Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ειναι κακη punisher αν και εχουν μαθει τα ματια μου πλεον σε καλυτερο αποτελεσμα απο τις gcam που εχετε λιωσει στις συσκευες σας .

αλλα οχι κακη , ειναι αξιοπρεπεστατη .

τι λεει το rn8 pro ; πρεπει να ειναι δυναμη , αρκετα πανω απο τυπου mi a3 και τετοια σωστα ;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κακη punisher αν και εχουν μαθει τα ματια μου πλεον σε καλυτερο αποτελεσμα απο τις gcam που εχετε λιωσει στις συσκευες σας .

αλλα οχι κακη , ειναι αξιοπρεπεστατη .

τι λεει το rn8 pro ; πρεπει να ειναι δυναμη , αρκετα πανω απο τυπου mi a3 και τετοια σωστα ;

 

για 18 χιλιαδες iso όντως φίλε αξιοπρεπέστατη οπως το λες.. ναι αρκετά δυνατό με gcam, ισάξιο με ναυαρχίδες (στην κύρια κάμερα μονο προφανώς)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο θέμα αντιπαραβολη λήψεων από Mate 20 pro και p30 pro;

 

Όχι άλλα έχω βάλει σχεδόν τα ίδια θέματα με τα 2 κινητά..αν θες να ψάξεις, δες τα ποστ μου στο θέμα αυτό, αλλά αν θες κάτι συγκεκριμένο σου κάνω σύγκριση, τα έχω και τα 2

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

 

με τον τηλεφακό είναι σωστά; στο πόσο επι;

άψογη λεπτομέρεια

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

με τον τηλεφακό είναι σωστά; στο πόσο επι;

άψογη λεπτομέρεια

 

Δεν θυμάμαι αν είναι με τηλεφακό ή όχι. Έβγαλα διάφορες.

Παίζει να είναι 2Χ (έβγαλα διάφορες κσι δεν θυμάμαι)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν είναι με τηλεφακό ή όχι. Έβγαλα διάφορες.

Παίζει να είναι 2Χ (έβγαλα διάφορες κσι δεν θυμάμαι)

 

ειναι..με f/3.5 ειναι τραβηγμένη που αντιστοιχεί στον τηλεφακό

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα έχω βάλει σχεδόν τα ίδια θέματα με τα 2 κινητά..αν θες να ψάξεις, δες τα ποστ μου στο θέμα αυτό, αλλά αν θες κάτι συγκεκριμένο σου κάνω σύγκριση, τα έχω και τα 2

 

Χωρίς να μπεις στον κόπο για τεστ:

 

-Ποιο έχει ταχύτερο / ακριβέστερο autofocus;

-ποιο υπερτερεί σε κανονικό φωτισμό;

-ποιο υπερέχει σε χαμηλό φωτισμό;

-το 30 τείνει να κιτρινίζει;

 

Μεταξύ των 2, υποκειμενικά, ποιο προτιμάς;

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 σημερινές από το 9αρι 8fb3f2d1526260e070148610d1442f43.jpgff02b8cf4be0ade3133aca1c92827cbc.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Φιλε μου Ktlk οι φωτογραφιες αυτες ειναι οπως βηκαν απο το κινητο ή μετα απο επεξεργασια? μπορεις να τις ανεβασεις σε μια πλατφορμα να δουμε το exif?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μπεις στον κόπο για τεστ:

 

-Ποιο έχει ταχύτερο / ακριβέστερο autofocus;

-ποιο υπερτερεί σε κανονικό φωτισμό;

-ποιο υπερέχει σε χαμηλό φωτισμό;

-το 30 τείνει να κιτρινίζει;

 

Μεταξύ των 2, υποκειμενικά, ποιο προτιμάς;

 

Σε ευχαριστώ

 

λοιπον, μολις βρω χρονο θα σου κανω συγκριση καθως θεωρω οτι δεν διαφερουν πολυ και δεν μπορω να κανω εκτιμηση ετσι.

Γενικα εχω καταλαβει οτι πολλες φορες κανουμε εκτιμησεις επειδη δουλευουμε κινητα σε παρομοιες συνθηκες, αλλα το παρομοιες σημαινει οτι μια μικρη διαφορα μπορει να αλλοιωσει το αποτελεσμα και ενω θεωρεις οτι εβγαλες καλυτερη ή χειροτερη φωτο με το ενα ή το αλλο, τελικα εφταιγε κατι και δεν ηταν αυτη η επιδοση του.

ΠΧ υγρασια, σκονη, ενα ελαχιστο κουνημα ποου ανεβασε iso και μειωσε χρονο κλειστρου για να μην βγει θολη κλπ. Οποτε επειδη δεν εχω δει καμια διαφορα που να βγαζει ματι, θα σου βγαλω μερικες με βαση αυτα που ρωτας και θα κρινεις μονος σου....

Εδω, στα ζουμ που εκανα συγκριση αμεση μεταξυ ultra και p30 pro και υπηρχαν ενα σωρο παραγοντες που αλλοιωναν το αποτελεσμα παρολο το τριποδο και το χρονομετρο. γιαυτο θα προσπαθησω να σε βοηθησω με οσο πιο σωστη συγκριση γινεται, απλα δεν εχω χρονο τωρα. αργοτερα πιστευω να βρω και να εχω και τα κινητα γιατι το Mate το εχει η μανα μου (για τα εγγονια να τα βγαζει φωτο γιατι ειχε ενα Α5 και μου εστελνε συνεχεια μουτζουρες αντι για φωτο)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλοδεχουμενο το συγκριτικο οποτε βρεις χρονο

 

το ιδανικο θα ηταν και η αντιπαραθεση με mi note 10 μιας και τα 3 πλεον ειναι στην ιδια τιμη σαν μεταχειρισμενα και με ιδιαιτερη ζητηση

Link to comment
Share on other sites

Είναι από το raw edited στο Lightroom στο κινητό.. Πρέπει να φτιάξω το Flickr παλι

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Επειδή το νήμα εδώ ασχολείται με τις δυνατότητες των κινητών, καλό είναι να ανεβάζουμε "απειραχτες" φωτογραφίες αλλιώς βγαίνουν λανθασμένα συμπεράσματα. Γι αυτό άλλωστε χρησιμοποιούμε το Flickr.

Δεν σου κάνω παρατήρηση, απλά το αναφέρω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Lightroom και άλλο το Photoshop... Με την λογική αυτή γτ ανεβαίνουν από gcam? Γτ και το raw δείχνει την πραγματική δύναμη ενός αισθητήρα και όχι το ψευτοhdr και eye candy

Αυτές είναι Jpeg από το κινητό απευθείας

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

23e6141da2ff60e032fd20835760ae70.jpg3075a5c253ef889e89972f1d9ebd9b05.jpg

Edited by ktlk
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Lightroom και άλλο το Photoshop... Με την λογική αυτή γτ ανεβαίνουν από gcam?

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Δεν έχω δουλέψει το Lightroom αλλά έχω την εντύπωση πως εινσι εφαρμογή που επεξεργαζεσαι τις φωτογραφίες. Η gcam είναι εφαρμογή λήψης φωτογραφίες, όπως και αρκετές άλλες (και η stock της κάθε συσκευής) και απλά αναδεικνύει την δυνατότητα της κάμερας.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβαινει μαζι με την επεξεργασμένη και η αρχική φωτογραφία (ή το ετοιμο jpeg που μπορει να τραβαει παράλληλα με raw) δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα. :) Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει το Lightroom αλλά έχω την εντύπωση πως εινσι εφαρμογή που επεξεργαζεσαι τις φωτογραφίες. Η gcam είναι εφαρμογή λήψης φωτογραφίες, όπως και αρκετές άλλες (και η stock της κάθε συσκευής) και απλά αναδεικνύει την δυνατότητα της κάμερας.
Έτσι ακριβώς είναι. Άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας και άλλο εναλλακτική κάμερα.

Καλό είναι να τηρούνται οι κανονισμοί γενικότερα που υπάρχουν στο πρώτο ποστ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Mια με λουλουδάκια και από εμένα.απο μπαλκόνι.μεχρι να μπορέσουμε να πάμε σε ωραία μέρη όπως βλέπουμε εδώ IMG_20200425_135203 Alcatel 3x. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας και άλλο εναλλακτική κάμερα.

Καλό είναι να τηρούνται οι κανονισμοί γενικότερα που υπάρχουν στο πρώτο ποστ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντως στους κανόνες επιτρέπονται και επεξεργασμένες αρκεί να υπάρχει και μη επεξεργασμένη.

 

Αναφέρομαι σε αυτές τις σειρές του πρώτου μηνυματος. Οπότε από άποψη κανόνων αν θέλει μπορει να βάζει αρκεί να το αναφέρει και να βάζει και την αντιστοιχη μη επεξεργασμένη.

 

Η μόνη εξαίρεση επεξεργασμένων φωτογραφιών που θα επιτρέπεται, είναι αυτές που θα αναφέρεται ρητά ότι είναι επεξεργασμένες, ενώ έχει μπει και η αρχική μη επεξεργασμένη.
Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στους κανόνες επιτρέπονται και επεξεργασμένες αρκεί να υπάρχει και μη επεξεργασμένη.

 

Αναφέρομαι σε αυτές τις σειρές του πρώτου μηνυματος. Οπότε από άποψη κανόνων αν θέλει μπορει να βάζει αρκεί να το αναφέρει και να βάζει και την αντιστοιχη μη επεξεργασμένη.

 

αν το κάνει έτσι ναι, επιτρέπεται.. επίσης θα πρέπει να ανεβαίνουν σε φουλ ανάλυση και να φαίνονται τα exif και οχι μια απλή προεπισκόπηση

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

αν το κάνει έτσι ναι, επιτρέπεται.. επίσης θα πρέπει να ανεβαίνουν σε φουλ ανάλυση και να φαίνονται τα exif και οχι μια απλή προεπισκόπηση

 

Συμφωνω. Έτσι πρέπει. Απλά λέω ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν γνωρίζεται τι έτσι Jpeg και τι είναι η gcam..... Gcam λοιπόν αναλαμβάνει να τραβήξει πολλές φωτογραφίες και να τις επεξεργαστεί... Το Jpeg είναι ένα επεξεργασμενο raw και τίποτα παραπάνω....Απλα έχουμε γεμίσει ένα φόρουμ γεμάτο επεξεργασμενο φώτο από gcam και σας πείραξε μια επεξεργασμενη φώτο από Lightroom.. Αν δεν ξέρετε το Lightroom προφανώς είστε το target group που τρίβουν τα χέρια τους οι εταιρίες, που σας πλασάρουν σαπίλα ζοομ και το βαφτίζουν φώτο.. Φιλικα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...