Jump to content

iPhone XS


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρυσι τέτοιο καιρό εμφανίστηκε το Χ στα 1200€

Λίγο πριν ένα μήνα είχε ακόμα 1000€ δηλαδή μετά από 11 μήνες

Αναλόγως σκέψου και για τα καινούργια μοντέλα τι θα γίνει με τις τιμές

Για skroutz μιλάω

Δεν ισχύει είχε πάει 840 το iPhone x στους 6 7 μήνες μετά τσίμπησε λίγο η τιμή τώρα ξανά πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχεις απολυτο δικιο βεβαια εγω σε Ελληνικο forum σχολιαζω αρα παντα ολα ειναι με βαση εμας εδω.

 

Επισης συμφωνω απολυτα οτι και εγω δεν μπορω/θελω να αγορασω τοσο ακριβο γενικα κινητο και γιατι δεν νιωθω ανετα να κυκλοφορω εξω(προφανως για κλοπη)και φυσικα αν παθει κατι που η επισκευη κοστιζει παρα πολυ.

 

Δηλαδη ακομα και το Χ αν ειχα αγορασει στην αρχικη τιμη των 1200ευρω,παλι θα ψιλο φοβομουν να κυκλοφορησω εξω που λεει ο λογος.

 

Προφανως και οι παραπανω πωλησεις θα γινουν απεξω που εχουν και συμβολαια και εκπτωσεις και apple care κλπ κλπ,αλλα βλεπω αντιδρασεις ακομα και απο τους κατοικους του εξωτερικου γιατι και αυτοι σιγα σιγα βλεπουν οτι πληρωνουν περισσοτερα για λιγοτερα νεα πραγματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν εχεις αδικο βεβαια για να ειναι καποιος τοσο καιρο με το 6 και ή το 6s μαλλον δεν θα ειναι μεσα στην χαρα να δωσει 1200+ευρω για το XS,γιατι με αυτη την λογικη θα ειχε αγορασει το X την προηγουμενη χρονια.

 

Πιο πιθανο βλεπω οι παραπανω που λες να πανε στα φθηνοτερα 8ρια με το finger id.

 

Κατα τα αλλα εννοειται υπομονη,δεν μας παιρνει πλεον για πολλα πολλα στην Ελλαδα με αυτες τις τιμες.

 

Έτσι όπως τά λες ειναι.

Από 6s είχα σκοπό να πάω στο 8

Πήρα όμως κάποια extra χρήματα και κανω την υπέρβαση για το ΧS.

Ξ λογική ειναι Ότο θα το κρατήσω τουλάχιστον μια τριετία και βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τά λες ειναι.

Από 6s είχα σκοπό να πάω στο 8

Πήρα όμως κάποια extra χρήματα και κανω την υπέρβαση για το ΧS.

Ξ λογική ειναι Ότο θα το κρατήσω τουλάχιστον μια τριετία και βάλε.

 

Το καλό είναι ότι οι οθόνες τους ακολουθούν αλλά πρότυπα και είναι απαλλαγμένες από το burn in φαινόμενο. Κοινώς η Apple και στο Χ και στο Χs τα πάει εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι οι οθόνες τους ακολουθούν αλλά πρότυπα και είναι απαλλαγμένες από το burn in φαινόμενο. Κοινώς η Apple και στο Χ και στο Χs τα πάει εξαιρετικά.

 

Αυτό και αν είναι ήττα

Η Samsung στις συσκευές τις βάζει τις led και έχουν ποσά θέματα και η Apple παίρνει από την Samsung και είναι καλύτερες με πιο πίστα χρώματα και δεν έχουν προβλήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

iPhone XS

The new generation of iPhone

 

http://content.myphone.gr/photo/full/71775/xs-ed-2.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 12 Σεπτεμβρίου 2018

Κυκλοφορία: 21 Σεπτεμβρίου 2018

 

Περιγραφή συσκευής:

The smartest, most powerful chip in a smartphone. And a breakthrough dual-camera system. iPhone XS is everything you love about iPhone. Taken to the extreme.

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 12

Τρέχουσα: iOS 12

 

Χρώματα:

Silver / Gold / Space Gray

 

Χωρητικότητα:

64 / 256 / 512 GB

______________________________________

 

Οθόνη:

Τύπος: Super Retina HD display, 16M colors

5.8 inches, 84.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio)

1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density)

1,000,000:1 contrast ratio (typical)

 

 

Επεξεργαστές:

Apple A12 Bionic

Hexa-core (2x Vortex + 4x Tempest)

Apple GPU (4-core graphics)

 

Μνήμη RAM:

4 GB

 

Κάμερες:

Οπίσθια: Dual 12MP wide-angle and telephoto cameras

Wide-angle: ƒ/1.8 aperture

Telephoto: ƒ/2.4 aperture

2x optical zoom; digital zoom up to 10x

Portrait mode with advanced bokeh and Depth Control

Portrait Lighting with five effects (Natural, Studio, Contour, Stage, Stage Mono)

Dual optical image stabilization

Six‑element lens

Quad-LED True Tone flash with Slow Sync

Panorama (up to 63MP)

Sapphire crystal lens cover

Backside illumination sensor

Hybrid IR filter

Autofocus with Focus Pixels

Tap to focus with Focus Pixels

Smart HDR for photos

Wide color capture for photos and Live Photos

Local tone mapping

Advanced red-eye correction

Exposure control

Auto image stabilization

Burst mode

Timer mode

Photo geotagging

Image formats captured: HEIF and JPEG

 

Εμπρόσθια: 7MP camera, video 1080p@60fps

ƒ/2.2 aperture

Portrait mode with advanced bokeh and Depth Control

Portrait Lighting with five effects (Natural, Studio, Contour, Stage, Stage Mono)

Animoji and Memoji

1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps

Smart HDR for photos

Extended dynamic range for video at 30 fps

Cinematic video stabilization (1080p and 720p)

Wide color capture for photos and Live Photos

Retina Flash

Backside illumination sensor

Auto image stabilization

Burst mode

Exposure control

Timer mode

 

Face ID

Enabled by TrueDepth camera for facial recognition

 

Βίντεο: 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec.

4K video recording at 24 fps, 30 fps, or 60 fps

1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps

720p HD video recording at 30 fps

Extended dynamic range for video up to 30 fps

Optical image stabilization for video

2x optical zoom; digital zoom up to 6x

Quad-LED True Tone flash

Slo‑mo video support for 1080p at 120 fps or 240 fps

Time‑lapse video with stabilization

Cinematic video stabilization (1080p and 720p)

Continuous autofocus video

Take 8MP still photos while recording 4K video

Playback zoom

Video geotagging

Video formats recorded: HEVC and H.264

Stereo recording

 

Περισσότερα:

True Tone display

Wide color display (P3)

3D Touch

625 cd/m2 max brightness (typical)

Fingerprint-resistant oleophobic coating

Support for display of multiple languages and characters simultaneously

 

Μπαταρία:

Non-removable Li-Ion 2658 mAh battery (10.13 Wh)

 

Χρήση μπαταρίας:

Lasts up to 30 minutes longer than iPhone X

Talk time (wireless):

Up to 20 hours

Internet use:

Up to 12 hours

Video playback (wireless):

Up to 14 hours

Audio playback (wireless):

Up to 60 hours

Fast-charge capable:

Up to 50% charge 30 minutes

 

Built-in rechargeable lithium-ion battery

Wireless charging (works with Qi chargers)

Charging via USB to computer system or power adapter

 

Environmental Requirements

Operating ambient temperature: 32° to 95° F (0° to 35° C)

Nonoperating temperature: −4° to 113° F (−20° to 45° C)

Relative humidity: 5% to 95% noncondensing

Operating altitude: tested up to 10,000 feet (3000 m)

 

Συνδεσιμότητα:

GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE

SIM Card, Dual SIM (nano-SIM and eSIM)

iPhone XS and iPhone XS Max are not compatible with existing micro‑SIM cards.

 

Αισθητήρες:

Face ID, Barometer, Three‑axis gyro, Accelerometer, Proximity sensor, Ambient light sensor

 

Ανθεκτικότητα σε:

Νερό & Σκόνη

Rated IP68 (maximum depth of 2 meters up to 30 minutes) under IEC standard 60529

 

Δείκτης SAR (?)Apple iPhone XS - SAR Levels

Θα ανακοινωθούν

______________________________________________________

 

Εκδόσεις:

Cellular and WirelessModel A1920

FDD‑LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 32, 66, 71)

TD‑LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41, 46)

CDMA EV-DO Rev. A (800, 1900 MHz)

UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz)

GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

Model A1921

FDD‑LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 32, 66, 71)

TD‑LTE (Bands 34, 38, 39, 40, 41, 46)

CDMA EV-DO Rev. A (800, 1900 MHz)

UMTS/HSPA+/DC-HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz)

GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

All models

Gigabit-class LTE with 4x4 MIMO and LAA4

802.11ac Wi‑Fi with 2x2 MIMO

Bluetooth 5.0 wireless technology

NFC with reader mode

Express Cards with power reserve

 

Αναλυτικά περί LTE

______________________________________

Σελίδα υποστήριξης

Edited by energetic

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Το έφερε ένα παιδί στην δουλεια και το βάλαμε δίπλα δίπλα από το δικό μου 8plus. Για μένα έχει το τέλειο μέγεθος σε κινητό, κάθεται στο χέρι τέλεια. Καλα για ποιότητα κατασκευής και λοιπά δεν χρειάζεται να πούμε πολλά. Ταχύτατα ελαφρός πιο γρήγορο από το 8ρι σε κανα δυο εφαρμογές λίγο παραπάνω αλλά και σε κανα δυο πιο αργό ( δεν έχω εξήγηση για αυτό). Φωτογραφίες βγάλαμε 4 5 τις μεταφέραμε και στα δυο με airdrop. Στα σημεία είναι σίγουρα καλύτερη αλλά όχι μεγάλες διάφορες. Μια ερώτηση γιατί το δικό μου σύστημα πιάνει 12 γίγα και το δικό του 8 (ιος12 και τα δυο); Στα αρνητικά παρατήρησε σήμερα το θέμα με την φόρτιση το παιδί και ξενέρωσε τη ζωή του ελπίζει να είναι software. Συμπέρασμα αν είστε με 8ρι η χ δεν αξίζει η αναβάθμιση εκτός αν σας περισσεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Δειτε το hands-on του Apple iPhone Xs από το myphone.gr

 

Hands-on με το Apple iPhone XS!

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κλείνω μια εβδομάδα με το XS και θα ήθελα να ενημερώσω επίδοξους αγοραστές που την "ψάχνουν" λίγο και ΜΟΝΟ αυτούς, έτσι ώστε να μη βρεθούν στη θέση μου.

Δεν απευθύνομαι σε κολλημένους γιατί δεν έχει νόημα και δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

 

Το τελευταίο μήλο που είχα ήταν το 6s το οποίο ήταν εξαιρετικό και πιο πριν είχα όλα τα μήλα (όχι plus όμως). Μετά πήγα σε android αλλά παράλληλα δούλεψα και ένα se. Πριν το XS ήμουν με S9 & S9+. Το τελευταίο το αποχωρίστηκα λόγω μεγέθους και μόνο και για το ίδιο λόγο δεν πήρα και το max μήλο.

 

Η συσκευή αυτή δεν αξίζει σε καμία περίπτωση τα χρήματα που κάνει. ΣΕ ΚΑΜΙΑ. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι παίρνεις σχεδόν 2 S9 αντί για 1 XS. Δεν βλέπω κανέναν λόγο τέτοιας υπερ-κοστολόγησης. Είναι φανερά υποδεέστερο του S9 σε όλους τους τομείς πλην της μπαταρίας & λίγου ταχύτερου ξεκλειδώματος face id που όμως δεν κάνει ιριδοσκόπηση όπως το s9. ΤΕΛΟΣ. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

 

Σε καμία περίπτωση αγοράζοντας το XS δεν ένιωσα όπως όταν αγόρασα τα προηγούμενα μήλα και η αλήθεια είναι ότι νιώθω και λίγο άσχημα σκεπτόμενος ότι το τελευταίο μήλο που είχα (6s) το είχα πληρώσει 590 ευρώ και το xs τα διπλά. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι σε apple και σκέφτομαι ότι δεν υπήρχε λόγος να το κάνω.

 

Μεταφέρω την άποψη μου, μόνο και μόνο, γιατί είναι πάρα πολλά τα χρήματα (τουλάχιστον για εμένα και για το πως εγώ το βλέπω) και για κανέναν άλλο λόγο.

Edited by p_bourinos
Link to comment
Share on other sites

Κλείνω μια εβδομάδα με το XS και θα ήθελα να ενημερώσω επίδοξους αγοραστές που την "ψάχνουν" λίγο και ΜΟΝΟ αυτούς, έτσι ώστε να μη βρεθούν στη θέση μου.

Δεν απευθύνομαι σε κολλημένους γιατί δεν έχει νόημα και δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

 

Το τελευταίο μήλο που είχα ήταν το 6s το οποίο ήταν εξαιρετικό και πιο πριν είχα όλα τα μήλα (όχι plus όμως). Μετά πήγα σε android αλλά παράλληλα δούλεψα και ένα se. Πριν το XS ήμουν με S9 & S9+. Το τελευταίο το αποχωρίστηκα λόγω μεγέθους και μόνο και για το ίδιο λόγο δεν πήρα και το max μήλο.

 

Η συσκευή αυτή δεν αξίζει σε καμία περίπτωση τα χρήματα που κάνει. ΣΕ ΚΑΜΙΑ. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι παίρνεις σχεδόν 2 S9 αντί για 1 XS. Δεν βλέπω κανέναν λόγο τέτοιας υπερ-κοστολόγησης. Είναι φανερά υποδεέστερο του S9 σε όλους τους τομείς πλην της μπαταρίας & λίγου ταχύτερου ξεκλειδώματος face id που όμως δεν κάνει ιριδοσκόπηση όπως το s9. ΤΕΛΟΣ. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

 

Σε καμία περίπτωση αγοράζοντας το XS δεν ένιωσα όπως όταν αγόρασα τα προηγούμενα μήλα και η αλήθεια είναι ότι νιώθω και λίγο άσχημα σκεπτόμενος ότι το τελευταίο μήλο που είχα (6s) το είχα πληρώσει 590 ευρώ και το xs τα διπλά. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω κάτι σε apple και σκέφτομαι ότι δεν υπήρχε λόγος να το κάνω.

 

Μεταφέρω την άποψη μου, μόνο και μόνο, γιατί είναι πάρα πολλά τα χρήματα (τουλάχιστον για εμένα και για το πως εγώ το βλέπω) και για κανέναν άλλο λόγο.

 

Αν και έχω καμία δεκαριά ενστάσεις για την υπεροχή του hardware του S9, τις αφήνουμε στην άκρη.

Το Samsung experience 9 το βρίσκεις ανώτερο από το iOS 12;

Κι εγώ αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι κάτοχος του S9+ και του iPhone 7 και θα με ενδιέφερε η άποψη σου, διότι εγώ δεν μπορώ να φύγω από το 7αρι κυρίως λόγω ios.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω καμία δεκαριά ενστάσεις για την υπεροχή του hardware του S9, τις αφήνουμε στην άκρη.

Το Samsung experience 9 το βρίσκεις ανώτερο από το iOS 12;

Κι εγώ αυτή τη στιγμή που γράφω είμαι κάτοχος του S9+ και του iPhone 7 και θα με ενδιέφερε η άποψη σου, διότι εγώ δεν μπορώ να φύγω από το 7αρι κυρίως λόγω ios.

 

Δεν συγκρίνω την εμπειρία χρήσης. Το καθένα είναι διαφορετικό και μου αρέσουν και τα 2 για αυτό άλλωστε αγοράζω και τα 2. Συνολικά όμως, νιώθω ότι το S9 είναι καλύτερο. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον...

Το θέμα δεν είναι αν θα φύγεις από το 7αρι ή όχι. Το θέμα είναι ότι για να πας στο xs χρειάζεσαι πολλά χρήματα. Για το κόστος μιλάω και μόνο και για το XS.

Και λέω ότι δεν αξίζει. Σκέψου κάποτε έδωσα 1050 ευρώ για να πάρω το QTEK 9000. Περιττό να σου πω ότι το καταχάρηκα αυτό το κινητό. Μέχρι και σήμερα, το qtek ήταν το πιο ακριβό κινητό που είχα αγοράσει. Ε, περίμενα με το xs αντίστοιχο feeling αλλά άνθρακες ο θησαυρός....

 

Εγώ ήθελα να ξαναπαίξω με ios και έλεγα να πάρω κι εγώ το 7άρι. Μετά τα δούλευα στα μαγαζιά και ήταν πολύ παλιά ιστορία οι εικόνες και η χρήση του και λέω ας πάρω το Χ που είναι πιο καινούριο και θα βγάλει περισσότερο καιρό. Τελικά πήρα το XS γιατί η τιμή δεν είχε και μεγάλη διαφορά.....αν με ρωτήσεις τώρα θα σου έλεγα μείνε στο 7άρι και μάλλον κι εγώ εκεί θα πήγαινα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι και ο λογος που βλεπεις στο παρον θεμα και δεν υπαρχει ουτε μια σελιδα απο σχολια σε σχεση πχ με το max ή ακομα και το XR,δειγμα του ενδιαφεροντος και των προβληματισμων απο τον κοσμο.

 

Προσωπικα το XS Max ηθελα να παρω,προφανως λογω μεγαλυτερης οθονης αλλα ετσι οπως εχουν παει οι τιμες και με μια Apple να κανει κυριολεκτικα οτι γουσταρει εμας τον κοσμο,κοιταζω το XR μολις πεσει λιγο η τιμη του αλλιως με βλεπω να κοιταζω και εγω προς android απο δω και περα(οχι για galaxy συγκεκριμενα)γενικα μιλωντας.

 

Και οι περισσοτεροι κατοχοι Iphone(μεχρι και 8)γνωστοι μου αυτο το πραγμα μου κανουν παραπονο.

 

Απαραδεκτα ακριβες τιμες,αργος φορτιστης να περιμενεις 3ωρες κοντα να φορτισει η συσκευη,βγαλανε μεχρι και το ρημαδο dongle απο το κουτι σε συσκευες ανω των 1000ευρω,και μεγαλυτερες μπαταριες με το σταγονομετρο.

 

Γιαυτο και ολα τα video review λενε τα καλυτερα για το φθηνοτερο XR,γιατι παρολης της χειροτερης οθονης κερδιζει σε τιμη και εν μερη και σε μπαταρια(σε σχεση με το XS πχ).

 

Το S9+ εχει αρκετα αλλα κουσουρια(αν ειναι να το αναλυσουμε)σε σχεση με το Iphone xs ας μην κοροιδευομστε γνωστη η ιστορια και με το touchwiz και με τις αναβαθμισεις κλπ.Αλλα σου προσφερει ενα XS Max σχεδον απο πλευρας hardware(ναι οκ εχει χειροτερο τσιπακι)με τα μισα χρηματα,που φυσικα για την πλειοψηφια του κοσμου στην Ελλαδα το χρηματικο ειναι κυριολεκτικα ο σημαντικοτερος παραγοντας.

 

Τα νεα Iphone και ειδικα το Max ειναι η χαρα των αλυσιδων για να βαζουν πολλοι αγοραστες τα κινητα με δοσεις.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το πάρω σήμερα πληρώνοντας 841€ με διαφορά νόμιμα τερτίπια, και να το πουλήσω του χρόνου με λίγη χασούρα, όμως δε πρόκειται να το κάνω γιατί προσωπικά ο μόνος λόγος είναι η κάμερα που θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ παραπάνω σε σχέση με το 6s. Ούτε το νέο σχέδιο, ούτε η ταχύτητα, ούτε η μπαταρία μου κάνουν κλικ και γνωρίζω από τώρα όπως ανέφερε ο φίλος ότι μόλις το ανοίξω και το πάρω στα χέρια μου θα πω «μια από τα ίδια» όπως είχα πει όταν πήρα το 6s πουλώντας το 5s. Έπειτα τότε κατάλαβα ότι αυτό το «μια από τα ίδια» είναι το προτέρημα της Apple έναντι των άλλων, οπότε No hurry από μένα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και οι νέες τιμολογιακές πολιτικές των εταιρειών έχουν ξεφύγει επικίνδυνα.

 

Πλέον ζητούν να τα σκάσεις απλά για να έχεις ένα 5 - 10% πάνω από μοντέλα που έτσι και αλλιώς είναι μια χαρά στα περισσότερα καθημερινά πράγματα που θα χρειαστεί κάποιος.

 

Το θέμα είναι να καταλάβουμε ότι σε χρειάζεται να αλλάζουμε τα κινητά από μόδα ή για να έχουμε το τελευταίο παντα μοντέλο. Βέβαια αν κάποιος τη βρίσκει έτσι και πάλι δικαίωμα του και γούστο του.

 

Το σημαντικό είναι ότι και μια συσκευή 2-3 ετών πλέον είναι αξιοπρεπέστατη για τα περισσότερα πράγματα. Ειδικά στο iOS περιβάλλον που κρατάνε επιδόσεις οι συσκευές ακόμα πιο πολύ καιρό.

 

Εγώ έχω ένα SE και ένα 6s και ευχαριστιέμαι το iOS 12 στην καθημερινή χρήση. Κάποιος που θέλει να έρθει λοιπόν σε iOS περιβάλλον έχει πολλές επιλογές και από οικονομικότερα μοντέλα που θα τον καλύψουν μια χαρά όπως iPhone 7 / 8 σε OK τιμές.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αξίζει τα χρήματα του είναι σχετικό . Να στο πω αλλιώς . Για μένα δεν αξίζει κανένα Android πάνω από 1000. Όποτε αν είναι να δώσω τόσα προτιμώ τα δώσω σε αυτό που πήρα . Δεύτερον αν δεν είχες θέμα χρημάτων πάλι xs θα έπαιρνες . Δυστυχώς Ελλάδα είμαστε και οι μισθοί είναι χάλια . Τρίτον για την κίνηση του νήματος όσον αφορά τα μήλα υπάρχει άλλο φόρουμ ειδικά για apple που μιλάνε κάθε μέρα .

 

Καλό είναι να βρεις κάποιον να παίρνεις τιμολόγιο ώστε να είναι πιο χαμηλή η τιμή . Καλά η σύγκριση σου με το s9 είναι άκυρη τελείως .

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ασφαλώς και οι νέες τιμολογιακές πολιτικές των εταιρειών έχουν ξεφύγει επικίνδυνα.

 

Πλέον ζητούν να τα σκάσεις απλά για να έχεις ένα 5 - 10% πάνω από μοντέλα που έτσι και αλλιώς είναι μια χαρά στα περισσότερα καθημερινά πράγματα που θα χρειαστεί κάποιος.

 

Το θέμα είναι να καταλάβουμε ότι σε χρειάζεται να αλλάζουμε τα κινητά από μόδα ή για να έχουμε το τελευταίο παντα μοντέλο. Βέβαια αν κάποιος τη βρίσκει έτσι και πάλι δικαίωμα του και γούστο του.

 

Το σημαντικό είναι ότι και μια συσκευή 2-3 ετών πλέον είναι αξιοπρεπέστατη για τα περισσότερα πράγματα. Ειδικά στο iOS περιβάλλον που κρατάνε επιδόσεις οι συσκευές ακόμα πιο πολύ καιρό.

 

Εγώ έχω ένα SE και ένα 6s και ευχαριστιέμαι το iOS 12 στην καθημερινή χρήση. Κάποιος που θέλει να έρθει λοιπόν σε iOS περιβάλλον έχει πολλές επιλογές και από οικονομικότερα μοντέλα που θα τον καλύψουν μια χαρά όπως iPhone 7 / 8 σε OK τιμές.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Πολύ σωστός . Παίρνεις μήλο για ένα στο χρόνια σίγουρα μη πω παραπάνω και όταν έρθει η ώρα να το δώσεις θα πάρεις και κάτι πίσω .

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω εδω και ενα μηνα να παραγγειλω το κινητο αλλα τα σκρουτζομαγαζα εχουν ξεφυγει εντελως. Καταρχην το ψαχνω με UK adaptor και αγορα με τιμολογιο.

Ενα μου ειπε 30 μερες να ερθει στην τιμη που το εβλεπα στο σκρουτζ εκεινη την στιγμη ή με 70 ευρω απο πανω το στελνει σε 1-2 μερες φυσικα αυτο δεν υπηρχε στο site τους ( και απο τοτε που εκανα την παραγγελια κ εχει κλεισει η τιμη που θα πληρωσω, το εχει ριξει 30 ευρω).

Ενα αλλο μου ειπε οτι πρεπει να παω στην Ελευσινα να το παρω...και επρεπε να περιμενω στην γραμμη να με συνδεσει με το λογιστηριο (υποτιθεται) για να μου το πουν.

Ενα αλλο μου ζηταει να τους στειλω χαρτια απο εφορια και απο τραπεζα με σφραγιδες, προτοτυπα μεσω ταχυδρομιου (ενω στο site γραφει οτι χρειαζεται την εικονα του taxis με mail) και να κανω την καταθεση ολου του ποσου να περιμενω να τα ελεγξουν γυρω στις 8 μερες και μετα να κανουν την παραγγελια του κινητου που θα παρει περιπου 7 μερες.

Ενα αλλο γραφει οτι κοβει τιμολογιο αλλα εν τελη δεν κοβει.

Ενα αλλο γραφει οτι το εχει αλλα δεν το εχει ( μου απαντησε μια που ακουγοταν λες και την ξυπνησα, και μεσα σε ενα κλασμα του δευτερολεπτου μου ειπε οχι)

 

Ειναι δυνατον ρε παιδια? Και φυσικα ο νομος φταιει που εχει αφησει ανοιχτο στο καθε καταστημα να ζηταει οτι του καπνισει για να σιγουρευτει για το τιμολογιο. Δεν μπορουσε δηλαδη ουτε ο νομοθετης να παρει την ευθυνη να πει αυτο κ αυτο χρειαζονται τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο. Ε ρε Ελλαδαααααρα

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο δεν πας στις μεγάλες αλυσίδες; γιατί ασχολησε με τα μαγαζάκια που για τέτοιες δουλειές έχει αποδειχθεί ότι δεν κάνουν.

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λόγο δεν πας στις μεγάλες αλυσίδες; γιατί ασχολησε με τα μαγαζάκια που για τέτοιες δουλειές έχει αποδειχθεί ότι δεν κάνουν.

 

 

Στάλθηκε από το Note 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..

 

Καταρχήν για να το πάρω με Uk ανταπτορα και κατά δεύτερον να γλύτωσω και άλλο ένα 100αρικο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι θα τους είναι τόσο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αξίζει τα χρήματα του είναι σχετικό . Να στο πω αλλιώς . Για μένα δεν αξίζει κανένα Android πάνω από 1000. Όποτε αν είναι να δώσω τόσα προτιμώ τα δώσω σε αυτό που πήρα . Δεύτερον αν δεν είχες θέμα χρημάτων πάλι xs θα έπαιρνες . Δυστυχώς Ελλάδα είμαστε και οι μισθοί είναι χάλια . Τρίτον για την κίνηση του νήματος όσον αφορά τα μήλα υπάρχει άλλο φόρουμ ειδικά για apple που μιλάνε κάθε μέρα .

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

 

Για τα περι android και εγω συμφωνω σε αυτο που λες,αντε ισως να εβγαζα απεξω τα Google pixel επειδη πλησιαζουν αρκετα σε πολλα (καλα)πραγματα τα Iphone κυριως απο πλευρας αναβαθμισεων(αλλα Ελλαδα δεν υπαρχει αντιπροσωπεια αρα πανε και αυτα εκτος αν η αγορα γινει απο amazon).

 

Για το δευτερο παλι δεν συμφωνω γιατι ακομα και στο εξωτερικο το ενδιαφερον ειναι μεγαλυτερο για το XS max οπως επισης και οι αντιδρασεις για τις υψηλοτερες τιμες παρολο που εχουν καλυτερους μισθους.

 

Για το τριτο,απο την στιγμη που σχολιαζουμε στο myphone,τι μας ενδιαφερει τι γινεται στα forum του εξωτερικου?

 

Το θεμα του XS max για ποιο λογο πχ εχει 10σελιδες αν και ακριβοτερη συσκευη?

Link to comment
Share on other sites

ξερετε καποιο καταστημα που να το εχει με αγγλικο ανταπτορα και να μην χρειαζεται να περιμενω εναν αιωνα?
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το πάρω σήμερα πληρώνοντας 841€ με διαφορά νόμιμα τερτίπια, και να το πουλήσω του χρόνου με λίγη χασούρα, όμως δε πρόκειται να το κάνω γιατί προσωπικά ο μόνος λόγος είναι η κάμερα που θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ παραπάνω σε σχέση με το 6s. Ούτε το νέο σχέδιο, ούτε η ταχύτητα, ούτε η μπαταρία μου κάνουν κλικ και γνωρίζω από τώρα όπως ανέφερε ο φίλος ότι μόλις το ανοίξω και το πάρω στα χέρια μου θα πω «μια από τα ίδια» όπως είχα πει όταν πήρα το 6s πουλώντας το 5s. Έπειτα τότε κατάλαβα ότι αυτό το «μια από τα ίδια» είναι το προτέρημα της Apple έναντι των άλλων, οπότε No hurry από μένα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε είχα για λιγότερο λογικό αλλά με αυτό το μήνυμα ανέβηκες 2 σκαλιά. Μπράβο για την αντικειμενικοτητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ακριβό αλλά δυστυχώς εκεί έχουν πάει κι τιμές. Είδαμε στα ποσά λανσαριστηκε τα s9, το note. Όταν η Huawei φτάνει να πουλάει στα 1000€, είναι αναμενόμενο η Apple να ναι ένα κλικ πιο πάνω.

 

Το μεγάλο προτέρημα του iPhone Είναι οι αναβαθμίσεις και το ποσό smooth μένει στη διάρκεια του χρόνου. Όμως για να βγάλει τα λεφτά του πόσα χρόνια μπορείς να το κρατήσεις για να κάνεις απόσβεση ; Στο δικό μου μυαλο/δυνατότητες δε μπορώ να χω δώσει 1400€ και σε 2 χρόνια ν αλλάξω πάλι. Μπορώ με τα ίδια λεφτά να πάρω 2 android οπότε να αλλάξω συντομότερα συσκευή = μεγαλύτερη ευχαρίστηση.

 

Και τα λέω αυτά ως κάτοχος iphones στο παρελθόν, κάτοχος iPad, iMac, MacBook.

 

Για tablet θεωρώ μονόδρομο το iOS αλλά στα κινητά προτιμώ samsung εδώ και καιρό. Μάλλον με κούρασε η Apple Με το αφήνω το ίδιο σασί τόσα χρόνια ή δεν αλλάζω λίγο το iOS πχ με μια home screen.

 

Αν συνέχιζε παρολαυτα την παραγωγή του Χ θα ήταν ένα καλό vfm με τιμή κάτω των 1000€ και θα ήταν υποψήφιο γι αγορά. Όμως δεν....

 

Όσο για το max Είναι τραγικό που σε τέτοια οθοναρα δεν προσαρμοσαν τα εικονίδια για να την εκμεταλλευτούν και απλά τα μεγέθυναν....

 

Εν κατακλείδι, επειδή έχει πλέον και φίλος το Xs , είναι ένα πολύ καλό κινητό με άριστη ποιότητα κατασκευής, ταχύτατο face id, κάμερα με εξαιρετικό βίντεο. Κι η κάμερα του όμως δεν είναι ο,τι καλύτερο υπάρχει στην αγορά ,η μπαταρια του δεν ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει στην αγορα, και για μένα το chip του - που είναι όντως πυραυλος- δε λέει πολλα αφού δεν κάνω πχ 4κ editing. Deal breaker στο τελος της μερας είναι η τιμή του.

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψες για την προσαρμογή εικονιδίων μαργαρίτα είναι τεράστιο θέμα στο ios. Όλα φαίνονται τεράστια έχεις μια μεγάλη οθόνη και καταλήγεις στο τέλος να βλέπεις ελάχιστη πληροφορία. Το λεγόμενο dpi και στο Android λίγοι ξέρουν να το αλλάξουν και τα βλέπουν όλα τεράστια. Χάνεις όλη την εμπειρία της μεγάλης οθόνης βασικά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψες για την προσαρμογή εικονιδίων μαργαρίτα είναι τεράστιο θέμα στο ios. Όλα φαίνονται τεράστια έχεις μια μεγάλη οθόνη και καταλήγεις στο τέλος να βλέπεις ελάχιστη πληροφορία. Το λεγόμενο dpi και στο Android λίγοι ξέρουν να το αλλάξουν και τα βλέπουν όλα τεράστια. Χάνεις όλη την εμπειρία της μεγάλης οθόνης βασικά.

 

Ναι αλλά στο Android είναι κουραστικό να έχεις οθόνη 6» και να μην βλέπεις και να μην μπορείς να κανεις δουλειά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στο Android είναι κουραστικό να έχεις οθόνη 6» και να μην βλέπεις και να μην μπορείς να κανεις δουλειά

Ναι το dpi είναι απαράδεκτο και στα 2 λειτουργικά. Πάντα το αλλάζω και ευτυχώς αλλάζει και σε κινητά χωρίς root μέσω adb. Στο ios με JB ίσως να αλλάζει δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το dpi είναι απαράδεκτο και στα 2 λειτουργικά. Πάντα το αλλάζω και ευτυχώς αλλάζει και σε κινητά χωρίς root μέσω adb. Στο ios με JB ίσως να αλλάζει δεν θυμάμαι.

 

Το συνηθίσεις μετά από μια δυο μέρες οποτε μικρό το κακό

Δεν ασχολούνται όλοι με root και με jailbreak οποτε δεν το θεωρούμε λύση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...