Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω και εγώ ότι βασιλιάδες overall photo-video για αυτή την περίοδο είναι το mi 11 ultra και sony Xperia pro i σε όσα συγκριτικά έχω δεί ..την μέρα πάντως εντάξει όλα καλά τα πάνε μόλις όμως σηκώσεις τα iso αρχίζουν τα παστέλια.. το θέμα είναι ποιο τα πάει καλύτερα..για εμένα νομίζω η Xiaomi είναι λίγο καλύτερη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ορθή η επιλογή συσκευής τοσο ακριβής με βαση μονο την κάμερα .

Οι παράγοντες παρά πολλοί κ αλλαζουν ανάλογα τον ενδιαφερόμενο . 

Ολα τους είναι πολύ δυνατά φωτογραφικά κ ολα τους δίνουν απλόχερα το raw αρχείο να κανεις οτι θες . 

Εγω πχ θελω εγγύηση στην χώρα , επίσης εγω δεν θελω την xiaomi , απο τα κινητά των 99 μέχρι των 1000 ευρώ , τα εχω σβήσει απο τον εγκέφαλο λογο software . 

Επίσης ειμαι android χρήστης .

 

Οποτε galaxy 21u κ ας μην το εχεις στην λίστα κ το sony , οταν κ αν έρθει , αλλιως το iii .

Αν δεν υπάρχει θεμα με το ios φυσικά θα σκεφτόμουν κ το iPhone που δεν εχει απαξίωση οπως τα αλλα κ πουλιέται κ ευκολα καποια στιγμή .

Link to comment
Share on other sites

για αυτό το έβαλα εδώ δεν με ενδιαφέρει ούτε η τιμή ούτε το λειτουργικό ούτε το point and shoot να σου πω την αλήθεια..με ενδιαφέρει πιο κινητό αυτή την περίοδο έχει την καλύτερη κάμερα σε manual ρυθμίσεις με την λιγότερη after επεξεργασία..και ναι έχεις δίκιο το 21ultra το ξέχασα ίσως και άλλα

Edited by sharky1981
Link to comment
Share on other sites

με σε αυτή την βάση σου απάντησα.. σε xiaomi μόνο το ultra που είναι το μοναδικό με αισθητήρα γαϊδούρι από εποχή 808.. αλλά πάει ψηλά + δεν θα έχεις εγγύηση από εδώ αφού επίσημα δεν έρχεται νομίζω.. άρα Sony.. στις υπόλοιπες επιλογές γελάω..άπλα.. οκ καλό το eye candy του θέματος για να το παίζουν όλοι φωτογράφοι στα social media αλλά όταν πάμε στο κομμάτι πιστότητας γέρνουν προς το ψεύτικο.. για να μην αναφέρω και το κομμάτι Ai που δεν απενεργοποιειται στα iPhone και όλες έχουν ένα σοκολατί χρώμα χωρίς χαρακτηριστικά επιδερμίδα..
γενικά ενώ οι κάμερες έχουν ανέβει αισθητά στα κινητά, το λογισμικό τείνει στα χνάρια της εποχής μας να δείχνει κάτι ψεύτικο..
και δεν είμαι κατά της επεξεργασίας, μιας και είναι κομμάτι της φωτογραφίας από εποχές φιλμ (σκοτεινός θάλαμος) αλλά προτιμώ να έχω εγώ τον έλεγχο και όχι κάποια Ai

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εχω δει δείγματα απο το 13pro 21u κ iii .

Από αυτα το sony ειναι το πιο ήπιο , αυτό ειναι σίγουρο . 

Εχει το πιο φωτογραφικό software ,μερα κ νύχτα . 

Τα αλλα κάνουν επεξεργασία κ αφού τελειώσουν κάνουν κ άλλη κ τελειώνουν με λίγη ακόμα .

Επίσης σε οσα βιντεο στο youtube εχω δει συγκριτικά "αν κ δεν τα λαμβάνω ποτέ ουσιαστικά υπόψη " έχω αντιληφθεί οτι οταν παιζει κοκκινο πχ λουλούδι ΟΛΟΙ το χάνουν σαν χρωμα σαν υφή κ τις διαβαθμίσεις του εκτος απο το sony , το οποίο μένει πισω μετα σε νύχτα κ.α , πάντα μιλαω για τα youtube βίντεο .

Θα πρεπει να είσαι συνειδητοποιημένος όμως . 

Δηλαδη allaround και auto ολα τα πανε καλύτερα απο το sony σε hdr νύχτα κ αλλα σκηνικά . 

Αν κ απο εικονες που εχω δει φιλο με το iii εχω καταλήξει οτι μονο βλακείες βλεπω στο YouTube !!! Η συσκευη αποδίδει σε ολα , βαράει μόνο auto εκείνος .

Αν πάρεις την όλη φάση στα χέρια σου τοτε αλλάζει . Με όλα πιστεύω θα πάρεις αυτο που θες . 

Υ.γ το s21u στο mode με τα 108 , αν κ δεν δινει raw , σου παρεχει την δυνατότητα για ανελέητο crop χωρις να χανεις ποιότητα . Αλλα θέλει ημέρα .

Link to comment
Share on other sites

 παιδες καλο θα ηταν να μην κανουμε τετοια αναλυση εδω, εκτος αν θελετε να το ξανα δουμε στα πλαισια τηε βελτιωσης της καταστασης οπου οποιαδηποτε εποικοδομητικη συζητηση, χωρις υπερβολικες αναλυσεις και ορολογια, ισως βοηθαει. καποτε τετοιες συζητησεις ηταν λογος για αγριους καυγαδες και γιαυτο απαγορευτηκαν. 

Στο παραπανω θεμα θα ελεγα να υπολογισετε και το One plus 9 pro που δινει καλα αποτελεσματα για την τιμη του. Επισης η samsung εδωσε/δινει (δεν ξερω ακριβως) εφαρμογη που δινει raw αρχεια με πολλες συνατοτητες για s21.

Μιας και πηρα ΟΡ 9  pro σας παραθετω ενα μινι συγκριτικο. Επειδη το ΟΡ δεν το ξερω καλα εβγαλα παραπανω φωτογραφιες με ανοιχτο και κλειστο ΑΙ στο ζουμ και τα συμπερασματα δικα σας: 

αρχικα απλες φωτο στο αυτοματο: 

S21 ultra auto OP 9 pro auto

 

S21 ultra auto OP 9 pro auto

 

 

S21 ultra auto

 

OP 9 pro auto

 

 

εδω σε full Αναλυση, 108 και 50ΜΡ αντιστοιχα

 

S21 ultra 108mp Op 9 pro 50mp

 

 

 

 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εδω μια συγκριση σε ζουμ, μιας και το s21 ultra εχει native σε 3x & 10x, εβγαλα στα native και των 2, (3 στο ενα κινητο και 3,3 στο αλλο, αλλα και στο 10 ωστε να δουμε ποση διαφορα εχει το ενα με το αλλο). 

στο ΟΡ εβαλα με ΑΙ και HDR ενεργο και κλειστο αντιστοιχα (2η και 3η φωτο)

 

S21 ultra auto

 

Op 9 pro 3x ai on HDR on OP 9 pro 10x ai off HDR off

 

Ομοιως στο 10x στο ΟΡ εβαλα με ανοιχτο και κλειστο ΑΙ και HDR γιατι δεν ξερω πως τα διαχειριζεται. 

 

S21 ultra 10x auto OP 9 pro 10x ai on HDR on OP 9 pro 10x ai off HDR off

 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο κάτι μου λέει ότι έχεις καεί στον χυλο και φυσάς και το ριζογαλο...πλάκα κάνω και συγνώμη και πάλι που άνοιξα την  κουβέντα...αν μπορείς με την main camera  τραβά 2 φωτογραφίες σε μερα και νύχτα με πρόσωπα να δούμε πως ανταποκρίνεται και αυτό σε πιστότητα τόνου δέρματος ... ομολογώ δεν το έχω ψάξει καθόλου το op

Link to comment
Share on other sites

Νικο έχεις δίκιο . 

Κ τα συγκριτικά σου ειναι σχεδον τα μονα επι του νήματος . 

Στα παραπάνω θα ψώνιζα one plus , ειμαι του πιο ζεστού χρώματος . 

Καθαρά για αυτό τον λογο , κατα τα αλλα δεν βλέπω διαφορές . 

Κ νομιζω ισως κ να εχει πιασει κ καλύτερα το wb σε σχέση με το sammy .

Δύση δεν ηταν ; 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sharky1981 said:

Νίκο κάτι μου λέει ότι έχεις καεί στον χυλο και φυσάς και το ριζογαλο...πλάκα κάνω και συγνώμη και πάλι που άνοιξα την  κουβέντα...αν μπορείς με την main camera  τραβά 2 φωτογραφίες σε μερα και νύχτα με πρόσωπα να δούμε πως ανταποκρίνεται και αυτό σε πιστότητα τόνου δέρματος ... ομολογώ δεν το έχω ψάξει καθόλου το op

Χαχα, αν είσαι από παλιά εδώ, θα ξέρεις τι έχει συμβεί στο συγκεκριμένο θέμα. Αν δεν ξέρεις, ναι έχουν γίνει αίσχη που πραγματικά δε θέλει κανείς να θυμάται, φόρουμ είμαστε και πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον αλλο οπότε η χαλάρωση κανόνων, εφόσον βοηθάει, ίσως είναι κάτι που χρειάζεται. 

Όσο για το θέμα μας , θα βγάλω αν και δε θέλω να ανεβάσω τα παιδιά μου  ( γιαυτό τα έβαλα και μακρινές πλάτη)  οπότε μόλις βγω καμία βόλτα θα το κάνω, κυρίως το επόμενο σκ

1 minute ago, georgerapp said:

Νικο έχεις δίκιο . 

Κ τα συγκριτικά σου ειναι σχεδον τα μονα επι του νήματος . 

Στα παραπάνω θα ψώνιζα one plus , ειμαι του πιο ζεστού χρώματος . 

Καθαρά για αυτό τον λογο , κατα τα αλλα δεν βλέπω διαφορές . 

Κ νομιζω ισως κ να εχει πιασει κ καλύτερα το wb σε σχέση με το sammy .

Δύση δεν ηταν ; 

 

Γιαυτό θα εισηγηθω μια χαλάρωση σε τέτοια θέματα, μια κουβέντα που θα βοηθάει με πληροφορίες και λίγη ανάλυση δε βλάπτει πιστεύω. Ποτέ δεν είχα παρωπιδες εξάλλου, απλά μπήκαν αυστηροι κανόνες μέχρι να φτιάξει..

Όσο για τις φώτο, στο γήπεδο ήταν βορρά με νότο, στο σπίτι ήταν προς βορρά και λίγο δυτικά.

Θα βγάλω κι άλλες. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Xperia 1iii, αλλά λόγω χαμηλής τιμής πήγα στο one plus. 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, punisher24 said:

αν μπορεις βγαλε και μερικες νυχτερινες με το 9 προ..

Εδώ είσαι, πρόχειρες βέβαια: 

Πρώτα το s21 ultra 2 με ΑΙ και 2 χωρίς ΑΙ και μετά το 9 pro αντίστοιχα με και χωρίς ΑΙ: 

S21 ultra AI ON S21 ultra AI ON S21 ultra AI OFF S21 ultra AI OFF

One plus 9 pro 

OP 9 pro AI ON OP 9 pro AI ON OP 9 pro AI OFF OP 9 pro AI OFF

 

 

 

 

 

 

 

 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ποιο φυσικό μου φαίνεται του 9 προ πάντως.. βέβαια το βλέπω από κινητό, άρα μπορεί να χάνω.. εννοείται ότι ότι λέμε είναι για κουβέντα και όχι για να τσακωθούμε γτ ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε και έχουμε μια τάση να υπερασπιζομαστε τις επιλογές μας..
Για παράδειγμα αν δεν σε ενδιέφερε το auto και δεν τα είχε σκατωσει η Nokia θα σου έλεγα Nokia 9 με κλειστά μάτια, δεν υπάρχει κάτι που να το φτάνει ούτε για αστείο αλλά όχι, κι εγώ το έδωσα γτ η κάμερα ήταν random πλέον ποτέ θα βγάλει και πότε όχι

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ktlk said:

ποιο φυσικό μου φαίνεται του 9 προ πάντως.. βέβαια το βλέπω από κινητό, άρα μπορεί να χάνω.. εννοείται ότι ότι λέμε είναι για κουβέντα και όχι για να τσακωθούμε γτ ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε και έχουμε μια τάση να υπερασπιζομαστε τις επιλογές μας..
Για παράδειγμα αν δεν σε ενδιέφερε το auto και δεν τα είχε σκατωσει η Nokia θα σου έλεγα Nokia 9 με κλειστά μάτια, δεν υπάρχει κάτι που να το φτάνει ούτε για αστείο αλλά όχι, κι εγώ το έδωσα γτ η κάμερα ήταν random πλέον ποτέ θα βγάλει και πότε όχι

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 

ετσι ειναι. Παντως μου φαινεται με κλειστο το ΑΙ βγαζουν πολυ καλυτερα. Ισως τη μερα να βοηθαει με σκιες κτλ αλλα το βραδυ δε μου αρεσαν καθολου.

Επισης του ΟΡ οι πρωτες ειναι χαλια απο θορυβο ή μου φαινεται? ενω με κλειστο αΙ ειναι οκ.

Γενικα ποτε δεντο ειχα ενεργο αλλα τωρα το ειχα ξεχασει ανοιχτο

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το Ai κάνει έξτρα επεξεργασία ανάλογα το θέμα που αναγνωρίζει, στα τοπία πουσαρει τα μπλε και τσ πράσινα καθώς και τα shadows κόβοντας highlights, στα πορτραίτα κατεβάζει sharpness και clarity και πάει λέγοντας μ..

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγχαρητήρια για το συγκριτικό μιας και είσαι απο τους ελάχιστους που κάνουν αυτό που λέει ο τίτλος!

Αναφορικά με το συγκριτικό προτιμώ τις φωτογραφίες και των 2 συσκευών που δεν έχουν ΑΙ. Απο την άλλη το ΑΙ στο op9 κάνει καλύτερη δουλειά απο το samsung αλλα γενικά καλά κάνεις και το έχεις πάντα κλειστό μιας και θεωρώ οτι καταστρέφει την φυσικότητα μιας φωτογραφίας

Όσο για φωτογραφίες χωρίς ΑΙ στο πρώτο σετ προτιμω του Οp9, ενώ στο δεύτερο σετ θεωρώ οτι και τα 2 έκαναν περίπου την ίδια καλή δουλειά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Καταρχάς συγχαρητήρια για το συγκριτικό μιας και είσαι απο τους ελάχιστους που κάνουν αυτό που λέει ο τίτλος!

Αναφορικά με το συγκριτικό προτιμώ τις φωτογραφίες και των 2 συσκευών που δεν έχουν ΑΙ. Απο την άλλη το ΑΙ στο op9 κάνει καλύτερη δουλειά απο το samsung αλλα γενικά καλά κάνεις και το έχεις πάντα κλειστό μιας και θεωρώ οτι καταστρέφει την φυσικότητα μιας φωτογραφίας

Όσο για φωτογραφίες χωρίς ΑΙ στο πρώτο σετ προτιμω του Οp9, ενώ στο δεύτερο σετ θεωρώ οτι και τα 2 έκαναν περίπου την ίδια καλή δουλειά!

σε ευχαριστω πολυ,νασαι καλα. 

Με αφορμη το ποστ σου, να πω οτι θεωρω λογικο να μην ειναι ευκολο να κανουμε συγκριτικα. Το να εχεις 2 συσκευες, ειδικα καλες συσκευες, ειναι τουλαχιστον πολυτελεια στις μερες μας. Προσωπικα το κανω οταν βρισκω καμια ευκαιρια και πουλαω την μια απο τις 2 μετα απο λιγο, αλλα προσπαθω να τις κραταω για συγκρισεις οσο γινεται. 

Παρολα αυτα, θυμαμαι παλια που εμενα αθηνα, βρισκομουν με μελη απο εδω για να δουμε ο ενας τη συσκευη του αλλου και να κανουμε συγκρισεις, ακομα και Πατρα εχoyme κανει συγκεντρωση με πολλες συσκευες (με asus padfone εποχες). Θυμαμαι ποσο ωραιο ειναι και να γνωριζεις νεους ανθρωπους αλλα και να βλεπεις πολλες συσκευες μαζι. Οποτε θα το προτεινα για οσους ειστε σε μεγαλες πολεις που μπορειτε να το κανετε. 

 

ΟΣο για τα κινητα, το ΟΡ αρχιζει και μαρεσει πολυ και σκεφτομαι μηπως το κρατησω. Το ΑΙ εκανε ζημια και δεν το ειχα παρει χαμπαρι, μονο στο xperia 5ii το ειχα κλειστο τοσο καιρο (το οποιο δεν το εβαλα στο συγκριτικο αλλα ισως κανω και με τα τρια)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το 5ii δεν έχει ειδική ρύθμιση για ΑΙ

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, guy_fawkes said:

το 5ii δεν έχει ειδική ρύθμιση για ΑΙ

και νομιζα οτι απλα δεν το εχω βρει, χαχαχα 😛

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

ετσι ειναι. Παντως μου φαινεται με κλειστο το ΑΙ βγαζουν πολυ καλυτερα. Ισως τη μερα να βοηθαει με σκιες κτλ αλλα το βραδυ δε μου αρεσαν καθολου.

Επισης του ΟΡ οι πρωτες ειναι χαλια απο θορυβο ή μου φαινεται? ενω με κλειστο αΙ ειναι οκ.

Γενικα ποτε δεντο ειχα ενεργο αλλα τωρα το ειχα ξεχασει ανοιχτο

πολυ καλυτερο το op στα νυχτερινα.. να ζητησω και με night mode ή ειμαι υπερβολικος;

 

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

και κανένα πρόσωπο να δούμε τι ψάρια πιάνει σε δέρμα.. πόσο παστελιαζει στα ψιλα ISO.. νομίζω πάντως σε χαμηλά iso (μέρα)όλα πάνω κάτω καλά τα πάνε το θέμα είναι στα πόσα iso εμφανίζει θόρυβο η παστελιασμα σε πρόσωπα...Νίκο λογικά σε λίγο θα ζητήσουμε να μας φέρεις και τσιγάρα από το περίπτερο

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, punisher24 said:

πολυ καλυτερο το op στα νυχτερινα.. να ζητησω και με night mode ή ειμαι υπερβολικος;

 

Κανένα πρόβλημα, απλά να βρω λίγο χρόνο να παίξω και βράδυ έξω  γιατί δε θέλω να βγάζω συνέχεια την αυλή μου.  

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@sharky1981

 

Ολα χανουν τα προσωπα κ το δερμα , μερα νυχτα , μολις κανεις ζουμ φωναζει ψηφιακη φαση , μονο σε raw το γλυτωνεις κ σε καμια gcam την οποια ομως εχει μονταρει χρηστης που γνωριζει . να ειναι μοντα δηλαδη !

ενα κομματι απο την ασχημη φατσα μου στον καθρεπτη της τουαλετας με iso 1000 κ οσο crop παει,κανονικα ειναι πολυ καλες εικονες,εγω παραμενω ασχημος  , το κινητο ειναι το realme gtmaster edition .

μια ανωτερη συσκευη θα τα παει λιγο πιο καλα κ jpeg και raw , το οτι θα χασει κ αυτη απο το raw ειναι δεδομενο , το οτι θα παστελωσει κ θα βγαλει ψηφιακη χροια επισης ειναι δεδομενο , κ το κανουν κ μερα ,μιλαμε για προσωπα δερμα!!!!

 

υ.γ

και το sammy καλο ειναι βραδυ χωρις ai , απλα σου δινει την πολυτελεια με ai να βγαζει πολλα που κρυβονται στο σκοτος ! δεν ειναι κακο αυτο , απλα δεν το επιλεγεις . 

το 1plus εαν δεν κανω λαθος εχει χρωματικα συνεργαστει με μια γερμανικη εταιρεια που βγαζει μηχανες μεσαιου φορμα , ετσι δεν ειναι ; την hasselblad , η οπως λεγετε !

οποτε θα ειχε ενδιαφερον να δουμε κ ημερησιες κοντρα στο s21u , αυτες παραπανω πχ μου αρεσαν πολυ , κολακευτικες κ ομορφες του 1plus σε σχεση με το sammy .

Screenshot_2021-11-29-23-22-49-56.jpg

Screenshot_2021-11-29-23-23-10-67.jpg

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...