Jump to content

Redmi Note 6 Pro


BMW_E36
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ένα link για τον usb driver Μήπως μπορεί κάποιος ; Προσπαθώ να πάρω κάτι από το κινητό της γυναίκας μου και δεν το αναγνωρίζουν τα windows 10...έβαλα έναν mdb driver των win αλλά δεν λειτουργεί. ;)
Link to comment
Share on other sites

Οι drivers θα περαστούν εγκαθιστώντας το Mi Pc Suite.

Διαφορετικά ρίξε μια ματιά ΕΔΩ και ΕΔΩ

Επίσης, ξέρω χαζό που το λέω αλλά ποτέ δεν ξέρεις, όταν το συνδέεις στον υπολογιστή σου βγάζει μια επιλογή. Εκεί πρέπει να διαλέξεις μεταφορά αρχείων.

Edited by akilleas
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, η επιλογή για την μεταφορά αρχείων από το κινητό γίνεται...όμως στον υπολογιστή παρόλο που ακούγεται ο ήχος σύνδεσης usb δεν εμφανίζεται το παράθυρο για να επιλέξεις. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται η σύνδεση του κινητού στον υπολογιστή...ίσως με τις αναβαθμίσεις των win 10 να άλλαξε κάτι (νομίζω).

υ.γ το αρχείο στο 2ο link το έχω κατεβάσει και ενώ πηγαίνω στην συσκευή δεν το 'αναγνωρίζει ως driver'.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, η επιλογή για την μεταφορά αρχείων από το κινητό γίνεται...όμως στον υπολογιστή παρόλο που ακούγεται ο ήχος σύνδεσης usb δεν εμφανίζεται το παράθυρο για να επιλέξεις. Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται η σύνδεση του κινητού στον υπολογιστή...ίσως με τις αναβαθμίσεις των win 10 να άλλαξε κάτι (νομίζω).

υ.γ το αρχείο στο 2ο link το έχω κατεβάσει και ενώ πηγαίνω στην συσκευή δεν το 'αναγνωρίζει ως driver'.

 

Μήπως έχει χαλάσει το καλώδιο usb; Γιατί έτσι νόμιζα κι εγώ για καιρό ότι φταίει ο υπολογιστής αλλά τελικά ήταν το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εμφανίζεται στον Υπολογιστή μου ως συσκευή και απλά δεν ανοίγει πλέον το παράθυρο του explorer αυτόματα;

Οπότε για σιγουριά...

Δοκιμάζεις άλλο καλώδιο, άλλη θύρα USB και καλού κακού κάνε και μια επανεκκίνηση το κινητό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εμφανίζεται στον Υπολογιστή μου ως συσκευή και απλά δεν ανοίγει πλέον το παράθυρο του explorer αυτόματα;

Οπότε για σιγουριά...

Δοκιμάζεις άλλο καλώδιο, άλλη θύρα USB και καλού κακού κάνε και μια επανεκκίνηση το κινητό.

όχι δεν εμφανίζεται ούτε εκεί κάτι. Με τα καλώδια σίγουρα θα δοκιμάσω με 2ο (αν και έχω την εντύπωση ότι μία φορά έγινε δοκιμή ήδη με 2ο)

Τώρα όσο για επανεκκίνηση, θα το δοκιμάσω και αυτό. :confused::worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, έχω το 3/32 και με την miui12 βλέπω να έχω αρκετή καθυστέρηση και σκέφτομαι να βάλω κάποια custom rom. Έχετε να προτείνεται κάποια που να μην έχει προβλήματα και να είναι όσο δυνατόν πιο γρήγορο το τηλέφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το 3/32 και επειδή με το MIUI 12 είδα καθυστερήσεις, έκανα backup & επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έστρωσε αλλά και πάλι είναι οριακό για απαιτητική χρήση

Το MIUI 12 τρώει παραπάνω μνήμη, θέλει τουλάχιστον 4GB για δουλεύει άνετα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω το 3/32 και με την miui12 βλέπω να έχω αρκετή καθυστέρηση και σκέφτομαι να βάλω κάποια custom rom. Έχετε να προτείνεται κάποια που να μην έχει προβλήματα και να είναι όσο δυνατόν πιο γρήγορο το τηλέφωνο?

 

Καταρχάς έχεις ξεκλειδώσει bootloader???

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχεις ξεκλειδώσει bootloader???

 

Όχι το κινητό είναι στοκ σε όλα. Το είχα για άλλη δουλειά αλλά τώρα το έχω σαν βασικό και θέλω λίγο παραπάνω ταχύτητα... Έβλεπα την havoc και lineage os

Link to comment
Share on other sites

Όχι το κινητό είναι στοκ σε όλα. Το είχα για άλλη δουλειά αλλά τώρα το έχω σαν βασικό και θέλω λίγο παραπάνω ταχύτητα... Έβλεπα την havoc και lineage os

 

Για να μπουν αυτές οι Ρομ υπάρχει διαδικασία.

 

1. Ξεκλείδωμα bootloader

2. Πέρασμα custom recovery (twrp ή orangefox)

3. Και μετά περνάς οποία ρομ και ότι άλλο σε ενδιαφέρει

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Για να μπουν αυτές οι Ρομ υπάρχει διαδικασία.

 

1. Ξεκλείδωμα bootloader

2. Πέρασμα custom recovery (twrp ή orangefox)

3. Και μετά περνάς οποία ρομ και ότι άλλο σε ενδιαφέρει

 

Γνωρίζω την διαδικασία και την έχω κάνει αρκετές φορές και xiaomi και σε άλλα κινητά. Απλά δεν ξέρω ποια ρομ να επιλέξω λόγο του ότι υπάρχει και η έκδοση με 4gb ram. Οπότε ρωτάω αν κάποιος έχει εμπειρία με κάποια που να ξέρει ότι παίζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω την διαδικασία και την έχω κάνει αρκετές φορές και xiaomi και σε άλλα κινητά. Απλά δεν ξέρω ποια ρομ να επιλέξω λόγο του ότι υπάρχει και η έκδοση με 4gb ram. Οπότε ρωτάω αν κάποιος έχει εμπειρία με κάποια που να ξέρει ότι παίζει καλά.

 

Νομίζω Sakura είναι το codename του κινητού μας.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Sakura είναι το codename του κινητού μας.

 

twolip λέγετε. Νομίζω ότι θα πάω σε lineage για καμιά βδομάδα και μετα θα δοκιμάσω και την havoc.

Link to comment
Share on other sites

twolip λέγετε. Νομίζω ότι θα πάω σε lineage για καμιά βδομάδα και μετα θα δοκιμάσω και την havoc.

Λάθος από κεκτημένη ταχύτητα. Tulip το δικό μας και Sakura το Redmi 6 pro.

Δεν έχω δοκιμάσει σε αυτό AOSP αλλά σε γενικές γραμμές τα πηγαίνουν μια χαρά.

Τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες στο παλιό μου Mi Max και τώρα τρέχω Lineage 18.1 με Android 11 και δουλεύουν όλα.

Λογικά θα μπαίνει και GCam.

Άντε με το καλό!!!!

Περιμένουμε εντυπώσεις....

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα ο αδελφος μου ειχε το note 6 pro και πηρε αλλο μοντελο και μου το εδωσε. Εγω ειχα ενα hauwei y550 εδω και 6 χρονια και επειδη μου εσβησε μια εφαρμογη τελικα πηρα το note 6 pro προσωρινα μεχρι να παρω ενα αλλο κινητο που θα μου αρεσει .

 

Πρωτα απο ολα , κατεβασα το wifi calling τησ vodafone και εκει τα επαιξε τελειως!! τα ειδα ολα! , δεν μπορουσα να κλεισω την κληση!! η οθονη δεν ανοιγε το πληκτρολογιο της κλησης για να την κλεισω εγραφε κληση σε εξελιξη , τελικα ειδα οτι επρεπε να κανω scroll down την μπαρα και να πατησω τερματισμο . Ακομα και με επανεκκινση της συσκευης δεν μπορουσα να βγαλω ακρη , τελικα διεγραψα την αποτυχημενη εφαρμογη wifi calling της vodafone και ησυχασα!!.

 

Στο huawei μπορουσα να ορισω αποθηκευτικο χωρο της καρτας σημ και να μου τα αποθηκευε τα εισερχομενα μυνηματα και στην sim ταυτοχρονα και απο οτι εψαξα δεν γινεται κατι τετοιο στο note 6 pro ; , αλλα μονο εαν το κανω χειροκινητα και πατησω παρατεταμενα σε ενα sms και επιλεξω << επιλογη >> μετα επιλεγοντας <<περισσοτερα>> εχει την επιλογη για << αποθηκευση στην καρτα σημ>> .

 

Οσον αφορα το wifi calling που ενεργοποιησει τον διακοπτη στο μενου του κινητου πως μπορω να το χρησιμοποιησω; δεν εχω καταλαβει.

Επιπλεον πως μπορω να ακυρωσω τις ενημερωσεις απο εφαρμογες; που δεν τις χρειαζομαι; πχ με ενημερωνει για τον καιρο; αυτοματα ; δεν το χρειαζομαι , μου πεταει διαφημισεις απο το facebook lite και γενικα πραγματα που δεν τα χρειαζομαι.

Στο facebook lite ειχα προβλημα πως μπορω να ανεβασω ενα βιντεο στο φορουμ να το δειτε και να μου πειτε τι φταιει;

το δοκιμασα στο huawei και δεν μου το εκανε , δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Τελος στο huawei πατωντας σε ενα sms παρατεταμενα και επιλεγοντας προβολη λεπτομεριων εμφανιζοτανε και ο αριθμος κεντρου μυνηματων εδω στο note 6 pro δεν υπαρχει υπαρχει τροπος να το βαλω; ή να κατεβασω καποια αλλη εφαρμογη που να το υποστηριζει; .

 

Επισης ενα σπαστικο που μετα απο πολλα το βρηκα ητανε η να ακουγεται ηχος οταν λαμβανω εισερχομενα sms , διοτι απο μονο ως προεπιλογη δεν ειχε ηχο για ειδοποιηση πολυ παραξενο αλλα τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο το βρηκα πας στις <<ρυθμισεις >> μετα <<ειδοποιησεις>> και επιλεγεις <<μυνηματα>> και μετα επιλεγεις <<μυνηματα>> κατω <<γραφει ειδοποιησεις για μυνηματα >> και στο <<ηχος >> επιλεγεις τον ηχο που θα ακουγεται οταν λαμβανεις ενα sms. Πραγματικα πολυ ζορικο το μενου αυτης της συσκευης για το βρεις!!, και δεν μπορω να το θυμηθω μετα πολυ περιπλοκη απο την huawei..

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το κινητό συγγενικού μου προσώπου έχει αρχίσει να κάνει επανεκκινήσεις...προφανώς από το πλαϊνό κουμπί. Έχει προκύψει το ίδιο πρόβλημα σε κάποιον έτσι ώστε να γνωρίζουμε κόστος επισκευής ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από το πλαινο κουμπί που μπορεί να κόλλησε ή να συνεβει κάτι με τη ρομ? Μαμα ρομ έχει?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με το rdemi note 6 pro της μάνας μου. Με την τελευταία ενημέρωση εδώ και λίγες μέρες όταν δέχεται κλήση της αναβοσβήνει το φλας, το απενεργοποιώ από τις ρυθμίσεις αλλά την επόμενη πάλι τα ίδια. Το έψαξα και είδα ότι ενώ είναι όλες οι εφαρμογές κλειστές (έκανα και εκκαθάριση για να το σιγουρέψω) στην αρχική οθόνη και γενικά σε όποιο σημείο της οθόνης και να είμαι φαίνεται αχνά ότι είναι ανοιχτές οι ρυθμίσεις στο σημείο που ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς το φλας για την εισερχόμενη κλήση. Είναι κάποιο bug? Ξέρει κανείς πως μπορώ να το σταματήσω αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η τελευταία ρομ που έχεις βάλει? Μιλάμε για την μανισια ή για κάποια custom?

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εδώ και καιρό αυτή τη ρομ αλλά τέτοιο bug δεν έχω. Την είχα κάνει βεβαια clean install τότε με format data.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εδώ και καιρό αυτή τη ρομ αλλά τέτοιο bug δεν έχω. Την είχα κάνει βεβαια clean install τότε με format data.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα μια εκκαθάριση μνήμης στην εφαρμογή "Ρυθμίσεις" και μέχρι στιγμής όλα είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εντελώς μαμά το τηλέφωνο. 

Τι προτείνετε να πάρει λίγο τα πάνω του?

 

Σκέφτομαι unlock, custom recovery, custom rom. 

Όμως ποια ρομ??? 

Επειδή δεν είναι δικό μου, θέλω μια ρομ να παίζουν όλα όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλό είναι να κάνεις έναν καθαρισμό της μνήμης cache.  Με τον καιρό γεμίζει το τηλέφωνο και αρχίζει να γίνεται πιο αργό.

Για ΡΟΜ θα σου πρότεινα την Xaiomi.eu ή την αντίστοιχη ελληνική από Miui Hellas.

Την EU έχω στην γυναίκα μου 3 χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα.

Πάντως με μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα στρώσει το κινητό και θα είναι σαν καινούριο.

 

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...