Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσα xiaomi εχω δει στα jpeg ειναι άσχημα .

Απο οσα εχω δει από χρήστες κ γενικα στο net το xperia 1iii ειναι το πιο φυσικό αποτελεσμα χρωματικά με την λιγότερη οξύτητα κ προσφέρει μεγαλύτερη παλέτα στο jpeg χρωματικά , διαβαθμίσεις δηλαδή . 

Δεν εχει night mode κ βράδυ τα αλλα ολα στο τρεχαλητο (δηλαδη να βγαλεις γρήγορα βραδινή εικόνα ) υπερτερούν .

Αλλα για εμενα είναι άχρηστο πλήρως . 

Καθότι night mode σε ανθρώπους δεν παίζει κ ειναι μονο σε σταθερά σκηνικά . 

Τωρα αν εχεις κατι σταθερό κ επιμένεις να το βγαλεις στο κουτσό το βράδυ τοτε δεν νοιάζεσαι για την φωτογραφία , την αγαπας σε βαθμο 0νικο .

Snapshoτακιας . Ενας snapshoτακιας μάλιστα , θέλει κ nightmode κ τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Δεν έχει την ένδειξη night mode κατά τα αλλά μια χαρά τα καταφέρνει και μάλιστα πιο φυσικά.
Άπειρα βιντεάκια στο YouTube αλλά δεν είναι της παρούσης!


Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, xteacher said:

 

Υπαρχουν εξισου μεγαλοι αισθητηρες πλεον (οχι ακριβως στο ιδιο μεγεθος). συνηθως πλεον 50αρηδες με 1.2 και 1.4um pixel size που δινουν ~12μπχ και 2.4nm / 2.8nm "τελικο" πιξελ σιζε ..στα συν το computational.

Aκομα και αυτοι προσφερουν εικονα απο μεγαλυτερη επιφανεια σενσορα απο οτι τo cropped σονυ.

 

 

 

Διάβασα το παρακάτω απο video στο youtube που έγινε μια παρουσίαση και σε θυμήθηκα!

 

Note: We noted to Sony that the 1-inch sensor only utilizes 12 MP from the available 20MP. Sony replied that they did this to create a series of benefits due to having a larger sensor that gives it

larger pixels:

better capture low light images

faster shutter speeds,

lower ISO in low light to reduce noise

higher dynamic range

shallower depth of field

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Mivas said:

Ουσιαστικά δηλαδή το νέο σόνυ δεν θα εκμεταλλεύεται όλο τον αισθητήρα λόγω φακού; Άρα θα πρότεινες το Leica; Ή κάποιο άλλο;

Γενικά το υπερβολικό processing δεν μου αρέσει προσωπικά και οι περισσότεροι μεγάλοι το έχουν δυστυχώς. Με ανάπτυξη RAW θεωρητικά μπορείς να βάλεις όση όξυνση και σβήσιμο θορύβου θέλεις βέβαια...

Oπως ειπωθηκε και πριν , σιγουρα δεν εκμεταλευται ολοκληρο τον αισθητηρα.

 

Νομιζω εχουμε φυγει απο την εποχη του υπερβολικου processing.

Moνo το ai ενδεχεται να χαλασει λιγο την εικονα (για τα δικα μου γουστα)

 

Δεν ειμαι σε θεση να προτεινω οποιοδηποτε κινητο. Στη κυριολεξια παρε οποιο σου κανει κεφι και οποιο θες να εχεις στα χερια σου.

Απλα θα προτεινα να δεις τα raw απο το iphone 13 pro . Οχι για να τα συγκρινεις με εκεινα απο την α7ς ιιι  , θα ελεγα να αποφυγεις τη συγκριση κιολας.

Απλα για να δεις τι προσφερουν ως εχουν και ως επεξεργασια. Μην αρκεστεις σε 1-2 εικονες.

Αν εχεις κανει το ιδιο για αυτα που ειχες θα εχεις μια εικονα τι μπορει να προσφερουν.

(και δεν ειναι μονο το iphone. Δεν απεχουν οι αλλες ναυαρχιδες..Και δεν χρειαζεται πλεον να ειναι ναυαρχιδες).

 

.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, guy_fawkes said:

 

Διάβασα το παρακάτω απο video στο youtube που έγινε μια παρουσίαση και σε θυμήθηκα!

 

Note: We noted to Sony that the 1-inch sensor only utilizes 12 MP from the available 20MP. Sony replied that they did this to create a series of benefits due to having a larger sensor that gives it

larger pixels:

better capture low light images

faster shutter speeds,

lower ISO in low light to reduce noise

higher dynamic range

shallower depth of field

 

"διαφημιστικη" -"μαρκετινιστικη" απαντηση.απο πλευρας σονυ.

Ουσιαστικα χρησιμοποιησαν μεγαλο αισσθητηρα για να χρησιμοποιησουν μικροτερο μερος και να εχουν αυτα τα πλεονεκτημα???

Δεν ισχυουν..Ουτε καν κοπος να διαφημισουν τα μεγαλα πιξελ χρειαζεται μιας και υπαρχουν εξισου μεγαλα και μεγαλυτερα.

Σε αυτα οφειλονται ο οποιος χαμηλος θορυβος το οποιο hdr .

Οσο για το ρηχο βαθος πεδιου ναι εκει θες το μεγαλο αισθητηρα αλλα και ολη την εικονα του. Αλλιως η cropped εκδοχη εχει το ακριβως το ιδιο βαθος πεδιου με αντιστοιχο μικροτερο αισθητηρα..

Ουσιαστικα μονο αυτο προσφερει το μεγεθος στον αισθητηρα. Μεγαλυτερη γωνια καλυψης και δαιφορετικο βαθος πεδιου με τον ιδιο φακο.. Αν croppareis την εικονα το χανεις και αυτο το πλεονεκτημα.

Πχ απο εποχης galaxy 20 ultra υπαρχει "αυτος" ο αισθητηρας. (με τη λεξη "αυτος" εννοω σε μεγεθος αισθητηρα (με τη cropped sony) και pixel με τα οποιο πλεονεκτηματα.ακομα και το ιδιο βαθος πεδιου.

 

@Mivas

Δεν μπαινω σε διαδικασια να προτεινω κινητο αλλα το συγκεκριμενο iphone δειχνει "υποσχομενο" και τo pixel 6 pro επισης (που μου αρεσει περισσοτερο)..και το xiaomi mi 11 ultra ..εστω και με gcam και φερτο στα μετρα σου.

Aκομα και το nord 2 5g που κανει ~400€ θεωρω οτι ειναι κοντα σε αυτα που θες -στη κυρια καμερα και φωτογραφικα παντα μιλωντας.

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι διαφωνώ,ή μάλον συμφωνώ εν μέρη! Ιδίως τα 20 fps και τον τρόπο που θέλει η sony να το διαχειριστεί αυτό σε συνδιασμό με το noise reduction,είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή τα 12mpx

Εχω δει raw σε iphone και πραγματικά απορούσα γιατί ένα τόσο ακριβό κινητό δεν ασχοληθήκανε σοβαρά σε αυτό τον τομέα.

crop κάνουν όλοι,απο την samsung μέχρι την xiaomi , το θέμα εδώ είναι ποια συσκευή βγάζει πιο real to life φωτογραφίες και ποιο απο αυτά που ανέφερε ο φίλος δεν είναι αυτό που λέμε mainstream.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, guy_fawkes said:

εγώ πάλι διαφωνώ,ή μάλον συμφωνώ εν μέρη! Ιδίως τα 20 fps και τον τρόπο που θέλει η sony να το διαχειριστεί αυτό σε συνδιασμό με το noise reduction,είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή τα 12mpx

Εχω δει raw σε iphone και πραγματικά απορούσα γιατί ένα τόσο ακριβό κινητό δεν ασχοληθήκανε σοβαρά σε αυτό τον τομέα.

crop κάνουν όλοι,απο την samsung μέχρι την xiaomi , το θέμα εδώ είναι ποια συσκευή βγάζει πιο real to life φωτογραφίες και ποιο απο αυτά που ανέφερε ο φίλος δεν είναι αυτό που λέμε mainstream.

crop δεν κανει καμμια ..πλην της σονυ στο συγκεκριμενο κινητο.

(υποθετω λες για το 20mpx και fps)

Debayering κανουν ολοι και ειναι ο λογος που εχουμε παει σε quad-bayer σενσορ. (οκ και μερικα 3χ3)

(Χωρια οτι το debayering ειναι ουτως η αλλως διαδικασια για να βγει μια εικονα απο το σενσορα. Απλα με quad bayer εχεις πολλα πλεονεκτηματα τα οποια τα βλεπεις ακομα και απο το tcl του spy .)

 

Συμβιβαστηκαν για το εξογκωμα στο κινητο και τις ακρες που δεν παιζει να βγουν σωστα με τετοιο πλατος (βαθος στο κινητο)

 

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

To debayering κάνουν όλοι όπως λές γιατί δεν βγαίνει αλλιώς φωτογραφια.

Εγω αναφέρομαι στην ικανότητα να τραβάει και να κάνει focus στα 20fps ή 10 fps σε κινούμενα αντικείμενα χωρίς να τα αφήνει(χάνει) απο το κάδρο.Αυτό σύμφωνα με την sony χρειάζεται να τραβάει στα 12mp.

Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο και δεν σε κατάλαβα οπότε πάσο!🙂

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνούμε οτι ένας μεγάλος αισθητήρας όπως του Sony κανονικά έχει μικρότερο βάθος πεδίου σε αντίθεση με έναν μικρότερο και έχεις δίκιο για το crop!

Απλά αυτό που σου λέει η Sony,μαρεκτινιστικο όπως το αναφέρεις δεν διαφωνήσω,είναι οτι στα μεγαλύτερα pixels έχεις καλύτερο hdr και καλύτερο κορεσμό και φυσικά περισσότερο φως την δεδομένη στιγμή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, guy_fawkes said:

Εγω αναφέρομαι στην ικανότητα να τραβάει και να κάνει focus στα 20fps ή 10 fps σε κινούμενα αντικείμενα χωρίς να τα αφήνει(χάνει) απο το κάδρο.Αυτό σύμφωνα με την sony χρειάζεται να τραβάει στα 12mp.

 

Δεν πολυκαταλαβα τι/πως το εννοεις?

Αν εννοεις το paning που εχει σαν feature νομιζω δεν ειναι απαραιτητο.

Ενα γρηγορο read-out ειναι..

 

7 minutes ago, guy_fawkes said:

Γενικά συμφωνούμε οτι ένας μεγάλος αισθητήρας όπως του Sony κανονικά έχει μικρότερο βάθος πεδίου σε αντίθεση με έναν μικρότερο και έχεις δίκιο για το crop!

Απλά αυτό που σου λέει η Sony,μαρεκτινιστικο όπως το αναφέρεις δεν διαφωνήσω,είναι οτι στα μεγαλύτερα pixels έχεις καλύτερο hdr και καλύτερο κορεσμό και φυσικά περισσότερο φως την δεδομένη στιγμή!

 

Ετσι ειναι ..απλα δεν ειναι το πλεον μεγαλυτερο πιξελ. Υπαρχουν αντιστοιχα . To mi 11 ultra εχει μεγαλυτερο  ,το 6προ το ιδιο..τα s2? επισης.και οποια αλλα κινητα με αντιστοιχους σενσορες.

Το ιδιο αποτελεσμα εχει , στα συν το οποιο computational  απο την εξτρα πληροφορια . 

Χωρια οτι εχουν γινει τοσο μεγαλοι οι σενσορες (για κινητα παντα εε) που ακομα και απο 2.8nm σε 2.4nm απεχουν 1/3 ev στοπ σε θορυβο/ηδρ.αν εχουν παραπλησια τεχνολογια .(που συνηθως εχουν οι κοντινες γενιες).

Δεν ειναι πολυ. Πλεον το software μπορει ειτε να μηδενισει ειτε να γιγαντωσει αυτη τη διαφορα.

Πχ σε παλιοτερους αισθητηρες με 1,4nm pixel size ειναι δυο στοπ διαφορα (σε σχεση με 2,4nm) .

Το πως αποδιδουν μπορεις να το δεις απο μια υποτυπωδη* utrlawide σε σχεση με την κυρια.

*(δεδομενου οτι δεν εχουν 1.6nm pixel  quad bayer στην ultrawide)

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xteacher said:

Δεν πολυκαταλαβα τι/πως το εννοεις?

Αν εννοεις το paning που εχει σαν feature νομιζω δεν ειναι απαραιτητο.

Ενα γρηγορο read-out ειναι..

 

 

Ετσι ειναι ..απλα δεν ειναι το πλεον μεγαλυτερο πιξελ. Υπαρχουν αντιστοιχα . To mi 11 ultra εχει μεγαλυτερο  ,το 6προ το ιδιο..τα s2? επισης.και οποια αλλα κινητα με αντιστοιχους σενσορες.

Το ιδιο αποτελεσμα εχει , στα συν το οποιο computational  απο την εξτρα πληροφορια . 

Χωρια οτι εχουν γινει τοσο μεγαλοι οι σενσορες (για κινητα παντα εε) που ακομα και απο 2.8nm σε 2.4nm απεχουν 1/3 ev στοπ σε θορυβο/ηδρ.αν εχουν παραπλησια τεχνολογια .(που συνηθως εχουν οι κοντινες γενιες).

Δεν ειναι πολυ. Πλεον το software μπορει ειτε να μηδενισει ειτε να γιγαντωσει αυτη τη διαφορα.

Πχ σε παλιοτερους αισθητηρες με 1,4nm pixel size ειναι δυο στοπ διαφορα (σε σχεση με 2,4nm) .

Το πως αποδιδουν μπορεις να το δεις απο μια υποτυπωδη* utrlawide σε σχεση με την κυρια.

*(δεδομενου οτι δεν εχουν 1.6nm pixel  quad bayer στην ultrawide)

 

ακριβώς!👍

Αναφορικά με τα 20 fps εννοώ το continue autofocus που έχει , το face detection που έχουν και οι dslr και την ικανότητα να βγάζει σε ριπή με focus πάντα στο αντικείμενο που θες. Αυτό εννοεί η Sony και δεν είναι τόσο μαρκετίστικη η δικαιολογία τους μιας και σε real life λειτουργεί άψογα!

Εσύ κατάλαβες το panning που δεν έχει σχέση, ίσως εγώ δεν μπόρεσα να το δώσω σωστά στον γραπτό λόγο! Συγνώμη!

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ενα γρηγορο read out ειναι.

 

Σε τετοιο μικρο σενσορα (σε σχεση με aps-c αλλα και ff) δεν εχει πολλα περιθωρια να αποτυχει.

Ακομα και μια ιντσα να χρησιμοποιουσε ειναι μισος αισθητηρας απο μια aps-c.

Και χρησιμοποιει το 60% απο μιας ιντσας.

 

Το δυσκολο ειναι οταν εχεις να περιστρεψεις ενα δαχτυλιδι 180-270 μοιρες να ειναι γρηγορο αρκετα ωστε να πιασει τη κινηση σε μεγαλυτερο αισθητηρα. Η εστιαση δεν επιτυγχανεται διαφορετικα ειτε χειροκινητα ειτε αυτοματα.

Ενα κρυσταλλο-σετ κρυσταλλων- πρεπει να μετακινηθει μπρος πισω σχετικα μεγαλη αποσταση.

Στα κινητα ο φακος δεν εχει ουτε τον ογκο ουτε το βαρος και εχουν να μετακινηθουν απειροελαχιστα.

 

To oτι ειναι πληρες απο πλευρας ρυθμισεων "δανεισμενο" απο τις mirrorless (και οχι μονο) .. οκ ..δεκτον

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατη ειναι φιλε , μια χαρα κραταει την αυρα της νυχτας , απο λεπτομερεια κομπλε , δεν ειναι κ μερα .

εσενα σου αρεσει ; 

βαλε κ κανα 2 ημερησιες να πεσουν δειγματα απο την συσκευη .

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, xteacher said:

Πραγματικα ενα γρηγορο read out ειναι.

Που δεν το έχουν οι άλλες συσκευές

 

Σε τετοιο μικρο σενσορα (σε σχεση με aps-c αλλα και ff) δεν εχει πολλα περιθωρια να αποτυχει.

Μα πριν λέγαμε οτι οι σένσορες είναι μεγάλοι και το πεδίο βάθους μικρό.Τι άλλαξε τώρα?

To oτι ειναι πληρες απο πλευρας ρυθμισεων "δανεισμενο" απο τις mirrorless (και οχι μονο) .. οκ ..δεκτον

και στην πράξη κάνουν δουλειά

 

 

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

@Mivas εδώ θα καταλάβεις πόσο ξύλο δίνει το Sony σε φωτογραφία!

 

και φυσικά καταρρίπτονται οι "μαθηματικοί" τύποι που έχει παραθέσει ο @xteacher

Το iphone έρχεται και ισσοροπεί την κατάσταση στο video.

Αλλά στην φωτογραφία σε Jpeg είναι μακριά το Sony και που να ξεκινήσουμε με raw!

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

τι να σε κάνω που η Light τα σκατωσε στο 9αρι να είχες κινητό για αλλά 10 χρόνια... το raw του ήταν από άλλο πλανήτη (για κινητό μιλάμε πάντα)
Επίσης δεν ξέρω τι θα κάνει το raw του αλλά σε Jpeg το vivo x70 pro είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk



KTLK
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, guy_fawkes said:

 

Νομιζω διαβαζεις οσα θες..

 

Για ΚΙΝΗΤΑ μια ιντσα ειναι μεγαλος σενσορας.

Για σενσορα γενικα ..μια ιντσα ειναι μισος aps-c ..(~13.8x8.8 vs 25.6x16..καπου εκει).

Δεδομένου οτι το σονυ χρησιμοποιεί μικροτερο κομματι απο μια ιντσα καταλαβαίνεις οτι δεν ισχυει το "ΤΟΣΟ" ρηχος βαθος πεδιου. Υπαρχουν και αλλα κινητα με ιδιο ρηχό βαθος πεδιου , αλλα με πιο ρηχο βαθος  και πολλα αλλα με λιγο μεγαλυτερο βαθος πεδιου.

 

Δεν ξερω κατα ποσο ασχολείσαι με τη φωτογραφια ακομα και αυτο το βαθος πεδιου σε κινητα το βλεπεις σε close up στη κυρια καμερα.

(Aπο 10 -20 cm απο το οποιο αντικείμενο σου  και οσο μεγαλώνει η αποσταση τοσο μεγαλωνει το βαθος πεδιου. Στο μισο ενα μετρο ειναι δυσκολο να μη βγαλεις κατι εστιασμένο).

Το γρηγορο readout ειναι πλεονεκτημα των μονο 12 μπχ χωρις quad bayer.

To ποσο γρηγορα μπορεις να δωσει ο αισθητηρας τα δεδομένα του στο μετεπειτα κυκλωμα.

Αν ειχε quad bayer τα δεδομένα θα ηταν 4-πλασια και για το ιδιο κυκλωμα θα ηταν 4 φορες πιο αργο.

 

Οι "μαθηματικοί τυποι" υπηρχαν και πριν απο μενα..δεν ειναι δημιουργημα μου.

 

Εκ των πραγματων τα raw δεν διαφερουν απο τις αλλες ναυαρχιδες.

Δεν βγαζω χαλια το σονυ απλα δεν υπερτερει τοσο πολυ οσο θελουν οι ανθρωποι της σονυ να φαινεται .

 

Μεγαλο σενσορα δεν εχει (ειναι cropped) . To μεγαλύτερο πιξελ δεν το εχει (παραμενει μεγαλο χωρις να υστερεί απο το μεγαλυτερο)..γρηγορο ρεαδουτ εχει και τα εκμεταλλεύονται οσο μπορουν.

Μια καλη ναυαρχιδα απο πλευρας σονυ .

Η ιδια-αντιστοιχη διαφημιση θα γινει στο επόμενο iphone πχ για το ποσο ικανο και αρτιοτερο του ανταγωνισμου θα ειναι χωρις να διαφημίσει το μεγεθος ουτε του σενσορα ουτε του πιξελ (γιατι ποτε δεν τα εχει η αληθεια ειναι).

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, xteacher said:

Νομιζω διαβαζεις οσα θες..

 

 

 

Δεν ξερω κατα ποσο ασχολείσαι με τη φωτογραφια ακομα και αυτο το βαθος πεδιου σε κινητα το βλεπεις σε close up στη κυρια καμερα.

 

 

Εκ των πραγματων τα raw δεν διαφερουν απο τις αλλες ναυαρχιδες.

 

 

 

 

 

Και εδώ τελειώνει άδοξα η συζήτηση!

 

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2021 at 10:39 ΠΜ, xteacher said:

"διαφημιστικη" -"μαρκετινιστικη" απαντηση.απο πλευρας σονυ.

Ουσιαστικα χρησιμοποιησαν μεγαλο αισσθητηρα για να χρησιμοποιησουν μικροτερο μερος και να εχουν αυτα τα πλεονεκτημα???

Δεν ισχυουν..Ουτε καν κοπος να διαφημισουν τα μεγαλα πιξελ χρειαζεται μιας και υπαρχουν εξισου μεγαλα και μεγαλυτερα.

Σε αυτα οφειλονται ο οποιος χαμηλος θορυβος το οποιο hdr .

Οσο για το ρηχο βαθος πεδιου ναι εκει θες το μεγαλο αισθητηρα αλλα και ολη την εικονα του. Αλλιως η cropped εκδοχη εχει το ακριβως το ιδιο βαθος πεδιου με αντιστοιχο μικροτερο αισθητηρα..

Ουσιαστικα μονο αυτο προσφερει το μεγεθος στον αισθητηρα. Μεγαλυτερη γωνια καλυψης και δαιφορετικο βαθος πεδιου με τον ιδιο φακο.. Αν croppareis την εικονα το χανεις και αυτο το πλεονεκτημα.

Πχ απο εποχης galaxy 20 ultra υπαρχει "αυτος" ο αισθητηρας. (με τη λεξη "αυτος" εννοω σε μεγεθος αισθητηρα (με τη cropped sony) και pixel με τα οποιο πλεονεκτηματα.ακομα και το ιδιο βαθος πεδιου.

 

@Mivas

Δεν μπαινω σε διαδικασια να προτεινω κινητο αλλα το συγκεκριμενο iphone δειχνει "υποσχομενο" και τo pixel 6 pro επισης (που μου αρεσει περισσοτερο)..και το xiaomi mi 11 ultra ..εστω και με gcam και φερτο στα μετρα σου.

Aκομα και το nord 2 5g που κανει ~400€ θεωρω οτι ειναι κοντα σε αυτα που θες -στη κυρια καμερα και φωτογραφικα παντα μιλωντας.

 

Με αυτά που γράφετε, θα απορρίψω το Sony τελείως μου φαίνεται... Αν είναι να χρησιμοποιεί το μισό αισθητήρα, τότε γιατί βάζει 1 ίντζα? Μόνο για τα specs δηλαδή; Το CM1 που ήταν το πρώτο με 1 ίντσα αισθητήρα χρησιμοποιεί ολόκληρο τον αισθητήρα και θα εξακολουθούσα να το έχω ως κύρια συσκευή αν δεν είχε lagdroid (ας μη βγούμε εκτός θέματος, αλλά π.χ. τα WindowsPhone είναι τάξεις ανώτερα σε απόδοση με πολύ λιγότερα specs, δεν μιλάω καν για το παλαιότερο SYmbian που το Belle τουλάχιστον εμφανισιακά δεν ζηλεύει και πολλά από τα σημερινά κινητά). Άρα το Leica παραμένει κύρια επιλογή και βλέπουμε και εναλλακτικές.

Από τα mainstream το Xiaomi 11 Ultra είναι το πλησιέστερο συνολικά σε αυτά που θα ήθελα αν και χρήστες λένε ότι πάσχει από inconsistency στα φωτογραφικά αποτελέσματα, κάτι που είχε και η Huawei δυστυχώς...

Γενικά δεν θέλω απλά ένα κινητό για να "κάνω την δουλειά μου", τα λούμια είναι υπεραρκετά για τις περισσότερες υπηρεσίες που θέλω και ας είναι συσκευές 2014-2015, δεν χρειάζομαι καινούργιο κινητό... Απλά αν όντως υπάρχει κάτι εξαιρετικά κορυφαίο και κοντά σε διάδοχο στο Lumix CM1, όπως πιστεύω ότι θα είναι το Leica, τότε ναι θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο σαν αναβάθμιση.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 10:12 ΠΜ, ktlk said:

τι να σε κάνω που η Light τα σκατωσε στο 9αρι να είχες κινητό για αλλά 10 χρόνια... το raw του ήταν από άλλο πλανήτη (για κινητό μιλάμε πάντα)
Επίσης δεν ξέρω τι θα κάνει το raw του αλλά σε Jpeg το vivo x70 pro είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk


 

Ήθελα πολύ να πιστέψω στην HMD, το μικρότερο "παιδί" της Nokia και συγκεκριμένα στο 9άρι, αλλά με τα τόσα άλλα θέματα που έγραφαν οι χρήστες, το RAW μόνο δεν θα το έσωζε... Πολύ κρίμα... Για μένα δεν υπάρχει κάτι από HMD, είναι απλά άλλη μια μικρή εταιρία της σειράς... Η επόμενη επιλογή μου θα είναι από Ιαπωνία, ήδη έχω το CM1 οπότε έχω ένα μέτρο σύγκρισης από εκεί μεριά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Mivas said:

Ήθελα πολύ να πιστέψω στην HMD, το μικρότερο "παιδί" της Nokia και συγκεκριμένα στο 9άρι, αλλά με τα τόσα άλλα θέματα που έγραφαν οι χρήστες, το RAW μόνο δεν θα το έσωζε... Πολύ κρίμα... Για μένα δεν υπάρχει κάτι από HMD, είναι απλά άλλη μια μικρή εταιρία της σειράς... Η επόμενη επιλογή μου θα είναι από Ιαπωνία, ήδη έχω το CM1 οπότε έχω ένα μέτρο σύγκρισης από εκεί μεριά...

Για πότε την θες την συσκευή να την αγοράσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...