Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια πατησα αποδοχή μιας ενημέρωσης χωρίς να δω τι είναι και τωρα φαίνεται να εγκαθιστά το tizen.

Θα το κλαψω το ρολοι;;;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πατησα αποδοχή μιας ενημέρωσης χωρίς να δω τι είναι και τωρα φαίνεται να εγκαθιστά το tizen.

Θα το κλαψω το ρολοι;;;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Tizen έβαλε με την τελευταία αναβάθμιση.
Μία χαρά δουλεύει.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, margaritagr said:

Ρε παιδια πατησα αποδοχή μιας ενημέρωσης χωρίς να δω τι είναι και τωρα φαίνεται να εγκαθιστά το tizen.

Θα το κλαψω το ρολοι;;;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Γιατί τόσο καιρό τι νόμιζες ότι έχει το ρολόι; 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 12:29 ΜΜ, thanos1989 said:

Γιατί τόσο καιρό τι νόμιζες ότι έχει το ρολόι; 

Έλα ντε? 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαχα έχετε δίκιο!

Δε νόμιζα ότι έχει κατι αλλο, αλλα πανω στη τρέλα της δουλειάς δε θυμόμουν αλλη φορά όταν εγκαθιστούσα update να γραφει η οθόνη tizen και φοβήθηκα μην έγινε καμία βλακεία.

Ολα οκ


Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους είμαι κάτοχος samsung galaxy smartwatch 46mm είχα το ulefone armor 6 και είχα κάποια θέματα να συνδέεται και ξανά συνδέεται. Τώρα όμως έχω πάρει το ulefone armor 13 τα πραγματα είναι χειρότερα.

Ενώ το κινητό το βλέπει συνδεδεμένο στην πραγματικότητα δεν είναι και άλλες φορές σε συνδέεται κατευθείαν χωρίς να ξανά συνδεθεί ποτέ ξανά. Ο πιο κλασικός τρόπος για να συνδεθεί είναι να κάνω clear storage στο bluetooth system και μετά να κάνω restart. 'Eψαξα να δω εάν παίζουν ρόλο τα bluetooth avrcp 1.6 (1.5 1.4 1.3)  version και bluetooth map 1.4 (1.3 1.2) version έκανα όλους τους συνδυασμούς αλλά τα ίδια.... απενργοποίησα και το wifi γιατί ίσως είναι στην ίδια συχνότητα αλλά και πάλι τίποτα.

έχει κανείς καμιά καλή ιδέα να μην ξεσυνδέεται; 

σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα με μια ερώτηση!

Μπορώ να πληρώνω με κάρτα της εθνικής μέσω του ρολογιού;;;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, margaritagr said:

Καλησπέρα με μια ερώτηση!

Μπορώ να πληρώνω με κάρτα της εθνικής μέσω του ρολογιού;;;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οχι.

https://support.google.com/pay/answer/10173490?hl=en

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, trod said:

Ειναι θεμα χρονου ομως μιας και μολις πριν λιγες μερες διαβασα καπου οτι η Εθνικη υποστηριζει πλεον το Apple Pay. Συντομα λογικα θα υποστηριζει και το Google Pay.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gnkgr said:

Ειναι θεμα χρονου ομως μιας και μολις πριν λιγες μερες διαβασα καπου οτι η Εθνικη υποστηριζει πλεον το Apple Pay. Συντομα λογικα θα υποστηριζει και το Google Pay.

Ναι αυτο θα το υποστηριξουν θεωρητικα ολες οι τραπεζες. Απλα προς το παρων δεν το εχει και μπορει αυτο το "μολις" να παρει κανα χρονο.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, trod said:

Ναι αυτο θα το υποστηριξουν θεωρητικα ολες οι τραπεζες. Απλα προς το παρων δεν το εχει και μπορει αυτο το "μολις" να παρει κανα χρονο.

Σωστο και αυτο αν και δεν νομιζω να παρει τοσο πολυ. Γενικα η Εθνικη εχει μεινει αρκετα πισω σε αυτο το κομματι και θεωρω οτι με τον σημερινο τροπο ζωης οπως εχει διαμορφωθει θα ειναι κοστος για αυτους να μεινουν πισω. Οποτε θεωρω οτι θα επισπευσουν λιγο τις διαδικασιες.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειδα σε φίλο με apple watch και ήταν τρομερά βολικό, μακάρι να έρθει γρήγορα

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κάτι (και συγγνώμη εάν κατάλαβα λάθος).
Η ερώτηση η αρχική ήταν "μπορώ να πληρώσω με το ρολόι;".
Τα ρολόγια της Samsung που έχουν Tizen (όπως όλα τα Galaxy watch πρίν του 4) δεν μπορούν να πάρουν Google Pay.
Ακόμα λοιπόν και εάν οι τράπεζες μπούν στο GPay, θα μπορούμε να πληρώσουμε με το κινητό, αλλά ΟΧΙ με το ρολόι, το οποίο ΔΕΝ παίρνει GPay.
Τα Tizen ρολόγια παίρνουν Samsung Pay, το οποίο όμως...το πιθανότερο είναι να μην έρθει ποτέ στην Ελλάδα.
Εν τέλη: όσοι έχουν ρολόγια με Tizen, το πιθανότερο είναι να μην καταφέρουν ποτέ να πληρώσουν μέσω εφαρμογής ρολογιού (και σίγουρα όχι μέσω GPay).

Διορθώστε με εάν κατάλαβα κάτι λάθος από την συζήτηση.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σωστα εχεις καταλάβει. Κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου.

Άλλη μια "γκάφα" της samsung.

Πραγματικά αυτή η εταιρεία έχει βαλθεί να με διώξει από πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, pavlidisc said:

Παιδιά να πω κάτι (και συγγνώμη εάν κατάλαβα λάθος).
Η ερώτηση η αρχική ήταν "μπορώ να πληρώσω με το ρολόι;".
Τα ρολόγια της Samsung που έχουν Tizen (όπως όλα τα Galaxy watch πρίν του 4) δεν μπορούν να πάρουν Google Pay.
Ακόμα λοιπόν και εάν οι τράπεζες μπούν στο GPay, θα μπορούμε να πληρώσουμε με το κινητό, αλλά ΟΧΙ με το ρολόι, το οποίο ΔΕΝ παίρνει GPay.
Τα Tizen ρολόγια παίρνουν Samsung Pay, το οποίο όμως...το πιθανότερο είναι να μην έρθει ποτέ στην Ελλάδα.
Εν τέλη: όσοι έχουν ρολόγια με Tizen, το πιθανότερο είναι να μην καταφέρουν ποτέ να πληρώσουν μέσω εφαρμογής ρολογιού (και σίγουρα όχι μέσω GPay).

Διορθώστε με εάν κατάλαβα κάτι λάθος από την συζήτηση.

 

10 ώρες πριν, sothoms said:

Σωστα εχεις καταλάβει. Κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου.

Άλλη μια "γκάφα" της samsung.

Πραγματικά αυτή η εταιρεία έχει βαλθεί να με διώξει από πελάτη.

 

Το αν δουλευει ή οχι το Samsung Pay ή to Google Pay εχει να κανει με τα πιστωτικά ιδρύματα που αν θελουν μπορουν να το υποστηριξουν, δεν εχει να κανει με την Samsung.

 

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

 
Το αν δουλευει ή οχι το Samsung Pay ή to Google Pay εχει να κανει με τα πιστωτικά ιδρύματα που αν θελουν μπορουν να το υποστηριξουν, δεν εχει να κανει με την Samsung.
 
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δεις GPay σε ρολόι με Tizen.
Απλά ξέχνα το.

Το Samsung Pay (το οποίο μπαίνει στα Tizen), όταν και εφόσον έρθει στην Ελλάδα, τότε μπορείς να περιμένεις το πιστωτικό ίδρυμα να το υποστηρίξει.

Συνεπώς, για αρχή, έχει να κάνει 100% με την Samsung. Στην μια περίπτωση το ρολόι δεν παίρνει GPay (λογικό) και στην άλλη δεν έχει φέρει καν το Samsung Pay στην χώρα μας.

from my S10lite



iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε καπου εδω οδηγος για να αλλαξει καποιος το region στο ρολοι και να υποστηριξει samsung pay . Δεν ειναι δουλεια για αρχαριο αλλα δεν ειναι και κατι τρομερο. Απλα χρειαζονται συγκεκριμενα αρχεια για την εκδοση λειτουργικου που εχει το ρολοι. Αν τα βρεις αυτα γινεται η δουλεια. Εδω τα ειχε μοιρασει εναν συμφορουμιτης μεσω google drive . Δεν θυμαμαι ποιος... Αλλαξα το region σε UK . Συνδεσα την καρτα curve που εχω και εχω samsung pay πανω απο 1 χρονο. Βολικο οταν εχω πραγματα στα χερια και πληρωνω ανεπαφα.

Απλα οοοοοοοταν ερθει στην Ελλαδα επισημα το samsung pay θα πρεπει να βρω τροπο που να λειτουργει ωστε να αλλαξω παλι το region σε eu για να δεχεται ελληνικες καρτες. Κατι που μαλλον θα γινει οταν το ρολοι δεν θα λειτουργει... Γι αυτο πηρα και το "ρισκο".

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδήμονες όποτε μπορέσουν ας μας πούνε τον τρόπο κι αν γίνεται ακόμα γιατί σε ένα οδηγό που είχα βρει στο net, αφορούσε παλαιότερα firmware

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Εδω και μερικες μερες το ρολοι, εντελως στο ασχετο, νομιζει οτι κολυμπαω, κι αρχιζει να μετραει αθληση κολυμβησης!

Και το ατιμο δεν μπορεις να το κλεισεις. Σταματαει οοοοοταν καταλαβει απο μονο του οτι οχι δεν κολυμπαω μεσα στο χειμωνα! 🤣

Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα ποτε? Να εχει να κανει με την οθονη ή με καποιο αισθητηρα ?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Mythos said:

Καλησπερα,

Εδω και μερικες μερες το ρολοι, εντελως στο ασχετο, νομιζει οτι κολυμπαω, κι αρχιζει να μετραει αθληση κολυμβησης!

Και το ατιμο δεν μπορεις να το κλεισεις. Σταματαει οοοοοταν καταλαβει απο μονο του οτι οχι δεν κολυμπαω μεσα στο χειμωνα! 🤣

Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα ποτε? Να εχει να κανει με την οθονη ή με καποιο αισθητηρα ?

Κάνε μια επανεκκίνηση κάτι θα κόλλησε. Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο το πρόβλημα. Αμα συνεχίσει βγάλε τον αυτόματο εντοπισμό άσκησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, thanos1989 said:

Κάνε μια επανεκκίνηση κάτι θα κόλλησε. Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο το πρόβλημα. Αμα συνεχίσει βγάλε τον αυτόματο εντοπισμό άσκησεις!!!

Εχω κανει επανκκινησεις μπολικες. Συνεχιζει και το κανει.

Θα τον βγαλω τον αυτοματο εντοπισμο, ελπιζω μην εμφανισει κι αλλα θεματα.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mythos said:

Εχω κανει επανκκινησεις μπολικες. Συνεχιζει και το κανει.

Θα τον βγαλω τον αυτοματο εντοπισμο, ελπιζω μην εμφανισει κι αλλα θεματα.

Άμα κάνει και άλλα κουλά λογικά έχει θέμα η πλακέτα μετά ... και άμα δεν έχεις εγγύηση μακάρι να μην είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, υπάρχει τρόπος τη μουσική που αναπαράγεται στον music player του τηλεφώνου να την κάνω να ακούγεται από το ηχείο του galaxy watch αντί από το ηχείο του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Να σας πω τι έπαθα με το δικό μου Galaxy Watch 46mm. Είχα να το δουλέψω καμία βδομάδα, και αφού το φόρτισα ξεκίνησα να το λειτουργώ και είχε πάρα πολλά προβλήματα. Το πιο εμφανές ήταν ότι σταματούσε να ξυπνάει με το κούνημα του χεριού. Έπρεπε να πατάω την οθόνη ή κάποιο πλήκτρο. Έστρωνε με επανεκκίνηση, αλλά μετά από λίγο τα ίδια. Το επόμενο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν μετρούσε σφιγμούς. Γενικά καιρό είχε θέμα, αλλά δούλευε που και που. Τώρα άντε να μετρούσε μια φορά μετά από επανεκκίνηση, αλλά μετά από λίγο σταματούσε. Είτε μετρούσε μέχρι τα 3/4 και έβγαζε σφάλμα, είτε από την αρχή έβγαζε μήνυμα αδυναμίας μέτρησης. Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα όταν το έβαζα να καταγράψει άσκηση (περπάτημα). Είχε τεράστια απόκλιση στα βήματα, τα οποία την ώρα της άσκησης τα έβλεπα να αυξάνονται κατά 10 περίπου ανά δευτερόλεπτο χωρίς να κουνιέμαι. Επίσης σταματούσε την άσκηση (παύση) χωρίς να έχω σταματήσει να περπατάω, ενώ δεν έβγαινε από την παύση παρά μόνο χειροκίνητα και πολύ σπάνια αν κουνούσα πολύ έντονα το χέρι. Έπειτα σταμάτησε να λειτουργεί το gps. Δηλαδή έχοντας βάλει να παίρνει τοποθεσία μόνο μέσω gps χωρίς υποβοήθηση, ξεκινούσε να μετράει την άσκηση, αλλά κάπου σταμτούσε. Δηλαδή περπατούσα μισή ώρα, είχα κάνει μια διαδρομή που ξέρω πως είναι γύρω στα 2χλμ, και είχε μείνει κολλημένο στα 0,67χλμ. Ενώ στο samsung health η διαδρομή είχε περάσει ολόκληρη, στα δεδομένα ταχύτητας, βημάτων, σφιγμών κλπ είχε κρατήσει μόνο τα 0,67χλμ. Στη συνέχεια δεν κατέγραφε τίποτα. Μόνο την διαδρομή στο χάρτη, αλλά έδειχνε ότι περπάτησα 0 χλμ για 33λεπτά π.χ. Φυσικά δοκίμασα να το κάνω reset, 2 φορές και τα αποτελέσματα τα ίδια.

Τελικά αφού δεν δούλευε με τίποτα σωστά, και δεν ήμουν εντάξει να το έχω μόνο για να μου δείχνει την ώρα και τις ειδοποιήσεις, σκέφτηκα να δω αν μπορώ να του περάσω ξανά το λογισμικό, και αν είναι δυνατόν το παλαιότερο μπας και στρώσει. Έτσι κι αλλιώς από τότε που είχε πάρει το τελευταίο μεγάλο update μου φάνηκε πως βάρυνε πολύ και θυμάμαι από τότε να ξεκινάει το πρόβλημα με την μέτρηση των σφιγμών. Έψαξα να δω οδηγούς για το πως γίνεται, κατέβασα και ένα παλιό λογισμικό που βρήκα, προσέχοντας να είναι για το R800 και όχι για άλλο μοντέλο, και είπα να το δοκιμάσω. Στη χειρότερη θα το κατέστρεφα, αλλά μικρό το κακό από τη στιγμή που δεν δούλευε σωστά και το έχω και 2,5 χρόνια και είμαι εκτός εγγύησης. Η διαδικασία πήγε μια χαρά και το ρολόι ξεκίνησε καονικά περιμένοντας να σεταριστεί. Οπτικά είχε τεράστια διαφορά σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει, μιας και επέστρεψε στο tizen 4.0.0.0 που φορούσε λογικά όταν το αγόρασα το 19. Αλλά, δοκιμάζω να δω τους αισθητήρες κατά τη μέτρηση, και βλέπω να δουλεύουν μια χαρά. Βήματα, όροφοι, gps, heart rate, όλα πάνε τέλεια. Χωρίς το παραμικρό κόμπιασμα, χωρίς σφάλματα. Περπατούσα να δω και πλέον μετράει σωστά, κάνει σωστές παύσεις, περνάει τα δεδομένα όλα μια χαρά στην εφαρμογή. Κυρίως το πρόβλημα λύθηκε. Το ρολόι να πω ότι έγινε εμφανώς πιο γρήγορο από ότι ήταν με το τελευταίο update, ενώ δειχνει να πέφτει αισθητά πιο αργά η στάθμη της μπαταρίας. Ωστόσο επειδή παρα ήταν παλιό το λογισμικό, έψαξα και βρήκα και άλλο μεταγενέστερο, αλλά όχι το τελευταίο. Έτσι τρέχω τώρα tizen 4.0.0.7 και δουλεύει μια χαρά, ενώ οπτικά δεν διαφέρει και τόσο σε σχέση με το τελευταίο που μου δημιουργούσε το πρόβλημα. Το μόνο που δεν δουλεύει καθόλου με κανένα από τα 2 λογισμικά, είναι η εφαρμογή αλτίμετρο βαρόμετρο, αλλά έτσι κι αλλιώς ούτε και πριν μετρούσε ακόμη και αν άνοιγε, αλλά ούτε και μου χρειαζόταν. Αυτό που παρατήρησα όμως, είναι πως στο κρυφό διαγνωστικό μενού (*#0*#) ο αισθητήρας του βαρόμετρου δείχνει τιμή που αλλάζει ανάλογα με το ύψος, και βγάζει pass, ενώ όταν είχα τα πολλά προβλήματα με το τελευταίο λογισμικό πάντα έβγαζε fail. Ίσως να είναι πρόβλημα της εφαρμογής, δεν ξέρω αλλά όπως είπα δεν με ενοχλεί γιατί δεν την χρειάζομαι.
Αυτά. Σε περίπτωση που συμβεί σε κανέναν το ίδιο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2022 at 12:19 ΜΜ, Mark_K said:

Καλημέρα. Να σας πω τι έπαθα με το δικό μου Galaxy Watch 46mm. Είχα να το δουλέψω καμία βδομάδα, και αφού το φόρτισα ξεκίνησα να το λειτουργώ και είχε πάρα πολλά προβλήματα. Το πιο εμφανές ήταν ότι σταματούσε να ξυπνάει με το κούνημα του χεριού. Έπρεπε να πατάω την οθόνη ή κάποιο πλήκτρο. Έστρωνε με επανεκκίνηση, αλλά μετά από λίγο τα ίδια. Το επόμενο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν μετρούσε σφιγμούς. Γενικά καιρό είχε θέμα, αλλά δούλευε που και που. Τώρα άντε να μετρούσε μια φορά μετά από επανεκκίνηση, αλλά μετά από λίγο σταματούσε. Είτε μετρούσε μέχρι τα 3/4 και έβγαζε σφάλμα, είτε από την αρχή έβγαζε μήνυμα αδυναμίας μέτρησης. Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα όταν το έβαζα να καταγράψει άσκηση (περπάτημα). Είχε τεράστια απόκλιση στα βήματα, τα οποία την ώρα της άσκησης τα έβλεπα να αυξάνονται κατά 10 περίπου ανά δευτερόλεπτο χωρίς να κουνιέμαι. Επίσης σταματούσε την άσκηση (παύση) χωρίς να έχω σταματήσει να περπατάω, ενώ δεν έβγαινε από την παύση παρά μόνο χειροκίνητα και πολύ σπάνια αν κουνούσα πολύ έντονα το χέρι. Έπειτα σταμάτησε να λειτουργεί το gps. Δηλαδή έχοντας βάλει να παίρνει τοποθεσία μόνο μέσω gps χωρίς υποβοήθηση, ξεκινούσε να μετράει την άσκηση, αλλά κάπου σταμτούσε. Δηλαδή περπατούσα μισή ώρα, είχα κάνει μια διαδρομή που ξέρω πως είναι γύρω στα 2χλμ, και είχε μείνει κολλημένο στα 0,67χλμ. Ενώ στο samsung health η διαδρομή είχε περάσει ολόκληρη, στα δεδομένα ταχύτητας, βημάτων, σφιγμών κλπ είχε κρατήσει μόνο τα 0,67χλμ. Στη συνέχεια δεν κατέγραφε τίποτα. Μόνο την διαδρομή στο χάρτη, αλλά έδειχνε ότι περπάτησα 0 χλμ για 33λεπτά π.χ. Φυσικά δοκίμασα να το κάνω reset, 2 φορές και τα αποτελέσματα τα ίδια.

Τελικά αφού δεν δούλευε με τίποτα σωστά, και δεν ήμουν εντάξει να το έχω μόνο για να μου δείχνει την ώρα και τις ειδοποιήσεις, σκέφτηκα να δω αν μπορώ να του περάσω ξανά το λογισμικό, και αν είναι δυνατόν το παλαιότερο μπας και στρώσει. Έτσι κι αλλιώς από τότε που είχε πάρει το τελευταίο μεγάλο update μου φάνηκε πως βάρυνε πολύ και θυμάμαι από τότε να ξεκινάει το πρόβλημα με την μέτρηση των σφιγμών. Έψαξα να δω οδηγούς για το πως γίνεται, κατέβασα και ένα παλιό λογισμικό που βρήκα, προσέχοντας να είναι για το R800 και όχι για άλλο μοντέλο, και είπα να το δοκιμάσω. Στη χειρότερη θα το κατέστρεφα, αλλά μικρό το κακό από τη στιγμή που δεν δούλευε σωστά και το έχω και 2,5 χρόνια και είμαι εκτός εγγύησης. Η διαδικασία πήγε μια χαρά και το ρολόι ξεκίνησε καονικά περιμένοντας να σεταριστεί. Οπτικά είχε τεράστια διαφορά σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει, μιας και επέστρεψε στο tizen 4.0.0.0 που φορούσε λογικά όταν το αγόρασα το 19. Αλλά, δοκιμάζω να δω τους αισθητήρες κατά τη μέτρηση, και βλέπω να δουλεύουν μια χαρά. Βήματα, όροφοι, gps, heart rate, όλα πάνε τέλεια. Χωρίς το παραμικρό κόμπιασμα, χωρίς σφάλματα. Περπατούσα να δω και πλέον μετράει σωστά, κάνει σωστές παύσεις, περνάει τα δεδομένα όλα μια χαρά στην εφαρμογή. Κυρίως το πρόβλημα λύθηκε. Το ρολόι να πω ότι έγινε εμφανώς πιο γρήγορο από ότι ήταν με το τελευταίο update, ενώ δειχνει να πέφτει αισθητά πιο αργά η στάθμη της μπαταρίας. Ωστόσο επειδή παρα ήταν παλιό το λογισμικό, έψαξα και βρήκα και άλλο μεταγενέστερο, αλλά όχι το τελευταίο. Έτσι τρέχω τώρα tizen 4.0.0.7 και δουλεύει μια χαρά, ενώ οπτικά δεν διαφέρει και τόσο σε σχέση με το τελευταίο που μου δημιουργούσε το πρόβλημα. Το μόνο που δεν δουλεύει καθόλου με κανένα από τα 2 λογισμικά, είναι η εφαρμογή αλτίμετρο βαρόμετρο, αλλά έτσι κι αλλιώς ούτε και πριν μετρούσε ακόμη και αν άνοιγε, αλλά ούτε και μου χρειαζόταν. Αυτό που παρατήρησα όμως, είναι πως στο κρυφό διαγνωστικό μενού (*#0*#) ο αισθητήρας του βαρόμετρου δείχνει τιμή που αλλάζει ανάλογα με το ύψος, και βγάζει pass, ενώ όταν είχα τα πολλά προβλήματα με το τελευταίο λογισμικό πάντα έβγαζε fail. Ίσως να είναι πρόβλημα της εφαρμογής, δεν ξέρω αλλά όπως είπα δεν με ενοχλεί γιατί δεν την χρειάζομαι.
Αυτά. Σε περίπτωση που συμβεί σε κανέναν το ίδιο.

 

Ε τωρα αυτο δεν μπορει να ειναι τυχαιο!

Το ιδιο ακριβως προβλημα που περιγραφεις με το ανοιγμα οθονης με την κινηση χεριου αντιμετωπιζω κι εγω εδω και λιγες μερες!!! Και το χρησιμοποιω καθημερινα!

Τοσα χρονια τετοιο θεμα δεν ειχα ποτε, και προσφατα αρχισε να μην αναβει η οθονη οταν κουναω το χερι για να δω το ρολοι.

Οπως επισης δε σβηνει οταν κατεβαζεις το χερι.

Επισης δοκιμασα τη μετρηση παλμων, επειδη το αναφερες, και οντως και σε μενα βγαζει αδυναμια μερτησης. Ουτε αυτο το ειχα ποτε να συμβαινει!!!!

Να υποθεσω οτι μπηκε καποια ενημερωση και εκανε το ρολοι για πεταμα?!!!!

 

Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου τη σελιδα οπου βρηκες το λογισμικο, γιατι δε νομιζω να αντεξω ετσι για πολυ καιρο.

 

** Εψαξα και βρηκα το firmware R800XXU1DSL1 μαζι με το WiFi_net_Odin, οποτε μαλλον θα φλασαρω κι εγω οταν μπορεσω.

Edited by Mythos

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...