Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι κι αλλιως ψεματα δεν μπορω να πω. Μιλησα με smartec ηδη και μου ειπαν να το στειλω. Απλα τους τοινισα οτι οταν λεμε αδιαβροχο εννουμε αδιαβροχο . Το ρολοι εχει ανοιχτει μια φορα προ διμηνου απο αυτους για αλλαγη μπαταριας.. Θα σας ενημερωσω τι εφταιξε και τι εγινε τελικα

 

Το αδιάβροχο είναι ip68 εν μέρη αδιάβροχο 1.5 μετρό κάτω από το νερό για 30 λεπτά. Και μόνο σε γλυκό νερό χωρίς άλατα. Τώρα αυτοί δεν μπορούν να ξέρουν τι έκανες εσύ στο ρολόι και μπηκε νερό. Ούτε εσύ να αποδείξεις το αντίθετο. Αμα μέσα βρουν υγρασία είσαι εκτός εγγύησης.

Δεν θα στο φτιάξουν και να γυρίσει ο κοσμςο ανάποδα.. γιατι στην smartec στέλνουν φώτο με το πρόβλημα που φτιάχνουν στην Samsung (κάπως έτσι δουλευει η διαδικασία).

Μακαρι να φταίνε αυτοί με την στεγανοποιηση που σου είχαν κάνει όταν άλλαξαν μπαταρία και να στο φτιάξουν τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το αδιάβροχο είναι ip68 εν μέρη αδιάβροχο 1.5 μετρό κάτω από το νερό για 30 λεπτά. Και μόνο σε γλυκό νερό χωρίς άλατα. Τώρα αυτοί δεν μπορούν να ξέρουν τι έκανες εσύ στο ρολόι και μπηκε νερό. Ούτε εσύ να αποδείξεις το αντίθετο. Αμα μέσα βρουν υγρασία είσαι εκτός εγγύησης.

Δεν θα στο φτιάξουν και να γυρίσει ο κοσμςο ανάποδα.. γιατι στην smartec στέλνουν φώτο με το πρόβλημα που φτιάχνουν στην Samsung (κάπως έτσι δουλευει η διαδικασία).

Μακαρι να φταίνε αυτοί με την στεγανοποιηση που σου είχαν κάνει όταν άλλαξαν μπαταρία και να στο φτιάξουν τσάμπα.

 

 

Σίγουρα, αλλά το ρολόι είναι 5 ατμόσφαιρες. 50 μέτρα κάτω από το νερό δηλαδή, όχι 1μιση..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, αλλά το ρολόι είναι 5 ατμόσφαιρες. 50 μέτρα κάτω από το νερό δηλαδή, όχι 1μιση..

 

Έτσι λέει η Samsung για να πουλήσει όμως την ώρα που θα γίνει η ******* θα λέει άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι δεν είναι κινέζικο του κιλού, εχει επίσημη πιστοποίηση.

Κατά τα υπόλοιπα, ούτε στη θάλασσα το έβγαλα ποτέ, ούτε στο μπάνιο το βγάζω συνήθως. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να διαβάσετε το πως διαφημίζει η Samsung το ρολόι....

Dust and Water-resistant

5ATM, MIL-STD-810G

Όχι απλά Ip68, οπότε δεν δικαιολογείται με την καμία να έχει τέτοια θέματα, πολύ πιθανόν να είχε κατασκευαστικό λάθος που ο φίλος δεν το κατάλαβε από την αρχή.

Αναφέρει μάλιστα ότι υπάρχει θέμα μόνο σε καταδύσεις (και φυσικά στην θάλασσα, λόγω αλατιού για τυχόν οξειδώσεις)

https://www.samsung.com/us/mobile/wearables/smartwatches/galaxy-watch--46mm--silver--bluetooth--sm-r800nzsaxar/

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το συζητάτε.

Ειναι καθαροί στις οδηγίες.Φορεστε το στη θάλασσα αλλά ξεβγάλτε το (rinse).

 

Ο φίλος λέει ότι το "ακούμπησε" το νερό.

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω αν φταίει ή δε φταίει αλλά η ιστορία ειναι πιάσε το αβγό.

 

Αν δε μπορεί να αποδείξει ότι μετά που το νερό "ακούμπησε" το ρολόι το ξέπλυνε, είναι στη διακριτική ευχέρεια της samsung το τι θα κάνει.

Δίκαιο ή άδικο λίγη σημασία έχει.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλά ας το στείλει στην smartec και έχω την εντύπωση ότι θα του το φτιάξουν μέσα στην εγγύηση....
Link to comment
Share on other sites

Καλά ας το στείλει στην smartec και έχω την εντύπωση ότι θα του το φτιάξουν μέσα στην εγγύηση....

 

Αμα εχει υγρασία μέσα ο μόνος τρόπος να το φτιάξουν είναι να εχουν κάνει αυτοί την βλακια όταν το επισκευασαν την πρώτη φορά για να του αλλάξουν μπαταρία. (που πιστεύω είναι και το πιο πιθανό).

Link to comment
Share on other sites

εγραψε ο φιλος οτι του αλλαξανε μπαταρια.

Εαν την αλλαξανε στην samsung τοτε εισαι καλυμενος καθως ηταν δικο τους λαθος στη στεγανοποιηση, εαν την αλλαξανε σε αλλη εταιρεια.....τοτε δυστηχως ΔΕΝ θα στο φτιαξουνε δωρεαν και εαν οξειδωθηκε η πλακετα απλα πετα το.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες μέρες έχει σταματήσει να λειτουργεί το speech to text στο πληκτρολόγιο (Mobiteka). Σε εσάς δουλεύει σωστά?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μου έπεφτε η μπαταρία 25% ολόκληρη την ημέρα συνήθως... Και το βράδυ επειδή το αποσυνδέω από το τηλέφωνο σε αδράνεια έπεφτε ελάχιστα.

Τελευταία το βράδυ χάνει μέχρι και 25%!! Το βλέπω πχ σε 45% και λέω ας μη το φορτίσω βγάζει άλλη μία μέρα.. Και ξυπνάω και είναι στο 17%... Συμβαίνει και σε άλλους αυτό?

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι κατάλαβα πάντως τελευταία, στην αυτονομία παίζει τεράστιο ρόλο και η συσκευή που είναι συνδεδεμένο το ρολόι.

Με το Pro Max πχ, όταν έκανα απλά επανασύνδεση το ρολόι είχα προβλήματα αλλά την καλή αυτονομία που είχα με το note.

Όταν έκανα επαναφορά, ξανά τις ίδιες ρυθμίσεις και σύνδεση με το Pro Max, έφυγαν όλα τα προβλήματα αλλά έχω αρκετά χειρότερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση,,,η οθονη εχει συνεχεια δαχτυλιες μολις την καθαριζω ξανα γεμιζει πολυ ευκολα ..πχ στην οθονη του κινητου ηταν ετσι αλλα φορουσα τζαμακι μολις το εβγαλα η οθονη δεν εχει καμια σχεση..ειναι κ εσας ετσι???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση,,,η οθονη εχει συνεχεια δαχτυλιες μολις την καθαριζω ξανα γεμιζει πολυ ευκολα ..πχ στην οθονη του κινητου ηταν ετσι αλλα φορουσα τζαμακι μολις το εβγαλα η οθονη δεν εχει καμια σχεση..ειναι κ εσας ετσι???

 

Μαλλον εχει αφησει κολλες το τζαμακι. Καθαρισε το με ενα ειδικο υγρο για οθονες.

Καποια υγρα ομως αφηνουν ενα "φιλμ" που λερωνει με το παραμικρο την οθονη καθε φορα που την ακουμπας. Εγω εχω υγρο των10€ και ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε σημερινη ενημερωση απο Smartec το ρολοι θα επισκευαστει δωρεαν (περιμενουν καποιο ανταλλακτικο).. Θα σας ενημερωσω μολις το παρω στα χερια μου.. Για αλλη μια φορα εχω να πω παντως πως δεν προκειται να παω σε καμια αλλη εταιρεια σε κινητο smartwatch γιατι η τεχνικη υποστηριξη ειναι περαν του αναμενομενου
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά . Λογικά αναγνώρισαν δικό τους λάθος στην στεγανοποίηση .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

2η φορά που μου αλλάζουν πλακέτα μέσα στην εγγύηση...

 

Έχει χαλάσει εντελώς 2 φορές σε ενάμισι χρόνο

 

Δεν ξέρω έχω φταίει που το φοράω στο kitesurf..

 

Πάντως το κάλυψαν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει ένα post πιο παλιά ότι το ρολόι δεν μετράει σωστά το υψόμετρο. Δοκιμασμένο σε σημεία που πρώτα είχε σωστές ενδείξεις αλλά και σε σύγκριση με άλλα ρολόγια samsung.

Στο self test ολα έβγαιναν.. pass.

Τελικά το πήγα χθες στη Smartech, μετά από έλεγχο μου άλλαξαν πλακέτα.

Πολύ καλό service και εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω αντικατάσταση , καθώς πήγε για 4η φορά στο service, και έχει διαπιστωθεί πρόβλημα τις τρεις. Τώρα ξεκίναγε και μετρούσε ορόφους σαν τρελό. Και φυσικά τους είπα ότι δεν δέχομαι αντικατάσταση με το ίδιο μοντέλο και φυσικά το έκαναν και αυτο δεκτό. Βέβαια κοτσαριστηκε στην μεταξύ μας επικοινωνία και το email που έστειλα στο συνήγορο του καταναλωτή για να είμαι καλυμμένος. Τώρα είμαι στην αναμονή παραλαβή του νέου..

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω αντικατάσταση , καθώς πήγε για 4η φορά στο service, και έχει διαπιστωθεί πρόβλημα τις τρεις. Τώρα ξεκίναγε και μετρούσε ορόφους σαν τρελό. Και φυσικά τους είπα ότι δεν δέχομαι αντικατάσταση με το ίδιο μοντέλο και φυσικά το έκαναν και αυτο δεκτό. Βέβαια κοτσαριστηκε στην μεταξύ μας επικοινωνία και το email που έστειλα στο συνήγορο του καταναλωτή για να είμαι καλυμμένος. Τώρα είμαι στην αναμονή παραλαβή του νέου..

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Αφού δεν θα πάρεις το ίδιο μοντέλο τι θα πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Watch active 2 44mm. Sorry το παρελειψα

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Ξέρεις ότι θα είσαι συνέχεια στην φόρτιση και είναι πολύ μικρό στο χέρι... γενικα δεν έχει στιβαρότητα. Και αμα δεν βάλεις μεταλλική προστασία περιμετρικά στην οθόνη με ένα χτύπημα το κλαις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι θα είσαι συνέχεια στην φόρτιση και είναι πολύ μικρό στο χέρι... γενικα δεν έχει στιβαρότητα. Και αμα δεν βάλεις μεταλλική προστασία περιμετρικά στην οθόνη με ένα χτύπημα το κλαις.

 

Δεν ισχύουν αυτά.εκανα τη μετάβαση και μια χαρα είναι.. Μόνο το μέταλλο λείπει αλλα πρέπει να το πηγαίνεις για σπάσιμο για να θες τετοια προστασία

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι θα είσαι συνέχεια στην φόρτιση και είναι πολύ μικρό στο χέρι... γενικα δεν έχει στιβαρότητα. Και αμα δεν βάλεις μεταλλική προστασία περιμετρικά στην οθόνη με ένα χτύπημα το κλαις.
Δεν ισχύει αυτό γιατί παράλληλα με το watch που είχα εγώ η γυναίκα μου έχει το active 2. Εγώ έβγαζα 4 μέρες , αυτή βγάζει 3μιση (άντε να βγάζω 3 εγώ λόγω περισσότερων ειδοποιήσεων) . Όσο για το μέγεθος , δεν θα διαφωνήσω , το watch είναι ΠΙΟ ρολόι ενώ το active είναι ρολοι γκατζετ, ως προς την εμφάνιση. Αλλά αυτό δεν κάνει απαραίτητα το ένα η το άλλο καλύτερο, είναι θέμα γούστου , εμένα μου αρέσουν εξίσου και τα 2. Όσο για τα χτυπήματα μια θηκουλα της Spigen για την δουλειά είναι μια χαρά.

Το σημαντικό πλεονέκτημα του active 2 είναι το Bluetooth 5 (που κάνει πιο γρήγορη την αλληλεπίδραση με το κινητό ) και ότι όσο έχω δουλέψει της γυναίκας μου , δεν έχει αυτό το λόξυγκα που έχει το watch στο μενού του. Επίσης , μέσω sideload , της έχω βάλει την μέτρηση αρτηριακής πίεσης , που δουλεύει τέλεια παρεπιπτόντως( τουλάχιστον σε σύγκριση με τα πιεσόμετρα που έχουμε σπίτι τουλάχιστον) . Και φυσικά το active 2 έχει καλύτερους αισθητήρες στο σύνολο του. Παρόλο που έχουν σχεδόν ίδιο hardware ,το active 2 σου δίνει καλύτερη εμπειρία χρήσης.

 

Edit. Επίσης εμένα η ψηφιακή στεφάνη με βολεύει καλύτερα ,γιατι δουλεύετε με ένα δάχτυλο και όχι με 2 που απαιτεί το watch.

 

Με άλλα λόγια , αν εξαιρέσεις την κάσα που είναι αλουμινίου, (υπάρχει το LTE με stainless steel κάσα αλλά ανεβαίνει σε τιμή και δεν ξέρω αν αξίζει) , εμένα το active 2 μου άφησε καλύτερη εντύπωση ,για την δουλειά που πρέπει να κάνει.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό γιατί παράλληλα με το watch που είχα εγώ η γυναίκα μου έχει το active 2. Εγώ έβγαζα 4 μέρες , αυτή βγάζει 3μιση (άντε να βγάζω 3 εγώ λόγω περισσότερων ειδοποιήσεων) . Όσο για το μέγεθος , δεν θα διαφωνήσω , το watch είναι ΠΙΟ ρολόι ενώ το active είναι ρολοι γκατζετ, ως προς την εμφάνιση. Αλλά αυτό δεν κάνει απαραίτητα το ένα η το άλλο καλύτερο, είναι θέμα γούστου , εμένα μου αρέσουν εξίσου και τα 2. Όσο για τα χτυπήματα μια θηκουλα της Spigen για την δουλειά είναι μια χαρά.

Το σημαντικό πλεονέκτημα του active 2 είναι το Bluetooth 5 (που κάνει πιο γρήγορη την αλληλεπίδραση με το κινητό ) και ότι όσο έχω δουλέψει της γυναίκας μου , δεν έχει αυτό το λόξυγκα που έχει το watch στο μενού του. Επίσης , μέσω sideload , της έχω βάλει την μέτρηση αρτηριακής πίεσης , που δουλεύει τέλεια παρεπιπτόντως( τουλάχιστον σε σύγκριση με τα πιεσόμετρα που έχουμε σπίτι τουλάχιστον) . Και φυσικά το active 2 έχει καλύτερους αισθητήρες στο σύνολο του. Παρόλο που έχουν σχεδόν ίδιο hardware ,το active 2 σου δίνει καλύτερη εμπειρία χρήσης.

 

Edit. Επίσης εμένα η ψηφιακή στεφάνη με βολεύει καλύτερα ,γιατι δουλεύετε με ένα δάχτυλο και όχι με 2 που απαιτεί το watch.

 

Με άλλα λόγια , αν εξαιρέσεις την κάσα που είναι αλουμινίου, (υπάρχει το LTE με stainless steel κάσα αλλά ανεβαίνει σε τιμή και δεν ξέρω αν αξίζει) , εμένα το active 2 μου άφησε καλύτερη εντύπωση ,για την δουλειά που πρέπει να κάνει.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

Φοβάμαι πως αμα το έχεις συνέχεια συνδεδεμένο με Bluetooth δεν θα βγάζει πάνω από 1.5 μέρα. Ναι σίγουρα θέλει μια θήκη Spigen όπως είπες.. φυσικά και μπορεις να το προσέχεις αλλά πάντα καραδοκούν πόρτες τραπέζια... κάνας τοίχος που περνάς ξυστά για να γίνει το τζάμι καλοκαιρινό.. για μια γυναίκα σίγουρα είναι τελειο. Σε γυναικείο χέρι καλο είναι και το 40mm.

Εγω παιδιά, αμα δεχτούμε την πολύ μικρή μπαταρία του (θα ήθελα να είναι τουλάχιστον 400mah και όχι 340mah και στο μικρό 247mah) με χαλάει που έβαλε λουράκι 20mm αντί 22mm. Δλδ έχεις τα άλλα σου ρολόγια με 44mm οθόνη και 22mm λουράκι... γιατί δεν κάνεις το ίδιο σε όλα.. και βάλε 20mm στο μικρό των 40mm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...