Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντοχή στο νερό έχουν τα κινητά και τα ρολόγια, δεν είναι αδιάβροχα.

Εγώ 1 χρόνο τώρα η το πλένω κάτω από τη βρύση ή κάνω μπάνιο με αυτό, έχω μπει με αυτό σε πισίνες και δεν έχει κανένα θέμα με υγρασία.

Στη θάλασσα όχι, προφανώς δεν βάζω τίποτα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντοχή στο νερό έχουν τα κινητά και τα ρολόγια, δεν είναι αδιάβροχα.

 

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Τελικά είναι αδιάβροχα ή δεν είναι;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι αδιάβροχα ή δεν είναι;

 

Παιδιά μάθετε τη διαφορά μεταξύ waterproof και water resistant...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αντοχή στο νερό έχουν τα κινητά και τα ρολόγια, δεν είναι αδιάβροχα.

Εγώ 1 χρόνο τώρα η το πλένω κάτω από τη βρύση ή κάνω μπάνιο με αυτό, έχω μπει με αυτό σε πισίνες και δεν έχει κανένα θέμα με υγρασία.

Στη θάλασσα όχι, προφανώς δεν βάζω τίποτα.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Και εγώ τα ίδια μπάνιο και βρύση αλλά δυστυχώς πήρε νερό από την οπή που έχει δίπλα στον αισθητήρα των παλμών.προφανως και η απάντηση της Samsung ήταν ότι δεν είναι αδιάβροχο και απλά έχει αντοχή στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω βάλει ποτέ σε νερό, στο μπάνιο το βγάζω γιατί και εμένα δεν με πείθει πως η τεχνολογία αυτή είναι αδιάβροχη.

Ως τόσο και μετά τη τελευταία επίσκεψη στο σέρβις όλα πάνε καλά, το μέλλον θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην αγχώνεστε, η αδιαβροχοποίηση του είναι μια χαρά, επειδή έτυχε σε κάποιον δεν πάει να πει ότι είναι κανόνας.

1 χρόνο έχω το ρολόι, πάντα κάνω μπάνιο με αυτό, όλο το καλοκαίρι έμπαινε καθημερινά στη θάλασσα (με βουτιές κτλ.) και είναι σαν καινούριο!!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Και μιας που "μιλούσαμε" για ελαττώματα και κουσούρια "πάμε" και στο δικό μου τώρα...

Χθες το βράδυ μου έβγαλε την ένδειξη πως θέλει φόρτισμα.

Το έκλεισα κατευθείαν και για να μην το αφήνω να φορτίζει όλη νύχτα για να αποφεύγω την υπερφόρτιση και είπα να το βάλω το πρωί. Με το που το βάζω για φόρτιση (απενεργοποιημένο το ρολόι) μου δείχνει αρχικώς 16% και στα καπάκια να πέφτει στο 14% και να το αφήνω. (Έχω την εντύπωση πως ήταν παραπάνω όταν το προηγούμενο βράδυ πριν το απενεργοποιήσω μου έβγαλε την ένδειξη για φόρτισμα. Το κοιτάω μετά από κάνα 40 λεπτο και παρέμενε στο 14%. Λέω δε μπορεί... το βγάζω από τον μαγνήτη και το ξανά βάζω για να μου ξανά δείξει πάλι 14% και το αφήνω. Μετά από κάνα τέταρτο που το κοίταξα επίτηδες πριν βγω έξω για κάτι δουλειές ήταν στο 28%. Δηλαδή καμία λογική βάση του χρόνου. Έως που επέστρεψα μετά από καμιά - μιάμιση ώρα για να έχει φορτίσει πλήρως. Είναι προφανές πως κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία του. Σημειώνω δε, πως το ρολόι το έχω κάνα μήνα, είναι η δεύτερη φόρτιση (δεν το χρησιμοποιώ ακόμα γιατί είμαι off από δραστηριότητες λόγο τραυματισμού) και δεν έχει πέσει σταγόνα νερού επάνω.

Κανείς;

 

Παιδιά μάθετε τη διαφορά μεταξύ waterproof και water resistant...
Ως αδιάβροχο πλασάρεται και μάλιστα με κάποια (δεν θυμάμαι νούμερο) μέτρα λέει για βύθισμα στο νερό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το έχω βάλει ποτέ σε νερό, στο μπάνιο το βγάζω γιατί και εμένα δεν με πείθει πως η τεχνολογία αυτή είναι αδιάβροχη.

Ως τόσο και μετά τη τελευταία επίσκεψη στο σέρβις όλα πάνε καλά, το μέλλον θα δείξει...

Κι εμένα.

 

Στο εύχομαι...

Εγώ πάντως, αν διάβασες και το δικό μου ποστ πιο πάνω που "θέτω" θέμα μπαταρίας (δεν ξέρω αν όντως έχει θέμα) λέω μήπως να το "σπρώξω" τώρα που είναι ολοκαίνουργιο με εγγύηση δύο χρόνια παρά ένα μήνα μπροστά του και να πάρω το καινούριο SG Watch Active2 Stainless Steel 4G που είναι και πιο κοντά στο κομμάτι του fitness που με ενδιαφέρει περισσότερο.

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν αδιάβροχο, δεν θα ήταν υπό όρους.

Η αντοχή στο νερό και τη σκόνη σημαίνει ότι μια συσκευή έχει μια Α αντοχή και πάντα υπό όρους.

Για το θέμα με την μπαταρία, δούλεψε για αρχή το ρολόι να δεις πως θα συμπεριφερθεί και αποφασίζεις. Με 2 μέρες χρήση και ένα μήνα στο ντουλάπι, πως θα καταλάβεις;

Κατά τα υπόλοιπα, δεν καταλαβαίνω τι κάνει το active 2 fitness σε σχέση με το galaxy watch. Μιλάμε για το ακριβώς ίδιο ρολόι με άλλο ντιζάιν και επιπλέον +250€ στην τιμή (για την ατσάλινη έκδοση προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Καλό το περιβάλλον Samsung και είμαι και ευχαριστημένος από το watch αλλά σκεφτόμουν μήπως πήγαινα σε Garmin. Το 6 που έχει βγει έχει συνδεσιμότητα με bluetooth και wifi και λαμβάνεις και όλες τις ειδοποιήσεις του κινητού. Λέω να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι που θα το κρατήσω περισσότερο καιρό και θα έχει και μεγαλύτερη αξιοπιστία στις ενδείξεις- μετρήσεις κλπ. Τί λέτε;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό το περιβάλλον Samsung και είμαι και ευχαριστημένος από το watch αλλά σκεφτόμουν μήπως πήγαινα σε Garmin. Το 6 που έχει βγει έχει συνδεσιμότητα με bluetooth και wifi και λαμβάνεις και όλες τις ειδοποιήσεις του κινητού. Λέω να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι που θα το κρατήσω περισσότερο καιρό και θα έχει και μεγαλύτερη αξιοπιστία στις ενδείξεις- μετρήσεις κλπ. Τί λέτε;

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

 

 

Για μένα ειναι μη συγκρίσιμες συσκευες. Το μεν Watch ειναι κυρίως smartwatch με δυνατότητες καταγραφής άσκησης, ενώ το fenix ειναι τ αντίθετο. Προσωπικά καλυπτομαι απο το Watch και δε θα μπορούσα να γυρίσω σε γραφικά garmin (έχω ενα forerunner).

Πιο πολυ συγκρίσιμο με το galaxy ειναι το νέο, το venu

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ως αδιάβροχο πλασάρεται και μάλιστα με κάποια (δεν θυμάμαι νούμερο) μέτρα λέει για βύθισμα στο νερό.

Water resistant (όχι water proof) στα 50 mt. είναι το Galaxy Watch.

 

https://www.androidcentral.com/how-waterproof-samsung-galaxy-watch

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου λέει πως η συσκευή πρέπει να είναι άρτια. Χτυπήματα, μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία κλπ, μπορεί να φθείρουν την πιστοποίηση.

Επίσης τα 50 μέτρα κάτω από το νερό, σημαίνουν απλά 5 ατμόσφαιρες πίεση.

Αν εσύ για παράδειγμα χτυπήσεις με το πιεστικό το ρολόι όπως πλένεις κάτι, έχεις την ίδια πίεση με ένα βύθισμα δεκάδες μέτρα κάτω από το νερό.

Οπότε είτε κάτω από το νερό είτε πάνω, κοιτάμε την πιστοποίηση της συσκευής μας πριν κάνουμε κάποια ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά εφαρμογή για γρήγορη σημείωση που να συγχρονίζει με αντίστοιχη στο κινητό, έχετε να προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου λέει πως η συσκευή πρέπει να είναι άρτια.
Μα δε λέω κάτι διαφορετικό.

Λέει 50 μέτρα κάτω από το νερό (αν δεν κάνω λάθος και θαλασσινό). Και ρωτάω ποια η διαφορά αν γράφει water resistant ή water proof;

Link to comment
Share on other sites

Waterproof σημαίνει αδιάβροχο, δεν παίρνει νερό.

Water resistant σημαίνει αντοχή στο νερό μέχρι κάποιο βαθμό. Ανάλογα με την IP πιστοποίηση που έχει το εκάστοτε προϊόν, βλέπεις σε ποιες συνθήκες μπορεί να ανταπεξέλθει και για πόση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε λέω κάτι διαφορετικό.

 

Λέει 50 μέτρα κάτω από το νερό (αν δεν κάνω λάθος και θαλασσινό). Και ρωτάω ποια η διαφορά αν γράφει water resistant ή water proof;

Οχι θαλασσινο

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Οχι θαλασσινο

 

Επιτρέπει και σε θαλασσινό νερό.

 

This device is rated 5ATM. Your device is water resistant up to 50 meters per ISO standard 22810:2010. Not intended for scuba diving. Avoid excessive, sudden temperature changes, and high velocity activities. Falls and shocks may breach integrity. After use in sea water, rinse in fresh water and dry device. Despite this classification, your device is not impervious to water damage in any situation. It is important that all compartments are closed tightly.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις κινητό εντός εμβέλειας bluetooth.

Συνδέετε στο ίντερνετ και στο Samsung account σου για να έχεις κάποιες ειδοποιήσεις, αλλά όχι τηλέφωνα και μυνήματα.

Το ίδιο και η τοποθεσία. Αν έχεις το κινητό μαζί, δεν χρειάζεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχεις κινητό εντός εμβέλειας bluetooth.

Συνδέετε στο ίντερνετ και στο Samsung account σου για να έχεις κάποιες ειδοποιήσεις, αλλά όχι τηλέφωνα και μυνήματα.

Το ίδιο και η τοποθεσία. Αν έχεις το κινητό μαζί, δεν χρειάζεται πουθενά.

 

Μαλιστα οκ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι συνδεδεμένος με WiFi με το ρολόι, κλήση δεν μπορείς να κάνεις αλλά αν σε καλέσουν θα λάβεις ενημέρωση οτι έχεις αναπάντητη κλήση. Μηνύματα μπορείς να στείλεις και να λάβεις κανονικά αλλά ίσως χρειάζεται Samsung κινητό. Με το Α70 που έχω λειτουργούν κανονικά τα μηνύματα σα να ήταν συνδεδεμένο με BT το ρολόι.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...