Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτές του a52 μου φαίνονται αρκετά under exposed. Ειδικά οι 2 πρώτες. Δε ξέρω αν είχε γίνει tap to focus σε κάποιο φωτεινό σημείο

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nikos_nia86 said:

Αυτές του a52 μου φαίνονται αρκετά under exposed. Ειδικά οι 2 πρώτες. Δε ξέρω αν είχε γίνει tap to focus σε κάποιο φωτεινό σημείο

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Tap to focus όχι , αλλά πρέπει να είχα ξεχάσει ενεργοποιημένη τη «βελτιστοποίηση σκηνής»,

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας το magic eraser της google στο poco x3 pro (rooted). 

Η πρώτη είναι μετά το edit όπου η εφαρμογή μου επέλεξε εντελώς αυτόματα τους ανθρώπους. Η δεύτερη είναι η αρχική που τραβηχτηκε με a52s ultrawide gcam (θέλει ακόμα δουλίτσα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα). Να τονίσω πως απλά εγώ πάτησα επιβεβαίωση στο τι θέλω να σβήσω (έβγαλε προτάσεις). Δεν έκανα καμία χεράτη επιλογή. Εξαιρετικά καλό το ai για όποιον δεν θέλει να παίξει photoshop.

Για φουλ ανάλυση δείτε εδώ https://photos.app.goo.gl/Sh5B4Tq62d4dDv7x5
AM-JKLXP1mP5rV5MczbxTi88_BXi4_85xvEyKw4iqWvOwvMMyfleTFo3VfS2csJCNrnmXd3Gn6sVoI4WHJM3GletHBwYcwsjRUHuajWZuD_Wv4JIdoJoQpKdnAy72gqFLZ-npgLrqGdHHJBoobK5LvN7GByQhA=w661-h881-no?authuser=0

AM-JKLWpBWMCxqpCizssfT3TnRF422LkTdpRmbkX797wn6aIEsSzvTjoFimuQYzcM7QjKpDRFqQg8d4yQiCP_Ell0E_eDIQz-GczHR8RdaXStaB2lxoASBJfaBHqerZph0BxiBr63i0I2abwaBieedo83XT_Zw=w661-h881-no?authuser=0

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Λόγω έλλειψης χρόνου, έχω καιρό να βρεθώ στο νήμα και επίσης, παρά την εξέλιξη των καμερών, όσοι με θυμούνται με τα Nokia 808, Lumia 1020, LUMIX CM1, Samsung Zoom κλπ, ξέρουν ότι μου αρέσουν τα niche κινητά και όχι τα mainstream όσο καλά κι αν είναι... Αν και έχω κάποια Lumia για βασικό ίντερνετ για κάθε μέρα, έχω πάντα την 2η SIM στο 808 και ως εφεδρικό το LUMIX CM1. Για πρώτη φορά λοιπόν μετά τόσα χρόνια από το CM1, βγήκε κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον και πάλι, αλλά δυστυχώς διατίθεται μόνο στην Ιαπωνία παρόλο που σχεδιάστηκε στην Γερμανία. Το Leica Leitz phone 1, το πρώτο κινητό με αισθητήρα 1 ίντσας μετά τόσα χρόνια από το CM1. Βρίσκω κάποια στο ebay βέβαια, αλλά σε τιμές τρελές που βρίσκει κάποιος foldables... Από την άλλη, ανακοινώθηκε πάλι από Ιαπωνία, το νέο Sony Xperia Pro-I, επίσης με αισθητήρα 1 ίντσας και διάφορα άλλα καλούδια. Sharp Vs Sony, Leica Vs Zeiss, και τα δύο από Ιαπωνία. Έχω στο νου μου να περιμένω να πέσουν σημαντικά οι τιμές τουλάχιστον μετά από μισό χρόνο και ίσως να χτυπήσω κάποιο από τα δύο.

Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτά τα δύο; Σκέφτεται κάποιος άλλος να τα πάρει; Προφανώς ένα από τα σημαντικότερα θέματα είναι η κάμερα γιαυτό ρωτάω εδώ. Από τα mainstream κάπως πιο κοντά είμαι στον 2ο μεγαλύτερο αισθητήρα, στο τελευταίο Xiaomi, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνο το Leica Phone 1 και κάπως το Sony μου έκαναν το "κλικ" κι επίσης από κάτοχο του XIaomi δεν άκουσα πολύ καλά λόγια για την κάμερα παρά τις τεράστιες κριτικές σε μεγάλα σάιτ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα πάρει πρόσφατα το Sony 1iii θα το χτύπαγα το pro-i αλλά ας όψεται!

Το lumia που είχες βάζει τα γυαλιά σε πολλές νέες συσκευές αναφορικά με τις φωτογραφίες πάντα!

Xiaomi όχι απο εμένα γιατί ένα κινητό δεν είναι μόνο φωτογραφία αν και αυτός είναι ο σκοπός σου όπως γράφεις!

Tα αρνητικά στο Sony σε σύγκριση με το Leitz είναι η selfie και η μπαταρία του(πάντα σε σχέση με το leitz),τα αρνητικά στο Leitz σε σύγκριση με το Sony είναι η έλλειψη άλλων καμερών πίσω και το service εδώ στην Ελλάδα.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις δηλαδη κανει χρηση καποιου πιο συνχρονου κινητου ; οι διαφορα στις jpeg με αυτα που εχεις ειναι αρκετα μεγαλη , επεξεργαζονται τα αρχεια πολυ , αλλες φορες πετυχημενα κ αλλες οχι . 

εαν καποιο απο αυτα ερχοταν ελλαδα , αναμεσα στο sony k το leica ,θα πηγαινα σε αυτο για να εχω μια καποια υποστηριξη . 

εαν κ εφοσον επιμενεις να πας σε κατι σπανιο , αλλιως οτι κυκλοφορει σε ναυαρχιδα θα σου δωσει μια εικονα για το τι κανουν τα κινητα σημερα .

φυσικα απο το στρατοπεδο android εαν κ δεν ερχετε ελλαδα υπαρχει το pixel . αυτο διχως την μια ιντζα ειναι η επιτομη της αυτοματης επεξεργασιας εικονας στο κλικ .

 

τι θελεις να κανεις γενικα ; θα το πας χομπιστικα ; δηλαδη θα πας κ σε raw κ θα παιξεις με τα παντα ; η θα μεινεις στο αυτοματο ; 

 

η συσκευες που εχεις ειναι μακρια απο το σημερα , αυτα που δινουν θυμίζουν καμερα , αναλογα φυσικα τις δυνατοτητες που εχουν , αλλα η αισθηση της εικονας ειναι σαν καμερας . 

σημερα θα σου βγαλουν νυχτα τα αστρα κ την ιδια ωρα θα σου ματωσουν τα ματια απο την υπερεπεξεργασια κ θα ειναι σαν να σου μπηκε γρεζι μεσα !  

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

To Leitz… έχει software ui της Sharp, δεν είναι stock Android, από τη στιγμή που προορίζεται αποκλειστικά για την ιαπωνική αγορά δεν είμαστε σίγουροι για το αν θα έχει καν ελληνικό μενού, επίσης θεωρώ ότι θα είναι περιορισμένο το software support και χωρίς πολλά πολλά software updates & improvements. Τα πρώτα test στο φωτογραφικό κομμάτι δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο ή τουλάχιστον τον αναμενόμενα εντυπωσιακό. Αν συνυπολογίσουμε και την πολύ υψηλή τιμή σε σχέση με την παντελή έλλειψη εγγύησης στη χώρα μας, δεν ξέρω αν αξίζει το niche της υπόθεσης με τόσους συμβιβασμούς.

Το Pro-I… ποιότητα κατασκευής, λειτουργικό, υποστήριξη… Sony, αυτό αρκεί, φαίνεται ότι θα κυκλοφορήσει κανονικά Ευρώπη κτλ που σημαίνει ότι θα έχει κανονικά εγγύηση, support γενικότερα στο hardware αλλά και στο Software. Η κάμερα έδειξε τα δόντια της στα πρώτα test και πιστεύω έχει να δώσει κι αλλά, υψηλή τιμή, όχι τόσο niche συσκευή λόγω ευρύτερης σε σχέση με το Leica κυκλοφορίας αλλά σίγουρα ασφαλέστερη αγορά.

Τώρα, όσον αφορά και τα δύο… Λόγω φυσικών περιορισμών σε αποστάσεις ανάμεσα σε sensors, φακούς κτλ, και οι δύο συσκευές δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν τις πλήρεις δυνατότητες του αισθητήρα μιας ίντσας και γιαυτό δεν μπορούν να αποδώσουν τα ίδια με μια φωτογραφική μηχανή με τον ίδιο αισθητήρα. Τολμώ να πω, όχι ότι πρόκειται για διαφημιστικό κόλπο, αλλά ότι η πραγματικότητα βρίσκεται κάπου στη μέση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, georgerapp said:

δεν εχεις δηλαδη κανει χρηση καποιου πιο συνχρονου κινητου ; οι διαφορα στις jpeg με αυτα που εχεις ειναι αρκετα μεγαλη , επεξεργαζονται τα αρχεια πολυ , αλλες φορες πετυχημενα κ αλλες οχι . 

εαν καποιο απο αυτα ερχοταν ελλαδα , αναμεσα στο sony k το leica ,θα πηγαινα σε αυτο για να εχω μια καποια υποστηριξη . 

εαν κ εφοσον επιμενεις να πας σε κατι σπανιο , αλλιως οτι κυκλοφορει σε ναυαρχιδα θα σου δωσει μια εικονα για το τι κανουν τα κινητα σημερα .

φυσικα απο το στρατοπεδο android εαν κ δεν ερχετε ελλαδα υπαρχει το pixel . αυτο διχως την μια ιντζα ειναι η επιτομη της αυτοματης επεξεργασιας εικονας στο κλικ .

 

τι θελεις να κανεις γενικα ; θα το πας χομπιστικα ; δηλαδη θα πας κ σε raw κ θα παιξεις με τα παντα ; η θα μεινεις στο αυτοματο ; 

 

η συσκευες που εχεις ειναι μακρια απο το σημερα , αυτα που δινουν θυμίζουν καμερα , αναλογα φυσικα τις δυνατοτητες που εχουν , αλλα η αισθηση της εικονας ειναι σαν καμερας . 

σημερα θα σου βγαλουν νυχτα τα αστρα κ την ιδια ωρα θα σου ματωσουν τα ματια απο την υπερεπεξεργασια κ θα ειναι σαν να σου μπηκε γρεζι μεσα !  

Ακριβώς για τους λόγους που είπες δεν μου κίνησε φωτογραφικά το ενδιαφέρον κάποια νεότερη συσκευή. Το πιο σύγχρονο που έχω είναι το Lumia 950 και είναι η βασική μου συσκευή αυτή τη στιγμή, και αυτό είναι αρκετά κατώτερο φωτογραφικά από τα 808 και LUMIX CM1. Τα νεότερα είναι πολύ χειρότερα, όπως γράφεις κι εσύ, υπερβολική επεξεργασία, πολύ ψεύτικο, κλπ. Το Leica από τα δείγματα που είδα βγάζει αρκετή φυσικότητα πιστεύω και με ανάπτυξη RAW θεωρητικά μπορεί να δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα. Το Sony είναι ακόμη πιο φρέσκο, δεν έχω δει πολλά ακόμη από αυτό, αλλά θεωρητικά τουλάχιστον και σε επίπεδο RAW δεν πρέπει να είναι πολύ μακριά από LUMIX CM1 και Leica phone 1.

Θέλω το κινητό να έχει δυνατότητες να παίξεις με ρυθμίσεις αν θέλεις και φυσικά και με RAW.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, athanaso77 said:

To Leitz… έχει software ui της Sharp, δεν είναι stock Android, από τη στιγμή που προορίζεται αποκλειστικά για την ιαπωνική αγορά δεν είμαστε σίγουροι για το αν θα έχει καν ελληνικό μενού, επίσης θεωρώ ότι θα είναι περιορισμένο το software support και χωρίς πολλά πολλά software updates & improvements. Τα πρώτα test στο φωτογραφικό κομμάτι δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο ή τουλάχιστον τον αναμενόμενα εντυπωσιακό. Αν συνυπολογίσουμε και την πολύ υψηλή τιμή σε σχέση με την παντελή έλλειψη εγγύησης στη χώρα μας, δεν ξέρω αν αξίζει το niche της υπόθεσης με τόσους συμβιβασμούς.

Το Pro-I… ποιότητα κατασκευής, λειτουργικό, υποστήριξη… Sony, αυτό αρκεί, φαίνεται ότι θα κυκλοφορήσει κανονικά Ευρώπη κτλ που σημαίνει ότι θα έχει κανονικά εγγύηση, support γενικότερα στο hardware αλλά και στο Software. Η κάμερα έδειξε τα δόντια της στα πρώτα test και πιστεύω έχει να δώσει κι αλλά, υψηλή τιμή, όχι τόσο niche συσκευή λόγω ευρύτερης σε σχέση με το Leica κυκλοφορίας αλλά σίγουρα ασφαλέστερη αγορά.

Τώρα, όσον αφορά και τα δύο… Λόγω φυσικών περιορισμών σε αποστάσεις ανάμεσα σε sensors, φακούς κτλ, και οι δύο συσκευές δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν τις πλήρεις δυνατότητες του αισθητήρα μιας ίντσας και γιαυτό δεν μπορούν να αποδώσουν τα ίδια με μια φωτογραφική μηχανή με τον ίδιο αισθητήρα. Τολμώ να πω, όχι ότι πρόκειται για διαφημιστικό κόλπο, αλλά ότι η πραγματικότητα βρίσκεται κάπου στη μέση.

Αυτά ακριβώς είναι και τα διλήμματα. Σχεδιαστικά και σαν συσκευή γενικότερα το Leica είναι ανώτερο, αλλά το Sony έχει τα εξτρά που αναφέρεις και πιο mainstream τουλάχιστον θα κυκλοφορήσει εκτός Ιαπωνίας και θα έχουμε service σε Ευρώπη αν χρειαστούμε κάτι. Το Panasonic LUMIX CM1 αν και niche, σε αντίθεση με το Leica, είχε κυκλοφορήσει σε ΗΠΑ και 2-3 χώρες της Ευρώπης, οπότε για service αν χρειαζόταν κάτι είχαμε δυνατότητα εντός ΕΕ (π.χ. Γερμανία ή Γαλλία). Το Leica, αν είναι μόνο για Ιαπωνία, τότε είναι αρκετά δύσκολο. Το μενού δεν με απασχολεί, και το CM1 δεν είχε ελληνικά, αλλά του πέταξα ένα Launcher και πληκτρολόγιο με ελληνικά και τέλος... Αλλά το service για το Leica ναι είναι ένα θέμα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@Mivas παρακολουθώντας το thread 4-5 χρόνια μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι θα πας για Leica 😀

Link to comment
Share on other sites

αρα θα παιξεις κ με raw , χαιρομαι που το ακουω , διοτι θα φας ηττα κ στο λεω με σιγουρια .

σε raw ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο , εκει πραγματι εχουν καλους αισθητηρες κ φαινετε απο τα αρχεια τους , εχουν ψωμι στα σκοτεινα φωτεινα , κανεις κ εσυ οση οξυτητα θες κ εισαι πρωτος . 

τοτε να σιγουρευτεις να δίνουν raw οι αλλοι φακοι . 

πχ galaxy s21u , raw δινει ο main φακος κ ο ultra wide .

sony xperia 1iii δινουν ολοι , και ειναι ωραιο να δινει κ ο tele το raw αρχειο καθοτι ο φακος αυτος βγαζει γεωμετρικα πιο ομορφα τα παντα , απο κατι αψυχο μεχρι ενα προσωπο . κατωτερος απο τον Main αλλα γιατι οχι ; 

τωρα εγω που σου μιλαω ειμαι παιγμενος ετσι ; δεν θελω την επεξεργασια που κανουν , ιδικά στα προσωπα . θα προτίμησω τον κοκο στον θορυβο που δινει κατι απο φιλμ κ μαρτυραει το δυσκολο του κλικ , παρα το nr κ την ελαιογραφια που κανουν γιατι τον μισουν τα συνχρονα jpeg ! 

κ χωρις να σε γνωριζω εχω την εντυπωση οτι κουβαλας την ιδια πετρα ! αυτο λενε οι συσκευες που ειχες δηλαδη .

  

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgerapp said:

αρα θα παιξεις κ με raw , χαιρομαι που το ακουω , διοτι θα φας ηττα κ στο λεω με σιγουρια .

σε raw ειναι αλλου παπα ευαγγέλιο , εκει πραγματι εχουν καλους αισθητηρες κ φαινετε απο τα αρχεια τους , εχουν ψωμι στα σκοτεινα φωτεινα , κανεις κ εσυ οση οξυτητα θες κ εισαι πρωτος . 

τοτε να σιγουρευτεις να δίνουν raw οι αλλοι φακοι . 

πχ galaxy s21u , raw δινει ο main φακος κ ο ultra wide .

sony xperia 1iii δινουν ολοι , και ειναι ωραιο να δινει κ ο tele το raw αρχειο καθοτι ο φακος αυτος βγαζει γεωμετρικα πιο ομορφα τα παντα , απο κατι αψυχο μεχρι ενα προσωπο . κατωτερος απο τον Main αλλα γιατι οχι ; 

τωρα εγω που σου μιλαω ειμαι παιγμενος ετσι ; δεν θελω την επεξεργασια που κανουν , ιδικά στα προσωπα . θα προτίμησω τον κοκο στον θορυβο που δινει κατι απο φιλμ κ μαρτυραει το δυσκολο του κλικ , παρα το nr κ την ελαιογραφια που κανουν γιατι τον μισουν τα συνχρονα jpeg ! 

κ χωρις να σε γνωριζω εχω την εντυπωση οτι κουβαλας την ιδια πετρα ! αυτο λενε οι συσκευες που ειχες δηλαδη .

Αυτά που περιγράφεις είναι περίπου οι κάμερες των Nokia 808 και LUMIX CM1, με κόκκο, λεπτομέρεια, φυσικότητα κλπ, και άπειρες ρυθμίσεις. Ειδικά το 2ο που υποστηρίζει RAW μπορείς να κάνεις πραγματάκια. Με το 808 δεν έχω τραβήξει ποτέ μα ποτέ σε αυτόματο, ούτε καν για τεστ, ενώ με το CM1 το μόνο ήταν ημι-αυτόματο, αλλά ποτέ σε απόλυτα πλήρες αυτόματο, πάντα μου αρέσει να έχω τον έλεγχο και να έχω ευελιξί

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, strange_thomas said:

@Mivas παρακολουθώντας το thread 4-5 χρόνια μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι θα πας για Leica 😀

Γνωρίζοντάς με, κι εγώ θα έλεγα ότι για εκεί πάω περισσότερο, είναι πραγματικά το πρώτο σύγχρονο κινητό που μου κίνησε το ενδιαφέρον φωτογραφικά και το πιο κοντινό ως διάδοχος του LUMIX CM1 και του 808. Αναφέρθηκε όμως το θέμα του service και αυτό με προβληματίζει... Αν κυκλοφορούσε επίσημα, έστω και σε μία χώρα της ΕΕ, π.χ. Γερμανία, δεν θα το σκεφτόμουν καν, αλλά αν γίνει το οτιδήποτε, υποθέτω πρέπει να σταλεί Ιαπωνία; Οπότε κοιτάω ως κύρια εναλλακτική το Sony, μιας και η Sony έχει κάνει τεράστια άλματα φωτογραφικά τα τελευταία χρόνια στα κινητά της και είναι σίγουρα μέσα στις κορυφές και γενικά με περισσότερη φυσικότητα από Huawei/Samsung/Pixel για παράδειγμα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επι του παρόντος παρε raw απο iphone -που δεν θεωρείται -ειναι εκ των κορυφαίων στην φωτογραφία μιας κ ασχολείσαι με raw κ γελασε ελεύθερα . Να ξέρεις δηλαδή τι να περιμένεις . 

Υπάρχουν κ τα αρχεία της κάμερας αν θες να τα πασπατεψεις για το αλατοπιπερο της υπόθεσης κ για την φήμη " τα κινητα φτάσανε την κάμερα" .

https://disk.yandex.ru/d/epHloAce_-a6aQ

 

Οσο τα τηλέφωνα είναι τηλέφωνα κ εχουν πισω για φακό το ματάκι της εξώπορτας να θυμάσαι τίποτα δεν εχει αλλαξει απο αυτα που ξέρεις. 

Το sony εχει τον αισθητήρα της rx100 κ για να μην βγει χοντρό το τηλέφωνο το ματακι πισω δεν φθάνει για να δει . 

Δηλαδή ο φακος ειναι πιο μικρος απο τον αισθητήρα για αυτό κ απο τα 20mp τραβάει με τα 16 , αν δεν κανω λαθος στα νούμερα .

 

Αναμεσα στα 2 θα πηγαινα στο sony , αφου το αλλο δε θα βγει απο Ιαπωνία πάντως να ξέρεις. Κ ουσιαστικά ειναι ίσα βάρκα ίσα ύαλο .

Ολα τους ειναι το ιδιο πραμα.

Σιγουρέψου να εχει raw σε οσους πιο πολλούς φακούς όπως έγραψα πριν .

 

 

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, georgerapp said:

Οσο τα τηλέφωνα είναι τηλέφωνα κ εχουν πισω για φακό το ματάκι της εξώπορτας να θυμάσαι τίποτα δεν εχει αλλαξει απο αυτα που ξέρεις. 

Το sony εχει τον αισθητήρα της rx100 κ για να μην βγει χοντρό το τηλέφωνο το ματακι πισω δεν φθάνει για να δει . 

Δηλαδή ο φακος ειναι πιο μικρος απο τον αισθητήρα για αυτό κ απο τα 20mp τραβάει με τα 16 , αν δεν κανω λαθος στα νούμερα .

 

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες ..αλλα το συνηθες ειναι ο φακος να ειναι μικροτερος απο τον αισθητηρα.

Πχ σε full frame θες 85mm εστιακο μηκος και δαιφραγμα φ/1.8 για να ξεπερασεις σε μεγεθος τον αισθητηρα.

Τα δε μικροτερα των 50mm δεν το φτανεις. (αντε με 1.2 ο 50αρης )

 

Το εστιακο μηκος ειναι πολυ μικρο στο κινητο ..19mm (σε ισοδυναμο 35μμ) για να μην εχει εντονο καρουμπαλο

Απο την αλλη στο πανασονικ απορω πως θα ειναι οι ακρες με 24mm και πληρη σενσορα.

Πολυ πιθανον να θελουν να κρυψουν τις ατελειες στις ακρες (στο σονυ).

Στα συν μου αρεσει το μεταβλητο διαφραγμα (το φ4 δλδ). Θα κερδιζει αρκετα σε ευκρινεια απο το μικροτερο διαφραγμα.

 

Νομιζω @mivas αδικεις ολα τα συγχρονα κινητα .

Το computational εχει κανει αλματα απο τοτε..που στην ουσια δεν υπηρχε.

Υπαρχουν εξισου μεγαλοι αισθητηρες πλεον (οχι ακριβως στο ιδιο μεγεθος). συνηθως πλεον 50αρηδες με 1.2 και 1.4um pixel size που δινουν ~12μπχ και 2.4nm / 2.8nm "τελικο" πιξελ σιζε ..στα συν το computational.

Aκομα και αυτοι προσφερουν εικονα απο μεγαλυτερη επιφανεια σενσορα απο οτι τo cropped σονυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παω πάσο , δεν επιμένω . Εγω όσα γνωρίζω λέω , ημιμαθείς δηλώνω κ ισως κ να λεω κ μπαρουφες . 

Κ ενδεχόμενος να ισχύει αυτό με τα αδύναμα σημεία στα άκρα του σενσορα .

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα οτι λες μπαρουφες.

Απλα το εκανα λιγο πιο συγκεκριμενο.

 

Ειναι δυσκολο να φτιαξεις φακο για τετοιο αενσορα και να αποδιδει καλα σε ολα τα σημεια.

Η πολυπλοκτητα απαιτει εξτρα κρυσταλλα και εξτρα μηκος (υψος-καρουμπαλο στα κινητα).

Για τον ιδιο λογο δυσκολα βρισκεις πανω απο 24mm εστιακο μηκος  (σε ισοδυναμο δλδ..κανα 9αρι mm για τη 1")

Moνο με collapsible φακο θα μπορουσε να γινει κατι καλυτερο (ως προς το διαφραγμα αλλα και λιγο ως προς την εστιασκη αποσταση)

Πχ ενας 28mm φ1.6 αλλα αντε να δικαιολογησεις το μεσα-εξω του φακου στο σημερα.

 

 

εδιτ

@georgerapp

Tα raw ειναι δικα σου?

Αν ναι παιζει να βγαλεις παλι σε raw και βραδινες ?

Οχι πολλες ..απλα να ειναι "βραδινες" οχι υπερφωτισμενες βιτρινες/χωροι..

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε δεν ειναι δικα μου . 

Στο τελευταίο βιντεο απο ενα καναλι που λέγεται NO limits ON τα βρηκα στο youtube .

Δεν εχω δει εαν εχει κ άλλα δείγματα σε αλλο του βίντεο .

Έχουν ενδιαφέρον . 

Το iphone με απογοήτευσε στις εικονες με την κοπελα κ σε κάποιες άλλες . 

Παράλληλα σε καποιες το βρήκα αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και πολύ computational, ακόμα και με μια ίντζα αισθητήρα, τα κινητά παραμένουν πίσω απο τις κάμερες και είναι λογικό!

Θα ήθελα να μάθω τι θα επιλέξει ο φίλος Mivas και να μας βάλει και δείγματα!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, guy_fawkes said:

Πάντως ακόμα και πολύ computational, ακόμα και με μια ίντζα αισθητήρα, τα κινητά παραμένουν πίσω απο τις κάμερες και είναι λογικό!

Θα ήθελα να μάθω τι θα επιλέξει ο φίλος Mivas και να μας βάλει και δείγματα!

 

 

Σηκωνει κουβεντα που σιγουρα ουτε ειναι του παροντος ουτε του θεματος..αλλα εχουν κλεισει τεραστια αποσταση.

Ετσι για την ιστορια η a7s iii κανει 4 χιλιαρικα και εχουν φακο που κανει αλλα 900 (μαλλον ο ταμρον ειναι)..

Η οποια χ-ψ τεχνολογια στον αισθητηρα δεν πολυδιαφερει πλεον. Μονο στα φυσικα μεγεθη.

 

Χωρια της διαφορας στη τιμη η διαφορα στο μεγεθος πιξελ ειναι εξισου τεραστια.

Φαινεται οχι τοσο στο πως αποδιδουν ως τελικη φωτογραφια..αλλα στο ποσο μπορεις να "παιξεις" στα raw.

(δεν τις ειδα ολες μονο οσες μου κεντρισαν το ενδιαφερον)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xteacher said:

Νομιζω @mivas αδικεις ολα τα συγχρονα κινητα .

Το computational εχει κανει αλματα απο τοτε..που στην ουσια δεν υπηρχε.

Υπαρχουν εξισου μεγαλοι αισθητηρες πλεον (οχι ακριβως στο ιδιο μεγεθος). συνηθως πλεον 50αρηδες με 1.2 και 1.4um pixel size που δινουν ~12μπχ και 2.4nm / 2.8nm "τελικο" πιξελ σιζε ..στα συν το computational.

Aκομα και αυτοι προσφερουν εικονα απο μεγαλυτερη επιφανεια σενσορα απο οτι τo cropped σονυ.

Ουσιαστικά δηλαδή το νέο σόνυ δεν θα εκμεταλλεύεται όλο τον αισθητήρα λόγω φακού; Άρα θα πρότεινες το Leica; Ή κάποιο άλλο;

Γενικά το υπερβολικό processing δεν μου αρέσει προσωπικά και οι περισσότεροι μεγάλοι το έχουν δυστυχώς. Με ανάπτυξη RAW θεωρητικά μπορείς να βάλεις όση όξυνση και σβήσιμο θορύβου θέλεις βέβαια...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, georgerapp said:

Επι του παρόντος παρε raw απο iphone -που δεν θεωρείται -ειναι εκ των κορυφαίων στην φωτογραφία μιας κ ασχολείσαι με raw κ γελασε ελεύθερα . Να ξέρεις δηλαδή τι να περιμένεις . 

Υπάρχουν κ τα αρχεία της κάμερας αν θες να τα πασπατεψεις για το αλατοπιπερο της υπόθεσης κ για την φήμη " τα κινητα φτάσανε την κάμερα" .

https://disk.yandex.ru/d/epHloAce_-a6aQ

 

Οσο τα τηλέφωνα είναι τηλέφωνα κ εχουν πισω για φακό το ματάκι της εξώπορτας να θυμάσαι τίποτα δεν εχει αλλαξει απο αυτα που ξέρεις. 

Το sony εχει τον αισθητήρα της rx100 κ για να μην βγει χοντρό το τηλέφωνο το ματακι πισω δεν φθάνει για να δει . 

Δηλαδή ο φακος ειναι πιο μικρος απο τον αισθητήρα για αυτό κ απο τα 20mp τραβάει με τα 16 , αν δεν κανω λαθος στα νούμερα .

 

Αναμεσα στα 2 θα πηγαινα στο sony , αφου το αλλο δε θα βγει απο Ιαπωνία πάντως να ξέρεις. Κ ουσιαστικά ειναι ίσα βάρκα ίσα ύαλο .

Ολα τους ειναι το ιδιο πραμα.

Σιγουρέψου να εχει raw σε οσους πιο πολλούς φακούς όπως έγραψα πριν .

 

 

Στο Nokia 808 η ενσωματωμένη εφαρμογή μπορούσε να τραβήξει μέχρι 38MP αντί για 41.5 επειδή έχανε ελαφρώς τις γωνίες λόγω φακού. Παρόλα αυτά, με άλλη εφαρμογή (CameraPro) ή με ένα mod, μπορούσες να πάρεις πλήρη εικόνα από όλο τον αισθητήρα, οι γωνίες ήταν ελαφρώς σκιασμένες, αλλά όχι κάτι το σοβαρό γενικά... Δεν θα μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με το Σόνυ; Αν είναι να το αφαιρέσω από τη λίστα και παω μόνο για Leica Phone 1 (σαν εναλλακτικές από mainstream μόνο XIaomi κάπως βλέπω, μιας και η Huawei μετά τα ban είχε θέματα, όχι φωτογραφικά προφανώς)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...