Jump to content

Samsung Galaxy Watch


PETROSLEON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

tYeQRsQJVNbtoFUFgTGAQ5-768-80.jpg

Μια και κυκλοφορησε εδω και λιγες μερες πιστευω οτι ενα καινουριο θεμα για το συγκεκριμενο smartwatch ειναι απαραιτητο. ;)

 

Προς το παρον διαθεσιμη ειναι μονο η εκδοση Bluetooth και οχι η εκδοση LTE η οποια συμφωνα με τη samsung ισως να κυκλοφορησει και στην Ελλαδα. Αλλα αυτο θα ειναι γνωστο προς το τελος του μηνα..

Edited by PETROSLEON
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 χρονια και κατι συμβιωσης με το Gear 2 neo (το οποιο αντικατασταθηκε μονο..2 φορες στα πλαισια της εγγυησης..) μολις παρελαβα το 46mm. Θα ηθελα την LTE εκδοση αλλα δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος οτι τελικα θα κυκλοφορήσει μια και δεν βρηκα σχετικες πληροφοριες για την κυκολοφορια του γενικοτερα στην Ευρωπη ..

 

Πρωτες εντυπωσεις θετικοτατες οσο αφορα την οθονη και γενικοτερα την ποιοτητα κατασκευης.. Αμεσως εκανε και ανβαθμιση..

Στην πραξη τωρα θελει ψαξιμο οποτε σε λιγες μερες θα εχω αποψη για τη γενικοτερη χρηση αλλα και την μπαταρια που στα smartwatch για τους περισσοτερους ειναι απο τα πιο σημαντικα θεματα. Προσωπικα δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα μια και το προηγουμενο smartwatch το φορτιζα καθε 2η μερα το βραδυ και εχω συνηθισει τη διαδικασια..

 

Αυτα προς το παρον και επεται συνεχεια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοφόρετο. Η LTE έκδοση και να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα δε νομίζω ότι υποστηρίζεται από τις εταιρίες κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοφόρετο. Η LTE έκδοση και να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα δε νομίζω ότι υποστηρίζεται από τις εταιρίες κινητής.

Σ ευχαριστω!

 

Για το LTE κι εγω αυτη την εντυπωση εχω οποτε και λογικα δεν θα υπηρχε και λογος εισαγωγης.. Αλλα σε σχετικη ερωτηση μου στο live chat της υποστηριξης μου ειπε οτι θα εχει ενα διαφορετικο συστημα που θα μπορει να δουλεψει χωρις να μπορει να μου πει περισσοτερες λεπτομεριες.. Αλλα οπως και να εχει στο τελος του μηνα θα ξερουν αν τελικα το φερουν..

Link to comment
Share on other sites

Από βάρος πως είναι; Κουράζει;

 

Μολις το εβαλα στο χερι η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε καπως βαρυ μια και τοσο καιρο φορουσα το gear 2 neo το οποιο ειναι πλαστικο αλλα και του ειχα βαλει ενα πολυ ελαφρυ λουρακι και ζυγιζε μολις 34γρ. Το galaxy watch 46mm ζυγιζει μαζι με το λουρακι 82γρ. (63γρ χωρις) ενω το μικροτερο 49γρ χωρις λουρακι.

 

Στην πραξη μετα απο λιγη ωρα το εχω συνηθησει αρκετα και δεν αισθανομαι οτι με κουραζει.. Πιστευω με τον καιρο δεν θα υπαρχει κανενα θεμα.

 

Τί νούμερο λουράκι φοράει; 22; Του κάνουν τα λουράκια του frontier;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Ναι 22mm. Και το gear 2 ειχε 22mm. Οποτε σαφως και κανουν του S3.

Edited by PETROSLEON
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, γιατί μόλις πούλησα το frontier Και κράτησα το κόκκινο λουράκι το αυθεντικό που είχα. Αύριο λογικά το παίρνω κι εγώ.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια και πέρασαν όλα τα samsung smartwatches από τα χέρια μου μπορώ να πω ότι το Samsung watch δεν είναι ακόμα το τέλειο ρολόι για τα γούστα μου.

Σαφώς έχει βελτιώσεις σε όλους τους τομείς εκτός από το πισωγυρισμα του mst.

Έχει εμφάνιση πραγματικού και μάλιστα αντρικού ρολογιού, παράδειγμα με το gear s φαινομουν λίγο σαν εξωγήινος , τι να πω και για το apple που έμοιαζε σαν παιχνίδι και είχε και πάντα σβηστή οθόνη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το ρολόι πάντα με always on , άλλωστε η μπαταρία επαρκή και δεν χρησιμοποιώ ποτέ καταγραφή ύπνου.

Τα watchfaces βελτιώθηκαν και ανάλογα με την γωνία που το βλέπεις έχεις την εντύπωση πως είναι 3d! βέβαια καίει μπαταρία....

Αν το βάλεις στο αυτί ακούγεται ήχος ρολογιού , μπορείς να γελάσεις άτομα!

Ο σενσορας για τις σφυξειις βελτιώθηκε ΑΛΛΑ ακόμα δεν υποστηρίζει σύνδεση με τρίτο hardware.

Να σημειωθεί ότι όσοι έχουν ανοιχτό χρώμα δέρματος έχουν καλύτερες μετρήσεις. Επίσης (μη γελάσετε) ξύρισα το χέρι μου στο σημείο που είναι ο σενσορας και όταν τρέχω έχω άριστες μετρήσεις. Αυτό δεν ισχύει για δυναμικά αθλήματα αλλα ακόμα και τα ρολόγια τύπου Garmin Suunto κτλπ δεν τα πάνε καλά εκεί με τον οπτικό σενσορα.

Πριν το αγοράσω ήμουν σκεπτικός ως προς την εμφάνιση διότι το frontier είναι όλο ματ ενώ το νέο ρολόι έχει διχρωμία.

Τελικά να πω ότι οι φωτογραφίες το ΑΔΙΚΟΥΝ! Από κοντά είναι ένα πραγματικά υπέροχο ρολόι με τεράστια γκάμα σε λουράκια και μπορεί να φορεθεί και σαν επίσημο (μη με φάτε όσοι έχετε ακριβά αυτόματα ρολόγια, μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για smartwatch).

Τώρα αυτές οι βλακείες που διαβάζω στα σάιτ περί μεγάλου μεγέθους κτλπ. Ειναι θέμα προτιμησεων. Παράδειγμα η γυναίκα μου και όλες οι φίλες της φοράνε κάτι ρολόγια γκουμουτσες.

Δεν δοκίμασα ακόμα το Endomondo για να δω μετρήσεις (δεν υπάρχουν και πολλές σοβαρές εφαρμογές σε αυτό τον τομέα) αλλά θα το κάνω και θα σας πω.

Μετανιώνω που δεν πήρα την έκδοση Lte διότι έχει περισσότερη ram αν και με καταγραφή GPS hr και ταυτόχρονα Spotify σε bt earbuds δεν υπήρξε πρόβλημα. Το ρολόι έχει πολλές ρυθμίσεις και κόλπα οπότε μπορείτε να το φέρετε στα μέτρα σας.

Καλή απόλαυση!

Edited by tsipfi
Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις στο αυτί ακούγεται ήχος ρολογιού , μπορείς να γελάσεις άτομα!

Καλο! Αυτο μου ειχε ξεφυγει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα κι εγώ το 46αρι. Να δούμε τι ψάρια πιάνει... Αυτό λίγο που με ξενίζει είναι το ασημί χρώμα που έχει. Είχα συνηθίσει το μαύρο του frontier αλλά φαντάζομαι ότι θα το συνηθίσω. Προσπάθησαν με τους χρωματισμούς να κάνουν έναν συνδυασμό frontier και classic του s3 προκειμένου με τα κατάλληλα λουράκια άλλοτε να μοιάζει sport και άλλωτε πιο επίσημο. Το περίεργο είναι ότι στα 44mm βγαίνει σε μαύρο...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, ενώ σαν συσκευή την θεωρώ κορυφαία τι γίνεται με εφαρμογές όπως Google keep και Microsoft OneNote; Φαντάζομαι δεν υπάρχουν λόγω ότι το ρολόι δεν είναι Android Wear, σωστά; Καλοφόρετο σε όλους!

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο κλείνω 48 ώρες με την πρώτη φόρτιση και έχω 60% ακόμα. Και όλο αυτό με μπόλικη χρήση αλλά και με το στήσιμο.

Μόνο θετικά έχω να πω για την μπαταριά σε σχέση με το S3 Frontier.

Εκτός αυτού είναι πιο σβέλτο σε πλοήγηση και εφαρμογές, καθώς επίσης και ο αισθητήριας φωτός δουλεύει πολύ πιο γρήγορα.

Το θεωρώ πιο όμορφο για τα γούστα μου.

Τα υπόλοιπα στην πορεία.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν πάντως την πρίζα του φορτιστή να την έχουν με type c και όχι micro usb...

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To αγόρασα και εγώ το smart watch 46mm.

 

Ωραίο σε μέγεθος, νιώθεις το βάρος του στο χέρι αλλά μόνο στην αρχή, μετά το συνηθίζεις.

Λειτουργικό και όμορφο, με πολλά features.

Μέχρι στιγμής δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο κόλλημα.

Η μπαταρία στη πρώτη φόρτιση κράτησε 2 μέρες, στο 13% το έβαλα να φορτίσει. Βασικά την πρώτη μέρα το NFC ήταν ανοικτό αν και νόμιζα ότι το είχα στο off όπου σε μισή μέρα είχε πέσει στο 60%.

Τώρα, στη δεύτερη φόρτιση που έγινε χθες το βράδυ, είναι στο 85% που το βρίσκω πιο λογικό σαν κατανάλωση.

Επίσης αν το αφήσεις με aod έχει τρελή κατανάλωση.

 

Δύο θέματα έχω βρει που με χαλάνε.

Το πρώτο είναι τα widgets που δεν είναι κυκλικά.

Θα μπορούσαν τις ειδοποιήσεις είτε να ήταν ένα widget και εκεί μέσα να τις έβρισκες όλες με αριστερά - δεξιά είτε να τις έχουν με swipe up και αριστερά-δεξιά ώστε τα widgets να εναλλάσσονται με αριστερά - δεξιά.

 

Το δεύτερο, που είναι περίεργο είναι το outdoor mode που όταν ενεργοποιηθεί αυτόματα τότε απενεργοποιεί την επιλογή αλλαγής φωτεινότητας και αυτόματα μόνο του το ρολόι ξεκινάει να τα σκοτεινιάζει όλα στο έντονο φως όπου δε βλέπεις τίποτα. Η επιλογή auto low brightness είναι στο off αλλά το outdoor mode κάνει τα δικά του.

Η βλακεία είναι ότι δε σου δίνει την επιλογή να το απενεργοποιήσεις το outdoor mode.

Φυσικά μέσα από το κινητό μπορείς να αλλάξεις τη φωτεινότητα, να την αυξήσεις ώστε να δείχνει πιο έντονα στο σκοτίνιασμα αλλά δεν το ξεπερνάς το ζήτημα έτσι.

 

Γενικά το συνιστώ το ρολόι, το προηγούμενο ήταν ένα garmin vivoactive 3 αλλά το galaxy watch το προτιμώ.

Μακάρι να είχαμε samsung pay, να δούλευε στη Ελλάδα ή έστω να βγάλει το my alpha wallet app η alpha bank για αυτό το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δε λέει να τελειώσει με τίποτα. Το πήρα την Πέμπτη και ήταν out of the box φορτισμένο 85%. Το χρησιμοποιώ, όπως χρησιμοποιούσα και το frontier, δεν το κλείνω το βράδυ, το έχω με σβηστή οθόνη, με λίγη ομιλία, όλες τις ειδοποιήσεις ενεργές και είναι σήμερα 4 μέρες μετά στο 16%. Μπορεί να ενεργοποιήσω τελικά την οθόνη να είναι μόνιμα ανοικτή αφού τα πάει τόσο καλά.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταριά όντως είναι βράχος.

 

Νομίζω ότι τρώει βήματα ο μετρητής. Αν κάνεις 10-12 βήματα δε τα μετράει ποτέ.

Αν κάνεις γύρω στα 15 και πάνω ξεκινάει να μετράει.

Για τσεκάρετε κι εσείς και ενημερώστε!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ κοντα στο να το παρω. Σχεδον πηγα σημερα και σκεφτομουν αναμεσα σε 46 η 42. Αποφασισα τελικα να μην ειμαι τοσο παρορμητικος και θελω να ρωτησω σε σχεση με ρολογια που εστιαζουν περισσοτερο σε activity tracking που υπολειπεται. ΠΧ garmin fenix, suunto, casio.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

To αγόρασα και εγώ το smart watch 46mm.

 

Ωραίο σε μέγεθος, νιώθεις το βάρος του στο χέρι αλλά μόνο στην αρχή, μετά το συνηθίζεις.

Λειτουργικό και όμορφο, με πολλά features.

Μέχρι στιγμής δε μου έχει παρουσιάσει κάποιο κόλλημα.

Η μπαταρία στη πρώτη φόρτιση κράτησε 2 μέρες, στο 13% το έβαλα να φορτίσει. Βασικά την πρώτη μέρα το NFC ήταν ανοικτό αν και νόμιζα ότι το είχα στο off όπου σε μισή μέρα είχε πέσει στο 60%.

Τώρα, στη δεύτερη φόρτιση που έγινε χθες το βράδυ, είναι στο 85% που το βρίσκω πιο λογικό σαν κατανάλωση.

Επίσης αν το αφήσεις με aod έχει τρελή κατανάλωση.

 

Δύο θέματα έχω βρει που με χαλάνε.

Το πρώτο είναι τα widgets που δεν είναι κυκλικά.

Θα μπορούσαν τις ειδοποιήσεις είτε να ήταν ένα widget και εκεί μέσα να τις έβρισκες όλες με αριστερά - δεξιά είτε να τις έχουν με swipe up και αριστερά-δεξιά ώστε τα widgets να εναλλάσσονται με αριστερά - δεξιά.

 

Το δεύτερο, που είναι περίεργο είναι το outdoor mode που όταν ενεργοποιηθεί αυτόματα τότε απενεργοποιεί την επιλογή αλλαγής φωτεινότητας και αυτόματα μόνο του το ρολόι ξεκινάει να τα σκοτεινιάζει όλα στο έντονο φως όπου δε βλέπεις τίποτα. Η επιλογή auto low brightness είναι στο off αλλά το outdoor mode κάνει τα δικά του.

Η βλακεία είναι ότι δε σου δίνει την επιλογή να το απενεργοποιήσεις το outdoor mode.

Φυσικά μέσα από το κινητό μπορείς να αλλάξεις τη φωτεινότητα, να την αυξήσεις ώστε να δείχνει πιο έντονα στο σκοτίνιασμα αλλά δεν το ξεπερνάς το ζήτημα έτσι.

 

Γενικά το συνιστώ το ρολόι, το προηγούμενο ήταν ένα garmin vivoactive 3 αλλά το galaxy watch το προτιμώ.

Μακάρι να είχαμε samsung pay, να δούλευε στη Ελλάδα ή έστω να βγάλει το my alpha wallet app η alpha bank για αυτό το ρολόι.

 

Το περιστρεφόμενο bezel δείχνει να είναι ανθεκτικό στις γρατζουνιές; Πως σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το περιστρεφόμενο bezel δείχνει να είναι ανθεκτικό στις γρατζουνιές; Πως σου φαίνεται;

 

Μέχρι στιγμής το ρολόι έχει φάει χτυπήματα και ξυσίματα σε μερικές πόρτες και γραφεία αλλά δεν έχει κάποια γρατζουνια στο bezel, δείχνει ανθεκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής το ρολόι έχει φάει χτυπήματα και ξυσίματα σε μερικές πόρτες και γραφεία αλλά δεν έχει κάποια γρατζουνια στο bezel, δείχνει ανθεκτικό.

 

Ευχαριστώ! Διαβάζω κριτικές (π.χ. στο σκρουτζ) και θορυβήθηκα!

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο κι εμενα μου φαινεται ανθεκτικο (σε ενα citizen ρολοι με παρομοιο μαυρο περιστρεφομενο bezel δυστυχως δεν ειχε δειξει καλα αποτελεσματα αν και ακριβο..

 

Για την οθονη σκεφτομαι να του βαλω tempered στην οθονη. Εχει νοημα? Ποια ειναι οι γνωμη σας? Υποθετω οτι ολο και καποιος κατοχος του S3 οτι θα ειχε βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Το μαυρο κι εμενα μου φαινεται ανθεκτικο (σε ενα citizen ρολοι με παρομοιο μαυρο περιστρεφομενο bezel δυστυχως δεν ειχε δειξει καλα αποτελεσματα αν και ακριβο..

 

Για την οθονη σκεφτομαι να του βαλω tempered στην οθονη. Εχει νοημα? Ποια ειναι οι γνωμη σας? Υποθετω οτι ολο και καποιος κατοχος του S3 οτι θα ειχε βαλει.

 

Προσωπικά θα βάλω. Αν υπήρχε και κάτι που να προστατεύει το bezel θα έβαζα και από αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει 3 κομμάτια για το s3. Μου είχε περισσέψει το ένα και το έβαλα στο watch. Όπως και να ναι μια προστασία τη δίνει χωρίς να χάνεις κάτι από την οθόνη ούτε στην ανταπόκριση ούτε στην ευκρίνια.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...