Jump to content

iPhone XS


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι στα iPhones γίνεται πιο συχνά αυτό με τη μπαταρία σε σχέση με τα Android, με όση εμπειρία έχω από ιδία χρήση, όσο και από κινητά φίλων, αλλά και άρθρων που διαβάζουμε ανα καιρούς. Και προσωπικά το είχα παρατηρήσει πριν ξεκινήσει ο ντόρος με το throttle

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το θέμα είναι ότι στα iPhones γίνεται πιο συχνά αυτό με τη μπαταρία σε σχέση με τα Android, με όση εμπειρία έχω από ιδία χρήση, όσο και από κινητά φίλων, αλλά και άρθρων που διαβάζουμε ανα καιρούς. Και προσωπικά το είχα παρατηρήσει πριν ξεκινήσει ο ντόρος με το throttle

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όντως γίνεται λίγο συχνότερα και υπάρχει λογική εξήγηση.

1. Τα iPhones έχουν τις μικρότερες μπαταρίες από κάθε άλλο smartphone. Οπότε και οι κυψέλες φτάνουν στα όριά τους νωρίτερα.

2. Εξάλλου βλέπεις συχνότερα αναφορές στις μπαταρίες των iPhones διότι είναι συσκευές που βρίσκονται στο προσκήνιο των συζητήσεων σε τεχνολογικά fora για τουλάχιστον μία 5ετία και σε χρήση ίσως παραπάνω. Τα αντιστοιχα androids 5ετίας είναι ήδη στη χωματερή πολύ νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως γίνεται λίγο συχνότερα και υπάρχει λογική εξήγηση.

1. Τα iPhones έχουν τις μικρότερες μπαταρίες από κάθε άλλο smartphone. Οπότε και οι κυψέλες φτάνουν στα όριά τους νωρίτερα.

2. Εξάλλου βλέπεις συχνότερα αναφορές στις μπαταρίες των iPhones διότι είναι συσκευές που βρίσκονται στο προσκήνιο των συζητήσεων σε τεχνολογικά fora για τουλάχιστον μία 5ετία και σε χρήση ίσως παραπάνω. Τα αντιστοιχα androids 5ετίας είναι ήδη στη χωματερή πολύ νωρίτερα.

 

Ο σχεδιασμός του επεξεργαστή ευθύνεται για αυτά όχι η μπαταρία

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός του επεξεργαστή ευθύνεται για αυτά όχι η μπαταρία
Ο σχεδιασμός ευθύνεται για τα force close, ναι. Γι αυτό ανέπτυξαν τον διακόπτη throttling.

Εγώ εξήγησα γιατί βλέπουμε συχνότερα αναφορές για τις μπαταρίες των iPhones.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός ευθύνεται για τα force close, ναι. Γι αυτό ανέπτυξαν τον διακόπτη throttling.

Εγώ εξήγησα γιατί βλέπουμε συχνότερα αναφορές για τις μπαταρίες των iPhones.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Μα δεν ευθύνεται για τις επανεκκινήσεις η μπαταρία αλλά ο επεξεργαστής

Οι μπαταρίες σε όλες τις συσκευές πέφτουν απλά στο iPhone ο επεξεργαστής αν δεν παίρνει σταθερή τάση τότε κάνει αυτά τα κόλπα

Στα android πάλι η μπαταρίες πέφτουν αλλά εκεί ο σχεδιασμός του επεξεργαστή και της μητρικής είναι διαφορετικός οπότε δεν εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ευθύνεται για τις επανεκκινήσεις η μπαταρία αλλά ο επεξεργαστής

 

Οι μπαταρίες σε όλες τις συσκευές πέφτουν απλά στο iPhone ο επεξεργαστής αν δεν παίρνει σταθερή τάση τότε κάνει αυτά τα κόλπα

 

Στα android πάλι η μπαταρίες πέφτουν αλλά εκεί ο σχεδιασμός του επεξεργαστή και της μητρικής είναι διαφορετικός οπότε δεν εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα

Νομίζω δεν έχεις δίκιο εδώ ή δεν είναι απόλυτος κανόνας αυτό που λες.

Έχω ένα LG G2 mini που έδωσα στη μάνα μου και μέχρι πριν 2 μήνες που του άλλαξα μπαταρία, είχε force shutdowns κάθε φορά που άνοιγε η κάμερα ή πήγαινε να κάνει update εφαρμογών.

Πλέον δεν κάνει τίποτε.

Θέλω να πω ότι τουλάχιστον ΚΆΠΟΙΑ androids συμπεριφέρονται το ίδιο με iPhones στο θέμα αυτό.

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχεις δίκιο εδώ ή δεν είναι απόλυτος κανόνας αυτό που λες.

Έχω ένα LG G2 mini που έδωσα στη μάνα μου και μέχρι πριν 2 μήνες που του άλλαξα μπαταρία, είχε force shutdowns κάθε φορά που άνοιγε η κάμερα ή πήγαινε να κάνει update εφαρμογών.

Πλέον δεν κάνει τίποτε.

Θέλω να πω ότι τουλάχιστον ΚΆΠΟΙΑ androids συμπεριφέρονται το ίδιο με iPhones στο θέμα αυτό.

 

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Δεν γνωρίζω τόσα πολλά για Android συσκευές επάνω στο θέμα. Νομίζω όμως ότι θέλει παραπάνω από 2 χρόνια για να συμβεί αυτό σε πολλά Android

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τόσα πολλά για Android συσκευές επάνω στο θέμα. Νομίζω όμως ότι θέλει παραπάνω από 2 χρόνια για να συμβεί αυτό σε πολλά Android
Ναι είναι πιθανό αυτό και η γνώμη μου είναι ότι αυτό συμβαίνει λόγω διαφοράς χωρητικότητας των κυψελών. Είναι λογικό οι μικρότερες κυψέλες να φθείρονται ταχύτερα και να φαίνεται συντομότερα η έλλειψη χωρητικότητας τους στο ίδιο χρονικό διάστημα σε σχέση με μεγαλύτερες κυψέλες.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά νομίζω είναι θέμα αυστηρά μπαταριών. Το 5s το θρυλικό τηλέφωνο πχ δεν επηρεάζεται από το throttling

 

 

 

Α δηλαδή σου σβήνει στα καλά καθούμενα όταν η μπαταρία είναι παλιά. Θρυλικό feature :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελικα αξιζει η οχι το xs??? ακουω τοσα προβληματα για την μπαταρια... :(

Όλα είναι σχετικά. Κατ' εμέ, που το έχω πάρει, δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

Όχι όμως για την μπαταρία. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά. Κατ' εμέ, που το έχω πάρει, δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

Όχι όμως για την μπαταρία. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη μπαταρία.

 

αλλα για πιο λόγο δεν αξίζει? για τα χρήματα του? ναι είναι αστρονομική η τιμή για κινητό... και σίγουρα με λιγότερα παίρνεις καλύτερα.... ο λόγος όμως που δεν αξίζει το xs ποιος είναι? κολλάει κλπ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τελικα αξιζει η οχι το xs??? ακουω τοσα προβληματα για την μπαταρια... :(

 

Ανάλογα τι θέλεις και τι συσκευή έχεις

Αν έρχεσαι από iPhone X όχι δεν αξίζει η αλλαγή

Αν έρχεσαι από iPhone παλαιότερο ναι

Αν έρχεσαι από οποιοδήποτε άλλο Android flag ship killer με 10 πυρήνες ναι τότε αξίζει να πας στο xs

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

αλλα για πιο λόγο δεν αξίζει? για τα χρήματα του? ναι είναι αστρονομική η τιμή για κινητό... και σίγουρα με λιγότερα παίρνεις καλύτερα.... ο λόγος όμως που δεν αξίζει το xs ποιος είναι? κολλάει κλπ?

τα έχω γράψει στην αρχή του νήματος....

Η μπαταρία στο XS πάντως είναι πολύ καλή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

p20 pro εχω... και θελω να το αλλαξω..

 

Δεν έχω γνώμη για τη συσκευή σου. Παίζω μόνο με samsung σε android.....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τα έχω γράψει στην αρχή του νήματος

 

Το έχεις κρατήσει ωστόσο πολύ καιρό για κάποιον που δεν είναι ικανοποιημένος από τη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κρατήσει ωστόσο πολύ καιρό για κάποιον που δεν είναι ικανοποιημένος από τη συσκευή.

Και θα το κρατήσω....είναι πολλά τα λεφτά που έδωσα για να το διώξω....το ios το συμπαθώ εξίσου με το android οπότε ψυχολογικά τουλάχιστον, βολεύομαι για την ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Και θα το κρατήσω....είναι πολλά τα λεφτά που έδωσα για να το διώξω....το ios το συμπαθώ εξίσου με το android οπότε ψυχολογικά τουλάχιστον, βολεύομαι για την ώρα....

 

 

 

Λεφτά πολλά θα έπαιρνες αν το πουλουσες επίσης. Και θα σου έμεναν και ρέστα στην τσέπη με ένα android.

Άρα κάτι παραπάνω από «βόλεμα» είναι.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο γιατι σε ολο το internet εχουν φαγωθει να λενε για το Iphone XR ποσο καλο ειναι και γιατι δεν αξιζουν(για τα χρηματα που ζητανε)τα XS και XS Max.

 

Και για τον Α12 οπως λενε και ορισμενοι,ειναι τερας επιδοσεων αλλα τι να το κανεις οταν περιοριζεται απο το software?

 

Εγω για το Max ελεγα να κανω την υπερβαση αλλα μια η απογοητευτικα μικρη μπαταρια(για το μεγεθος και αναλυση οθονης σε σχεση με το 7plus που ειχα πιο παλια),μια το οτι για αλλη μια φορα στην συσκευη βαζει τον αργο φορτιστη που κανει κοντα 3.5 με 4ωρες για να φορτισει πληρως το κινητο,μια που βγαλανε οι τσιπηδες το dongle μεσα σε συσκευες ανω των 1000ευρω και που υπαρχουν θεματα μεχρι και στο modem της συσκευης λογω φθηνοτερης συμφωνιας με την Intel φετος,την προσπερναω δυστηχως την εταιρεια και κοιταζω αναγκαστικα προς Android.

 

Τα iphone με τραβανε πιο πολυ απο τα android κινητα,αλλα δυστηχως οπως εχω πει απειρες φορες εχω τεραστιο προβλημα με την εταιρεια και τις επιλογες της και αν κρινω και απο τις πωλησεις φετος οπως και την γενικη προωθηση του iphone xr λογω της χαμηλοτερης τιμης του,μαλλον και παρα πολλοι αλλοι.

 

Κινηταρα ειναι το Iphone XS και το max,η Apple ειναι για τα μπαζα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο γιατι σε ολο το internet εχουν φαγωθει να λενε για το Iphone XR ποσο καλο ειναι και γιατι δεν αξιζουν(για τα χρηματα που ζητανε)τα XS και XS Max.

 

Και για τον Α12 οπως λενε και ορισμενοι,ειναι τερας επιδοσεων αλλα τι να το κανεις οταν περιοριζεται απο το software?

 

Εγω για το Max ελεγα να κανω την υπερβαση αλλα μια η απογοητευτικα μικρη μπαταρια(για το μεγεθος και αναλυση οθονης σε σχεση με το 7plus που ειχα πιο παλια),μια το οτι για αλλη μια φορα στην συσκευη βαζει τον αργο φορτιστη που κανει κοντα 3.5 με 4ωρες για να φορτισει πληρως το κινητο,μια που βγαλανε οι τσιπηδες το dongle μεσα σε συσκευες ανω των 1000ευρω και που υπαρχουν θεματα μεχρι και στο modem της συσκευης λογω φθηνοτερης συμφωνιας με την Intel φετος,την προσπερναω δυστηχως την εταιρεια και κοιταζω αναγκαστικα προς Android.

 

Τα iphone με τραβανε πιο πολυ απο τα android κινητα,αλλα δυστηχως οπως εχω πει απειρες φορες εχω τεραστιο προβλημα με την εταιρεια και τις επιλογες της και αν κρινω και απο τις πωλησεις φετος οπως και την γενικη προωθηση του iphone xr λογω της χαμηλοτερης τιμης του,μαλλον και παρα πολλοι αλλοι.

 

Κινηταρα ειναι το Iphone XS και το max,η Apple ειναι για τα μπαζα.

 

Το xs max έχει μικρή μπαταρία για την ανάλυση του;

Μην λέμε υποθέσεις παιδιά

Σε αυτονομία είναι σχεδόν το κορυφαίο. Ότι και να έχει μέσα δεν μας ενδιαφέρει αλλά τα πάει πολύ καλά

Ναι μπορεί να είναι ακριβό αλλά νομίζω αυτό είναι και το μόνο μειονεκτήματα της συσκευής για κάποιους από εμάς εδώ μέσα που δεν τα δίνουμε η δεν τα έχουμε για να τα δώσουμε

 

Στις υπόλοιπες χώρες που είναι τα οικονομικά καλύτερα και οι συσκευές ίσως και λίγο φθηνότερες μια χαρά τα δίνουν και είναι και υπερευτυχισμενοι

 

Το ότι μπορεί να κάνει κάποιος την δουλειά του με ένα φθηνό κινητό δεν λέει κατι. Σημαίνει αυτό ότι ένα φθηνό είναι καλύτερο πχ από το xs max;

 

Όλα τα αυτοκίνητα την ίδια δουλειά κάνουν αλλά κάποια κοστίζουν 13.000 και κάποια άλλα 73.000€

Για εμάς που δεν φτάνουμε όσα φτάνει η αλεπού ναι αυτά με τις 73.000€ όλο προβλήματα θα βγάζουν και δεν είναι καλά αλλά το Kia που έχουμε εμείς είναι το καλύτερο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το xs max έχει μικρή μπαταρία για την ανάλυση του;

Μην λέμε υποθέσεις παιδιά

Σε αυτονομία είναι σχεδόν το κορυφαίο.

 

Ναι μονο που δεν παει ετσι ομως

 

Απλα μαθηματικα ειναι,δεν ειναι δα και καμια επιστημη

 

Iphone XR

 

6.1 ιντσες αναλυση 1792x828 μπαταρια 2942mah

 

Iphone XS Max

 

6.5 ινσες αναλυση 2688x1242 μπαταρια 3174mah

 

Αν λοιπον κανεις τους υπολογισμους,το Iphone xs max σε μεγαλυτερη οθονη(ιντσες)αποτυπωνει πανω απο τα διπλασια pixels που εχει το Iphone XR και η μονη αυξηση του ειναι μολις 200 mah. Γιαυτο και το XR εχει την καλυτερη αυτονομια.Μεγαλη μπαταρια για μικρη αναλυση.

 

Iphone 7 plus

 

5.5 ιντσες αναλυση 1920x1080 μπαταρια 2900mah

 

Δεν λεω οτι το max εχει κακη αυτονομια/μπαταρια,αλλα οτι θα μπορουσαν πολυ καλυτερα.

 

Να ξερω πολυ καλα οτι οι amoled βοηθανε οσον αφορα την καταναλωση ενεργειας,αλλα ειναι γεγονος οτι τσιγκουνευονται στις αυξησεις των μπαταριων στις τελευταιες ναυαρχιδες τους.Εδω μου βγαλανε μεσα και το dongle που δεν τους κοστιζει τιποτα,τι να λεμε τωρα.

 

Την μπαταρια του XS max επρεπε να την ειχε το iphone X και το Iphone XS και το max να ειχε τουλαχιστον 3400-3500μπαταρια.

 

Αλλα σου λενε μετα ποιος θα αγορασει τα επομενα κινητα μας....

 

Και για να γελασουμε και λιγο

 

Iphone X 2715mah μπαταρια

Iphone XS 2658mah μπαταρια

 

Τρομερη βελτιωση στην μπαταρια Apple μπραβο....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο τα κάνουν αυτά

Δες iPhone 6 με 6s

Το XR ναι έχει καλή αυτονομία αλλά το xs max έχει κι αυτό καλή

Όλα αυτά την μια μέρα την βγάζουν

Τι ψάχνουμε παραπάνω;

Πάρε ένα Poco να βγάζεις 10 ώρες οθόνη αλλά μην παραπονεθείς ούτε για ποιότητα κατασκευής ούτε για ηχεία ούτε για οθόνη ούτε για κεραία 4g+ ούτε για έλλειψη ακουστικών μέσα στο κουτί ούτε για bugs παιδικά ούτε για μερικά αγγλικά μέσα στην ROM ούτε για άλλα πολλά

 

Όλα τα τηλέφωνα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα

Ελεύθερη αγορά έχουμε για αυτό ο καθένας κρίνει και δίνει τα λεφτά όπου του αρέσει

Αν υπήρχε το τέλειο να είσαι σίγουρος ότι το 90% των χρηστών τουλάχιστον του myphone θα το είχαμε πρώτοι από όλους

 

Αφού θεωρείς τόσο καλό το XR γιατί δεν το πήρες και ψάχνεις τι κακό έχει το xs max;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και καλή χρονιά! Αντιμετωπίζω το εξής θέμα: Κατά τη διάρκεια των περισσότερων κλήσεων, εισερχομένων και εξερχομένων, ο συνομιλητής μου παραπονιέται, ότι με ακούει σαν να του μιλάω από ανοιχτή ακρόαση. Θα έλεγα ότι μπορεί να έχει πρόβλημα το μικρόφωνο, αλλά σε όλες τις άλλες λειτουργίες (μαγνητόφωνο, Siri), το μικρόφωνο ανταποκρίνεται καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη συσκευή που είχα (έχω περάσει από πολλές Android ναυαρχίδες). Τι λέτε να ευθύνεται? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...