Jump to content

OnePlus 6T


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ συνεχίζω να μη μπορώ να κάνω αντίγραφο ασφαλείας, μέσω των ρυθμίσεων..Είναι σε αναμονή και δε μπορώ να επιλέξω:'"αντίγραφο ασφαλείας τώρα"..Είναι γκριζαρισμενο..

 

Εδώ είναι η λύση, αλλά θέλει pc

 

https://forums.oneplus.com/threads/unable-to-backup-using-the-feature-in-backup-and-reset.814299/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Χρησιμοποιώ 1.1.1.1 και 1.0.0.1 στο ρούτερ, τώρα είδα ότι το ιδιωτικό dns ήταν στο "ανενεργό". Το γύρισα στο αυτόματο για να δω τι θα κάνει. Στις σύνθετες ρυθμίσεις του δικού μου δεν είχα πειράξει κάτι, ήταν (και παραμένει) στον αυτόματο συντονισμό, σε DHCP και χρήση τυχαίας MAC address. Όμως το γύρισα σε στατική ΙΡ, με χρήση της MAC που έχει η συσκευή και έβαλα τους dns του ρούτερ για να δω τι παίζει.

 

Δεν μου τα λέει καλά η κινητάρα, δεν θα ζοριστώ πολύ να το στείλω για επιστροφή. Είναι κρίμα να φύγει από τα χέρια μου, το αγάπησα, αλλά αν υπάρχει θέμα δεν θα ζοριστώ καθόλου.

 

Αν και για μένα η ευκολότερη λύση για αρχή (που τη θυμήθηκα τώρα :p) θα ήταν να κάνεις μια επαναφορά ρυθμίσεων WiFi & Bluetooth. Αν γράψεις τη λέξη Επαναφορά στην αναζήτηση στις ρυθμίσεις, θα σου βγάλει σαν πρώτη επιλογή Επαναφορά Επιλογών -> Επαναφορά WiFi/mobile/Bluetooth. Πάτα μια επαναφορά και το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

 

"Try disabling screen lock and see if this gets it to work. Then re-enable it once the backup succeeds."ΛΥΘΗΚΕ προσωρινά..Όταν ενεργοποιείται το δακτυλικό αποτύπωμα, πάλι κολλάει!

Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

Αν και για μένα η ευκολότερη λύση για αρχή (που τη θυμήθηκα τώρα :p) θα ήταν να κάνεις μια επαναφορά ρυθμίσεων WiFi & Bluetooth. Αν γράψεις τη λέξη Επαναφορά στην αναζήτηση στις ρυθμίσεις, θα σου βγάλει σαν πρώτη επιλογή Επαναφορά Επιλογών -> Επαναφορά WiFi/mobile/Bluetooth. Πάτα μια επαναφορά και το βλέπεις.

 

Το σκέφτηκα, αλλά επίσης σκέφτηκα ότι δεν είναι αυτή η λύση για ένα issue που δημιουργεί θεμελιώδες πρόβλημα στη λειτουργία της συσκευής. Το έχω πάντως στο μυαλό μου ούτως ή άλλως, απλώς δεν θέλω να ρίξω τα τανκς στη μάχη από τόσο νωρίς. Προς το παρόν απλώς τσεκάρω τη συμπεριφορά του μετά από τις συμβουλές που μου έδωσες νωρίτερα.

 

Btw, αν κάνω επαναφορά wifi ρυθμίσεων, θα χαθούν τα pass των δικτύων ή αυτά μένουν αποθηκευμένα στο google; Νομίζω το δεύτερο, αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα, αλλά επίσης σκέφτηκα ότι δεν είναι αυτή η λύση για ένα issue που δημιουργεί θεμελιώδες πρόβλημα στη λειτουργία της συσκευής. Το έχω πάντως στο μυαλό μου ούτως ή άλλως, απλώς δεν θέλω να ρίξω τα τανκς στη μάχη από τόσο νωρίς. Προς το παρόν απλώς τσεκάρω τη συμπεριφορά του μετά από τις συμβουλές που μου έδωσες νωρίτερα.

 

Btw, αν κάνω επαναφορά wifi ρυθμίσεων, θα χαθούν τα pass των δικτύων ή αυτά μένουν αποθηκευμένα στο google; Νομίζω το δεύτερο, αλλά ρωτάω για επιβεβαίωση.

 

Εμένα δεν μου κράτησε τίποτα όταν το είχα κάνει. Ούτε συσκευές συνδεδεμένες μέσω BT φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου κράτησε τίποτα όταν το είχα κάνει. Ούτε συσκευές συνδεδεμένες μέσω BT φυσικά.

 

Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι κάποια από τις ρυθμίσεις που έκανα, είτε από τις δικές σου συμβουλές είτε από τις δικές ενέργειες, έχουν αλλάξει τη συμπεριφορά του κινητού. Παρότι μένει αδρανές για ώρα, η σύνδεση στο ίντερνετ δεν χάνεται. Θα το ελέγξω λίγο ακόμη και θα το καταλάβω α) βραχυπρόθεσμα όταν έρθει το επόμενο ΣΚ, όταν δεν θα δουλεύω και σίγουρα δεν θα το "ξυπνάει" κάποια ειδοποίηση για αρκετές ώρες και β) μακροπρόθεσμα όταν με το καλό βγούμε από το σπίτι και βρεθώ σε κάποιο άλλο δίκτυο wifi.

 

Με το α) θα καταλάβω αν πράγματι λύθηκε το πρόβλημα και με το β) θα καταλάβω αν η λύση οφείλεται στο ότι έβαλα καρφωτή ΙΡ και νέα dns ή στη δική σου συμβουλή.

 

Ευχαριστώ, θα επανέλθω αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα,μου το έκανε κι εμένα.. Είχα αφήσει λίγη ώρα στην άκρη το κινητό κι όταν το ξαναέπιασα, είχε θαυμαστικό δίπλα στο WiFi, ενώ της γυναίκας λειτουργούσε κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και σε εμένα πρίν από λίγο (6t). Και συνεχίζει. Στο modem της δουλειάς. Μέχρι πρίν μια ώρα δούλευε κανονικά.

Εχθές το έκανε σε ένα Mi MAX 2 και σε ένα Mi9 lite...τα οποία σήμερα μια δουλεύουν και μία όχι.

 

Προφανώς κάτι άλλο φταίει και όχι τα κινητά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και σε εμένα πρίν από λίγο (6t). Και συνεχίζει. Στο modem της δουλειάς. Μέχρι πρίν μια ώρα δούλευε κανονικά.

Εχθές το έκανε σε ένα Mi MAX 2 και σε ένα Mi9 lite...τα οποία σήμερα μια δουλεύουν και μία όχι.

 

Προφανώς κάτι άλλο φταίει και όχι τα κινητά.

Μου άρεσε η απάντησή σου.. Καθόμαστε και ψειρίζουμε τη μαϊμού, τώρα με τον κ#@€ιό...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τα θαύματα κρατούν τρεις μέρες, σε εμένα κράτησαν μόνο μία. Άρχισε πάλι. Ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι θέμα κινητού, άλλωστε δεν υπήρχε πρόβλημα μέχρι πρότινος.

 

Πιθανολογώ ότι είναι bug λογισμικού σύμφωνα με τα ανάλογα παράπονα που διάβασα στο φόρουμ της 1+, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Χωρίς αναβάθμιση λογισμικού δεν θα το ξέρω ποτέ. Δεν θεωρώ ότι ψειρίζουμε καμία μαϊμού, το να μην παίρνεις ειδοποιήσεις είναι θεμελιώδες πρόβλημα για οποιαδήποτε φορητή συσκευή. Αν ήταν να αποκτήσω ένα Νόκια 3310, δεν χρειαζόταν να πληρώσω μισό μηνιάτικο :)

Link to comment
Share on other sites

Άρα να νιώθω απ' τους τυχερούς που το παρόμοιο θέμα που είχα ήταν απλά απ' τον dns server που είχα βάλει και δεν έχει εμφανιστεί πάλι :p
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τα θαύματα κρατούν τρεις μέρες, σε εμένα κράτησαν μόνο μία. Άρχισε πάλι. Ούτε εγώ θεωρώ ότι είναι θέμα κινητού, άλλωστε δεν υπήρχε πρόβλημα μέχρι πρότινος.

 

Πιθανολογώ ότι είναι bug λογισμικού σύμφωνα με τα ανάλογα παράπονα που διάβασα στο φόρουμ της 1+, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Χωρίς αναβάθμιση λογισμικού δεν θα το ξέρω ποτέ. Δεν θεωρώ ότι ψειρίζουμε καμία μαϊμού, το να μην παίρνεις ειδοποιήσεις είναι θεμελιώδες πρόβλημα για οποιαδήποτε φορητή συσκευή. Αν ήταν να αποκτήσω ένα Νόκια 3310, δεν χρειαζόταν να πληρώσω μισό μηνιάτικο :)

 

αν εχεις ξεκλειδωτο bootloader και δε βαριεσαι δοκιμασε omega κερνελ, αν δεν κανω λαθος εχει βαλει κατι Wifi Drivers γιατι υπηρχαν τετοια προβληματα με τον στοκ

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/development/kernel-aoxp-kernel-1-0-t3905381

Features

Up to date with OxygenOS 10 source

Compiled with GCC 9.3.0 for maximum stability, with all warnings and errors fixed

Many tweaks under the hood for smoother UX, lower battery drain, etc.

Kernel uses CAF's WiFi module for sdm845

Westwood as the default congestion algorithm

Hides bootloader unlock from SafetyNet

Available to flash with AnyKernel3

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ξεκλειδωτο bootloader και δε βαριεσαι δοκιμασε omega κερνελ, αν δεν κανω λαθος εχει βαλει κατι Wifi Drivers γιατι υπηρχαν τετοια προβληματα με τον στοκ

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/development/kernel-aoxp-kernel-1-0-t3905381

 

Τα μισά είναι κινέζικα :D

 

Μαμα κινητό έχω, πιθανολογώ ότι δεν έχω ξεκλείδωτο bootloader. Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο που έκανες :)

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi έχει φάει ήττα..Δεν ξέρω αν φταίει,που το γύρισα από beta σε stable.. Τί να πω...Να ξαναγυρίσω;;; Άραγε,ο τρόπος είναι ίδιος, μέσω oxygen updater?
Link to comment
Share on other sites

Το WiFi έχει φάει ήττα..Δεν ξέρω αν φταίει,που το γύρισα από beta σε stable.. Τί να πω...Να ξαναγυρίσω;;; Άραγε,ο τρόπος είναι ίδιος, μέσω oxygen updater?

Μίλησα με cosmote, άλλαξα κανάλι και νομίζω βελτιώθηκε..Μου είπαν ότι γενικά έχει μπουκωσει το σύστημα σε όλους τους παρόχους.. Άρα, προφανώς, συνέπεσε η αλλαγή που έκανα (beta->stable)..

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τρεις φορές κανάλι τις τελευταίες δύο εβδομάδες για άλλους λόγους, δεν βοήθησε σε τίποτα. Πριν από δέκα ημέρες αγόρασα άλλωστε νέο ρούτερ και σέταρα τα πάντα από την αρχή. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί η γυναίκα μου δεν έχει θέμα με το... κανάλι, αλλά έχω εγώ. Είμαι έτοιμος να το στείλω πίσω, βαριέμαι να κάνω εργοστασιακές και γενικά δεν έχω διάθεση να σβήσω όλα τα δίκτυα και τα pass ή όλο το κινητό με τον κίνδυνο να μην αλλάξει κάτι. Προτιμώ να αλλάξει το κινητό όπως πάνε τα πράγματα. Ίσως με πιο ψύχραιμη ματιά να το σκεφτώ αλλιώς, αλλά..

 

Τις τελευταίες δύο ώρες έφτιαξα γλυκό και ήμουν στην κουζίνα. Διάβαζα οδηγίες στο ίντερνετ κι έβλεπα βίντεο. Σχεδόν κάθε φορά που έκλεινε η οθόνη έχανε το wifi (έβγαζε θαυμαστικό). Σε κάποιο σημείο εκνευρίστηκα πολύ, έβαλα δεδομένα και όλα δούλεψαν όπως έπρεπε. Ευτυχώς που πιστεύω ακράδαντα ότι η υπομονή είναι αρετή...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τρεις φορές κανάλι τις τελευταίες δύο εβδομάδες για άλλους λόγους, δεν βοήθησε σε τίποτα. Πριν από δέκα ημέρες αγόρασα άλλωστε νέο ρούτερ και σέταρα τα πάντα από την αρχή. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί η γυναίκα μου δεν έχει θέμα με το... κανάλι, αλλά έχω εγώ. Είμαι έτοιμος να το στείλω πίσω, βαριέμαι να κάνω εργοστασιακές και γενικά δεν έχω διάθεση να σβήσω όλα τα δίκτυα και τα pass ή όλο το κινητό με τον κίνδυνο να μην αλλάξει κάτι. Προτιμώ να αλλάξει το κινητό όπως πάνε τα πράγματα. Ίσως με πιο ψύχραιμη ματιά να το σκεφτώ αλλιώς, αλλά..

 

Τις τελευταίες δύο ώρες έφτιαξα γλυκό και ήμουν στην κουζίνα. Διάβαζα οδηγίες στο ίντερνετ κι έβλεπα βίντεο. Σχεδόν κάθε φορά που έκλεινε η οθόνη έχανε το wifi (έβγαζε θαυμαστικό). Σε κάποιο σημείο εκνευρίστηκα πολύ, έβαλα δεδομένα και όλα δούλεψαν όπως έπρεπε. Ευτυχώς που πιστεύω ακράδαντα ότι η υπομονή είναι αρετή...

Αυτό σημαίνει ότι το έχεις ρυθμίσει να αποφαίνεται από το WiFi όταν κλείνει η οθόνη, δεν ξέρω αν έχεις βάλει κάποια εφαρμογή ή έκανες την ρύθμιση από developer settings. Πριν το δώσεις κοίτα το.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού του έχω πειράξει ό,τι μπορείτε να φανταστείτε από buttons και επιλογές, εδώ και δύο ώρες κάνει παράξενα πράγματα.

 

Δλδ, μιλούσα στο σταθερό με φίλο, εξηγούσα το πρόβλημα. Μου έστελνε σκρινσοτ στο viber, έκλεινε η οθόνη, πάπαλα η wifi σύνδεση. Ξανά κλείσιμο-άνοιγμα, πείραζα λίγο το κινητό, το άφηνα για λίγο, έκλεινε η οθόνη, πάπαλα η σύνδεση. Άντε από την αρχή.

 

Με τα πολλά πειράγματα σε επιλογές (όχι σπουδαία πράγματα, 4-5 κουμπιά on/off), κάθομαι στον καναπέ να τα πούμε (το σαλόνι έχει access point, ενδιάμεσα έχει repeater για να καλύπτω όλο το σπίτι). Τα μνμ έρχονταν βροχή. Έκτοτε δεν αποσυνδέθηκε ποτέ στο repeater ή στο access point. Μιλάμε κάμποση ώρα, γυρίζω στο γραφείο όπου είναι (δίπλα μου) το router TD-W9970, αγορασμένο πριν δέκα ημέρες (εξ' και η απάντηση στον Νίκο παρακάτω). Δεν έχει κάνει καμία αποσύνδεση ως τώρα.

 

Απλώς θέλει να με τρελάνει...

 

Έχεις δοκιμάσει αυτή τη ρύθμιση; Μπας και..

 

Μόλις το δοκίμασα, αν και δεν νομίζω να έχει αποτέλεσμα.

 

Αυτό σημαίνει ότι το έχεις ρυθμίσει να αποφαίνεται από το WiFi όταν κλείνει η οθόνη, δεν ξέρω αν έχεις βάλει κάποια εφαρμογή ή έκανες την ρύθμιση από developer settings. Πριν το δώσεις κοίτα το.

 

Δεν έχω κάποια σχετική εφαρμογή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κατέβασα κάτι νέο ή δεν έγινε ανανέωση app που τυχόν να πήρε τέτοια δικαιώματα, άθελά μου. Πώς μπορώ να το εντοπίσω αυτό; Είμαι στον "Έλεγχο Wi-Fi" αλλά δεν βλέπω κάτι ύποπτο.

 

Έχω βάλει να μην κλείνει το ασύρματο όταν κλείνει η οθόνη. Αν δεν κάνω λάθος, βρίσκεται στην προηγμένη βελτιστοποίηση (μπαταρίας) ή advanced battery optimization στα αγγλικά κι αφορά την "βελτιστοποίηση κατάστασης αναμονής κατά την αναστολή λειτουργίας". Φυσικά είναι στο off.

 

Στις επιλογές για προγραμματιστές δεν έχω βάλει χέρι, παρότι έχω ξεκλειδώσει την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πέρασαν από την τελευταία ειδοποίηση που έλαβα (ένα μειλ) και η οθόνη κλείδωσε. Το τσέκαρα μόλις τώρα και κρατάει τη σύνδεση χωρίς να την ρίξει.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει αυτή τη ρύθμιση; Μπας και..183556679ce2cdcbfd093286669c4399.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

 

Εσείς ποια επιλογή έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς ποια επιλογή έχετε;
Το έχω στο auto τώρα αλλά όταν έκανα καθαρή εγκατάσταση και έφτανα στο σημείο να ολοκληρώσω το Google συγχρονισμό δεν τελείωνε ποτέ αν δεν το έβαζα στο unmetered.

Τώρα πλέον δεν έχω δει κάτι περίεργο με το auto.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με έχει ζορίσει πολύ τελευταία το wifi. Αν αφήσω idle το κινητό για λίγη ώρα, ίσως 15-20 λεπτά αλλά δεν μπορώ να το υπολογίσω ακριβώς, αποσυνδέεται από το wifi. Ανοίγω το κινητό ξανά, η σύνδεση στο wifi είναι εκεί αλλά γράφει "Συνδεδεμένο, χωρίς σύνδεση στο ίντερνετ". Διαπιστώνω ότι στο φόρουμ του 6Τ έχει πολλά ίδια θέματα.

 

Εννοείται ότι βελτιστοποίηση μπαταρίας, εξοικονόμηση, wifi optimisation κλπ κόλπα έχουν φτιαχτεί όπως πρέπει. Το πρόβλημα ίσως είναι bug της τελευταίας αναβάθμισης, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν έχει κάποιος από εσάς ανάλογο πρόβλημα. Παίζω με 10.3.2 και δεν έχει κάποια αναβάθμιση αυτή τη στιγμή.

 

Τωρα που το λες,το παρατηρησα και εγω...η διαφορα μας ειναι οτι εμενα μου ξανασυνδεεται κανονικα το wifi,δεν εχω θεματα γενικα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δεκάδες κλικ σε επιλογές, συμβουλές από εσάς εδώ και τηλεφωνικές συζητήσεις με φίλο για να βγάλουμε κάποια άκρη, το μηχανάκι πάει καλά. Δεν αποκλείεται να έπαιξε ρόλο η αφαίρεση του repeater από το δίκτυο, αφού ίσως κάπου έκανε conflict και πρόσθετε πρόβλημα (το κατάλαβα από ένα roku, στη διάρκεια μετρήσεων και δοκιμών που έκανα στο δίκτυό μου όλες αυτές τις ημέρες). Δεν ξέρω αν κόβεται το wifi σε φάση που δεν το βλέπω, αλλά τουλάχιστον έρχονται εγκαίρως οι ειδοποιήσεις. Αυτό με καίει πάνω απ' όλα.

 

Θα συνεχίσω να το ελέγχω, ελπίζω να λύθηκε το θέμα, αν και είμαι επιφυλακτικός διότι το έχω πει ήδη 2-3 φορές την προηγούμενη εβδομάδα αυτό. Καλημέρα σε όλους, καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Οποίος είναι από Ηράκλειο Κρήτης κ ενδιαφέρεται για ανταλλαγή με αιφον χ dm me . Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...