Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα τα κινητά στην εκτύπωση μέχρι Α4 πρωινές ακόμα και από εποχής LG G4 και πριν είναι ίδια.

Και βραδυνες από Nexus 5X μούρλια ήταν.

Εκτυπωμένες μόνο οι φωτογραφίες αξίζουν, οχι στα GB/s σκληρών κλπ...

Το ζουμ και οι ευρυγώνιες ήταν/είναι εξέλιξη.

Αναμένουμε κάτι νέο ριζοσπαστικό.

Μέχρι τότε όλα είναι (και ήταν βέβαια) κατανάλωση.

 

 

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

2 καμβαδες στο σπίτι μου έτυχε να ειναι κλικ απο μια sony w220 sybershot , σαφεστατα κατα πολύ κατώτερη απο τις συσκευές του σήμερα . Το ευκολο ειναι να εκτυπώσεις , το δύσκολο ειναι εικονες να βγαλεις που να αξίζουν .

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, georgerapp said:

Το 2ρο με τα μανιτάρια ειναι ακομα πιο σούπερ ! Που ειναι αυτο το ποταμάκι ; Αθήνα ; Γενικά η περιοχή .

Πηνειός, Τέμπη, Αγία Παρασκευή. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, babill2004 said:

Ολα τα κινητά στην εκτύπωση μέχρι Α4 πρωινές ακόμα και από εποχής LG G4 και πριν είναι ίδια.

Και βραδυνες από Nexus 5X μούρλια ήταν.

Εκτυπωμένες μόνο οι φωτογραφίες αξίζουν, οχι στα GB/s σκληρών κλπ...

Το ζουμ και οι ευρυγώνιες ήταν/είναι εξέλιξη.

Αναμένουμε κάτι νέο ριζοσμπαστικό.

Μέχρι τότε όλα είναι (και ήταν βέβαια) κατανάλωση.

 

 

 

To πας αθελα σου τελειως αλλου..

 

12mpx ειναι αρκετα -εως υπεραρκετα- ακομα και για α3 εκτυπωση.

Αν η φωτο προς εκτυπωση ειναι "αρτια"  (ας μεινουμε στο αρτια) μπορει να τυπωθει ανετα ακομα και με λιγοτερα απο 150dpi.

(κοντα στα 70cm η μεγαλη διασταση δλδ . Και φτανεις το μετρο αν θες να το ζορισεις).

Koiτωντας τη φωτο στο 100% σε καποιο μονιτορ βλεπεις τις οποιες δυνατητες της οποιας μηχανης μιας και εισαι στο dpi της οθονης..(απο ~90 μεχρι 120-140dpi,

Για αυτο και ο,τι και να τραβηξεις ο,τι ωρα στα 400-500dpi του κινητου φαινονται μια χαρα.

 

Τα κινητα σαφως και εχουν βελτιωθει εκτοτε..Ολοι οι σενσορες δλδ..

 

Ριζοσπαστικο στις μερες μας ειναι κομματακι δυσκολο..

Να δεχθω οτι το σονυ παει για το κατι παραπανω -που οντως παει- ..ποσοι θα το αγορασουν? Ποσοι θα ξεφυγουν απο την ευκολια του να εχεις μια ναυαρχιδα απο aple-samsung και ποτε νομιζεις θα ξαναδοκιμασει να βγαλει η σονυ κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

η sony θα ξανα βγαλει κ θα βγαζει , η sony κανει χομπι , καθαρα πλεον , μονο που δεν το εχει παραδεχθει κ επισημα !

το sony ειναι ενα κινητο που κανει τα παντα , δεν εχει γωνιες , ειναι σφαιρικα το απολυτο τηλεφωνο , απο την επεκταση μνήμης που δεν βγαινει με εργαλειο κ την πας οπου θες κ του βαζεις οποια θες -ισως της καμερας σου να ξεκινησεις edit τα αρχεια της - , το shutter button , στο gaming εχει την πολυτελεια να βαζεις το κινητο στο ρευμα κ να κανει bypass το κυκλωμα της μπαταριας για να μην την καψεις κ κλαις οτι δεν εχεις λεφτα για αλλαγη , την θύρα ακουστικων να βαζεις τα ακουστικα που γουσταρεις κ ενδεχομενος εχεις χρυσοπληρωσει κ φυσικα ολα τα specs ειναι στο ανωτατο ραφι .

επισης σου λεει φορτιζω τοσο οσο να εχω υγειά , δεν ειμαι κινεζος να γυρναει το ρολοι στην εισοδο της δεη οταν κοτσαρεις το κινητο λες κ αναψες το θερμοσιφονο !!!!! 

δεν ειναι mainstream κ δεν εχει πιασει τους παροχους να δινουν τις συσκευες της καθως δεν δινει χρηματα για σποτακια .

δεν την ενδιαφερει να την παρει την συσκευη ο snapshoΤακιας κ ουσιαστικα το λεει καθαρα κ ξαστερα .

στο κομματι της φωτογραφιας δινει raw σε ολους τους φακους . εαν σου αρεσει η φωτογραφια το raw ειναι κανονας , δεν μπορω να σκεφθω οτι δεν δινει ο tele που ειναι πανεμορφος φακος γεωμετρικα ενω εχω δωσει 1000 φευγα ευρω , πχ s21u . 

το s21u φυσικα ειναι επισης θεριο , κτηνος , του βαζεις monitor κ γινετε pc landscape διάταξη , ενω ειναι το πρωτο μαζι με το Iphone που θα εχει ολα τα πρωτοκολλα, πρωτα θα δεχθει volte κ.α τετοια , θα παιξει τα νεα games,θα συνεργαστει με netflix με τραπεζες....... με το tesla την nasa κ ολα αυτα που δεν ξερω γιατι ειναι του διαβολου ! 

για αυτο κ δεν υπαρχει απολυτη συσκευη , ο καθεις διαλεγει οτι του ταιριαζει.

κ τιμες δε θα ριξει , μπορει να φυγει απο την χωρα , αλλα τιμες δε θα ριξει , οσο πουλαει η sammy θα πουλαει κ αυτη .....γιατι ειναι sony ......κ αν θελει καποιος το αγοραζει ....αν δεν θελει οκ .

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, xteacher said:

 

To πας αθελα σου τελειως αλλου..

 

 

Απλά σκέφτομαι πρακτικά.

Ποιο είναι το αποτέλεσμα μιας φωτογράφισης?

Να "πιάσω" τη στιγμή, ότι και αν είναι αυτό, πρόσωπο, τοπίο κλπ.

Πέρα από το να τη δείξω σε κάποιο φόρουμ ή μέσo κοινωνικής δικτύωσης, θέλω και να την εκτυπώσω.

Εκεί δεν θα γίνει αντιληπτή (τόσο) η διαφορά. Εκεί εξισώνονται διαφορές. Εκεί αντιλαμβανεσαι οτι δεν πρέπει να υπάρχει τρέλα για το pixel peeping.

Τέλος πάντων προσωπική γνώμη, απλά ήθελα να "πεταχτώ" εδώ γιατί είχα καιρό.....    🙂

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

η sony θα ξανα βγαλει κ θα βγαζει , η sony κανει χομπι , καθαρα πλεον , μονο που δεν το εχει παραδεχθει κ επισημα !
το sony ειναι ενα κινητο που κανει τα παντα , δεν εχει γωνιες , ειναι σφαιρικα το απολυτο τηλεφωνο , απο την επεκταση μνήμης που δεν βγαινει με εργαλειο κ την πας οπου θες κ του βαζεις οποια θες -ισως της καμερας σου να ξεκινησεις edit τα αρχεια της - , το shutter button , στο gaming εχει την πολυτελεια να βαζεις το κινητο στο ρευμα κ να κανει bypass το κυκλωμα της μπαταριας για να μην την καψεις κ κλαις οτι δεν εχεις λεφτα για αλλαγη , την θύρα ακουστικων να βαζεις τα ακουστικα που γουσταρεις κ ενδεχομενος εχεις χρυσοπληρωσει κ φυσικα ολα τα specs ειναι στο ανωτατο ραφι .
επισης σου λεει φορτιζω τοσο οσο να εχω υγειά , δεν ειμαι κινεζος να γυρναει το ρολοι στην εισοδο της δεη οταν κοτσαρεις το κινητο λες κ αναψες το θερμοσιφονο !!!!! 
δεν ειναι mainstream κ δεν εχει πιασει τους παροχους να δινουν τις συσκευες της καθως δεν δινει χρηματα για σποτακια .
δεν την ενδιαφερει να την παρει την συσκευη ο snapshoΤακιας κ ουσιαστικα το λεει καθαρα κ ξαστερα .
στο κομματι της φωτογραφιας δινει raw σε ολους τους φακους . εαν σου αρεσει η φωτογραφια το raw ειναι κανονας , δεν μπορω να σκεφθω οτι δεν δινει ο tele που ειναι πανεμορφος φακος γεωμετρικα ενω εχω δωσει 1000 φευγα ευρω , πχ s21u . 
το s21u φυσικα ειναι επισης θεριο , κτηνος , του βαζεις monitor κ γινετε pc landscape διάταξη , ενω ειναι το πρωτο μαζι με το Iphone που θα εχει ολα τα πρωτοκολλα, πρωτα θα δεχθει volte κ.α τετοια , θα παιξει τα νεα games,θα συνεργαστει με netflix με τραπεζες....... με το tesla την nasa κ ολα αυτα που δεν ξερω γιατι ειναι του διαβολου ! 
για αυτο κ δεν υπαρχει απολυτη συσκευη , ο καθεις διαλεγει οτι του ταιριαζει.
κ τιμες δε θα ριξει , μπορει να φυγει απο την χωρα , αλλα τιμες δε θα ριξει , οσο πουλαει η sammy θα πουλαει κ αυτη .....γιατι ειναι sony ......κ αν θελει καποιος το αγοραζει ....αν δεν θελει οκ .
 
 
Post hall of fame!!!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  

3 ώρες πριν, babill2004 said:

Απλά σκέφτομαι πρακτικά.

Ποιο είναι το αποτέλεσμα μιας φωτογράφισης?

Να "πιάσω" τη στιγμή, ότι και αν είναι αυτό, πρόσωπο, τοπίο κλπ.

Πέρα από το να τη δείξω σε κάποιο φόρουμ ή μέσo κοινωνικής δικτύωσης, θέλω και να την εκτυπώσω.

Εκεί δεν θα γίνει αντιληπτή (τόσο) η διαφορά. Εκεί εξισώνονται διαφορές. Εκεί αντιλαμβανεσαι οτι δεν πρέπει να υπάρχει τρέλα για το pixel peeping.

Τέλος πάντων προσωπική γνώμη, απλά ήθελα να "πεταχτώ" εδώ γιατί είχα καιρό.....    🙂

 

Kαλα εκανες και να πεταγεσαι πιο συχνα.

Το οτι εχεις μια απαιτηση συγκεκριμενη απο το κινητο το κανει πιο ευκολο να βρεις το επομενο.

(πχ εγω θελω οπωσδηποτε raw/dng)

 

Επι της ουσιας δεν διαφωνησα καπου απλα η εκτυπωση σε α4 ισοπεδωνει οτιδηποτε μπορει να προσφερει καποιο κινητο.

Και 6μπχ  ειναι μια χαρα για α4 και ικανα να κρυψουν καποιες "λεπτομερειες" που καλο θα ηταν να μην ειναι ευδιακριτες.

 

 

@georgerapp

 

εξιδανικευεις το σονυ πιο πολυ και απο ο,τι θα ηθελε η ιδια σονυ.

 

https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile

 

Με την αγοαστικη δυναμη που εχει..πιο κοντα ειναι στα βηματα της lg παρα να βγαζει κινητα απο χομπυ.

Στο προηγουμενο ποστ αναφερθηκα το ποσο ευκολο ειναι να προσφερεις κατι "ριζοσπαστικο" συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, xteacher said:

  

 

Kαλα εκανες και να πεταγεσαι πιο συχνα.

Το οτι εχεις μια απαιτηση συγκεκριμενη απο το κινητο το κανει πιο ευκολο να βρεις το επομενο.

(πχ εγω θελω οπωσδηποτε raw/dng)

 

Επι της ουσιας δεν διαφωνησα καπου απλα η εκτυπωση σε α4 ισοπεδωνει οτιδηποτε μπορει να προσφερει καποιο κινητο.

Και 6μπχ  ειναι μια χαρα για α4 και ικανα να κρυψουν καποιες "λεπτομερειες" που καλο θα ηταν να μην ειναι ευδιακριτες.

 

 

@georgerapp

 

εξιδανικευεις το σονυ πιο πολυ και απο ο,τι θα ηθελε η ιδια σονυ.

 

https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile

 

Με την αγοαστικη δυναμη που εχει..πιο κοντα ειναι στα βηματα της lg παρα να βγαζει κινητα απο χομπυ.

Στο προηγουμενο ποστ αναφερθηκα το ποσο ευκολο ειναι να προσφερεις κατι "ριζοσπαστικο" συνεχεια.

Καλά ανέβασε μας μερικά δείγματα απο τις φωτογραφίες του κινητού σου εδώ και ύστερα βλέπουμε ποιος εξιδανικεύει τι?

Επίσης θα ήθελα να ανεβάσεις και σε raw μορφή για να θαυμάσουμε το πριν και το μετά!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στο "ποιος εξιδανικευει τι" ...εγω προσωπικα δεν εξιδανικευω τιποτα σε οποιδηποτε τομεα

 

Θελω κινητο που να κανει το ελαχιστο δυνατο ..οχι το καλυτερο δυνατο.

Οι φωτογραφιες μου ειναι για να ικανοποιουν τα δικα μου "θελω" και δεν περιμενω την εγκριση σου ουτε για τις φωτο ουτε για το κινητο.

Αν παλι ψηνεσαι να αγορασεις σημερα το redmi note 7 και να βαλεις gcam ..ψαξε στο νετ. Θα βρεις σιγουρα .

(ναι ξερω ειναι παλιο , αν βρω αυτο που θελω παιζει να παρω αλλο σε κανα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, xteacher said:

Στο "ποιος εξιδανικευει τι" ...εγω προσωπικα δεν εξιδανικευω τιποτα σε οποιδηποτε τομεα

 

Θελω κινητο που να κανει το ελαχιστο δυνατο ..οχι το καλυτερο δυνατο.

Οι φωτογραφιες μου ειναι για να ικανοποιουν τα δικα μου "θελω" και δεν περιμενω την εγκριση σου ουτε για τις φωτο ουτε για το κινητο.

Αν παλι ψηνεσαι να αγορασεις σημερα το redmi note 7 και να βαλεις gcam ..ψαξε στο νετ. Θα βρεις σιγουρα .

(ναι ξερω ειναι παλιο , αν βρω αυτο που θελω παιζει να παρω αλλο σε κανα μηνα)

την περίμενα αυτή την απάντηση!

Μας έχεις αποθεώσει το iphone που δεν χρειάζεται να είναι κάποιος τρελός γνώστης για να καταλάβει οτι οι φωτογραφίες δεν είναι σωστές σε πολλά πράγματα!

Ξέρεις εκτός απο 1iii xperia, είμαι κάτοχος iphone και έχω συνεισφέρει σε αυτό το νήμα με συγκριτικά ουκ ολίγα.

Στην κριτική είμαστε πρώτοι αλλά όταν έρθει η ώρα της πράξης τα γυρίζουμε όλα!

Πάρε ότι θέλεις και όποτε το θελήσεις και όταν το αγοράσεις, με χαρά να δούμε τα δείγματα γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε θαυμάσει κάτι απο εσένα!

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, guy_fawkes said:

την περίμενα αυτή την απάντηση!

Μας έχεις αποθεώσει το iphone που δεν χρειάζεται να είναι κάποιος τρελός γνώστης για να καταλάβει οτι οι φωτογραφίες δεν είναι σωστές σε πολλά πράγματα!

Ξέρεις εκτός απο 1iii xperia, είμαι κάτοχος iphone και έχω συνεισφέρει σε αυτό το νήμα με συγκριτικά ουκ ολίγα.

Στην κριτική είμαστε πρώτοι αλλά όταν έρθει η ώρα της πράξης τα γυρίζουμε όλα!

Πάρε ότι θέλεις και όποτε το θελήσεις και όταν το αγοράσεις, με χαρά να δούμε τα δείγματα γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε θαυμάσει κάτι απο εσένα!

 

Δεν εχω αποθεωσει τα iphone.

Ουδεποτε μου αρεσαν ..ουδεποτε προκειτε να παρω.

Απλα το συγκεκριμενο (13 pro max) οτι και να βγαζει δεν διαφερει απο τον ανταγωνισμο ιδιως στα raw.

Απλα για να δει ο μιβας τι προσφερει πανω κατω το οποιοδηποτε συγχρονο κινητο..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι lg η sony , αν ηταν θα ειχε κλεισει πριν την lg . 

Ειχε χασει ολο το μεριδιο αγοράς πολύ πιο πριν . 

Επίσης σε ολο μου το σχόλιο βρες που εχω άδικο κ πες το μου . 

Πες εδώ αδελφέ τα λες λαθος .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω iPhone και φώτο δεν πάει μαζί... Αυτή η συσκευή πλέον που μπορεί να κάνει κάτι φωτογραφικά είναι το mi 11 ultra βάση specs.. πάντως αυγή η βλακειες το Bayer δεν θα γίνει ποτέ pureview

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας το magic eraser της google στο poco x3 pro (rooted). 
Η πρώτη είναι μετά το edit όπου η εφαρμογή μου επέλεξε εντελώς αυτόματα τους ανθρώπους. Η δεύτερη είναι η αρχική που τραβηχτηκε με a52s ultrawide gcam (θέλει ακόμα δουλίτσα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα). Να τονίσω πως απλά εγώ πάτησα επιβεβαίωση στο τι θέλω να σβήσω (έβγαλε προτάσεις). Δεν έκανα καμία χεράτη επιλογή. Εξαιρετικά καλό το ai για όποιον δεν θέλει να παίξει photoshop.
Για φουλ ανάλυση δείτε εδώ https://photos.app.goo.gl/Sh5B4Tq62d4dDv7x5
AM-JKLXP1mP5rV5MczbxTi88_BXi4_85xvEyKw4iqWvOwvMMyfleTFo3VfS2csJCNrnmXd3Gn6sVoI4WHJM3GletHBwYcwsjRUHuajWZuD_Wv4JIdoJoQpKdnAy72gqFLZ-npgLrqGdHHJBoobK5LvN7GByQhA=w661-h881-no?authuser=0

AM-JKLWpBWMCxqpCizssfT3TnRF422LkTdpRmbkX797wn6aIEsSzvTjoFimuQYzcM7QjKpDRFqQg8d4yQiCP_Ell0E_eDIQz-GczHR8RdaXStaB2lxoASBJfaBHqerZph0BxiBr63i0I2abwaBieedo83XT_Zw=w661-h881-no?authuser=0
την εφαρμογή magic eraser που την βρίσκουμε Αντρέα;
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ilka71 said:
On 30/10/2021 at 2:46 ΜΜ, Antretng said:
Δοκιμάζοντας το magic eraser της google στο poco x3 pro (rooted). 
Η πρώτη είναι μετά το edit όπου η εφαρμογή μου επέλεξε εντελώς αυτόματα τους ανθρώπους. Η δεύτερη είναι η αρχική που τραβηχτηκε με a52s ultrawide gcam (θέλει ακόμα δουλίτσα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα). Να τονίσω πως απλά εγώ πάτησα επιβεβαίωση στο τι θέλω να σβήσω (έβγαλε προτάσεις). Δεν έκανα καμία χεράτη επιλογή. Εξαιρετικά καλό το ai για όποιον δεν θέλει να παίξει photoshop.
Για φουλ ανάλυση δείτε εδώ https://photos.app.goo.gl/Sh5B4Tq62d4dDv7x5
AM-JKLXP1mP5rV5MczbxTi88_BXi4_85xvEyKw4iqWvOwvMMyfleTFo3VfS2csJCNrnmXd3Gn6sVoI4WHJM3GletHBwYcwsjRUHuajWZuD_Wv4JIdoJoQpKdnAy72gqFLZ-npgLrqGdHHJBoobK5LvN7GByQhA=w661-h881-no?authuser=0

AM-JKLWpBWMCxqpCizssfT3TnRF422LkTdpRmbkX797wn6aIEsSzvTjoFimuQYzcM7QjKpDRFqQg8d4yQiCP_Ell0E_eDIQz-GczHR8RdaXStaB2lxoASBJfaBHqerZph0BxiBr63i0I2abwaBieedo83XT_Zw=w661-h881-no?authuser=0

την εφαρμογή magic eraser που την βρίσκουμε Αντρέα;

Εχεις ρουταρισμένη συσκευή; Μονο με ρουτ μπορει να δουλεψει καθώς πρέπει να περάσεις pixel prop.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ρουταρισμένη συσκευή; Μονο με ρουτ μπορει να δουλεψει καθώς πρέπει να περάσεις pixel prop.
α όχι. οκ δεν πειράζει ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2021 at 11:45 ΠΜ, xteacher said:

 

Λιγο πολυ συνοψιζει τα καλα και τα κακα ..σε ο,τι εχει αναφερθει στο παρακατω βιντεο.

Ωραιο feature το οτι εχει και σχεδιαγρμματα για τον καθε μεγεθος  σενσορα..

https://www.youtube.com/watch?v=9rvqDxBsJX4

(φανταζομαι καταλαβαινεις τα αγγλικα στα οποια πρεπει να δωσεις βαση και να μη περιμενεις να δεις εικονες για να δεις τι "λεει")

 

Ετπισης νομιζω οι περισσοτερες αποψεις σου βασιζονται σε παλια κινητα/εποχες τα οποια εχουν αλλαξει αρκετα.

Αρκετα εχουν ή μπορουν να προσφερουν φυσικο αποτελεσμα. Ακομα και απο το δικο μου ψωροκινητο παιρνω φυσικο αποτελεσμα.

 

Αν θες κινητο παρε οποιο σου κανει κεφι (απο οσα αναφερθηκαν). Δε θα ειναι χειροτερο απο το panasonic cm1. 

Αν περιμενεις το αποτλυτο καμεροκινητο περιμενε να ξαναβγει κινητο με καρουμπαλο για το φακο ο οποιος θα πρεπει να ειναι collapsible και να προσφερει διαφραγματα.

Δυνητικα θα εχει ειτε ενα pixel κοντα στα 3nm για μια ιντσα ειτε quad bayer με 1.4-1.5nm επισης στην ιντσα..

Αυτο θα ξεφευγει απο τον ανταγωνισμο ..αλλα δε νομιζω να εχει δευτερη καμερα πανω του (περα απο τη σελφι μπροστα)

 

 

Για τριτη φορα ..δες και παιξε τα raw απο iphone πιο πισω.

Μη μεινεις μονο στο πως φαινονται ως απεικονιση στον browser σου. Θα ειναι δαιφορετικα (καποια) οταν θα τα ανοιξεις στο photoshop και επισης θα μπορεις να δεις τι προσφερουν στην επεξεργασια και ποσο κοντα η μακρια ειναι στο φυσικο αποτελεσμα που επιθυμεις.

Σαν ιδεα για το τι γινεται σημερα και οχι τι συνεβαινε παλιοτερα..

Σε ευχαριστώ για το video! Ναι τον έχω ξαναδει τον συγκεκριμένο. Κάνει λάθος βέβαια που λέει ότι είναι το πρώτο με αισθητήρα 1 ίντσας, έχουν ήδη προηγηθεί τα LUMIX CM1 το 2014 και μόλις πριν λίγους μήνες το Leica/Sharp, αλλά μου άρεσε το review που έκανε. Όλα αυτά με το full manual, μεταβλητό διάφραγμα κλπ, σχεδόν με έψησε μιας και μου θύμισε το LUMIX-CM1, μέχρι που είπε ότι τελικά χρησιμοποιεί μόνο μέρος του αισθητήρα οπότε δεν έχει διαφορά από άλλα σημερινά. Ίσως το μόνο που κάνει τη διαφορά σε hardware να είναι το Leica τελικά... Σίγουρα είναι ενδιαφέρον και με αξιόλογα αποτελέσματα και φυσικά ως συσκευή, έχει ωραίο κλασικό σχεδιασμό με πλήκτρα κάμερας, πλήκτρο βίντεο, υποδοχή για ακουστικά, θέση για λουράκι, όλα όσα είχαν τα κλασικά καμεροτηλέφωνα (Nokia 808, Lumix CM1 κλπ), αλλά κρίμα να χρησιμοποιεί σχεδόν το μισό αισθητήρα μόνο...

Συμφωνούμε για τα RAW ότι από οποιοδήποτε κινητό μπορούν να αναπτυχθούν με τρόπο ώστε να δώσουν φυσικό αποτέλεσμα, ακόμη κι αν το κινητό πάσχει από υπερβολική επεξεργασία (π.χ. Huawei/Samsung/iphone) στα jpeg ώστε να ωραιοποιεί τις φωτό και να καλύπτει αδυναμίες, αλλά θα ήθελα και στα jpeg να μπορώ να παίρνω φυσικό αποτέλεσμα πχ. με χειροκίνητο έλεγχο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα πολύ καλές.  Δεν μας λες όμως κ το μέρος γιατί μας άνοιξες την όρεξη να το επισκεφτούμε κ εμείς;  

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, challenge143 said:

Αντρέα πολύ καλές.  Δεν μας λες όμως κ το μέρος γιατί μας άνοιξες την όρεξη να το επισκεφτούμε κ εμείς;  

χαχαχαχαχαχα

Ειναι στο Mejico στην Αργυρούπολη. Εδώ δες για διευθυνση: https://g.page/mejico-restaurant-bar?share

Και ειναι οντως μπομπα!!! Αξιζει να το επισκεφτεις 😉 

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος το p30 pro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε αναβάθμιση αφήνοντας το πίσω, για να δω λοιπόν οι φωτογράφοι-βιντεογραφοι τι διαλέγουν ,ανάμεσα σε mi 11 ultra iPhone 13 pro max sony xperia pro-i pixel 6 pro και p50 pro .

κριτήρια θόρυβος στα ψηλά iso σε φωτογραφία και βίντεο αποτύπωση σωστού τόνου δέρματος(όχι άλλο παστέλι), μεγαλύτερος πραγματικά σενσορας και καλύτερα τζάμια φακού και φυσικά μεγαλύτερο διάφραγμα..σορυ για το σεντονακι

Edited by sharky1981
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, sharky1981 said:

κάτοχος το p30 pro και σκέφτομαι να προχωρήσω σε αναβάθμιση αφήνοντας το πίσω, για να δω λοιπόν οι φωτογράφοι-βιντεογραφοι τι διαλέγουν ,ανάμεσα σε mi 11 ultra iPhone 13 pro max sony xperia pro-i pixel 6 pro και p50 pro .

κριτήρια θόρυβος στα ψηλά iso σε φωτογραφία και βίντεο αποτύπωση σωστού τόνου δέρματος(όχι άλλο παστέλι), μεγαλύτερος πραγματικά σενσορας και καλύτερα τζάμια φακού και φυσικά μεγαλύτερο διάφραγμα..σορυ για το σεντονακι

Φίλε μου εδώ το θέμα δεν αφορά την επιλογή κινητού. Μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην κατάλληλη ενότητα 

https://myphone.gr/forum/forum/117-επιλογή-συσκευής/

με τα κριτήρια που θες ώστε να αναλυθεί. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφέρει πιστότητα χρώματος μένεις μακριά από iPhone, Huawei Samsung γενικά.. pixel pro δεν ξέρω δεν έχω δει δείγματα ακόμα άρα δεν μένουν και πολλές επιλογές

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...