Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το εναλλάσσω με ένα Galaxy Fit που έχω, την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα οτι άρχισε να δείχνει ορόφους αβέρτα (δεν έχει πέσει ποτέ ούτε σταγόνα νερού πάνω του). Έκανα το self test και ο αισθητήρας βγάζει fail. Νομίζω δεν θα ασχοληθώ με service κτλ παρόλο που είμαι στην εγγύηση μέχρι το καλοκαίρι μιας και είναι το μοναδικό που μου έχει παρουσιάσει. Κάποια μέλη εδώ που το πήγαν για επισκευή όσο διαβάζω συνέχισαν να έχουν προβλήματα όποτε σκέφτηκα να μην το σκαλίσω περαιτέρω. Αν στην πορεία μέχρι τα τέλη της εγγύησης βγάλει κάτι άλλο, θα το πάω.
Αν μπορείς να ανεχτείς να φοράς ένα ελαττωματικό προϊόν, που έχεις πληρώσει, στο χέρι σου, μπράβο σου. Εγώ προσωπικά, δεν θα το ανεχομουν, όπως και δεν το ανεχτηκα και προχώρησαν σε αντικατάσταση.

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ανοχής όπως λες. Αν όλοι όσοι είχαν το ίδιο θέμα, είχαν την ίδια "αντιμετώπιση" με θετική έκβαση από την Samsung/Smartec ή μετά από επισκευή λυνόταν το πρόβλημα θα το έκανα χωρίς σκέψη. Αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Είναι προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν την εξέφρασα ως "προτροπή" για άλλα μέλη που έχουν/παρουσιάσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Εκτός αυτού, το συγκεκριμένο ελάττωμα δεν μου κάνει καμία διαφορά ως προς την χρήση που του κάνω και τις δυνατότητες που έχει. Όλες τις ειδοποιήσεις μου τις έχω και αφήνω το κινητό σπίτι και μπορώ να κάνω τα πάντα με το ρολόι (κλήσεις, μηνύματα κτλ). Μου αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ανοχής όπως λες. Αν όλοι όσοι είχαν το ίδιο θέμα, είχαν την ίδια "αντιμετώπιση" με θετική έκβαση από την Samsung/Smartec ή μετά από επισκευή λυνόταν το πρόβλημα θα το έκανα χωρίς σκέψη. Αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Είναι προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν την εξέφρασα ως "προτροπή" για άλλα μέλη που έχουν/παρουσιάσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

 

 

Εκτός αυτού, το συγκεκριμένο ελάττωμα δεν μου κάνει καμία διαφορά ως προς την χρήση που του κάνω και τις δυνατότητες που έχει. Όλες τις ειδοποιήσεις μου τις έχω και αφήνω το κινητό σπίτι και μπορώ να κάνω τα πάντα με το ρολόι (κλήσεις, μηνύματα κτλ). Μου αρκεί.

Συμφωνώ, αλλά δεν παύει να ειναι ένα ελαττωματικό προϊόν.

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι έχεις δίκιο, για να μπορώ να συνεχίσω να το φοράω έτσι, το αποκαλώ, smartwatch με ελαττωματικό αισθητήρα πίεσης :D
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ που είχα αλλάξει πλακέτα γιατί μετρούσε μόνο του ορόφους βρίσκω ότι είναι κάπως πιο αναίσθητο στην μέτρηση πλέον. Δηλαδή πρέπει να ανέβεις σχεδόν 1,5 όροφο για να καταγράψει έναν. Αλλά πήρα απόφαση ότι δεν αξίζει να κάνω κάτι πλέον, ειδικά από τη στιγμή που δεν μου είναι κάτι τόσο ουσιώδες η συγκεκριμένη μέτρηση.

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ που είχα αλλάξει πλακέτα γιατί μετρούσε μόνο του ορόφους βρίσκω ότι είναι κάπως πιο αναίσθητο στην μέτρηση πλέον. Δηλαδή πρέπει να ανέβεις σχεδόν 1,5 όροφο για να καταγράψει έναν. Αλλά πήρα απόφαση ότι δεν αξίζει να κάνω κάτι πλέον, ειδικά από τη στιγμή που δεν μου είναι κάτι τόσο ουσιώδες η συγκεκριμένη μέτρηση.

 

Sent from my Galaxy A40

Και ετσι ειναι το σωστο. Οροφος θεωρειται στα 3 μετρα υψος. Οποτε αν μιλαμε για οροφο σπιτιου που ειναι 2.5 αντε 2.7 δεν τον πιανει ως οροφο μεχρι να συμπληρωσεις και τα υπολοιπα εκατοστα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, έχω την εντύπωση πως θέλει ακόμη πιο πάνω για να το μετρήσει. Συνήθως δηλαδή αν δεν δείξει να αλλάζει, θα το κάνει αν σηκώσω το χέρι τέρμα όσο πιο ψηλά φτάνω, πες 2,30-2,4 μέτρα από το πάτωμα. Νομίζω δηλαδή πως όταν ήταν καινούριο, που λογικά δεν είχε θέμα, μου μετρούσε ακριβώς και την παραμικρή φορά που ανέβαινα. Υπόψιν ότι το σπίτι μου είναι με εσωτερική σκάλα, και ανεβοκατεβαίνω δεκάδες φορές καθημερινά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, έχω την εντύπωση πως θέλει ακόμη πιο πάνω για να το μετρήσει. Συνήθως δηλαδή αν δεν δείξει να αλλάζει, θα το κάνει αν σηκώσω το χέρι τέρμα όσο πιο ψηλά φτάνω, πες 2,30-2,4 μέτρα από το πάτωμα. Νομίζω δηλαδή πως όταν ήταν καινούριο, που λογικά δεν είχε θέμα, μου μετρούσε ακριβώς και την παραμικρή φορά που ανέβαινα. Υπόψιν ότι το σπίτι μου είναι με εσωτερική σκάλα, και ανεβοκατεβαίνω δεκάδες φορές καθημερινά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Και εμένα . Είναι δύο όροφοι συν σοφίτα που έχω το εργαστήριο συν εξωτερικές σκάλες . Σε εμένα δεν είχε ποτέ πρόβλημα με τους ορόφους ( να δείχνει ότι ανέβηκα δύο φορές το empire state ) . Αλλά στους 10 ορόφους μου μετράει τους 7 .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά παρακολουθώ το νημα και προβληματιζομαι. Ελεγα και παλαιότερα να το παρω αλλα διαβάζω ολο για προβλήματα. Αξιζει η αγορά του στα 177€? Ο διαδοχος κανει τα διπλα λεφτα, δεν ξερω αν αξίζει να δωσω τοσα λεφτα. Ποια η γνώμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά παρακολουθώ το νημα και προβληματιζομαι. Ελεγα και παλαιότερα να το παρω αλλα διαβάζω ολο για προβλήματα. Αξιζει η αγορά του στα 177€? Ο διαδοχος κανει τα διπλα λεφτα, δεν ξερω αν αξίζει να δωσω τοσα λεφτα. Ποια η γνώμη σας?
Μπρος γκρεμός και πίσω ρεμα. Το καινούργιο δεν αξίζει τα λεφτά του (ακομα τουλάχιστον) και το παλιό βγάζει όλο προβλήματα. Μέχρι να πέσει η τιμή του watch 3, νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι το active 2, το οποίο και σε καλή τιμή βρίσκεις και απροβληματιστο είναι. (αν σου αρέσει η εμφάνιση του). Γενικά, παρόλο που η samsung προσφέρει το καλύτερο smartwatch στο χώρο του Android (και ας είναι tizen) εχει μείνει στάσιμη για πολύ καιρό ( ελέω του ότι δεν υπαρχει καθόλου ανταγωνισμός από τις άλλες εταιρείες) .

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά παρακολουθώ το νημα και προβληματιζομαι. Ελεγα και παλαιότερα να το παρω αλλα διαβάζω ολο για προβλήματα. Αξιζει η αγορά του στα 177€? Ο διαδοχος κανει τα διπλα λεφτα, δεν ξερω αν αξίζει να δωσω τοσα λεφτα. Ποια η γνώμη σας?

 

Αμα περιμένεις να καταλάβεις από δω αν έχει προβλημα ένα smartwatch τότε κλαφτα. Εδώ μόνο όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα γράφουμε. Αντικειμενικά και σε σύγκριση με άλλα μοντέλα (ίδιος κινέζικα όπως το gt2 κλπ είναι μακράν πιο αξιόπιστο). Το μόνο ελαττώματα σχεδιαστικό είναι στο βαρόμετρο που ειναι εκτεθειμένο στο καπάκι... αλλα ποιος δουλευει βαρόμετρο για να μας νοιάζει κιόλας αν λειτουργεί ή όχι. Εμενα το έχω ένα χρόνο και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα και αλλού φίλου που ξέρω σίγουρα.

Μετράει βήματα μια χαρά ασκήσεις παλμούς.. οτι χρειάζεται αυτή η κατηγορία. και τα λεφτά τίμια.

Το καινούργιο μπορεί να έχει και αυτό τεχνικά προβλήματα που δεν τα ξέρουμε ακόμα.

Θα σου έλεγα να το πάρεις αμα σαρεσει και μην σπας το κεφάλι σου.. στο watch 3 θα πέσει η τιμή του σε λογικά πλαισια σε κανα χρόνο... αρα δεν ξέρω αν έχεις υπομονή και αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει watch face, που να μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα πολλά health / fit complications, όπως heart rate, βήματα, θερμίδες κλπ ;

 

Sent from my HD1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τη smartec με πληροφόρησαν ότι άλλαξαν πλακέτα και το καπάκι απο την κάτω πλευρά του ρολογιού.Βασικα απ' ότι κατάλαβα μόνο το σώμα του ρολογιού έμεινε ίδιο.Προσωπικα έχω καταλάβει ότι είναι προβληματικο το design, και ίσως η θέση του αισθητήρα πίεσης,είναι κάτι που όμως δεν αλλάζει τώρα.Κατα τα άλλα αυτές τις μέρες που φορούσα ένα συμβατικό ρολόι ,μου έλειψε πολύ το galaxy watch.Τελος έχω μια απορία :εφόσον αλλάχτηκε η πλακέτα ,τώρα το ρολόι δεν θα πρέπει να έχει και διαφορετικό σειριακό αριθμό ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά παρακολουθώ το νημα και προβληματιζομαι. Ελεγα και παλαιότερα να το παρω αλλα διαβάζω ολο για προβλήματα. Αξιζει η αγορά του στα 177€? Ο διαδοχος κανει τα διπλα λεφτα, δεν ξερω αν αξίζει να δωσω τοσα λεφτα. Ποια η γνώμη σας?
Στην ίδια σκέψη ήμουν και προτίμησα να πάω σε active 2 λόγω των βελτιωμένων αισθητήρων Kai του bluetooth 5. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Είναι ξεκάθαρα αν σου αρέσει ως design. Από εκεί και πέρα αν δεν σε νοιάζουν οι αισθητήρες δεν γυμνάζεσαι κτλ και θες απλά ένα όμορφο smartwatch και το Galaxy μια χαρά είναι απλά δεν ξέρω ως πιο παλιό αν θα πάρει αναβαθμίσεις κτλ. Ενώ πχ τώρα το active 2 παίρνει τα update απ' το Galaxy 3

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με τη smartec με πληροφόρησαν ότι άλλαξαν πλακέτα και το καπάκι απο την κάτω πλευρά του ρολογιού.Βασικα απ' ότι κατάλαβα μόνο το σώμα του ρολογιού έμεινε ίδιο.Προσωπικα έχω καταλάβει ότι είναι προβληματικο το design, και ίσως η θέση του αισθητήρα πίεσης,είναι κάτι που όμως δεν αλλάζει τώρα.Κατα τα άλλα αυτές τις μέρες που φορούσα ένα συμβατικό ρολόι ,μου έλειψε πολύ το galaxy watch.Τελος έχω μια απορία :εφόσον αλλάχτηκε η πλακέτα ,τώρα το ρολόι δεν θα πρέπει να έχει και διαφορετικό σειριακό αριθμό ;

 

Ναι έχει διαφορετικό S/N, δεν σου έδωσαν ένα χαρτί που να αναφέρει ότι έγινε η εξής αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Μπρος γκρεμός και πίσω ρεμα. Το καινούργιο δεν αξίζει τα λεφτά του (ακομα τουλάχιστον) και το παλιό βγάζει όλο προβλήματα. Μέχρι να πέσει η τιμή του watch 3, νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι το active 2, το οποίο και σε καλή τιμή βρίσκεις και απροβληματιστο είναι. (αν σου αρέσει η εμφάνιση του). Γενικά, παρόλο που η samsung προσφέρει το καλύτερο smartwatch στο χώρο του Android (και ας είναι tizen) εχει μείνει στάσιμη για πολύ καιρό ( ελέω του ότι δεν υπαρχει καθόλου ανταγωνισμός από τις άλλες εταιρείες) .

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Εγω επειδή το ειχα στείλει πολλές φορες για επισκευη και συνέχεια το βαρόμετρο χαλούσε και τον έπαιζε γενικα εκανα καταγγελια και ζήτησα η τα λεφτα μου πισω η το galaxy watch 3 και μάντεψε. Μου δώσανε το 3ρι :)

 

Κάντε το ίδιο όσοι έχετε διαθεση να ασχοληθείτε, αξιζει 1000%

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια σκέψη ήμουν και προτίμησα να πάω σε active 2 λόγω των βελτιωμένων αισθητήρων Kai του bluetooth 5. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Είναι ξεκάθαρα αν σου αρέσει ως design. Από εκεί και πέρα αν δεν σε νοιάζουν οι αισθητήρες δεν γυμνάζεσαι κτλ και θες απλά ένα όμορφο smartwatch και το Galaxy μια χαρά είναι απλά δεν ξέρω ως πιο παλιό αν θα πάρει αναβαθμίσεις κτλ. Ενώ πχ τώρα το active 2 παίρνει τα update απ' το Galaxy 3

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Η Samsung δίνει αναβαθμίσεις στο tizen. Εδώ σε update πριν λίγους μήνες μέχρι και στο gear 2... Το gear 3 πήρε μέχρι και τo tizen 4 . Λογικά το watch θα πάρει και το 5 καθώς έχει τον ίδιο επεξεργαστή και ανάλογη ram με τα active και watch 3. Απλά θα ειναι κομμένο σε χαρακτηριστικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδή το ειχα στείλει πολλές φορες για επισκευη και συνέχεια το βαρόμετρο χαλούσε και τον έπαιζε γενικα εκανα καταγγελια και ζήτησα η τα λεφτα μου πισω η το galaxy watch 3 και μάντεψε. Μου δώσανε το 3ρι :)

 

 

 

Κάντε το ίδιο όσοι έχετε διαθεση να ασχοληθείτε, αξιζει 1000%

Το ίδιο ακριβώς κ εγώ αλλα δεν έχει παρουσιαστεί το watch 3 ακομα και μου έδωσαν το active 2. Το ξέρουμε και το ξέρουν ότι το galaxy watch εχει προβλημα στον αισθητηρα που είναι πάνω στο πίσω καπάκι. Όπως τα λες, όποιος έχει διάθεση να ασχοληθεί μόνο χαμένος δεν θα βγει.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς κ εγώ αλλα δεν έχει παρουσιαστεί το watch 3 ακομα και μου έδωσαν το active 2. Το ξέρουμε και το ξέρουν ότι το galaxy watch εχει προβλημα στον αισθητηρα που είναι πάνω στο πίσω καπάκι. Όπως τα λες, όποιος έχει διάθεση να ασχοληθεί μόνο χαμένος δεν θα βγει.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Ναι αλλά το watch 3 έχει μικρή μπαταρία... εκεί τι κάνεις? από 4 μέρες με 6 πας πάλι στις 1-2 μέρες και όλα κλειστά? να μην μπορείς να πας ένα τριήμερο χωρίς να έχεις τον φορτιστή παραμάσχαλα.

Ποιος χρησιμοποιεί το βαρόμετρο ρε παιδια? λες και ξέρουμε να προβλέπουμε το καιρό. Εδώ ολόκληρη ΕΜΥ και δεν βγάζει ακρη αν θα βρέξει η όχι... απλα το θέμα είναι ότι θέλετε να αλλάξετε ρολόι χωρίς επιπλέον κόστος και μπράβο σας που τα καταφέρατε... όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα προτείνω να το εκμεταλλευτει και κερδίζει 150€.

Edited by thanos1989
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει watch face, που να μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα πολλά health / fit complications, όπως heart rate, βήματα, θερμίδες κλπ ;

 

Sent from my HD1913 using Tapatalk

https://nowapp.dev/portfolio/sonata-samsung-galaxy-watch-face/

Θερμίδες, βήματα, καρδιακή παλμοί, χιλιόμετρα και το ποσοστό επί τοις εκατό του καθημερινού στόχου των βημάτων από το Samsung health και το ποσοστό της μπαταρίας.

Έχω δοκιμάσει αρκετά. Μ αρέσει πολύ αυτό. Είναι και δωρεάν.

4c704e5976d4933a898418bcdf3e3670.jpg

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Edited by unwise
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το watch 3 έχει μικρή μπαταρία... εκεί τι κάνεις? από 4 μέρες με 6 πας πάλι στις 1-2 μέρες και όλα κλειστά? να μην μπορείς να πας ένα τριήμερο χωρίς να έχεις τον φορτιστή παραμάσχαλα.

 

Ποιος χρησιμοποιεί το βαρόμετρο ρε παιδια? λες και ξέρουμε να προβλέπουμε το καιρό. Εδώ ολόκληρη ΕΜΥ και δεν βγάζει ακρη αν θα βρέξει η όχι... απλα το θέμα είναι ότι θέλετε να αλλάξετε ρολόι χωρίς επιπλέον κόστος και μπράβο σας που τα καταφέρατε... όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα προτείνω να το εκμεταλλευτει και κερδίζει 150€.

Δεν ήθελα να αλλάξω κανένα ρολόι καθώς με ικανοποιούσε αυτό που είχα, αλλά δεν ανέχομαι να φοράω κατι που έχω ΠΛΗΡΩΣΕΙ και να είναι ελαττωματικό. Αν μπορεί κάποιος να ζήσει με αυτό, με γεια του με χαρά του. Αντι να κραξουμε, που δεν τα έχει κάνει ανάκληση και λεμε ότι υπάρχει ένας τρόπος να λυθεί το πρόβλημα, υπάρχουν κάποιοι καταναλωτές(;) που ωθούν το κόσμο να κρατήσει το ελαττωματικό προϊόν. Άβυσσος..!

Με λίγα λόγια όταν αγοράζω ένα προϊόν θέλω να δουλεύει για αυτό που βγήκε στην αγορά, αν οχι τότε υπάρχει πρόβλημα. Τα δικαιώματα μου και τις υποχρεώσεις μου σαν καταναλωτης τα γνωρίζω πολύ καλά.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει watch face, που να μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα πολλά health / fit complications, όπως heart rate, βήματα, θερμίδες κλπ ;

 

Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει watch face που εκτος απο τις ενδειξεις, σου δινει τη δυνατοτητα να συνδεσεις το ρολοι και με εξωτερικο bluetooth μετρητη καρδιακων σφυγμων. Εγω εψαχνα πολυ καιρο κατι τετοιο και το sporty watch σου δινει αυτη τη δυνατοτητα. Κοστιζει ομως 3,45€

Περισσοτερες πληροφοριες εδω

 

Ήρθε αναβάθμιση στο active 2

 

Ναι Tizen 5.5.0.1

Αλλα ακομα ουτε ECG ουτε BP. Μονο εντοπισμο πτωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε ενδιαφερει watch face που εκτος απο τις ενδειξεις, σου δινει τη δυνατοτητα να συνδεσεις το ρολοι και με εξωτερικο bluetooth μετρητη καρδιακων σφυγμων. Εγω εψαχνα πολυ καιρο κατι τετοιο και το sporty watch σου δινει αυτη τη δυνατοτητα. Κοστιζει ομως 3,45€

 

Περισσοτερες πληροφοριες εδω

 

 

 

 

 

 

 

Ναι Tizen 5.5.0.1

 

Αλλα ακομα ουτε ECG ουτε BP. Μονο εντοπισμο πτωσεων.

Ναι το έχω. Καλή επιλογή. Στην αρχή βέβαια το απεγκατεστησα γιατί δε μπορούσα να το δουλέψω για το λόγο πως εκεί που ήταν να πατήσεις το στοπ μετά το τρέξιμο, ήταν το ανθρωπάκι που έχει το ρολόι της σαμσουγκ και μου άνοιγε αυτή η καρτέλα της σαμσουγκ.

Μετά όμως βρήκα πως υπάρχει τρόπος να μετακινήσω το ανθρωπάκι είτε δεξιά είτε αριστερά. Κι έτσι δουλεύει μια χαρά.

Settings > Watch faces > Ongoing icons > Position.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...