Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως οι φωτογραφίες κατακρουργουνται οταν τις ανεβάζεις εδώ κατευθείαν . 

Δηλαδή κ 2πλο ταπ να κανεις να ανοίξουν διπλα ειναι ενα μαύρο χάλι σε λεπτομέρια . 

.

Επισης άσχετο αλλα την εικονα την ειχα για το άλλο νήμα . Με τις καλλιτεχνικές . Εδω ειναι off topic .

Sorry .

Link to comment
Share on other sites

 

παιδες ανεβαζω μια ακομα συγκριση op 9 pro vs s21 ultra σε βραδινες με και χωρις ΑΙ , night mode, καθως και μια συγκριση στις ultra wide Καθως το ΟΡ εχει καλο αισθητηρα στα χαρτια και ηθελα να δω πως παει. ΠΡωτα ειναι του ΟΡ (εκτος αν μου ξεφυγε καμια)

9 pro vs s21 ultra ai off

OP 9 pro auto ai off S21 ultra auto AI OFF

 

9 pro vs s21 ultra ai on 

 

2021-11-30_11-45-00 S21 ultra AI ON

 

9 pro vs s21 ultra night mode

2021-11-30_11-45-19

 

 

2021-11-30_11-41-53

 

ai off εδω:

OP 9 pro auto ai off

 

 

S21 ultra auto AI OFF

 

OP 9 pro auto ai off S21 ultra auto AI OFF

 

 

και εδω ultrawide συγκριση: 

OP 9 pro ultrawide S21 ultra ultrawide

 

 

OP 9 pro ultrawide S21 ultra ultrawide

 

 

 

 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

του s21 μου φαίνονται καλύτερες.. όπως το βλέπω από Tapatalk στην οθόνη του κινητού μου πάντως

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ktlk said:

του s21 μου φαίνονται καλύτερες.. όπως το βλέπω από Tapatalk στην οθόνη του κινητού μου πάντως

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Δεν τις εχω δει λεπτομερως, αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι στην εκκλησια τα χρωματα ειναι εντελως λαθος του ΟΡ, ηταν πολυ λευκα και τα εβγαλε κατακιτρινα. Κατι εχασε στο wb μαλλον κατα τη φωτομετρηση, δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως, γιατι δοκιμασα και 2η και 3η ληψη. Στην πλατεια πηγε καλυτερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

γενικά ο φωτισμός από τις λάμπες του δρόμου είναι μεγάλο θέμα για όλες τις κάμερες ακόμα και dslr

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Είδατε που ολα ειναι φλου !!!

Ποιο πισω μας αρεσαν του 1+ , εδω τωρα το s21 οχι μονο εβγαλε πιο όμορφες αλλα κ το ai on πηρε αξια στην εκκλησία αφου εδωσε το κατι παραπάνω κ δεν σε χαλασε κιολας , ισα ισα που ήταν ευπρόσδεκτο . 

Link to comment
Share on other sites

 

Ανάλογα το τι αρέσκεται να βλέπει κάποιος.

Και τα 2 τα πήγανε πολύ καλά!

Συμφωνώ 100% με τον @georgerappανάλογα την σκηνή το ίδιο κινητό μπορεί να την αποθεώσει την φωτογραφία και σε παρόμοιο κάδρο να την θάψει!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ένα ακόμα συγκριτικό ανάμεσα σε βραδινές op 9 pro και s21 ultra, με AI OFF και on 

Επίσης στη μία φωτογραφία στη γέφυρα, έχω κάνει ταπ στο σκοτάδι να δω αν θα ανοίξουν το φως στη σκιά να φανούν καλύτερα τα δέντρα και στην άλλη με το δέντρο, έχω μια παραπάνω στο s21 που έκανα ταπ στο φωτεινό αστέρι για να βγει οκ σκοτεινή καθώς μου φάνηκαν πολύ φωτεινές. Με το op που έκανα δοκιμή βγήκε υπερβολικά σκοτεινή 

Πρώτα όλες τουone plus 

OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI on

 

OP 9 pro AI on OP 9 pro AI OFF με tap στο σκοτεινό

 

Οι αντίστοιχες του s21 ultra 

S21 ultra AI OFF S21 ultra AI OFF S21 ultra AI OFF S21 ultra AI ON

 

S21 ultra AI ON S21 ultra AI ON και  tap σε σημείο S21 ultra AI ON και  tap σε σημείο

 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ktlk said:

one plus σε αυτό το σετ ξεκάθαρα

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Εν τω μεταξύ το ΑΙ νομίζω δεν έχει ουσιαστική διαφορά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 11:38 ΜΜ, Nikos_Mpl said:

Παίδες ένα ακόμα συγκριτικό ανάμεσα σε βραδινές op 9 pro και s21 ultra, με AI OFF και on 

Επίσης στη μία φωτογραφία στη γέφυρα, έχω κάνει ταπ στο σκοτάδι να δω αν θα ανοίξουν το φως στη σκιά να φανούν καλύτερα τα δέντρα και στην άλλη με το δέντρο, έχω μια παραπάνω στο s21 που έκανα ταπ στο φωτεινό αστέρι για να βγει οκ σκοτεινή καθώς μου φάνηκαν πολύ φωτεινές. Με το op που έκανα δοκιμή βγήκε υπερβολικά σκοτεινή 

Πρώτα όλες τουone plus 

OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI on

 

OP 9 pro AI on OP 9 pro AI OFF με tap στο σκοτεινό

 

Οι αντίστοιχες του s21 ultra 

S21 ultra AI OFF S21 ultra AI OFF S21 ultra AI OFF S21 ultra AI ON

 

S21 ultra AI ON S21 ultra AI ON και  tap σε σημείο S21 ultra AI ON και  tap σε σημείο

 

 

Νίκο, επειδή το έχω για main αυτό το καιρό το 9 pro, θέλει σχεδόν μόνιμα nightscape (ακόμα και πρόσωπα) για να αναδείξει το hw. Αν και φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα ισχύει και για το s21 ultra.

Βασικα πλέον τα περισσότερα σημερινά κινητά έχουν "παρατήσει" το αυτόματο. Ας πούμε το night στο 9 pro είναι αρκετά γρήγορο (για νυχτερινή). Θα μπορούσε κάλλιστα να βαράει με αυτό το τρόπο το αυτόματο (με ίσως λίγο χαμηλότερα τις σκιές).

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Antretng said:

Νίκο, επειδή το έχω για main αυτό το καιρό το 9 pro, θέλει σχεδόν μόνιμα nightscape (ακόμα και πρόσωπα) για να αναδείξει το hw. Αν και φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα ισχύει και για το s21 ultra.

Βασικα πλέον τα περισσότερα σημερινά κινητά έχουν "παρατήσει" το αυτόματο. Ας πούμε το night στο 9 pro είναι αρκετά γρήγορο (για νυχτερινή). Θα μπορούσε κάλλιστα να βαράει με αυτό το τρόπο το αυτόματο (με ίσως λίγο χαμηλότερα τις σκιές).

καλημερα Αντρεα, 

οταν λες μονιμα nightscape εννοεις να τραβαω μονιμα με νυχτερινη σκηνη εστω και με λιγο σκοταδι ή στα καθαρα βραδινα πλανα?

Γενικα ειμαι κατα της χρησης του γιατι το παρακανει, πχ στις φωτο που ειχες ανεβασει και εσυ απο Ναυπλιο, ειχε κανει μερα τη νυχτα, κατι που εμενα προσωπικα δε μου αρεσει. Απο την αλλη κανει θαυματα αλλα δε νομιζω οτι εχουν εγκαταλειψει το αυτοματο, απλα δε γινεται να βγαζει το ιδιο με το night για να υπαρχει μια διαφοροποιηση για τις στιγμες που δεν χρειαζεται. Προσωπικα δουλευω μονο αυτοματο καθως βαριεμαι τις ρυθμισεις και το ψαξιμο συν οτι το Night θελει και πολυ σταθερο χερι. Ειδικα στο samsung μπορει να κρατησει και 4" (σου βγαζει χρονομετρο στο κλειστρο να βλεπεις ποσο πρεπει να το κρατας σταθερο). Γενικα παντως το ΟΡ εχει ωραια καμερα και νομιζω διαφερουν στα σημεια με σ21.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

καλημερα Αντρεα, 

οταν λες μονιμα nightscape εννοεις να τραβαω μονιμα με νυχτερινη σκηνη εστω και με λιγο σκοταδι ή στα καθαρα βραδινα πλανα?

Γενικα ειμαι κατα της χρησης του γιατι το παρακανει, πχ στις φωτο που ειχες ανεβασει και εσυ απο Ναυπλιο, ειχε κανει μερα τη νυχτα, κατι που εμενα προσωπικα δε μου αρεσει. Απο την αλλη κανει θαυματα αλλα δε νομιζω οτι εχουν εγκαταλειψει το αυτοματο, απλα δε γινεται να βγαζει το ιδιο με το night για να υπαρχει μια διαφοροποιηση για τις στιγμες που δεν χρειαζεται. Προσωπικα δουλευω μονο αυτοματο καθως βαριεμαι τις ρυθμισεις και το ψαξιμο συν οτι το Night θελει και πολυ σταθερο χερι. Ειδικα στο samsung μπορει να κρατησει και 4" (σου βγαζει χρονομετρο στο κλειστρο να βλεπεις ποσο πρεπει να το κρατας σταθερο). Γενικα παντως το ΟΡ εχει ωραια καμερα και νομιζω διαφερουν στα σημεια με σ21.

Ναι αυτό εννοούσα.

Κοιτα, οι περισσότερες που είχα ανεβάσει με το s20 Fe που λες, δεν ήταν η νύχτα μερα. Ήταν κοντά σε αυτό που εβλεπα. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ρίχνεις την έκθεση πριν το κλικ. Ίσως σε χάλασε μια συγκεκριμένη που εκεί πιστεύω πως δεν θα μπορούσε να κάνει και αλλιώς. Δεν είχε καμία φωτεινή πηγή. Οπότε εκεί συνήθως η φωτομέτρηση είναι χαμηλή και ανεβαζει πολύ το iso.

Για μένα το ιδανικό θα ήταν το αυτόματο να βαράει σαν night αλλά χωρίς να ανοίγει τις σκιές. Το αυτόματο θεωρώ πως το έχουν εγκαταλείψει γιατί στα περισσότερα φετινά flagships χάνει χαοτικά σε θόρυβο, λεπτομέρια και highlights. Ειδικά στο 1+ είναι εντελώς αδικαιολόγητο αν δεις πόσο γρήγορα τραβαει το night (δεν αναφέρομαι στην επεξεργασία). Οπότε προσωπικά προτιμώ να τραβάω μόνιμα με nightscape (ακόμα και indoor πρόσωπα) και αν χρειαστεί ρίχνω λίγο τις σκιές με επεξεργασία. 

Πιστεύω πως το κάνουν για να είναι πιο εντυπωσιακή η διαφορά μεταξύ αυτόματου και night. Αλλά έτσι σε βάζουν στο τριπακι να κάνεις τη νύχτα μέρα ή να ρίχνεις έκθεση πριν το κλικ ή μετα με επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Antretng said:

Ναι αυτό εννοούσα.

Κοιτα, οι περισσότερες που είχα ανεβάσει με το s20 Fe που λες, δεν ήταν η νύχτα μερα. Ήταν κοντά σε αυτό που εβλεπα. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ρίχνεις την έκθεση πριν το κλικ. Ίσως σε χάλασε μια συγκεκριμένη που εκεί πιστεύω πως δεν θα μπορούσε να κάνει και αλλιώς. Δεν είχε καμία φωτεινή πηγή. Οπότε εκεί συνήθως η φωτομέτρηση είναι χαμηλή και ανεβαζει πολύ το iso.

Για μένα το ιδανικό θα ήταν το αυτόματο να βαράει σαν night αλλά χωρίς να ανοίγει τις σκιές. Το αυτόματο θεωρώ πως το έχουν εγκαταλείψει γιατί στα περισσότερα φετινά flagships χάνει χαοτικά σε θόρυβο, λεπτομέρια και highlights. Ειδικά στο 1+ είναι εντελώς αδικαιολόγητο αν δεις πόσο γρήγορα τραβαει το night (δεν αναφέρομαι στην επεξεργασία). Οπότε προσωπικά προτιμώ να τραβάω μόνιμα με nightscape (ακόμα και indoor πρόσωπα) και αν χρειαστεί ρίχνω λίγο τις σκιές με επεξεργασία. 

Πιστεύω πως το κάνουν για να είναι πιο εντυπωσιακή η διαφορά μεταξύ αυτόματου και night. Αλλά έτσι σε βάζουν στο τριπακι να κάνεις τη νύχτα μέρα ή να ρίχνεις έκθεση πριν το κλικ ή μετα με επεξεργασία.

 

 

παιζει να ισχυει αν και δεν εχω ασχοληθει να τα συγκρινω, ομως το να εχουν κακο αυτοματο για να δειξουν οτι κανει τρομερη δουλεια το night που ουτε ενας στους 100 δεν ασχολειται, δε νομιζω οτι ειναι λογικο. απλα το αυτοματο θελει ασφαλες αποτελεσμα και αυτο σημαινει γρηγορο κλικ, αρα παραπανω iso κτλ. Ξερουν οτι ο μεσος χρηστης ειναι ασχετος απο φωτο, και γιαυτο αλλωστε θεωρουν οτι αν βαλεις το night, Θα ξερεις τι κανεις και δουλευει πιο σωστα. Προσωπικα τοσα χρονια δεν εχω δει κανεναν φιλο μου να τραβαει σωστα, να ψαχνεται με το μενου κτλ. Πραγματικα κανενας περαν απο οσους ασχολουνται με τη φωτογραφια ετσι και αλλιως και εχουν συγκεκριμενες γνωσεις.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν αυτόματο είναι όλα.. το night Mode στην ουσία είναι πολλές λήψεις και σύνθεση μαζί αυτόματα... άρα μάλλον κάτι άλλο εννοείτε..τώρα όσον αφορά τον κομμάτι του αισθητήρα έχει περάσει σε 2ο ρόλο μιας και το φορτίο πέφτει πλέον στο software.. ακόμα και στο Xperia το νέο που έχει δυνατό αισθητήρα προτίμησαν να χρησιμοποιήσουν τον μισό και να παίξουν μετά με το software
αν θέλετε να δείτε δύναμη αισθητήρα, μόνο manual και κατά προτίμηση raw (όπου αυτό δίνεται αυτούσιο, γτ πολλοί στο raw πριν αποθήκευτει κάνουν μια γρήγορη επεξεργασία, όπως το Nokia 9)

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ktlk said:

καταρχήν αυτόματο είναι όλα.. το night Mode στην ουσία είναι πολλές λήψεις και σύνθεση μαζί αυτόματα... άρα μάλλον κάτι άλλο εννοείτε..τώρα όσον αφορά τον κομμάτι του αισθητήρα έχει περάσει σε 2ο ρόλο μιας και το φορτίο πέφτει πλέον στο software.. ακόμα και στο Xperia το νέο που έχει δυνατό αισθητήρα προτίμησαν να χρησιμοποιήσουν τον μισό και να παίξουν μετά με το software
αν θέλετε να δείτε δύναμη αισθητήρα, μόνο manual και κατά προτίμηση raw (όπου αυτό δίνεται αυτούσιο, γτ πολλοί στο raw πριν αποθήκευτει κάνουν μια γρήγορη επεξεργασία, όπως το Nokia 9)

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Ο Αντρέας εννοεί ότι στο night mode τραβάει καλύτερα σε σχέση με το εντελώς αυτόματο, προφανώς ένα αυτόματο είναι και αυτό αλλά όχι τόσο απλό στη χρήση και στην διαδικασία που κάνει. 

Όσο αφορά τα υπόλοιπα, συμφωνώ, αλλά οι πολλοί ενδιαφέρονται για καλά αποτελέσματα εύκολα. Προσωπικά με το ζόρι προλαβαίνω να δω τις φωτογραφίες που βγάζω, να τις αρχειοθετησω και να διαλέξω για εκτύπωση κάποιες. Άμα ήθελα σε όλες αυτές και επεξεργασία καλά κρασιά. Για μένα το hw έχει κάνει άλματα και απλά το sw ήρθε να το εκμεταλλευτει.  Εξάλλου τα τελευταία 4 χρόνια οι επιδόσεις νομίζω είναι άριστες στα κινητά, αυτό που αλλάζει τρομερά είναι η φωτογραφία και με χαροποιεί ιδιαίτερα. 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ktlk said:

καταρχήν αυτόματο είναι όλα.. το night Mode στην ουσία είναι πολλές λήψεις και σύνθεση μαζί αυτόματα... άρα μάλλον κάτι άλλο εννοείτε..τώρα όσον αφορά τον κομμάτι του αισθητήρα έχει περάσει σε 2ο ρόλο μιας και το φορτίο πέφτει πλέον στο software.. ακόμα και στο Xperia το νέο που έχει δυνατό αισθητήρα προτίμησαν να χρησιμοποιήσουν τον μισό και να παίξουν μετά με το software
αν θέλετε να δείτε δύναμη αισθητήρα, μόνο manual και κατά προτίμηση raw (όπου αυτό δίνεται αυτούσιο, γτ πολλοί στο raw πριν αποθήκευτει κάνουν μια γρήγορη επεξεργασία, όπως το Nokia 9)

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Όχι, εννοώ αυτό που λέω, δηλαδη της αποτελεσματικότητας τους. Επιπλέον, μια χαρα stacking κανουν τα περισσοτερα κινητά στο αυτόματο (με ισως λιγοτερα frames). Αλλά ακόμα και τα κινητά της συγκρισης, σε πιο σκοτεινές λήψεις κάνουν σιγουρα ενα multiframe shot. Σκέψου ότι αυτό υπάρχει από εποχές lg g2 που όταν ενεργοποιούταν δεν έγραφε iso. Νομίζω μόνο οι συσκευές των Sony και Nokia δεν κάνουν αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Αν δεις ποσο γρηγορα τραβάει το nightscape του 1+9pro θα καταλαβεις γιατι το λέω. Είναι αμαρτία το οτι δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο στο αυτόματο. Προσοχή, δεν αναφέρομαι στο φωτισμο σκιων αλλά στην επεξεργασία θορυβου/λεπτομέριας. Για μένα, όταν δεν διαφέρουν πολύ σε ταχύτητα, το night mode θα έπρεπε να αφορά περισσότερο το άνοιγμα σκιών και οχι τόσο τη διαφορά του λόγου signal-to-noise ratio.

Ας πούμε, το p40 pro έκανε ακριβώς αυτό που σου λεω. Βάραγε στο αυτόματο με το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Night θα έβαζες μόνο αν ήθελες μεγαλύτερη έκθεση και μεγαλύτερο άνοιγμα σκιών. Αν και βέβαια είχε λίγο λάθος φωτομέτρηση και αυτό (ανέβαζε πολύ την έκθεση ακόμα και αυτόματο και χρειαζόταν ταπ να κατεβάσεις) που βέβαια αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Ο Αντρέας εννοεί ότι στο night mode τραβάει καλύτερα σε σχέση με το εντελώς αυτόματο, προφανώς ένα αυτόματο είναι και αυτό αλλά όχι τόσο απλό στη χρήση και στην διαδικασία που κάνει. 

Απλό είναι και αυτό στη χρήση. Πέραν από το να μπεις απλά στο mode δεν κάνεις κάτι άλλο. Ενα κλικ και τέλος. 

Για μένα θα έπρεπε να ήταν όπως στα pixel, δηλαδή να εμφανίζει την δυνατότητα να ενεργοποιείται αυτόματα και για όσους δεν το θέλουν να απενεργοποιούν το auto night (ένα κουμπάκι στο viewfinder ειναι με ερώτηση μάλιστα). Και σκέψου ότι στα πίξελ ειναι αρκετά μεγαλύτερη η διαφορά σε ταχύτητα λήψης μεταξύ αυτόματου και night. Παρόλα αυτά στο ενεργοποιεί αυτόματα. 

Κάτι διάβαζα ότι έτσι δουλεύουν τα τελευταία flaship της xiaomi χωρίς όμως να το έχω δεί επι το πρακτέο (το τελευταίο σοβαρό φωτογραφικά xiaomi που πήρα ήταν mi 10 pro). 

Υ.Γ. Χρόνια σου πολλά κιόλας Νίκο. Να χαίρεσαι το όνομά σου και την οικογένειά σου 🙂 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας με την camera του Poco F3.. σε pro mode η μαμά εφαρμογή... δεν την λες άσχημη τελικά 37caaa385bcbf316e4bff897dc7854f8.jpg609b0eb5ea1446b2b48a76c8fe9d7aed.jpg4498a7cde9c0ca4934f63495cd56eb94.jpg

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ktlk said:

Παίζοντας με την camera του Poco F3.. σε pro mode η μαμά εφαρμογή... δεν την λες άσχημη τελικά 37caaa385bcbf316e4bff897dc7854f8.jpg609b0eb5ea1446b2b48a76c8fe9d7aed.jpg4498a7cde9c0ca4934f63495cd56eb94.jpg

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

Πολύ  μου αρέσει η κάμερα του f3..

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2021 at 8:44 ΜΜ, Antretng said:

Απλό είναι και αυτό στη χρήση. Πέραν από το να μπεις απλά στο mode δεν κάνεις κάτι άλλο. Ενα κλικ και τέλος. 

Για μένα θα έπρεπε να ήταν όπως στα pixel, δηλαδή να εμφανίζει την δυνατότητα να ενεργοποιείται αυτόματα και για όσους δεν το θέλουν να απενεργοποιούν το auto night (ένα κουμπάκι στο viewfinder ειναι με ερώτηση μάλιστα). Και σκέψου ότι στα πίξελ ειναι αρκετά μεγαλύτερη η διαφορά σε ταχύτητα λήψης μεταξύ αυτόματου και night. Παρόλα αυτά στο ενεργοποιεί αυτόματα. 

Κάτι διάβαζα ότι έτσι δουλεύουν τα τελευταία flaship της xiaomi χωρίς όμως να το έχω δεί επι το πρακτέο (το τελευταίο σοβαρό φωτογραφικά xiaomi που πήρα ήταν mi 10 pro). 

Υ.Γ. Χρόνια σου πολλά κιόλας Νίκο. Να χαίρεσαι το όνομά σου και την οικογένειά σου 🙂 

Σε ευχαριστώ πολύ Αντρέα, τώρα τα είδα. Για το night mode αυτό που εννοώ είναι ότι θέλει λίγο πιο σταθερό χέρι και ειδικά στο Samsung λίγο χρόνο να περιμένεις. Οπότε δεν είναι το ίδιο με αυτόματο που είναι ένα γρήγορο κλικ, αυτό εννοώ. Κατά τα άλλα, προσωπικά δε μου άρεσε που υπέρ φωτίζει τα σκηνικά και θεωρώ ότι χαλάς κάτι άλλο για να πάρεις καλό αποτέλεσμα, αν υπάρχουν φωτεινές πηγές κτλ 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, LELELO said:

Πολύ  μου αρέσει η κάμερα του f3..

στα χερια αυτου του χρηστη ναι , γενικα ζητα να βαλει απλα snapshot του ποδιου στεγνο jpeg απο auto για να δεις αν το f3 σου αρεσει η οι εικονες του ktlk

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι στο auto είναι μέτριο.. οχι τραγικό.. με gcam πεταει.. νε την μαμά εφαρμογή στο pro mode με κλειδωμένο το iso στα 100 είναι μια χαρά... Η πρώτη με τα light trailrs πάντως είναι Jpeg από το κινητό όπως βγήκε από το συγκεκριμένο mode

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...