Jump to content

iPhone XS


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο xs.έχω παρατηρήσει το εξής.το πάνω ηχείο όταν παίζει μουσική παίζει πολύ καλά και καθαρά.στις κλήσεις όμως δεν ακούγεται καθαρά.σαν μουντό και να κρόταλιζει.το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;είναι διαφορετικό το ηχείο από το ακουστικό;ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, agrimis said:

Καλημέρα σε όλους.πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο xs.έχω παρατηρήσει το εξής.το πάνω ηχείο όταν παίζει μουσική παίζει πολύ καλά και καθαρά.στις κλήσεις όμως δεν ακούγεται καθαρά.σαν μουντό και να κρόταλιζει.το αντιμετωπίζει κανείς άλλος;είναι διαφορετικό το ηχείο από το ακουστικό;ευχαριστω!!

βάλε μουσική να παίζει και πήγαινε ρυθμίσεις/προσβασιμότητα/ήχος/οπτικα

εκεί κάτω μετακίνησε την μπάρα δεξιά αριστερα

θα καταλάβεις ένα έχει πρόβλημα το ηχείο το κάτω η το πάνω αφού κάποιο από τα δυο δεν θα παίζει καθαρα και θα τσιρίζει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 1/8/2021 at 5:45 ΜΜ, yanniliki said:

Καλησπέρα παίδες.

Ήθελα να δοκιμάσω για πρώτη φορά το iOS και έτσι πριν λίγο καιρό πήρα να δοκιμάσω ένα μεταχειρισμένο XS. Ενώ στην αρχή πήγαινε καλα, τώρα τελευταία μου κάνει κάτι πολύ περίεργο. Την ώρα που το χρησιμοποιώ η οθόνη σβήνει για ένα-δυο δευτερόλεπτα και μετα ξανα ανοίγει μόνη της. Άλλες φορές σβήνει η οθόνη και κλειδώνει, και πρέπει να το ξεκλειδώσω για να το χρησιμοποιήσω.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει για αυτό; Δεν έχω καθόλου εμπειρία με iphone οπότε οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη!

Περασε λιγος καιρος αλλα θα σας κανω ενα μικρο update.
Μετα απο λιγο καιρο με αυτη την κατασταση το κινητο αρχισε να βγαζει μια μωβ αποχρωση απο την πανω αριστερη γωνια. Μεσα σε 3-4 μερες εξαπλωθηκε και μαυρισε ολη η οθονη. Το κινητο εχει ακομα εγγυηση απο το καταστημα που το ειχα παρει οποτε εγινε και αντικατασταση οθονης. Το θεμα ειναι οτι η αντικατασταση εγινε με μια χαμηλης ποιοτητας οθονη με χαλια χρωματα και ενταση. Τελικα το εβαλα στην ακρη και δεν το χρησιμοποιησα.

Πριν καναδυο μερες αποφασισα να το ξαναχρησιμοποιησω. Σχεδον καθε μερα σε ασχετα χρονικα διαστηματα η οθονη τρεμοπαιζει, σαν να εχει απο κατω αλλη μια εικονα πχ και να προσπαθει να τις προβαλει και τις 2 ταυτοχρονα, κανει τα χρωματα αρνητικα, και μια φορα μου εκανε την οθονη αναποδα, σαν να την βλεπεις μεσα απο καθρευτη. Αν πατουσες πχ μια εφαρμογη στην οθονη ανοιγε την εφαρμογη που κανονικα επρεπε να βρισκετε εκει και οχι μετα την ''αναποδη'' προβολη. Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε. Φανταζομαι οτι παλι η οθονη φταιει οποτε θα το στειλω ξανα για σερβις.

Επισης μια ερωτηση.

Οταν Κλεινετε τελειως το κινητο power off, συνεχιζει και ξοδευει μπαταρια? Αν εχω 50% μπαταρια για παραδειγμα και το κανω power off για μια μερα, θα αδειασει η μπαταρια τελειως. Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα? Αν εχει προβλημα και σε αυτο να τους το αναφερω.

272055879_695492025196077_3563262163848370648_n.jpg

photo1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αφού θα του αλλάξεις ξανά οθόνη, άλλαξε του και τη μπαταρία γιατί ούτε η συμπεριφορά της οθόνης είναι σωστή, ούτε της μπαταρίας από αυτά που περιγράφεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yanniliki said:

Περασε λιγος καιρος αλλα θα σας κανω ενα μικρο update.
Μετα απο λιγο καιρο με αυτη την κατασταση το κινητο αρχισε να βγαζει μια μωβ αποχρωση απο την πανω αριστερη γωνια. Μεσα σε 3-4 μερες εξαπλωθηκε και μαυρισε ολη η οθονη. Το κινητο εχει ακομα εγγυηση απο το καταστημα που το ειχα παρει οποτε εγινε και αντικατασταση οθονης. Το θεμα ειναι οτι η αντικατασταση εγινε με μια χαμηλης ποιοτητας οθονη με χαλια χρωματα και ενταση. Τελικα το εβαλα στην ακρη και δεν το χρησιμοποιησα.

Πριν καναδυο μερες αποφασισα να το ξαναχρησιμοποιησω. Σχεδον καθε μερα σε ασχετα χρονικα διαστηματα η οθονη τρεμοπαιζει, σαν να εχει απο κατω αλλη μια εικονα πχ και να προσπαθει να τις προβαλει και τις 2 ταυτοχρονα, κανει τα χρωματα αρνητικα, και μια φορα μου εκανε την οθονη αναποδα, σαν να την βλεπεις μεσα απο καθρευτη. Αν πατουσες πχ μια εφαρμογη στην οθονη ανοιγε την εφαρμογη που κανονικα επρεπε να βρισκετε εκει και οχι μετα την ''αναποδη'' προβολη. Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε. Φανταζομαι οτι παλι η οθονη φταιει οποτε θα το στειλω ξανα για σερβις.

Επισης μια ερωτηση.

Οταν Κλεινετε τελειως το κινητο power off, συνεχιζει και ξοδευει μπαταρια? Αν εχω 50% μπαταρια για παραδειγμα και το κανω power off για μια μερα, θα αδειασει η μπαταρια τελειως. Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα? Αν εχει προβλημα και σε αυτο να τους το αναφερω.

272055879_695492025196077_3563262163848370648_n.jpg

photo1.jpg

μήπως έχει η μητρική σου κανένα πρόβλημα? παράξενα τα προβλήματα σου. συνήθως η μεγάλη διαρροή μπαταρίας οφείλεται σε πρόβλημα στην μητρική 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μπορω να κανω καποιο τεστ για να δω αν οφειλεται κατι στην μητρικη η σε καποιο αλλο hardware?

Το θεμα με ολα αυτα ειναι να αποδειχτουν στο σερβις τους γιατι να δωσω λεφτα απο την τσεπη μου για κατι που δεν δουλεψε ποτε σωστα δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι πάνω σε αυτό δυστυχώς. Αφού όμως σε καλύπτουν από το μαγαζί που το αγόραζες, ας αναλάβουν και να το φτιάξουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα, πήρα ένα μεταχειρισμένο iPhone Xs αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα με τις κλήσεις. Κάποιες φορές δεν ακούω τίποτα από τους άλλους και ταυτόχρονα δεν με ακούνε και αυτοί, και κάποιες άλλες ακούω τους άλλους αλλά δεν με ακούνε αυτοί. Έχω δοκιμάσει όλα τα τιπς από Youtube με κάτι restart και κάτι enable flight mode, αλλά το πρόβλημα μου δεν διορθώθηκε... Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση; 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, geo2104 said:

Καλησπέρα στην ομάδα, πήρα ένα μεταχειρισμένο iPhone Xs αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα με τις κλήσεις. Κάποιες φορές δεν ακούω τίποτα από τους άλλους και ταυτόχρονα δεν με ακούνε και αυτοί, και κάποιες άλλες ακούω τους άλλους αλλά δεν με ακούνε αυτοί. Έχω δοκιμάσει όλα τα τιπς από Youtube με κάτι restart και κάτι enable flight mode, αλλά το πρόβλημα μου δεν διορθώθηκε... Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση; 

Το κάνει με όλες τις sim και παντού ? Αν ναι, Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και αν δεν διορθωθεί το πας στο service.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/1/2022 at 3:18 ΜΜ, yanniliki said:

Περασε λιγος καιρος αλλα θα σας κανω ενα μικρο update.
Μετα απο λιγο καιρο με αυτη την κατασταση το κινητο αρχισε να βγαζει μια μωβ αποχρωση απο την πανω αριστερη γωνια. Μεσα σε 3-4 μερες εξαπλωθηκε και μαυρισε ολη η οθονη. Το κινητο εχει ακομα εγγυηση απο το καταστημα που το ειχα παρει οποτε εγινε και αντικατασταση οθονης. Το θεμα ειναι οτι η αντικατασταση εγινε με μια χαμηλης ποιοτητας οθονη με χαλια χρωματα και ενταση. Τελικα το εβαλα στην ακρη και δεν το χρησιμοποιησα.

Πριν καναδυο μερες αποφασισα να το ξαναχρησιμοποιησω. Σχεδον καθε μερα σε ασχετα χρονικα διαστηματα η οθονη τρεμοπαιζει, σαν να εχει απο κατω αλλη μια εικονα πχ και να προσπαθει να τις προβαλει και τις 2 ταυτοχρονα, κανει τα χρωματα αρνητικα, και μια φορα μου εκανε την οθονη αναποδα, σαν να την βλεπεις μεσα απο καθρευτη. Αν πατουσες πχ μια εφαρμογη στην οθονη ανοιγε την εφαρμογη που κανονικα επρεπε να βρισκετε εκει και οχι μετα την ''αναποδη'' προβολη. Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε. Φανταζομαι οτι παλι η οθονη φταιει οποτε θα το στειλω ξανα για σερβις.

Επισης μια ερωτηση.

Οταν Κλεινετε τελειως το κινητο power off, συνεχιζει και ξοδευει μπαταρια? Αν εχω 50% μπαταρια για παραδειγμα και το κανω power off για μια μερα, θα αδειασει η μπαταρια τελειως. Ειναι φυσιολογικη τετοια συμπεριφορα? Αν εχει προβλημα και σε αυτο να τους το αναφερω.

 

 

Eνα ακομα update, ελπιζω και το τελευταιο. Μου αλλαξαν παλι οθονη. Απ οτι ρωτησα δεν αλλαξαν κατι αλλο. Δεν κολλαει αλλο πια, η μπαταρια οταν ειναι κλειστο δεν χανει καθολου, και γενικα η μπαταρια με την χρηση που το κανω βγαζει 2 μερες. Ολα καλα για την ωρα τελικα!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, yanniliki said:

Eνα ακομα update, ελπιζω και το τελευταιο. Μου αλλαξαν παλι οθονη. Απ οτι ρωτησα δεν αλλαξαν κατι αλλο. Δεν κολλαει αλλο πια, η μπαταρια οταν ειναι κλειστο δεν χανει καθολου, και γενικα η μπαταρια με την χρηση που το κανω βγαζει 2 μερες. Ολα καλα για την ωρα τελικα!

Άντε να χαρείς το κινητό,face id εχεις κανονικά;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/3/2022 at 1:56 ΜΜ, Nikolas14 said:

Άντε να χαρείς το κινητό,face id εχεις κανονικά;

Ναι εχει κανονικα. Το true tone δεν υπαρχει. Υπηρχε ομως στην προηγουμενη ''μαιμου'' οθονη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, yanniliki said:

Ναι εχει κανονικα. Το true tone δεν υπαρχει. Υπηρχε ομως στην προηγουμενη ''μαιμου'' οθονη.

Μάλλον δεν έγινε Calibration,εγώ το έσβησα πάντως γιατί δεν με βολευε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2022 at 7:32 ΠΜ, Nikolas14 said:

Μάλλον δεν έγινε Calibration,εγώ το έσβησα πάντως γιατί δεν με βολευε.

Ουτε εμενα με βολευε, οποτε μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...