Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 ώρες πριν, Mivas said:

Με αυτά που γράφετε, θα απορρίψω το Sony τελείως μου φαίνεται... Αν είναι να χρησιμοποιεί το μισό αισθητήρα, τότε γιατί βάζει 1 ίντζα? Μόνο για τα specs δηλαδή; Το CM1 που ήταν το πρώτο με 1 ίντσα αισθητήρα χρησιμοποιεί ολόκληρο τον αισθητήρα και θα εξακολουθούσα να το έχω ως κύρια συσκευή αν δεν είχε lagdroid (ας μη βγούμε εκτός θέματος, αλλά π.χ. τα WindowsPhone είναι τάξεις ανώτερα σε απόδοση με πολύ λιγότερα specs, δεν μιλάω καν για το παλαιότερο SYmbian που το Belle τουλάχιστον εμφανισιακά δεν ζηλεύει και πολλά από τα σημερινά κινητά). Άρα το Leica παραμένει κύρια επιλογή και βλέπουμε και εναλλακτικές.

Από τα mainstream το Xiaomi 11 Ultra είναι το πλησιέστερο συνολικά σε αυτά που θα ήθελα αν και χρήστες λένε ότι πάσχει από inconsistency στα φωτογραφικά αποτελέσματα, κάτι που είχε και η Huawei δυστυχώς...

Γενικά δεν θέλω απλά ένα κινητό για να "κάνω την δουλειά μου", τα λούμια είναι υπεραρκετά για τις περισσότερες υπηρεσίες που θέλω και ας είναι συσκευές 2014-2015, δεν χρειάζομαι καινούργιο κινητό... Απλά αν όντως υπάρχει κάτι εξαιρετικά κορυφαίο και κοντά σε διάδοχο στο Lumix CM1, όπως πιστεύω ότι θα είναι το Leica, τότε ναι θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο σαν αναβάθμιση.

Δεν ειναι κακο κινητο.

 

Απλα δεν ειναι η απολυτη προταση οπως ηταν το cm1 εκεινη την εποχη.

 

Με εξαιρεση τα 808/1020 με μεγαλο αισθητηρα μεν αλλα παλιοτερης τεχνολογιας , τα υπολοιπα "καλα" κινητα εκεινη την εποχη ηταν σαφως μικροτερα -στον αισθητηρα- και καποια ελαχιστα ισα που εφταναν το 1.4nm pixel size με το computational να απουσιαζει παντελως.

Πλεον ολα εχουν αλλαξει. 

(Το μεταβλητο διαφραγμα σιγουρα δινει-θα δωσει κατι παραπανω απο το ανταγωνισμο βεβαια.)

 

Σε περιπτωση που δεν το ειδες σε προηγουμενο ποστ..βρες-δες-και παιξε με τα raw απο τα κινητα που σε ενδιαφερουν.

Ακομα και με το iphone μια δυο σελιδες πισω και ας μη σε ενδιαφερει ως κινητο.

Θα παρεις σαφεστατα μια καλυτερη εικονα για τις ικανοτητες οποιουδηποτε συγχρονου κινητου (σε επιπεδα ναυαρχιδας)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γιατί κούρασε πολλούς εδώ μέσα οι διαιρέσεις κ οι προσθέσεις και φωτογραφίες δεν βλέπουμε, κρατήστε κάτι από τον παππού. .. Τα κινητά έχουν φτάσει ταβάνι ,τις φωτ. Μηχανές σίγουρα δεν πρόκειται να τις φτάσουν για ευνόητους λόγους αλλά σίγουρα έχουν φτάσει σε ένα σημείο που τις κοντράρουν κ καμιά φορά μπερδευσε από τι είναι τραβηγμένη η φωτογραφία. Τώρα όλο το ζουμί και η μεγαλύτερη προσπάθεια είναι το software, είναι αυτός που μπορεί να γράψει καλύτερα τον αλγόριθμο για να έχει καλά αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, challenge143 said:

Για πότε την θες την συσκευή να την αγοράσεις; 

Δεν επείγομαι, μπορεί και μετά από ένα χρόνο... Αν πέσουν σημαντικά οι τιμές σε κάποιο από αυτά τα δύο μπορεί να το χτυπήσω, εκτός κι αν αναμένουμε κάποιο άλλο ενδιαφέρον κινητό του χρόνου.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xteacher said:

Δεν ειναι κακο κινητο.

 

Απλα δεν ειναι η απολυτη προταση οπως ηταν το cm1 εκεινη την εποχη.

 

Με εξαιρεση τα 808/1020 με μεγαλο αισθητηρα μεν αλλα παλιοτερης τεχνολογιας , τα υπολοιπα "καλα" κινητα εκεινη την εποχη ηταν σαφως μικροτερα -στον αισθητηρα- και καποια ελαχιστα ισα που εφταναν το 1.4nm pixel size με το computational να απουσιαζει παντελως.

Πλεον ολα εχουν αλλαξει. 

(Το μεταβλητο διαφραγμα σιγουρα δινει-θα δωσει κατι παραπανω απο το ανταγωνισμο βεβαια.)

 

Σε περιπτωση που δεν το ειδες σε προηγουμενο ποστ..βρες-δες-και παιξε με τα raw απο τα κινητα που σε ενδιαφερουν.

Ακομα και με το iphone μια δυο σελιδες πισω και ας μη σε ενδιαφερει ως κινητο.

Θα παρεις σαφεστατα μια καλυτερη εικονα για τις ικανοτητες οποιουδηποτε συγχρονου κινητου (σε επιπεδα ναυαρχιδας)

Την τελευταία 2ετία έχουν σταθεροποιηθεί αρκετά οι κάμερες από κορυφαίες ναυαρχίδες που δεν έχουν πολλά ψεγάδια. Σε hardware την αρχή την έκανε το P20 Pro με τον 40άρη αισθητήρα και αργότερα η Samsung με τον πρώτο 100άρη αισθητήρα. Τα τελευταία 2 χρόνια περίπου όλα έχουν πιάσει κορυφή με λίγα μειονεκτήματα, αλλά όπως έγραψα, βγάζουν αυτό το "ψεύτικο", κυρίως εννοώ το έντονο sharpness και αφαίρεση θορύβου/λεπτομερειών. Μόνο το Leica έχει κάποια φυσικότητα από τα σημερινά, αλλά έχει και αδυναμίες (δυστυχώς είχα γράψει 1 σελίδα σχόλια πάνω στο βίντεο που έβαλε άλλο μέλος προχθες, αλλά με τα bugs του myphone, χάθηκε). Το Sony είναι αρκετά πιο ισορροπημένο, αλλά την έχει αυτή την όξυνση ως ένα βαθμό, όπως και τα χρώματα τείνουν κάπως στο θερμό/κορεσμό. Θα θεωρούσα το Σονυ ως διάδοχο των παλιών, δυνατών Lumia (1020, 930, 950) και το Leica ως μακρινό διάδοχο των παλιών Symbian (N86, N82, N8, 808) και του Cm1. Το Σόνυ δεν έχει τεράστια διαφορά με το iphone πάντως, όλα έχουν ελαττώσει τις μεταξύ τους διαφορές πια..

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mivas said:

Δεν επείγομαι, μπορεί και μετά από ένα χρόνο... Αν πέσουν σημαντικά οι τιμές σε κάποιο από αυτά τα δύο μπορεί να το χτυπήσω, εκτός κι αν αναμένουμε κάποιο άλλο ενδιαφέρον κινητό του χρόνου.

Συγνώμη κ κάνεις συζήτηση για ένα χρόνο μετά; γνωρίζεις σε ένα χρόνο από τώρα το τι συσκευές θα έχουν βγει κ με τι καλούδια θα έχουν; εγώ θα πρότεινα να ανοίξεις την συζήτηση αυτή πρώτα ο Θεός αν ζούμε σε ένα χρόνο από τώρα που πίστεψε με θα υπάρχουν άλλα ενδιαφέροντα κ μεγάλη ποικιλία κ πιθανολογώ θα αναφέρεσαι πλέον σε άλλες συσκευές. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, challenge143 said:

Συγνώμη κ κάνεις συζήτηση για ένα χρόνο μετά; γνωρίζεις σε ένα χρόνο από τώρα το τι συσκευές θα έχουν βγει κ με τι καλούδια θα έχουν; εγώ θα πρότεινα να ανοίξεις την συζήτηση αυτή πρώτα ο Θεός αν ζούμε σε ένα χρόνο από τώρα που πίστεψε με θα υπάρχουν άλλα ενδιαφέροντα κ μεγάλη ποικιλία κ πιθανολογώ θα αναφέρεσαι πλέον σε άλλες συσκευές. 

Μπορεί και να μείνω με τα Lumia και τις δυο μεγάλες κάμερες (Lumix CM1 και 808) για μερικά χρόνια ακόμη, πραγματικά για την ώρα δεν έχω την "ανάγκη", ίσως μόνο αρνητικό ότι δεν έχουμε fb Messenger, σε WP ή Symbian, αλλά πέρα από αυτό, είμαι καλυμμένος, απλά αν υπάρχει κάτι πολύ ιδιαίτερο ως διάδοχος των παλιών, τότε θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση...

Τα τελευταία Samsung, Xiaomi, Huawei κλπ είναι πολύ δυνατά, αλλά είναι mainstream με ό,τι συνεπάγεται (π.χ. χάνουν γρήγορα την αξία τους, καθώς βγαίνουν κάθε χρόνο διάδοχοι και δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο να ξεχωρίσουν και να μείνουν στον χρόνο). Το Νοκια 808 για παράδειγμα, όχι μόνο δεν έχασε την αξία του, αλλά σήμερα αν κάνετε μια αναζήτηση θα δείτε ότι τα λιγοστά προς πώληση είναι στην τιμή που είχαν τότε, το 2012-13, ίσως και πιο πάνω. Οι σημερινές ναυαρχίδες, μετά από 1 χρόνο είναι στο μισό της αξίας τους και στα δύο χρόνια ακόμη πιο κάτω, όσο δυνατές κι αν είναι... Αν π.χ. το Sony ή το Leica αποδειχθεί ένα ιδιαίτερο καμεροτηλέφωνο τότε θα κρατήσει την αξία του στο χρόνο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα έχεις ; 

 

Βασικά δεν μπορώ να ακολουθήσω την λογική σου .

Τα κινητά που αναφέρεις δεν είναι επένδυση , ακομα κ αν δεν εχουν χασει τιμή , αυτη είναι τέτοια που δεν αλλάζει τίποτα.

Δηλαδή δεν ειναι ενα συλλεκτικό κομμάτι απο οτιδήποτε .

Τα κρατάς γιατί άξιζαν κ για να έχεις . 

Απο εκει κ πέρα τις ελλείψεις σου τις καλύπτει πλήρως μια οποιαδήποτε συσκευή απο 150 ευρω κ πάνω .

Κ αφου τα καινούργια χάνουν τιμή γιατι δεν πας σε ενα μεταχειρισμένο ; Που έχει είδη φάει υποτίμηση .

Θα εχεις αυριο κιολας τις εφαρμογές που θες κ την απασχόληση σαν χόμπι με τις νεες συσκευές φωτογραφικά .

Ενα μεταχ galaxy s20 , xperia 5ii , one plus 8 pro κ ο κατάλογος ειναι μακρύς . 

Εάν νομίζεις οτι με το Leica θα πάρεις κατι παραπάνω δυστυχώς κάνεις λάθος .

Το παραπάνω θα το ψαχνεις στο 100% pixel pipping !!!

Η φυσική ειναι αμείλικτη κ διχως μαγείες , οι φακοι ειναι κλειδαροματα κ τίποτα άλλο .

Αν δεν εχεις κάμερα εισαι για εκει . Εκει απλα θα ζήσεις το χόμπι σου σε άλλο επίπεδο .

Κ απο μεταχειρισμένες βρωμαει ο τόπος .

Εργαλεία που με εναν φακο αλλαγή κ μονο αλλαζει ολη η εμπειρία .

Εργαλεία ..... όχι ημίμετρα .

Φωτογραφίες ....οχι snapshots . 

Καταλαβαίνω μονάχα οτι εχεις μια αγάπη στις σπανιες συακευες του χώρου . 

Αλλα κ αυτο θα γινει .

Αν όντως ποτε θελήσεις τσιμπας ενα . Μέχρι τοτε 150 ευρω xiaomi είτε realme κ έληξε το θεμα με τα apps . 

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 9:50 ΜΜ, Mivas said:

Χαιρετώ την παρέα. Λόγω έλλειψης χρόνου, έχω καιρό να βρεθώ στο νήμα και επίσης, παρά την εξέλιξη των καμερών, όσοι με θυμούνται με τα Nokia 808, Lumia 1020, LUMIX CM1, Samsung Zoom κλπ, ξέρουν ότι μου αρέσουν τα niche κινητά και όχι τα mainstream όσο καλά κι αν είναι... Αν και έχω κάποια Lumia για βασικό ίντερνετ για κάθε μέρα, έχω πάντα την 2η SIM στο 808 και ως εφεδρικό το LUMIX CM1. Για πρώτη φορά λοιπόν μετά τόσα χρόνια από το CM1, βγήκε κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον και πάλι, αλλά δυστυχώς διατίθεται μόνο στην Ιαπωνία παρόλο που σχεδιάστηκε στην Γερμανία. Το Leica Leitz phone 1, το πρώτο κινητό με αισθητήρα 1 ίντσας μετά τόσα χρόνια από το CM1. Βρίσκω κάποια στο ebay βέβαια, αλλά σε τιμές τρελές που βρίσκει κάποιος foldables... Από την άλλη, ανακοινώθηκε πάλι από Ιαπωνία, το νέο Sony Xperia Pro-I, επίσης με αισθητήρα 1 ίντσας και διάφορα άλλα καλούδια. Sharp Vs Sony, Leica Vs Zeiss, και τα δύο από Ιαπωνία. Έχω στο νου μου να περιμένω να πέσουν σημαντικά οι τιμές τουλάχιστον μετά από μισό χρόνο και ίσως να χτυπήσω κάποιο από τα δύο.

Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτά τα δύο; Σκέφτεται κάποιος άλλος να τα πάρει; Προφανώς ένα από τα σημαντικότερα θέματα είναι η κάμερα γιαυτό ρωτάω εδώ. Από τα mainstream κάπως πιο κοντά είμαι στον 2ο μεγαλύτερο αισθητήρα, στο τελευταίο Xiaomi, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνο το Leica Phone 1 και κάπως το Sony μου έκαναν το "κλικ" κι επίσης από κάτοχο του XIaomi δεν άκουσα πολύ καλά λόγια για την κάμερα παρά τις τεράστιες κριτικές σε μεγάλα σάιτ...

Φίλε mivas χαίρομαι που σε ξανά βλέπω, είχα να μπω σχεδόν 1 μήνα στο φόρουμ και έπεσα στην αρχική σου ανάρτηση. Ξέρω έχουν γραφτεί απόψεις αλλά λόγω της ανακοίνωσης του 1 pro της Sony, τελικά διαπίστωσα ότι έρχεται ένα πιο ενδιαφέρον τηλέφωνο και αυτό είναι το xiaomi 11 ultra. Ο λόγος που το λέω είναι γιατί ο φακός του sony είναι τέτοιος που χρησιμοποιεί το 70% του αισθητήρα άρα είναι σα να έχεις ένα μέγεθος 1/1,3 όταν το xiaomi έχει 1/1,12 και νομίζω τον χρησιμοποιεί ολόκληρο. Προσωπικά όποτε δοκίμασα xiaomi δε μου άρεσε το λειτουργικό και το έδωσα στην εβδομάδα αλλά το συγκεκριμένο νομίζω ότι θα κάνει τη διαφορά στην κάμερα και θα πρότεινα να το βάλεις στη λίστα σου μαζί με το p50 pro που έρχεται της Huawei μιας και θεωρώ ότι δε σε νοιάζει τόσο το λειτουργικό.

Αυτά από μένα, ελπίζω να σε δούμε με σύγχρονη ναυαρχίδα σε εντυπωσιακές λήψεις. Προσωπικά σκέφτομαι να πάρω τι Sony 5iii για 2ο και να δώσω το 5in που έχω αλλά  βλέποντας κάτι xiaomi MI 10 pro και τα σχόλια για τις κάμερες, αρχίζω να σκέφτομαι και τέτοια κινητά 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Φίλε mivas χαίρομαι που σε ξανά βλέπω, είχα να μπω σχεδόν 1 μήνα στο φόρουμ και έπεσα στην αρχική σου ανάρτηση. Ξέρω έχουν γραφτεί απόψεις αλλά λόγω της ανακοίνωσης του 1 pro της Sony, τελικά διαπίστωσα ότι έρχεται ένα πιο ενδιαφέρον τηλέφωνο και αυτό είναι το xiaomi 11 ultra. Ο λόγος που το λέω είναι γιατί ο φακός του sony είναι τέτοιος που χρησιμοποιεί το 70% του αισθητήρα άρα είναι σα να έχεις ένα μέγεθος 1/1,3 όταν το xiaomi έχει 1/1,12 και νομίζω τον χρησιμοποιεί ολόκληρο. Προσωπικά όποτε δοκίμασα xiaomi δε μου άρεσε το λειτουργικό και το έδωσα στην εβδομάδα αλλά το συγκεκριμένο νομίζω ότι θα κάνει τη διαφορά στην κάμερα και θα πρότεινα να το βάλεις στη λίστα σου μαζί με το p50 pro που έρχεται της Huawei μιας και θεωρώ ότι δε σε νοιάζει τόσο το λειτουργικό.

Αυτά από μένα, ελπίζω να σε δούμε με σύγχρονη ναυαρχίδα σε εντυπωσιακές λήψεις. Προσωπικά σκέφτομαι να πάρω τι Sony 5iii για 2ο και να δώσω το 5in που έχω αλλά  βλέποντας κάτι xiaomi MI 10 pro και τα σχόλια για τις κάμερες, αρχίζω να σκέφτομαι και τέτοια κινητά 

Καλημέρα! Ναι έχω γράψει ότι από τα πιο mainstream το πιο κοντινό σε αυτά που κοιτάζω είναι το XIaomi 11 Ultra. Γενικά από τα μεγάλα mainstream κάπως πιο κοντά νομίζω ότι είμαι σε Xiaomi, αλλά όχι 100%. Η Sony έχει βελτιωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια στην κάμερα, οπότε κοιτάζω κι εκεί, και φυσικά από τη niche κατηγορία, το Leica είναι ιδιαίτερο με αρκετά φυσικά αποτελέσματα. Αυτό που έχει γραφτεί για τον αισθητήρα του Sony, δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή ή mod άραγε να πιάνει όλο τον αισθητήρα; Και στο 808 έπιανε τα 38 από τα 41,5MP αλλά με το CameraPro είχαμε και τα 41,5MP και επίσης με ένα mod στην ενσωματωμένη κάμερα. Αλλιώς είναι κρίμα, λέει μια ίντσα και τελικά δεν είναι...

Η Huawei ήταν η πρώτη εταιρεία που έφερε μεγάλο αισθητήρα και ανάλυση με το P20 Pro, αλλά σε σχέση με άλλους πάσχει στο software, οδηγεί σε υπερβολική επεξεργασία τα jpeg, οπότε πρέπει να δουλεύεις μόνο RAW αν θέλεις φυσικά αποτελέσματα. Θα ρίξω μια ματιά και στο P50 Pro πάντως. Αλλά επειδή με ξέρω, πιο κοντά είμαι στο Leica και ως εναλλακτική στο Sony, συνολικά, όχι μόνο στην κάμερα. 😉 Οι τιμές είναι ένα θέμα, οπότε μπορεί να περιμένω να πέσουν κάπως, αλλά θα δούμε.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

αφου @Mivasεδώ τόσο καιρό θεοποιούσαμε το computational,τώρα που η Sony έβγαλε 1 ίντζα, την κατηγορούμε οτι δεν χρησιμοποιεί όλη την ίντζα!

Πάρε οτι θες και επειδή λέγανε για κάτι iphone πιο πίσω, ελπίζω να είδες πόσο ξύλο έδωσε σε iphone 13pro max!

όπως ορθά έχεις γράψει η Sony τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε κάμερα απο κανέναν.

τα υπόλοιπα είναι για καταρτισμένους που εγώ δεν δηλώνω τέτοιος!😀

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δύο νυχτερινές με το Tcl 20 5g.η πρώτη στο αυτοματο,και η δεύτερη στην λειτουργία σούπερ νύχτα.

IMG_20211106_190032.jpg

IMG_20211106_190007.jpg

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερη η πρώτη!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

στο κινητο που τις εβλεπα μου αρεσε και εμενα η πρωτη.σημερα που ηρθα στη  δουλεια και τις ειδα στο pc μου αρεσει καλυτερα η δευτερη.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο laptop τις βλέπω.
Γενικά μου αρέσουν οι σωστές να φωτογραφίες αναφορικά με την φωτεινότητα και τα χρώματα.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2021 at 10:01 ΠΜ, Mivas said:

Καλημέρα! Ναι έχω γράψει ότι από τα πιο mainstream το πιο κοντινό σε αυτά που κοιτάζω είναι το XIaomi 11 Ultra. Γενικά από τα μεγάλα mainstream κάπως πιο κοντά νομίζω ότι είμαι σε Xiaomi, αλλά όχι 100%. Η Sony έχει βελτιωθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια στην κάμερα, οπότε κοιτάζω κι εκεί, και φυσικά από τη niche κατηγορία, το Leica είναι ιδιαίτερο με αρκετά φυσικά αποτελέσματα. Αυτό που έχει γραφτεί για τον αισθητήρα του Sony, δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή ή mod άραγε να πιάνει όλο τον αισθητήρα; Και στο 808 έπιανε τα 38 από τα 41,5MP αλλά με το CameraPro είχαμε και τα 41,5MP και επίσης με ένα mod στην ενσωματωμένη κάμερα. Αλλιώς είναι κρίμα, λέει μια ίντσα και τελικά δεν είναι...

Η Huawei ήταν η πρώτη εταιρεία που έφερε μεγάλο αισθητήρα και ανάλυση με το P20 Pro, αλλά σε σχέση με άλλους πάσχει στο software, οδηγεί σε υπερβολική επεξεργασία τα jpeg, οπότε πρέπει να δουλεύεις μόνο RAW αν θέλεις φυσικά αποτελέσματα. Θα ρίξω μια ματιά και στο P50 Pro πάντως. Αλλά επειδή με ξέρω, πιο κοντά είμαι στο Leica και ως εναλλακτική στο Sony, συνολικά, όχι μόνο στην κάμερα. 😉 Οι τιμές είναι ένα θέμα, οπότε μπορεί να περιμένω να πέσουν κάπως, αλλά θα δούμε.

επειδη παμε εκτος θεματες, ανοιξε ενα θεμα στην κατηγορια για επιλογη κινητου να το αναλυσουμε εκει.

Οσο για τον αισθητηρα, μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα. ΕΙπα οτι ο φακος που φοραει ειναι μικροτερος απο αυτον που θα επρεπε για 1" αισθητηρα με αποτελεσμα να μπαινει φως σε 70% του αισθητηρα. Αρα τι mod να βγαλουν? δεν ειναι θεμα sw αλλα οτι εχεις εναν φακο μικροτερο και δεν εκμεταλλευεσαι ολο τον αισθητηρα, οποτε αυτο δεν αλλαζει. Οσο για το xiaomi, πρεπει να εχει μαπα βιντεο αν δεν απατωμαι, ενω η σονυ κορυφη, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Για περισσοτερα καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα (απλα ηθελα να το αναφερω εδω για οσους ενδιαφερονται για το pro, να γνωριζουν)

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ένα υποβρύχιο slow motion....

Note20 U

https://flic.kr/p/2mHwAeB

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουαου !!!! Τα σπάει ! 

Δεν το φοβάσαι ; 

Μου έρχεται να παω να βρω ποταμάκι να μπανιαρω το xz1 που εχω κ μετά να κλαίω !!!! 

Κρύσταλλο κατω απο το νερό .

Απίθανο , πολύ μου άρεσε .

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgerapp said:

Ουαου !!!! Τα σπάει ! 

Δεν το φοβάσαι ; 

Μου έρχεται να παω να βρω ποταμάκι να μπανιαρω το xz1 που εχω κ μετά να κλαίω !!!! 

Κρύσταλλο κατω απο το νερό .

Απίθανο , πολύ μου άρεσε .

Έχω τραβήξει άπειρα τέτοια. Κανένα πρόβλημα. Ποτέ σε θαλασσινό βέβαια. Έχω ανεβάσει κι άλλα σχετικά (Βιντεάκια/φωτογραφίες) 

Υ. Γ. 

Το φόρουμ έχει γίνει χάλια μετά τις τελευταίες αλλαγές και με πολλά προβλήματα. 

 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει , αυτο με επιασε απροετοίμαστο , η θέαση του ποταμου απο κατω κ η αντίθεση με την πάνω όψη !!!

Ολα τα λεφτά .

Θελει λιγη εξοικείωση η νέα φόρμουλα του site . 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα από το ίδιο μέρος. Πιο ινσταγκραμικό...... 

 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ένα super slow. Αγαπημένο χαρακτηριστικό. 

 

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2021 at 6:25 ΜΜ, Nikos_Mpl said:

επειδη παμε εκτος θεματες, ανοιξε ενα θεμα στην κατηγορια για επιλογη κινητου να το αναλυσουμε εκει.

Οσο για τον αισθητηρα, μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα. ΕΙπα οτι ο φακος που φοραει ειναι μικροτερος απο αυτον που θα επρεπε για 1" αισθητηρα με αποτελεσμα να μπαινει φως σε 70% του αισθητηρα. Αρα τι mod να βγαλουν? δεν ειναι θεμα sw αλλα οτι εχεις εναν φακο μικροτερο και δεν εκμεταλλευεσαι ολο τον αισθητηρα, οποτε αυτο δεν αλλαζει. Οσο για το xiaomi, πρεπει να εχει μαπα βιντεο αν δεν απατωμαι, ενω η σονυ κορυφη, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Για περισσοτερα καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα (απλα ηθελα να το αναφερω εδω για οσους ενδιαφερονται για το pro, να γνωριζουν)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Ναι.. σε τέτοια περίπτωση και να βγει mod, θα φαίνεται ένας κύκλος στον αισθητήρα υποθέτω στο κέντρο και το υπόλοιπο θα βγαίνει σκοτεινό/μαύρο τελείως... Την έχω από παλιά τη Sony στα υπόψιν, παλαιότερα λόγω της σειράς compact την οποία δυστυχώς κατήργησε πια, παραμένει όμως η τελευταία από τους "μεγάλους" που έχει την κλασική υποδοχή για ακουστικά και φυσικά το αρνητικό που είχε παλαιότερα ότι στα κινητά δεν έβαζε κάμερες καλές για να μην έχει εσωτερικό ανταγωνισμό με τις ψηφιακές κάμερες της, δεν υπάρχει πια. Σίγουρα θα το έχω στα υπόψιν εάν δεν γίνει κάτι με το Leica και εάν δεν βγει κάτι τόσο κοντά σε αυτά που έχω στο μυαλό (μεγάλο αισθητήρα, καλό φακό, κορυφαίο RAW, άφθονο manual και κατά προτίμηση, φυσικότητα και στα jpegs)

On 7/11/2021 at 9:18 ΠΜ, guy_fawkes said:

αφου @Mivasεδώ τόσο καιρό θεοποιούσαμε το computational,τώρα που η Sony έβγαλε 1 ίντζα, την κατηγορούμε οτι δεν χρησιμοποιεί όλη την ίντζα!

Πάρε οτι θες και επειδή λέγανε για κάτι iphone πιο πίσω, ελπίζω να είδες πόσο ξύλο έδωσε σε iphone 13pro max!

όπως ορθά έχεις γράψει η Sony τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε κάμερα απο κανέναν.

τα υπόλοιπα είναι για καταρτισμένους που εγώ δεν δηλώνω τέτοιος!😀

Το iphone ποτέ δεν έδινε βαρύτητα στην κάμερα και για αυτό ενίσχυε το software, όπως και το Pixel, αλλά έχει μειώσει την ψαλίδα από τους καλούς αισθητήρες όπως της Sony. Παραμένει πιο κάτω παρόλα αυτά σε κάθε περίπτωση όπως έγραψες και νωρίτερα. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Mivas said:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Ναι.. σε τέτοια περίπτωση και να βγει mod, θα φαίνεται ένας κύκλος στον αισθητήρα υποθέτω στο κέντρο και το υπόλοιπο θα βγαίνει σκοτεινό/μαύρο τελείως... ........ κορυφαίο RAW, άφθονο manual και κατά προτίμηση, φυσικότητα και στα jpegs)

Το iphone ποτέ δεν έδινε βαρύτητα στην κάμερα και για αυτό ενίσχυε το software, όπως και το Pixel, αλλά έχει μειώσει την ψαλίδα από τους καλούς αισθητήρες όπως της Sony. Παραμένει πιο κάτω παρόλα αυτά σε κάθε περίπτωση όπως έγραψες και νωρίτερα. 😉

 

Λιγο πολυ συνοψιζει τα καλα και τα κακα ..σε ο,τι εχει αναφερθει στο παρακατω βιντεο.

Ωραιο feature το οτι εχει και σχεδιαγρμματα για τον καθε μεγεθος  σενσορα..

https://www.youtube.com/watch?v=9rvqDxBsJX4

(φανταζομαι καταλαβαινεις τα αγγλικα στα οποια πρεπει να δωσεις βαση και να μη περιμενεις να δεις εικονες για να δεις τι "λεει")

 

Ετπισης νομιζω οι περισσοτερες αποψεις σου βασιζονται σε παλια κινητα/εποχες τα οποια εχουν αλλαξει αρκετα.

Αρκετα εχουν ή μπορουν να προσφερουν φυσικο αποτελεσμα. Ακομα και απο το δικο μου ψωροκινητο παιρνω φυσικο αποτελεσμα.

 

Αν θες κινητο παρε οποιο σου κανει κεφι (απο οσα αναφερθηκαν). Δε θα ειναι χειροτερο απο το panasonic cm1. 

Αν περιμενεις το αποτλυτο καμεροκινητο περιμενε να ξαναβγει κινητο με καρουμπαλο για το φακο ο οποιος θα πρεπει να ειναι collapsible και να προσφερει διαφραγματα.

Δυνητικα θα εχει ειτε ενα pixel κοντα στα 3nm για μια ιντσα ειτε quad bayer με 1.4-1.5nm επισης στην ιντσα..

Αυτο θα ξεφευγει απο τον ανταγωνισμο ..αλλα δε νομιζω να εχει δευτερη καμερα πανω του (περα απο τη σελφι μπροστα)

 

 

Για τριτη φορα ..δες και παιξε τα raw απο iphone πιο πισω.

Μη μεινεις μονο στο πως φαινονται ως απεικονιση στον browser σου. Θα ειναι δαιφορετικα (καποια) οταν θα τα ανοιξεις στο photoshop και επισης θα μπορεις να δεις τι προσφερουν στην επεξεργασια και ποσο κοντα η μακρια ειναι στο φυσικο αποτελεσμα που επιθυμεις.

Σαν ιδεα για το τι γινεται σημερα και οχι τι συνεβαινε παλιοτερα..

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...