Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 8/3/2022 at 10:13 ΠΜ, Nikos_Mpl said:

παιδες ενα μινι συγκριτικο στα ζουμ του s22 ultra με το s21 ultra, αν και το εκανα βιαστικα και δεν ειχα σκουπισει τον φακο του s22 (ειχε λιγο χνουδι απο την τσεπη φορμας που ηταν καινουρια αλλα οχι τοσο ο ζουμ οσο ο βασικος).

Δεν ξερω αλλα μου φαινεται καλυτερο το s21 εκτος απο το 100x

 

 

Είναι δυνατόν να έκαναν τέτοια πατάτα με τον τηλεφακό; γιατί και στο gsmarena που συγκρίνω τα specs, το περσινό μοντέλο είναι καλύτερο σε μέγεθος αισθητήρα και εστιακό μήκος 

 

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο σετ 30Χ του s21 δεν δείχνει και τόσο καλή, πιο κορεσμένα χρώματα του s22 αλλά κάπως καλύτερη.

Στο δεύτερο σετ 100Χ απλά δεν κρατάς καμία, διαγραφή και κάδο και στις 2.Του s21 είναι λες και βγήκε κουνημένη και θολή και του s22 λες και έβαλες κάποιο 7 χρόνο να περάσει μπογιά από πάνω.

Οι υπόλοιπες είναι καλές.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα το 100x και γενικά ψηφιακό ζουμ στα κινητά εντελώς άχρηστη λειτουργία. Καθαρά κόλπο μάρκετινγκ γι αυτούς που δεν το κατέχουν το αντικείμενο

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι τετοια μεγέθη ζουμ εξυπηρετούν καθαρά σκοπούς παρατήρησης , σαν τον στρατό , ειναι επιχειρησιακό το θέμα . 

Για να γίνομαι ποιο ξεκάθαρος. 

 

Για μπανιστηρι .

 

Ποτε κανείς δεν κράτησε φωτογραφία ως εικονα από αυτούς. 

Μπορεί να κρατήσε ομως καποια κ η φαντασία να βαλει τα κομμάτια που χρειάζονται για την δουλειά .

 

Υ.γ δεν εχω κινητο με τέτοιο ζουμ ......οχι ακομα !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Realme 9 Pro Plus stock night.

Η κάμερα είναι χαλαρά επιπέδου flagship. Προσωπικά έπαθα σοκ από το αποτέλεσμα.
 

IMG20220401232506

 

IMG20220331203153

 

IMG20220331202801

 

IMG20220402221415

 

Link to comment
Share on other sites

σαν να είναι όλες λίγο έως πολύ flat. Εσύ ξέρεις παραπάνω βέβαια γιατί ήσουν παρών και γνωρίζεις όσο κανένας άλλος τις σκιές και τον φωτισμό, αλλά έτσι δείχνει από desktop που τις βλέπω.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, guy_fawkes said:

σαν να είναι όλες λίγο έως πολύ flat. Εσύ ξέρεις παραπάνω βέβαια γιατί ήσουν παρών και γνωρίζεις όσο κανένας άλλος τις σκιές και τον φωτισμό, αλλά έτσι δείχνει από desktop που τις βλέπω.

 

Όταν λες φλατ;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antretng said:

Όταν λες φλατ;

έχει παρα ανοίξει τις σκιές, γι' αυτό γράφω οτι εσύ ξέρεις καλύτερα που ήσουν εκεί πως ήταν ο φωτισμός και όλα τα υπόλοιπα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, guy_fawkes said:

έχει παρα ανοίξει τις σκιές, γι' αυτό γράφω οτι εσύ ξέρεις καλύτερα που ήσουν εκεί πως ήταν ο φωτισμός και όλα τα υπόλοιπα.

Μάλλον αναφέρεσαι στη πρωτη και δευτερη που ειναι από τα πιο παλούκι σκηνικά που έχω για σύγκριση.

Η δεύτερη ειναι αυτό που έβλεπα μιας και είχε αρκετή φωτορύπανση. Η πρώτη όντως θα μπορούσε και χαμηλότερα τον ουρανό. Βέβαια ειναι και με night mode. Στο αυτόματο θα ηταν πιο μικρά τα ανοίγματα.

Γνωμη μου θα ηταν να δεις καλύτερα τη τρίτη και τέταρτη φωτογραφία που είναι πιο νορμαλ συνθηκες.

Κατα τα άλλα πιστεύω ότι το ψειρίζουμε παραπάνω από οσο χρειάζεται. Το κινητό έχει καινούργιο 280 στο bestprice και σε φωτογραφικές επιδόσεις είναι σαν να βλέπω το Oneplus 9 Pro (μην σου πω οτι auto vs auto ειναι και λίγο καλύτερο). Τώρα αν εχει και κάποιο ψεγάδι, που μπορεί να έχουν ακόμα και τα φετινά flagships, clein.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites



Μάλλον αναφέρεσαι στη πρωτη και δευτερη που ειναι από τα πιο παλούκι σκηνικά που έχω για σύγκριση.
Η δεύτερη ειναι αυτό που έβλεπα μιας και είχε αρκετή φωτορύπανση. Η πρώτη όντως θα μπορούσε και χαμηλότερα τον ουρανό. Βέβαια ειναι και με night mode. Στο αυτόματο θα ηταν πιο μικρά τα ανοίγματα.

Γνωμη μου θα ηταν να δεις καλύτερα τη τρίτη και τέταρτη φωτογραφία που είναι πιο νορμαλ συνθηκες.
Κατα τα άλλα πιστεύω ότι το ψειρίζουμε παραπάνω από οσο χρειάζεται. Το κινητό έχει καινούργιο 280 στο bestprice και σε φωτογραφικές επιδόσεις είναι σαν να βλέπω το Oneplus 9 Pro (μην σου πω οτι auto vs auto ειναι και λίγο καλύτερο). Τώρα αν εχει και κάποιο ψεγάδι, που μπορεί να έχουν ακόμα και τα φετινά flagships, clein.


Δεν διαφωνώ καθόλου ότι το ψειριζουμε, άλλωστε το επίπεδο έχει ανέβει σχεδόν δε όλες τις συσκευές!
Για τις φωτό έχεις δίκιο,η 3η & 4η είναι σε νορμάλ επίπεδα!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο φίλος και συμφωνώ είναι ότι είναι υπερβολικό το hdr του.. αλλά ναι πράγματι γιμ, τι νυχτερινό του είναι σε πολύ καλό επίπεδο

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε παιδιά, εγώ έχω πάθει σοκ από τις νυχτερινές του. Αν μου έλεγες οτι είναι φετινό flagship θα το πίστευα.

Τέτοιες επιδόσεις και 290 ευρώ στα καταστήματα; Ούτε καν.

Ορίστε άλλη μια με night mode. Τώρα αν κάποιος θέλει πιο σκοτεινές σκιες, ας ρίξει απλά λίγο την έκθεση πριν το κλικ ή να τραβάει αυτόματο. Τα ξέρουμε αυτά 😉 

2022-04-08_05-19-23

 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρακάτω έχω βγάλει με s21 ultra σε κόντρα ήλιο με την default  εφαρμογή και με το expert raw στο αυτόματο.

2 photos απο την εφαρμογή samsung πρώτα και μετά 2 από expert raw..

Από ποια εφαρμογή σας αρέσει;

20220410_195437.jpg

20220410_195427.jpg

20220410_195633.jpg

20220410_195616.jpg

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες . 

Έχουν μεγαλύτερο εύρος στο χρώμα . 

Στο expert raw μαλλον δεν κάνει την επεξεργασία που κάνει η μαμά εφαρμογή. 

Την αφήνει σε εσένα αυτή την δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pank said:

Οι default νομίζω είναι καλύτερες. Τι πιστεύεις? Γιατί εσύ τις έχεις και σε πλήρη ανάλυση.
 

Οι default για μένα έχουν ρίξει πολύ τη φωτεινότητα ενώ της expert raw έχει πιο πολύ  φως και ισως μαρέσει περισσότερο. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν είχε χαμηλό φωτισμό οπότε για μένα θεωρώ ότι η expert raw διαχερίστηκε καλύτερα τον ήλιο χωρίς να ρίξει αρκετά το φως γύρω γύρω..

Link to comment
Share on other sites

Οι raw ανοίξανε πολύ τίς σκιές και τις θεωρώ πολύ flat .
Θα πάρω τις 2 πρώτες και εγώ όπως και τα άλλα παιδιά!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι expert raw ειναι για πιο δυσκολες συνθηκες, πχ προσωπα οπου η αλοιωση του δερματος ή ο θορυβος ειναι πολυ εντονα σε σκοτεινες συνθηκες κτλ. Εδω αν και δεν ειναι κατω απο τον ηλιο, δεν ειναι τοσο δυσκολες οι συνθηκες και δεν εχει τοση δουλεια να κανει περα απο το να υπερ φωτισει το θεμα,κατι που δε θες ουσιαστικα .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες . 
Έχουν μεγαλύτερο εύρος στο χρώμα . 
Στο expert raw μαλλον δεν κάνει την επεξεργασία που κάνει η μαμά εφαρμογή. 
Την αφήνει σε εσένα αυτή την δουλειά .
Θα συμφωνήσω απόλυτα! Επειδή εχεις raw , τη βγάζει πιο φωτεινή, οπότε με ένα photoshop την κάνεις ότι θέλεις!
Link to comment
Share on other sites

@LELELO είναι σίγουρα με τον ίδιο φακό; Βλέπω μεγάλη διαφορά στα mm που ακόμα και αν λείπει το distortion correction δεν θα περιμενα τοση διαφορά.

==================================================

Πάμε και ενα συγκριτικό του Realme 9 Pro Plus με το Oneplus 9 Pro.
Και στα δυο stock night. Πρώτα Realme.
 

IMG20220415222732

 

IMG20220415224346

 

IMG20220415223039

 

IMG20220415223014

 

IMG20220415222746

 

IMG20220415222923

 

IMG20220415222819

 

IMG20220415222937

 

IMG20220415222837

 

IMG20220415222954

 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Antretng said:

@LELELO είναι σίγουρα με τον ίδιο φακό; Βλέπω μεγάλη διαφορά στα mm που ακόμα και αν λείπει το distortion correction δεν θα περιμενα τοση διαφορά.

==================================================

 

Με την κύρια κάμερα τα έχω τραβήξει..

Link to comment
Share on other sites

 Τήνο προς το one plus αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι κ τρομαχτική η διαφορά όπως το περίμενα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...