Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευή βγαίνει σε Silver, Gold και Space Gray. Μάλλον Silver εννοείς.

 

Πίσω άσπρο είναι

Τώρα πως ονομάζεται επίσημα δεν ξέρω

Μπροστά μαύρο. Εντελώς χάλια για το γούστο μου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το silver εννοεί άσπρο.

Συμφωνώ.

 

Πίσω άσπρο είναι

Τώρα πως ονομάζεται επίσημα δεν ξέρω

Μπροστά μαύρο. Εντελώς χάλια για το γούστο μου

Το γούστο έχεις δίκιο, διαφέρει. Εγω και τα δυο σε Gold, 256 GB. Έτσι κι αλλιώς σε θήκη θα μπουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

 

 

Το γούστο έχεις δίκιο, διαφέρει. Εγω και τα δυο σε Gold, 256 GB. Έτσι κι αλλιώς σε θήκη θα μπουν.

 

Ειδικά αν μπει και θήκη άστο λες και έχεις το xiaomi note 5 απλά έδωσες και 1200€ παραπάνω άσκοπα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν μπει και θήκη άστο λες και έχεις το xiaomi note 5 απλά έδωσες και 1200€ παραπάνω άσκοπα

Ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα, για συγκρίσεις συσκευών υπάρχει η σχετική υποενότητα του forum Τεχνολογικοί διαξιφισμοί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα, για συγκρίσεις συσκευών υπάρχει η σχετική υποενότητα του forum Τεχνολογικοί διαξιφισμοί.

 

2-3 άτομα το έχουν ακόμα μόνο στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς οπότε μιλάμε ελεύθερα χαχα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2-3 άτομα το έχουν ακόμα μόνο στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς οπότε μιλάμε ελεύθερα χαχα

Σήμερα παρέλαβα και τα δικά μου. Πρόσθεσε δυο συσκευές στο τοπικ. :cool:

 

Έχω ξεκίνησει τώρα διαδικασία backup restore κτλ. :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και τα δικά μου. Πρόσθεσε δυο συσκευές στο τοπικ. :cool:

 

Έχω ξεκίνησει τώρα διαδικασία backup restore κτλ. :D

Δυο δυο τα παίρνει ο προϊστάμενος, αλλιώς τί προϊστάμενος θα ήσουν :) Με το καλό
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια βδομάδα περίπου με το Max ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

Καταρχάς να πω ότι πριν είχα το 7 plus, για λίγο καιρό το X και το galaxy S9 (ανάθεμα την ώρα).

Το Χ το κράτησα ελάχιστα οποτε οι συγκρίσεις που έκανα ήταν περισσότερο μεταξύ του 7 plus και του Xs Max.

 

Όταν το έπιασα πρώτη φορά στα χέρια μου δεν έκανα αυτό WOW που είχα κάνει όταν πχ είχα πάει από το 5 στο 6 plus.

Παρόλα αυτά ενθουσιάστηκα με την οθόνη και τον ήχο του, ο,τι καλύτερο έχω δει κι έχω ακούσει σε κινητό.

 

Περνώντας οι μέρες διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να το αφήσω από τα χέρια μου κι έχω κάνει στην ακρη το iPad. Αυτό δεν νου είχε συμβεί με κανένα κινητό μέχρι τώρα.

 

Συνήθισα εύκολα την έλλειψη home button και τα gestures της οθόνης. Το μεγεθος είναι ίδιο με όλα τα plus μοντέλα οποτε δεν είχα κανένα θέμα.

 

Φωτογραφία και βίντεο απλά κορυφή με εξαίρεση λίγο τις νυχτερινές λήψεις.

 

Για τον ήχο ο,τι και να πω είναι λίγο.

 

Ευτυχώς δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτά που έχουν αναφερθει με το σήμα και την φόρτιση ( το οποίο λύνεται στο επόμενο update).

 

Το μόνο αρνητικό μέχρι τώρα είναι ότι ακόμα δεν έχουν γίνει optimized όλες οι εφαρμογές για την οθόνη του.

 

Για να κλείσω θα πω ότι δεν μετάνιωσα σε καμιά περίπτωση την αγορά του αλλά σίγουρα τα χρήματα είναι πολλά για ένα κινητό όσο καλό κ αν είναι.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει κάποιος από το Χ να πάει στο Xs max γιατί το X το κράτησα ελάχιστα.

Από οποιοδήποτε άλλο όμως πιστεύω πως ναι, αξίζει η μετάβαση.

Έχω αυτή τη στιγμη δίπλα δίπλα το 7 plus και το Max και το πρώτο μου φαίνεται τραγικό με τα τεράστια bezels.

Αυτά σε γενικές γραμμές και συγγνωμη για το μεγάλο ποστ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτά σε γενικές γραμμές και συγγνωμη για το μεγάλο ποστ.

 

Όταν διαβάζουμε τέτοιου είδους mini reviews, είναι ευχάριστα τα μεγάλα post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυο δυο τα παίρνει ο προϊστάμενος, αλλιώς τί προϊστάμενος θα ήσουν :) Με το καλό

Ευχαριστώ :D

 

Όταν διαβάζουμε τέτοιου είδους mini reviews, είναι ευχάριστα τα μεγάλα post. ;)

Συμφωνώ και είναι πάντα καλοδεχούμενα. :cool:

 

 

Στο μεταξύ ξεκίνησα το unboxing, πήρα επίσης δυο θήκες και τοποθέτησα τζαμακια για να μην έχουμε καμιά γραντζουνιά και στεναχώριες. Ανυπομονώ να τα κάνω restore. :up:

 

80-75031f03_4d51_4b88_a7ae_8caae9ac8f05_b20ccbaaea82ff808265a164602560fa89a83088.jpeg

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ζηλευτά αυτά τα δύο διδυμάκια... :rolleyes:

Είναι αχώριστα. :p

 

Λοιπόν, ξεκίνησα το setting up. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που αυτή τη φορά μεταφέρονται οι ρυθμίσεις από την παλιά συσκευή στη καινούργια. Απλά βγάζει στην οθονη του XS Max ένα εικονογραφημα, κανεις point με τη κάμερα της παλαιας συσκευης και αυτό είναι, τέλειωσες. Πολύ απλή η διαδικασία.

 

Στο μεταξύ η οθονη ίσως είναι ιδέα μου αλλά φαίνεται πολύ φωτεινή, δεν μου είχε κάνει τόσο εντύπωση το X όσο του XS Max.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Kατοχος κι εγω 6 μερες του XS MAX και μεχρι τωρα εχω πολυ καλες εντυπωσεις.

Ολα κυλουν ομαλα, περα απο κανα 2 παγωματακια σε viber και evernote.

Ευτυχως δεν ειμαι αναμεσα σε αυτους που ειχαν θεμα με σημα και φορτιση.

Ηχεια, οθονη top notch και καμερα πολυ καλη.

Αυτονομια επισης πολυ καλη, σιγουρα καλυτερη απο το Χ.

 

Το μονο αρνητικο οπως εγραψε και ο parafron ειναι οτι ακομα μερικα apps δεν εχουν γινει optimised για την οθονη της συσκευης.

Του εχω βαλει το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ matrix skin της drand και ενα τζαμακι απο το ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Υ.Γ. Ευτυχως βρηκα μια ακρη και δε μου κοστισε 1500+ ευρω.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ένας φίλος και το ζαχαρωνω κάθε μέρα στον καφέ

Μακραν ότι καλύτερο υπάρχει έξω στην αγορά

Οθόνη από άλλη διάσταση

Ακόμη και λίγο ανώτερη του Χ που ήδη ήταν καλή

Ήχος εκπληκτικός

Μέγεθος ένα κλικ μικρότερο από το 6/7 plus

Μπαταρία παρά πολύ καλή σχεδόν από τις ανώτερες της αγοράς

 

Γενικά είναι η κορυφαία συσκευή απλά τα χρήματα που ζητάνε είναι κι αυτά κορυφή

 

Ακόμα και τα 1000€ τα θεωρώ παρά πολλά για μια συσκευή ΚΙΝΗΤΟ

Ότι και να κάνει ακόμα και καφέδες ακόμα και να μαγειρεύει θα παραμένει ΚΙΝΗΤΟ

Θεωρώ άλλο πράγμα να πληρώσω για υπολογιστή, άλλο για μηχανάκι, άλλο για tablet και το καθένα έχει την τιμή του αλλά η συγκεκριμένη συσκευή όσο ανώτερης ποιότητας και να είναι δεν θεωρώ ότι δικαιολογεί τα 1000€ ποσό μάλλον τα αλλά 300-400 ανάλογα και το μέγεθος της εσωτερικής μνήμης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα forums (π.χ. macrumors) πάντως, γίνεται ένας χαμούλης με το θέμα του σήματος...

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα forums (π.χ. macrumors) πάντως, γίνεται ένας χαμούλης με το θέμα του σήματος...

Αναμενόμενο όταν δεν γνωρίζει η πλειοψηφία του κόσμου τα αυτονόητα.

https://9to5mac.com/2018/10/01/iphone-xs-lte-performance-tests/

 

Στο μεταξύ οι συσκευές συνεχίζουν ολονύκτια ακόμη έως τώρα το restore. Πάντως πολύ γρήγορες και δοκίμασα συμπεριφορά όσο αφορά το σήμα και πάνε σφαίρα στο δίκτυο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο όταν δεν γνωρίζει η πλειοψηφία του κόσμου τα αυτονόητα.

https://9to5mac.com/2018/10/01/iphone-xs-lte-performance-tests/

 

Στο μεταξύ οι συσκευές συνεχίζουν ολονύκτια ακόμη έως τώρα το restore. Πάντως πολύ γρήγορες και δοκίμασα συμπεριφορά όσο αφορά το σήμα και πάνε σφαίρα στο δίκτυο.

 

Ναι δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σχέση μπορεί να έχει αυτό, με το να χάνεις κλήσεις π.χ. όπως αναφέρουν... Όπως ούτε είναι λύση να αλλάξεις router που να υποστηρίζει 5Ghz, γιατί ακόμα κ εκεί λένε ότι έχουν θέματα...

Δεν το έχω το κινητό και δεν έχω ιδία γνώμη και πραγματικά εύχομαι να μην υπάρχει θέμα.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μεσημέρι από το βράδυ της Παρασκευής και ακόμα σε κατάσταση restore. Δεν μου κάνει εντύπωση και οι δυο συσκευές κάνουν restore από 120 GB έκαστη. Στη μια απομένει 40+ κι στην άλλη 80+ GB. Με 5Mbps ουσιαστική σύνδεση δεν περίμενα κάτι καλύτερο, ενώ στο γραφείο με τη 50αρα θα καθάριζα τσακ μπαμ.

 

Έως τώρα η οθόνη κερδίζει εντυπώσεις ακόμη και περισσότερο από το X πριν ένα χρόνο. Στο μεταξύ η ταχύτητα του επεξεργαστή και η διαχείριση εφαρμογών είναι απίστευτα γρήγορη και δεν βλέπω κανένα κόλλημα μεταξύ αυτών. Χορταίνεις οθόνη πάντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε update που διορθώνει το θέμα της φόρτισης

 

Αυτό είναι το καλό των iOS συσκευών

Προβλήματα έχουν όλες οι συσκευές όλων των εταιριών όλων των τύπων

Εδώ όμως οι άνθρωποι λειτουργούν άμεσα και διορθώνουν σε πολύ μικρό χρόνο αυτά τα προβλήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ το 512GB και μπορώ να πω ότι είναι το κινητό που έπρεπε να έχει βγάλει από πέρυσι η Apple, καθώς το Χ ήταν μικρό για πολλούς χρήστες (και εμένα συμπεριλαμβανομένου). Πανέμορφο, φοβερή οθόνη, ίσως δε χρειάζεται να κουβαλάω και το iPad mini πλέον. Από την άλλη, τόσα χρήματα δε τα αξίζει κανένα κινητό...:mad:
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το καλό των iOS συσκευών

Προβλήματα έχουν όλες οι συσκευές όλων των εταιριών όλων των τύπων

Εδώ όμως οι άνθρωποι λειτουργούν άμεσα και διορθώνουν σε πολύ μικρό χρόνο αυτά τα προβλήματα

 

Τι καλοσυνη υπαρχει ρε παιδια? Που εβγαλαν συσκευη των 1850 ευρω και ειχε θεμα με τη φορτιση και λεμε μπραβο που ανταποκριθηκαν αμεσα (απο εταιρια με...κεφαλαιοποιηση 1τρις?????). Bugs δηλαδη επιπεδου κινεζικων τηλεφωνων? Τραγικες καταστασεις απο ολες τις μεγαλες εταιριες (apple, samsung), που αντιγραφουν κι οι υπολοιπες ανερχομενες οσο καθιστουν μαζικη την παραγωγη τους (Huawei σε luxury segment, Xiaomi σε mid-segement κλπ κλπ). Ολοι τους θελουν ενα μεγαλο Χ (κι οχι X max των 1800+) και στροφη σε vfm συσκευες (εχει κατι vfm διαμαντια στο εμποριο...). Ελα ομως που δεν το κανουμε και θεωρουμε προχωρημενα τα...αυτονοητα...

Καλοριζικο σε ολους τους κατοχους. XS max το πιο ενδιαφερον μοντελο της μηλιας φετος. Πιο ενδιαφερον απο ολα ομως το apple watch 4. Αυτο ζηλευω πολυ, πλεον, απο το οικοσυστημα της Apple...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Όταν η Apple πουλάει 216 εκατομμύρια iphones το χρόνο με το ίδιο λειτουργικό, οποιοδήποτε πρόβλημα θα αναδειχθεί με μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με οποιοδήποτε άλλη εταιρία. Επίσης βοήθησε και το πολύ καλό βίντεο στο Youtube, με τον τύπο με τον καπέλο

Κακά τα ψέματα τώρα, δεν υπάρχει κανένα chargegate από τη στιγμή που ανακοινώθηκε εδώ και 10 μέρες ότι θα λυθεί. Το AntennaGate από την αρχή ανησυχεί εμένα, το οποίο διαφαίνεται ως hardware πρόβλημα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν η Apple πουλάει 216 εκατομμύρια iphones το χρόνο με το ίδιο λειτουργικό, οποιοδήποτε πρόβλημα θα αναδειχθεί με μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με οποιοδήποτε άλλη εταιρία. Επίσης βοήθησε και το πολύ καλό βίντεο στο Youtube, με τον τύπο με τον καπέλο

Κακά τα ψέματα τώρα, δεν υπάρχει κανένα chargegate από τη στιγμή που ανακοινώθηκε εδώ και 10 μέρες ότι θα λυθεί. Το AntennaGate από την αρχή ανησυχεί εμένα, το οποίο διαφαίνεται ως hardware πρόβλημα

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Διορθώθηκαν και προβλήματα με Bluetooth και WiFi

Μήπως γι αυτά εννοείς antenna gate?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...