Jump to content

iPhone XS


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

e352d7425557c0a5e5ffd8a451a2ba12.jpg

 

Ορίστε και σε μένα δέν είναι πιο καλά απο σένα το κινητό το πήρα τον Οκτωβρη και φορτιζω με τον δικό του και τον ασυρματο belkin boostup Wireless . Εχω και ταχυφορτιστή μονο οταν χρειαστεί μέχρι στιγμης μόνο μια fast Charge του έκανα.

Νομίζω θα εχεις μια φυσιολογική φθορα και θα αλλάξεις μπαταρία σε λογικό χρόνο.

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τώρα που έχεις σβήσει το Viber

Ξεφόρτωσε το και φόρτισε το 100%

Κάνε πρώτα μια επανεκκίνηση

Μετά πλέον μην ξανά ασχοληθείς με τα ποσοστά

Έχει τόσο καιρό δεν χαίρεσαι την συσκευή σου. Αυτό είναι το σημαντικότερο

Η εγγύηση γι αυτό υπάρχει.

Αν χαλάσει χάλασε

Θα στο φτιάξουν

Μικρό το κακό

 

σωστός...!!!! απλα η μπαταριες εχουν 6 μηνες εγγυηση.... αν χαλασει θα πρεπει να δωσο 75 ευρω... :p μικρο το κακο... :lol: περισσοτερα εχει η συσκευη.... θα σκασω για μια μπαταρια τωρα? :p

 

επισης με τον 2χρονο τι γινετε? ισχιει κανονικα απο infoquest? η συσκευη ειιναι απο γερμανο....

 

μηπως το στελνουν καπου αλλου?

 

γιατι οταν πηγα να το παρω μου ειπαν για 1 χρονο :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

e352d7425557c0a5e5ffd8a451a2ba12.jpg

 

Ορίστε και σε μένα δέν είναι πιο καλά απο σένα το κινητό το πήρα τον Οκτωβρη και φορτιζω με τον δικό του και τον ασυρματο belkin boostup Wireless . Εχω και ταχυφορτιστή μονο οταν χρειαστεί μέχρι στιγμης μόνο μια fast Charge του έκανα.

Νομίζω θα εχεις μια φυσιολογική φθορα και θα αλλάξεις μπαταρία σε λογικό χρόνο.

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

 

καλα δεν εχει σημασια τωρα πως το φορτιζεις... και σε ασυρματη φορτιση να το βαλεις η σε ταχυφορτιστη δεν εχει να κανει αν θα χαλασει πιο γρηγορα η μπαταρια... ενα iphone 5s Που το εχω κατι χρονια... ειναι στο 84% με 3,700 φορτισης....

 

αν τωρα το xs μου με 19 φορτισης εχει παει 95.9 οπως βλεπω τωρα στο coconut battery... και σε ακυρες φασης μπορει να λεει 96.2 η καποιες φορες και 92.6 αλλα τωρα εχει μινει στο 95.9 γενικα δεν ξερω τωρα ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο το coconutbattery... μου φενετε λιγο χαζο.... στο εξοτερικο που εχει συμβει σε αρκετους το ιδιο προβλημα τους δοσανε αλλη συσκευη.... καιι εγω εδω ελλαδα θα παρω τα..... :lol:

 

γιατι ειμαστε τα κορόιδα εμείς....

 

δεν φτανει που δινουμε τοσα λευτα για μια premium συσκευη.... εχουμε και αθλια υποστιριξη.... έτσι όπως το βλέπω καί το έλεγχο και από coconut battery αν ειναι κα8ε 2 μερες να χανω 1% τοτε μιλαμε για προβλημα.....

 

εκτος αν έχει βάλει η apple το χεράκι της και έπεσα εγώ σε καμια παρτίδα ότι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

σωστός...!!!! απλα η μπαταριες εχουν 6 μηνες εγγυηση.... αν χαλασει θα πρεπει να δωσο 75 ευρω... :p μικρο το κακο... :lol: περισσοτερα εχει η συσκευη.... θα σκασω για μια μπαταρια τωρα? :p

 

1 χρονο εγγυηση εχει η μπαταρια φιλε μου!

https://www.apple.com/batteries/service-and-recycling/

"iPhone Owners

Your battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles. The one-year warranty includes service coverage for a defective battery. If it is out of warranty, Apple offers a battery service for $79, plus $6.95 shipping, subject to local tax."

Επισης η συσκευη εχει 2 χρονια εγγυηση, ο πρωτος χρονος καλυπτεται απο Apple και ο δευτερος απο το μαγαζι που το αγορασες (ΓΕΡΜΑΝΟΣ).

1 χρονο εγγυηση θα ειχε αν ηταν αγορασμενη απο αλλη ηπειρο (π.χ. Αμερικη).

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

1 χρονο εγγυηση εχει η μπαταρια φιλε μου!

https://www.apple.com/batteries/service-and-recycling/

"iPhone Owners

Your battery is designed to retain up to 80% of its original capacity at 500 complete charge cycles. The one-year warranty includes service coverage for a defective battery. If it is out of warranty, Apple offers a battery service for $79, plus $6.95 shipping, subject to local tax."

Επισης η συσκευη εχει 2 χρονια εγγυηση, ο πρωτος χρονος καλυπτεται απο Apple και ο δευτερος απο το μαγαζι που το αγορασες (ΓΕΡΜΑΝΟΣ).

1 χρονο εγγυηση θα ειχε αν ηταν αγορασμενη απο αλλη ηπειρο (π.χ. Αμερικη).

 

εμενα ο γερμανος και η Infoquest Μου ειπαν 6μηνες..... και ο γερμανος μου ειπε μονο 1 χρονο εγγυηση και λεω 2 δεν ειναι κανονικα? μου λεει οχι... εμεις στο καταστημα δεν δινουμε 2χρονο εγγυηση..... περιεργα μας τα λεει.... :shifty:

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μολις τσεκαρα πριν με coconut battery....

 

δεν ξερω τη πεζει... χτες ελεγε 96.7 σημερα 95.9 και πριν 90 ειναι με της ωρες του... αλλα γενικα διχνει τωρα 95.9 συνεχεια.. τι να πω... δεν το βρισκω normal...... θα το τσεκαρω καθε μερα να δω... :P

 

http://www.iphonehellas.gr/forum/uploads/monthly_01_2019/post-21936-0-46498600-1547992282.png

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γερμανος και η Infoquest Μου ειπαν 6μηνες..... και ο γερμανος μου ειπε μονο 1 χρονο εγγυηση και λεω 2 δεν ειναι κανονικα? μου λεει οχι... εμεις στο καταστημα δεν δινουμε 2χρονο εγγυηση..... περιεργα μας τα λεει.... :shifty:

Σορρυ που θα επιμεινω στο πολλες φορες αναλυμενο θεμα της εγγυησης apple συσκευων στην Ελλαδα, αλλα πραγματικα νομιζω οτι αξιζει.

Οσον αφορα στην μπαταρια, ειδες το λινκ που σου εστειλα; Ειναι τα επισημα λογια της Apple οποτε αυτα ισχυουν και οχι αυτα που λεει η infoquest ή ο Γερμανος.

Οσον αφορα στην εγγυηση γενικα της συσκευης ισχυει αυτο που σου ειπα διοτι υπαρχει οδηγια της Ε.Ε. που λεει οτι οι ηλεκτρονικες συσκευες στην Ε.Ε. εχουν 2 χρονια εγγυηση. Αν ο κατασκευαστης (π.χ. Apple) καλυπτει μονο τον 1ον χρονο, τοτε τον 2ο χρονο τον αναλαμβανει ο μεταπωλητης (π.χ. Γερμανος).

Αυτα που σου λεω ισχυουν 100%, απλα δυστυχως τα περισσοτερα κωλομαγαζα (συγγνωμη για τον χαρακτηρισμο) πονταρουν στην αγνοια του κοσμου και λενε το κλασσικο "εμεις δινουμε 1 χρονο εγγυηση".

Την επομενη φορα που θα μιλησεις με Γερμανο ή Infoquest και σου πουν κατι διαφορετικο απο αυτο που σου ειπα, πες τους οτι υπαρχει ευρωπαϊκη οδηγια και αν επιμεινουν οτι θα τους καταγγειλεις στην προστασια του Καταναλωτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες κι εδω τι λεει η ιδια η Apple στο πινακακι:

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα επιμεινω στο πολλες φορες αναλυμενο θεμα της εγγυησης apple συσκευων στην Ελλαδα, αλλα πραγματικα νομιζω οτι αξιζει.

Οσον αφορα στην μπαταρια, ειδες το λινκ που σου εστειλα; Ειναι τα επισημα λογια της Apple οποτε αυτα ισχυουν και οχι αυτα που λεει η infoquest ή ο Γερμανος.

Οσον αφορα στην εγγυηση γενικα της συσκευης ισχυει αυτο που σου ειπα διοτι υπαρχει οδηγια της Ε.Ε. που λεει οτι οι ηλεκτρονικες συσκευες στην Ε.Ε. εχουν 2 χρονια εγγυηση. Αν ο κατασκευαστης (π.χ. Apple) καλυπτει μονο τον 1ον χρονο, τοτε τον 2ο χρονο τον αναλαμβανει ο μεταπωλητης (π.χ. Γερμανος).

Αυτα που σου λεω ισχυουν 100%, απλα δυστυχως τα περισσοτερα κωλομαγαζα (συγγνωμη για τον χαρακτηρισμο) πονταρουν στην αγνοια του κοσμου και λενε το κλασσικο "εμεις δινουμε 1 χρονο εγγυηση".

Την επομενη φορα που θα μιλησεις με Γερμανο ή Infoquest και σου πουν κατι διαφορετικο απο αυτο που σου ειπα, πες τους οτι υπαρχει ευρωπαϊκη οδηγια και αν επιμεινουν οτι θα τους καταγγειλεις στην προστασια του Καταναλωτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες κι εδω τι λεει η ιδια η Apple στο πινακακι:

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

και τι να κανει η προστασια του καταναλωτη??? δεν βγαζεις ακρη... ετσι την επαθα και με ενα imac... και χαλασε σε 2 χρονια η motherboard......

 

ότι πει το κατάστημα θα γίνει....! ακόμα και να τους εκτυπώσω τα χαρτιά και να τους τα πάω να τα δούνε μπροστά τους..... εγώ θα βγω ο χαμένος και πάλι.... ποσο πρέπει να επιμένεις δηλαδή? δεν ξέρω ειλικρινά.... εγώ το link που έστειλες το είδα... και ξέρω ότι δικαιούμαι 2 χρονια εγγυηση...

Link to comment
Share on other sites

και τι να κανει η προστασια του καταναλωτη??? δεν βγαζεις ακρη... ετσι την επαθα και με ενα imac... και χαλασε σε 2 χρονια η motherboard......

 

ότι πει το κατάστημα θα γίνει....! ακόμα και να τους εκτυπώσω τα χαρτιά και να τους τα πάω να τα δούνε μπροστά τους..... εγώ θα βγω ο χαμένος και πάλι.... ποσο πρέπει να επιμένεις δηλαδή? δεν ξέρω ειλικρινά.... εγώ το link που έστειλες το είδα... και ξέρω ότι δικαιούμαι 2 χρονια εγγυηση...

 

Εγω οσους ξερω βγηκαν κερδισμενοι, εσυ αν θες πηγαινε πασο και πληρωσε, fine by me! ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

2χρονια εγγυηση εχουν τα Iphone τα οποια ειναι αγορασμενα με κανονικη αποδειξη δεν υπαρχει λογος να το κουραζουμε.

 

Απλα τα μαγαζια στην Ελλαδα για καποιο μπιπ λογο δεν λενε τιποτα επιτηδες για να πλασαρουν τις επεκτασεις εγγυησεων(οι αλυσιδες κυριως).

 

Περαν τουτου αν παρεις αυριο τηλεφωνο και ρωτησεις την Infoquest αν εχει 2χρονια εγγυηση το κινητο,θα παρεις αναλογη απαντηση.

 

Στις μπαταριες που εχουν ειδικη μικροτερη εγγυηση δεν ξερω τι παιζει.

 

Τελος για το εξωτερικο που λες για ειδικη μεταχειριση,μην ξεχνας οτι την πληρωνουν αυτην βλεπε Applecare.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 έτη είναι η εγγύηση

Δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στους κανόνες και τους νόμους

Ευτυχώς κάποιες φορές υπάρχουν και αυτοί

Τα μαγαζιά πουλάνε παραμύθι

Η Apple δίνει 1 έτος παγκόσμια εγγύηση

Το 2ο έτος έρχεται από την νομοθεσία της ευρωπαϊκής ένωσης και χρειάζεται η νόμιμη απόδειξη

Ο Γερμανός και ο κάθε Γερμανός και τα παιδάκια μέσα όλα τα άσχετα που δουλεύουν και με το παίζουν γνωστες ας μπουν να ψαξουν πως βάζεις κάρτα (μονάδες) γιατί τίποτα άλλο δεν είναι ικανοί να κάνουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

2χρονια εγγυηση εχουν τα Iphone τα οποια ειναι αγορασμενα με κανονικη αποδειξη δεν υπαρχει λογος να το κουραζουμε.

 

Απλα τα μαγαζια στην Ελλαδα για καποιο μπιπ λογο δεν λενε τιποτα επιτηδες για να πλασαρουν τις επεκτασεις εγγυησεων(οι αλυσιδες κυριως).

 

Περαν τουτου αν παρεις αυριο τηλεφωνο και ρωτησεις την Infoquest αν εχει 2χρονια εγγυηση το κινητο,θα παρεις αναλογη απαντηση.

 

Στις μπαταριες που εχουν ειδικη μικροτερη εγγυηση δεν ξερω τι παιζει.

 

Τελος για το εξωτερικο που λες για ειδικη μεταχειριση,μην ξεχνας οτι την πληρωνουν αυτην βλεπε Applecare.

Και με τιμολογιο κανονικα 2 χρονια εγγυηση πρεπει να εχουν και οχι 1 οπως λενε, αλλα εκει ειναι τα πραγματα καπως πιο "ομιχλωδη".

Επισης και στην Ελλαδα μπορεις να πληρωσεις apple care.

Tελος η apple εχει φαει τεραστια προστιμα στην Ιταλια για το apple care. Αλλα ας μην μπουμε σε αυτη την κουβεντα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης και στην Ελλαδα μπορεις να πληρωσεις apple care.

 

Όχι. Για τα κινητά δεν ισχύει το Apple Care στην Ελλάδα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Για τα κινητά δεν ισχύει το Apple Care στην Ελλάδα....

Ναι αναφερομουν σε mac υπολογιστες...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

και τι να κανει η προστασια του καταναλωτη??? δεν βγαζεις ακρη... ετσι την επαθα και με ενα imac... και χαλασε σε 2 χρονια η motherboard......

 

ότι πει το κατάστημα θα γίνει....! ακόμα και να τους εκτυπώσω τα χαρτιά και να τους τα πάω να τα δούνε μπροστά τους..... εγώ θα βγω ο χαμένος και πάλι.... ποσο πρέπει να επιμένεις δηλαδή? δεν ξέρω ειλικρινά.... εγώ το link που έστειλες το είδα... και ξέρω ότι δικαιούμαι 2 χρονια εγγυηση...

 

Στην ιδια την Istorm το λενε αυτο στο site τους

https://www.istorm.gr/iphone/iphone-xs/iphone-xs-64gb-space-grey.html

Το ιδιο και στο Πλαισιο αν πας πανω στην εγγυηση που το γραφει https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/apple/Apple-Smartphone-Iphone-Xs-512gb-Gold-MT9N2GH-A.htm

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια την Istorm το λενε αυτο στο site τους

https://www.istorm.gr/iphone/iphone-xs/iphone-xs-64gb-space-grey.html

Το ιδιο και στο Πλαισιο αν πας πανω στην εγγυηση που το γραφει https://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/apple/Apple-Smartphone-Iphone-Xs-512gb-Gold-MT9N2GH-A.htm

 

Στην isystem πάντως που πήρα το apple watch την προηγούμενη εβδομάδα, μου είπαν ότι είτε με απόδειξη λιανικής είτε με τιμολόγιο, η εγγύηση είναι 2 χρόνια, 1 apple & 1 isystem.

Link to comment
Share on other sites

Το χς έχει το μειονέκτημα ότι έχει πολύ μικρή μπαταρία, μικρότερη και από το χ, αν κάποιος έχει ανάγκη τη μπαταρία πρέπει να κάνει μια παραχώρηση στην οθόνη (αν για κάποιους είναι παραχώρηση αφού η ips έχει τα καλά της στα χρώματα κτλ) και να πάει σε χρ που θα έχει απιστευτη αυτονομία.

 

Τώρα αν αυτή πέφτει κιολας και έχει τέτοια θέματα κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να το αφήσει έτσι κανείς.

Το καλό που έχουν τα καταστήματα τύπου πλαίσιο σε σχέση με τα σκρουτζομαγαζα κτλ είναι ότι τον δεύτερο χρόνο αναλαμβάνουν να κάνουν ότι χρειάζεται.

Αν η Vodafone έχει πει σε κάποιον ότι τον δεύτερο χρόνο δεν αναγνωρίζουν εγγύηση, απλά πας εκεί ζητάς το όνομα αυτού που σου το είπε και του ζητάς να στο πει γραπτώς απειλώντας τον με καταγγελία, στην καλύτερη είναι να υπάρχει και μια εκτύπωση του νόμου αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Επειδή αυτοί ξέρουν απλά προσπαθούν να κοροϊδέψουν , αν καταλάβουν ότι παίζει να κανείς καταγγελία, θα αναλάβουν κατευθείαν.

Εσυ όμορφε με το πρόβλημα έπρεπε εδώ και καιρό να περάσεις με καθαρή εγκατάσταση από τον υπολογιστή με ipsw την τελευταία ρομ οπωσδήποτε, αν το έκανες (π δεν νομίζω από τα λεγόμενα σου) είναι κρίμα γιατί μάλλον έχεις πέσει σε περίπτωση και αν δεν πέσει κάτω από ένα ποσοστό δεν θα κάνουν κάτι γιατί δεν προβλέπεται. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Το XS μπορεί να έχει πιο μικρή μπαταρία στα χαρτιά από τον προκάτοχο αλλά βγάζει παραπάνω σε χρήση . Λόγω του Α12 . Σαφώς οποιος θέλει καλύτερη μπαταρία πάει στο xr ή στο max .

 

Εγώ βρήκα ανταλλαγή το δικό μου με xs max με ένα 50αρικο. Αλλά τελικά δεν ψήνει γτ έχω κατά βολευτεί με το μέγεθος . Άσε που όσο θα ανοίγει ο καιρός και θα πετάμε τα βαριά ρούχα θα φανεί η αξία του μεγέθους. Ας φορτίσω και λίγο παραπάνω καμία μέρα δν τρέχει

 

 

Sent from my iPhone XS

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Στην isystem πάντως που πήρα το apple watch την προηγούμενη εβδομάδα, μου είπαν ότι είτε με απόδειξη λιανικής είτε με τιμολόγιο, η εγγύηση είναι 2 χρόνια, 1 apple & 1 isystem.

 

Μπραβο τους!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το χς έχει το μειονέκτημα ότι έχει πολύ μικρή μπαταρία, μικρότερη και από το χ, αν κάποιος έχει ανάγκη τη μπαταρία πρέπει να κάνει μια παραχώρηση στην οθόνη (αν για κάποιους είναι παραχώρηση αφού η ips έχει τα καλά της στα χρώματα κτλ) και να πάει σε χρ που θα έχει απιστευτη αυτονομία.

 

Τώρα αν αυτή πέφτει κιολας και έχει τέτοια θέματα κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να το αφήσει έτσι κανείς.

Το καλό που έχουν τα καταστήματα τύπου πλαίσιο σε σχέση με τα σκρουτζομαγαζα κτλ είναι ότι τον δεύτερο χρόνο αναλαμβάνουν να κάνουν ότι χρειάζεται.

Αν η Vodafone έχει πει σε κάποιον ότι τον δεύτερο χρόνο δεν αναγνωρίζουν εγγύηση, απλά πας εκεί ζητάς το όνομα αυτού που σου το είπε και του ζητάς να στο πει γραπτώς απειλώντας τον με καταγγελία, στην καλύτερη είναι να υπάρχει και μια εκτύπωση του νόμου αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Επειδή αυτοί ξέρουν απλά προσπαθούν να κοροϊδέψουν , αν καταλάβουν ότι παίζει να κανείς καταγγελία, θα αναλάβουν κατευθείαν.

Εσυ όμορφε με το πρόβλημα έπρεπε εδώ και καιρό να περάσεις με καθαρή εγκατάσταση από τον υπολογιστή με ipsw την τελευταία ρομ οπωσδήποτε, αν το έκανες (π δεν νομίζω από τα λεγόμενα σου) είναι κρίμα γιατί μάλλον έχεις πέσει σε περίπτωση και αν δεν πέσει κάτω από ένα ποσοστό δεν θα κάνουν κάτι γιατί δεν προβλέπεται. Αυτά!

 

φιλε μου σωστά όλα όσα λες...! και μάλλον αν δω ότι δεν με καλύπτουν στον δεύτερο χρόνο θα κάνω αυτα που αναφέρεις..

 

τώρα το πρόβλημα είναι ότι η συσκευή είναι αγορασμένη από γερμανό.... και ο δεύτερος χρόνος είναι από τον γερμανό όπως κατάλαβα.... και αυτό είναι το ανησυχητικό.... δεν εμπιστεύομαι το service του γερμανού.....

 

τώρα με το θέμα της μπαταρίας δεν μπορώ να κάνω κάτι... γιατί από την apple ενημερώθηκα ότι πιθανόν να είναι θέμα του ιός 12.1.2 το πρόβλημα το αντιμετώπισαν και αλλα άτομα στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μην έχουνε ανακαλύψει ακόμα από τη παρουσιάζεται αυτή η φθορά στην μπαταρία.... στο εξωτερικό γυρνάγανε πίσω τα iPhone XS συγκεκριμενα η παρτιδα τα 256GB με 88% battery health μέσα στον δεύτερο μηνα της αγοράς τους...σε μερικούς τα αλλάζανε με καινούρια συσκευή... και σε άλλους τα άφηναν έτσι μετά από διαγνωστικό έλεγχο....

 

έχω περάσει καθαρή εγκατάσταση το ipsw με itunes... δεν διορθώθηκε το θέμα αυτό..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην isystem πάντως που πήρα το apple watch την προηγούμενη εβδομάδα, μου είπαν ότι είτε με απόδειξη λιανικής είτε με τιμολόγιο, η εγγύηση είναι 2 χρόνια, 1 apple & 1 isystem.

 

το αστειο ειναι με το imac μου οτι απο την isystem μου ειπαν να πληρώσω 60 euro επειδή δεν βρέθηκε λέει από τα διαγνωστικά πρόβλημα...

 

και στο τέλος κάηκε η motherboard...... και μετά λέγανε ότι δεν αναλαμβάνουν αυτή ευθύνη.... μπορεί λέει να βραχυκύκλωσε..... και άλλες ασυναρτησίες... ωραία αντιμετώπιση.... φυσικά έκανα καταγγελία... αλλα και τι κατάλαβα? το κατάστημα θα βγει και από πάνω.....

 

πάνε τώρα 2 χρονια από αυτό το περιστατικό.. φυσικά και δεν πλήρωσα για αλλαγή μητρικής.... με λίγα παραπάνω έπαιρνα καινούριο imac.... όπως και έκανα... γιατί το χρειαζόμουνα για την δουλειά μου...

Link to comment
Share on other sites

@ omorfonios

Μπορείς όποτε θες να στείλεις την συσκευή σου σε ένα apple service χωρίς να πας στον Γερμανό. Τον πρώτο χρόνο δεν ζητάνε παραστατικό και για τον δεύτερο δείχνεις το παραστατικό αγοράς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

@ omorfonios

Μπορείς όποτε θες να στείλεις την συσκευή σου σε ένα apple service χωρίς να πας στον Γερμανό. Τον πρώτο χρόνο δεν ζητάνε παραστατικό και για τον δεύτερο δείχνεις το παραστατικό αγοράς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Έτσι ακριβώς

Ο Γερμανός είναι άσχετος στην όλη υπόθεση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα επιμεινω στο πολλες φορες αναλυμενο θεμα της εγγυησης apple συσκευων στην Ελλαδα, αλλα πραγματικα νομιζω οτι αξιζει.

Οσον αφορα στην μπαταρια, ειδες το λινκ που σου εστειλα; Ειναι τα επισημα λογια της Apple οποτε αυτα ισχυουν και οχι αυτα που λεει η infoquest ή ο Γερμανος.

Οσον αφορα στην εγγυηση γενικα της συσκευης ισχυει αυτο που σου ειπα διοτι υπαρχει οδηγια της Ε.Ε. που λεει οτι οι ηλεκτρονικες συσκευες στην Ε.Ε. εχουν 2 χρονια εγγυηση. Αν ο κατασκευαστης (π.χ. Apple) καλυπτει μονο τον 1ον χρονο, τοτε τον 2ο χρονο τον αναλαμβανει ο μεταπωλητης (π.χ. Γερμανος).

Αυτα που σου λεω ισχυουν 100%, απλα δυστυχως τα περισσοτερα κωλομαγαζα (συγγνωμη για τον χαρακτηρισμο) πονταρουν στην αγνοια του κοσμου και λενε το κλασσικο "εμεις δινουμε 1 χρονο εγγυηση".

Την επομενη φορα που θα μιλησεις με Γερμανο ή Infoquest και σου πουν κατι διαφορετικο απο αυτο που σου ειπα, πες τους οτι υπαρχει ευρωπαϊκη οδηγια και αν επιμεινουν οτι θα τους καταγγειλεις στην προστασια του Καταναλωτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες κι εδω τι λεει η ιδια η Apple στο πινακακι:

https://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

 

Eγω αγορασα το κινητο κατευθειαν απο Apple Store στην Γερμανια με καρτα.Δηλαδη εγω εχω μονο ενα χρονο εγγυηση? Δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Eγω αγορασα το κινητο κατευθειαν απο Apple Store στην Γερμανια με καρτα.Δηλαδη εγω εχω μονο ενα χρονο εγγυηση? Δεν νομιζω.

Ειπα εγω τετοιο πραγμα;

Αφου ειναι ευρωπαϊκη η συσκευη σου εχεις 2 χρονια.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα , και έκανα τράμπα με XS max . Το κακό είναι ότι είναι λευκό . Κατά τα αλλα οθοναρα. Θέλω να δω από αυτονομία τι διαφορά θα δω

 

 

Sent from my iPhone XS Max

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα , και έκανα τράμπα με XS max . Το κακό είναι ότι είναι λευκό . Κατά τα αλλα οθοναρα. Θέλω να δω από αυτονομία τι διαφορά θα δω

 

 

Sent from my iPhone XS Max

 

το καλο ειναι που ειναι λευκο..... το space gray με γαντια το κρατας.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν το βρήκες με 50ε διαφορά έπρεπε να το κανεις με χίλια.

Με γεια σου!

Είναι λίγο μεγάλο είναι η αλήθεια και έχει τα μείον του αυτό, αλλά γενικά είναι το καλύτερο όλων.

Μπαταρία δεν θα έχεις σαν αυτή του χρ αλλά θα έχεις αισθητά καλύτερη από το χς.

 

Ομορφονιε: αν και το θεωρώ απίθανο, για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι το iOS κάνε το εξής: μπες στο beta, κατέβασε την τελευταία, είναι νομίζω η 12.1.3 beta 4 (αυτή έχω και είναι άψογη) και πέρασε την κανονικά από την ενημέρωση αναβαθμίσεων χωρίς υπολογιστή αφού εγκαταστάσεις το πιστοποιητικό.

Αυτό είναι 2 λεπτά δουλειά και θα σου φύγει κ αυτή η πιθανοτητα.

Edited by nikos36
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...