεται ως hardware πρόβλημα

Πράγματι διαδικτυακές επιθέσεις από bloggers, youtubers κτλ πάντα θα υπάρχουν σε τόσο μεγάλες εταιρείες όπως Apple, Samsung κτλ για να αναδείξουν και το παραμικρό. Ωστόσο δεν επικαλείται η πλειοψηφία τίποτα για θέμα σήματος και ταχυτήτων. Ούτε και στις δικές μου συσκευές, έως τώρα.

 

Διορθώθηκαν και προβλήματα με Bluetooth και WiFi

Μήπως γι αυτά εννοείς antenna gate?

Παρεμπιπτόντως το μόνο που καθυστέρησε χθες ήταν η πρώτη μεταφορά αρχείων μέσω airdrop, όπου τελικά εμφανίστηκε η νέα συσκευή και εγινε η μεταφορά τους. Μετέπειτα κανένα πρόβλημα, σφαίρα.

 

Ληψη GSM λεει ο φιλος, που αναφερεται σε πολλα φορα παγκοσμιως, αλλα δεν ξερω κατα ποσο υφισταται πραγματικα. Ειδα φιλου XS max, XS και δεν διαπιστωσα κατι περιεργο, ακομα και σε δυσκολα σημεια...

Ούτε και σε μένα, το επιβεβαιώνω.

 

Δεν άκουσα κάτι τέτοιο

Πάντως κι αυτό με την φόρτιση περισσότερο ντόρος έγινε παρά προβλημα ήταν

Ελάχιστες συσκευές επηρεάστηκαν σε σχέση με τον πολύ μεγάλο όγκο των αρχικών πωλήσεων

Ακριβώς έτσι.

 

Βρε συμφωνοι, αλλα σκεψου ποσο προχειροτητα αναδεικνυει ενα -πανευκολο να εντοπιστει στο QC phase- προβλημα, σε μια εταιρια που εχει απλετους (1 τρις κεφαλαιοποιηση!!!) πορους να εχει στελεχωμενο πληρες Quality assurance team (υποτιθεται, απαρτιζομενο, απο τους "καλυτερους"). Αυτο, απο μονο του, ειναι αν μη τι αλλο ανησυχητικο. Εξισου αδικαιολογητοι ειναι πχ και στην Κορεα (βλεπε samsung), που δε μπορει να δωσει timely updates στις ναυαρχιδες της. Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα και χρηζουν διαφορετικης αντιμετωπισης απο καταναλωτες που θελουν να σεβονται τους εαυτους τους (αλλα δυστυχως εμεις, συγκαταλεγομαστε στους αρρωστους καταναλωτες).

Τα περι GSM ληψης, τσεκαρε τα απο μπολικες αναφορες και στο γειτονικο ελληνικο νημα του iphonehellas...

Ξεφεύγουμε λίγο από τη συζήτηση και αναφέρουμε όλοι μας και για άλλες εταιρίες όποτε ας επικεντρωθούμε στο τελευταίο μέρος του ποστ. Εφόσον υπάρχει από κάποιους κάποια τέτοια αναφορά, θα ήταν χρήσιμο μετά το update να γινει εκ νέου αναφορά.

 

Στο iPhoneHellas δεν έχω κοιτάξει καν το θέμα, μιας και θεωρώ ότι ο αριθμός των συσκευών που έχουν πουληθεί Ελλάδα δεν είναι ικανό δείγμα για να βγάλεις συμπέρασμα, αλλά στο αντίστοιχο θέμα του macrumors π.χ. γίνεται χαμός. Ακόμα και για το θέμα του wifi κάποιοι λένε ότι έχουν πρόβλημα (2,4/5GHz) ακόμα κ μετά το χθεσινό update.

 

Συμφωνώ όσο τπτ άλλο για την έλλειψη QC τα τελευταία χρόνια (ειδικά από μεγάλες εταιρείες, γιατί εκεί πονάει και περισσότερο λόγω χρημάτων). Και είναι σε ΟΛΑ τα πράγματα, από smartphones μέχρι laptops και κάρτες γραφικών. Απλώς παρακολουθούμε ένα ράλι του ποια εταιρεία θα βγάλει πρώτη και πιο γρήγορα τα προϊόντα της, για να 'καπαρώσει' κομμάτι της πίτας, χωρίς καμία έμφαση στην ποιότητα.

Εμπειρικά όταν επιλέξεις να έχεις πρόσβαση και στις δυο συχνότητες τότε ας μη περιμένουμε να πάει στη πιο ταχύτατη. Το έχω αντιμετωπίσει με πολλές διαφορετικές συσκευές διαφόρων κατασκευαστών. Στο τέλος απλά επέλεγα μοναδική πρόσβαση στα 5GHz.

 

Όσο για το δεύτερο σκέλος, για τις εταιρείες είναι απλά αγώνας δρόμου, δυστυχως.

 

 

 

 

 

Τέλος θα παρακαλούσα να επικεντρωθούμε μόνο στη συσκευή δίχως συγκρίσεις με άλλες εταιρείες, καθώς η συνέχεια της συζήτησης δεν αφήνει περιθώρια να μη βγούμε εκτός θεματος έτσι όπως αυτή εξελίσσεται.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Όπου τελικά βρέθηκε σε λίγα κομμάτια. Εγώ δεν έχω κάνει ακόμα το update, θα πειραματιστώ να δω αν γίνεται και στα δυο.

 

 

Οπότε ήμουν απο τους λίγους "άτυχους". Πάντως τώρα το update μου το διόρθωσε:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ήμουν απο τους λίγους "άτυχους". Πάντως τώρα το update μου το διόρθωσε:)

Θα πειραματιστώ κι εγώ πριν κάνω το update να δω από περιέργεια.

 

Η μια συσκευή έκανε παντως κανονικά restore ενώ η άλλη πρέπει κάτι να γίνεται με το restore των εφαρμογών και έχει φρενάρει το restore φωτογραφιών, περιεχομένου κτλ. Έκανα pause κάποια app και μετά ξεκίνησαν πάλι. Σαν να σκάλωσε η διαδικασία περισσότερο λόγω iCloud θα έλεγα. Ίσως φταίει που γίνεται restore από iOS 11 backup, σε iOS 12. Μπορεί απλά να είναι και ιδέα μου, προχωράει τώρα κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας στο eshop της ΠΛΑΙΣΙΟ στα τεχνικά χαρακτηριστικά δηλώνει ότι το τηλέφωνο είναι dual sim (με esim την 2η). Είναι ακριβές; Το XS max που πουλιεται στην α Ελλάδα είναι με αυτή τη δυνατότητα;
Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας στο eshop της ΠΛΑΙΣΙΟ στα τεχνικά χαρακτηριστικά δηλώνει ότι το τηλέφωνο είναι dual sim (με esim την 2η). Είναι ακριβές; Το XS max που πουλιεται στην α Ελλάδα είναι με αυτή τη δυνατότητα;

 

Όλα τα τηλέφωνα εκτός την Κίνα ειναι έτσι

Όμως τα τηλέφωνα με esim μόνο σε συγκεκριμένες χώρες έχουν την δυνατότητα να λειτουργήσουν. Είναι θέμα παρόχου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τηλέφωνα εκτός την Κίνα ειναι έτσι

Όμως τα τηλέφωνα με esim μόνο σε συγκεκριμένες χώρες έχουν την δυνατότητα να λειτουργήσουν. Είναι θέμα παρόχου

 

Ισχύει. Το πρώτο εξάμηνο του 2019 η Cosmote θα ενεργοποιήσει υπηρεσίες e-sim...

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ για το θέμα της λήψης σήματος

https://www.google.gr/amp/s/amp.tomsguide.com/us/iphone-xs-antenna-problems,news-28160.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ για το θέμα της λήψης σήματος

https://www.google.gr/amp/s/amp.tomsguide.com/us/iphone-xs-antenna-problems,news-28160.html

Το άρθρο είναι 16 ημερών και από τότε πολλά έχουν ειπωθεί. Ενας μικρός αριθμός συσκευών στην Αμερική και κυρίως με σύνδεση στον πάροχο Verizon, παρουσίασε θέματα χαμηλής ταχύτητας.

 

Μπορείς να διαβάσεις επισης αυτό σε προηγούμενες σελιδες όπου επεξηγεί πολλά.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7679749#post7679749

 

Πάντως και στις δυο συσκευές που έχω οι ταχύτητες σε 4G και σε Wifi, παρουσιάζουν υψηλά επίπεδα δίχως πρόβλημα. Μάλιστα, είναι η πρώτη φορά που έχω περισσότερη κάλυψη ακόμα και σε υπόγειο parking.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ εδώ, XMAX 64GB Ασημί. Πέρσι κράτησα μια εβδομάδα το Χ και το πούλησα για να επιστρέψω στο 8plus λόγω ότι μου φάνηκε πολύ μικρό όντας κάτοχος όλων των Plus. Με το Max όμως πλέον είναι το μέγεθος και η οθόνη που πάντα ήθελα από την Apple. Οθόνη ήχος όλα τέλεια....τώρα πρέπει να πουλήσω το 8plus
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ εδώ, XMAX 64GB Ασημί. Πέρσι κράτησα μια εβδομάδα το Χ και το πούλησα για να επιστρέψω στο 8plus λόγω ότι μου φάνηκε πολύ μικρό όντας κάτοχος όλων των Plus. Με το Max όμως πλέον είναι το μέγεθος και η οθόνη που πάντα ήθελα από την Apple. Οθόνη ήχος όλα τέλεια....τώρα πρέπει να πουλήσω το 8plus

 

διαφορα το 8plus με xs max να φανταστω χαοτικη?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Το πρώτο εξάμηνο του 2019 η Cosmote θα ενεργοποιήσει υπηρεσίες e-sim...

Εάν ισχύει αυτό που λες άρα και στα ρολογάκια θα ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα. Άρα αν πάρω το 4 θα το αφήνω σπίτι το κινητό και με μόνο το Apple Watch θα μπορώ να πηγαίνω δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να τα βάλεις δίπλα δίπλα και το αντιλαμβάνεσαι αμέσως...

 

παίζουν ρόλο αν είναι full η φωτεινότητα στο ένα και λιγότερο στο άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εάν ισχύει αυτό που λες άρα και στα ρολογάκια θα ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα. Άρα αν πάρω το 4 θα το αφήνω σπίτι το κινητό και με μόνο το Apple Watch θα μπορώ να πηγαίνω δουλειά.

 

Υποτίθεται πως την ίδια τεχνολογίας esim έχουν άρα θα έχουμε αυτήν την επιλογή

Μέχρι τώρα δεν βλέπω κάποια σημαντική λειτουργία στο Apple Watch

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως την ίδια τεχνολογίας esim έχουν άρα θα έχουμε αυτήν την επιλογή

Μέχρι τώρα δεν βλέπω κάποια σημαντική λειτουργία στο Apple Watch

 

Θα αφήνεις κινητό σπίτι θα βάζεις τα ακουστικά στα αυτιά θα τσιμπάς και το ρολόι και άντε γεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήνεις κινητό σπίτι θα βάζεις τα ακουστικά στα αυτιά θα τσιμπάς και το ρολόι και άντε γεια!

 

Μα ναι αυτό είναι όλο το ζουμί του να έχεις αυτό το ρολόι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και το IPhone X και το xs max .... έχει διαφορά στη κάμερα αλλά αξίζει τόση διαφορά στη τιμή ;

Δεν ξέρω ακόμα δεν αποφάσισα πιο να κρατήσω .... μπαταρία λίγο καλύτερη , κάμερα καλύτερη , ηχεία καλύτερα (όχι όμως τρελή διαφορά) οθόνη μεγαλύτερη αλλά θα προτιμούσα να γυρνάει σε landscape όπως στο plus .....

πφφφφ..... να πω ότι είναι δικαρτο θα αργήσει να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία ..... ίσως το δώσω και το ξαναπάρω όταν πέσει η τιμή ...το πιο λογικό νομίζω .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γειά σας και από εδώ με xs max 256 δικαρτο (2nano sim) black.

 

Αγορασμένο από πού; Κόστος; Δουλεύουν κανονικά Ελλάδα και οι δύο sim;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...