Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ενώ το 16th έχει καλύτερη κάμερα παρουσιάζει ουρές σε οποιοδήποτε φωτεινό σώμα;

 

meizu pro 6 plus

[iG]https://live.staticflickr.com/65535/48708178288_83f027ca79_b.jpg[/img]

 

meizu 16th

[iG]https://live.staticflickr.com/65535/48708180863_dd17679b56_b.jpg[/img]

 

Σιγουρεψου οτι δεν εχει δαχτυλιές ή αραχνιές η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμια βραδυνη φιλος σε δυσκολες συνθηκες

...γιατι οι περισσοτερες κριτικες την εχουνε θαψει τη καμερα

 

 

48711507488_8ef0dc0af0_k.jpg2019-09-10_06-03-17 by tarirs, on Flickr

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

 

η συσκευή εχει προεγκατεστημενο το lightroom έτσι δεν ειναι; παίξε λίγο με το dng αρχείο να δούμε τις πραγματικές δυνατότητες του αισθητήρα..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Και μια βραδινή σύγκριση s10 plus vs mate 20 pro σε αυτόματο με ταπ στο κέντρο, και με ριξιμο έκθεσης στο s10 καθώς μου φαινόταν πιο φωτεινό και δεν έριχνε με το ταπ, καθώς και στα 40mp..

48712714626_9038ba85f2_c.jpgGalaxy s10 plus auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

48712882267_c8f5222b4f_c.jpgS10 plus -ev by Nikos Bletas, on Flickr

 

48712706791_35390eda74_c.jpgMate 20 pro auto 10mp by Nikos Bletas, on Flickr

 

48712379098_3279e7de9a_c.jpgMate 20 pro auto 40mp by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη απο το huawei ειναι τραγωδια...υποψιαζομαι ειναι με Night mode?

 

Αυτοματο στα 10mp..

Τι δε σου άρεσε δηλαδή ? Γενικά όσο αφορά στη σύγκριση ποια η άποψη σου για τα μειονέκτηματα και πλεονέκτηματα του καθενός μιλώντας πάντα για auto + stock....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματο στα 10mp..

Τι δε σου άρεσε δηλαδή ? Γενικά όσο αφορά στη σύγκριση ποια η άποψη σου για τα μειονέκτηματα και πλεονέκτηματα του καθενός μιλώντας πάντα για auto + stock....

 

βλεπω τον τροπο που εχει κατεβασει τα highlights...night mode ειναι 100%

sharpening σε συνδυασμο με παστελ

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρεψου οτι δεν εχει δαχτυλιές ή αραχνιές η κάμερα.

ναι είναι καθαρή

 

Εχεις προστατευτικο τζαμακι ή φιλμ στις καμερες;

όχι δεν έχω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

βλεπω τον τροπο που εχει κατεβασει τα highlights...night mode ειναι 100%

sharpening σε συνδυασμο με παστελ

 

Ανεξάρτητα από τις λήψεις και ποια ειναι καλύτερη, στα huawei πλέον δεν διαφερει τοσο πολύ το night mode με auto. Τουλαχιστον αυτο ισχυε στο p20 pro που ειχα πριν 1μιση μηνα.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω τον τροπο που εχει κατεβασει τα highlights...night mode ειναι 100%

sharpening σε συνδυασμο με παστελ

 

εγω στο αυτοματο το εβαλα, τωρα αν εβαλε μονο του night mode δεν το ξερω, νομιζα πως το βαζουμε μονο χειροκινητα στο "νυχτα" που εχει το μενου του...

Παντως για το παστελ διαφωνω, ειναι στα πλαισια του λογικου για κινητο, δε νομιζω οτι αλλο θα πηγαινε καλυτερα τοσο ευκολα. για το sharpening συμφωνω..

στα 40ΜΡ η φωτο ηταν χειροτερη?

 

 

Παντως αυτη μου φαινεται πολυ μετρια παιδες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και μια βραδινή σύγκριση s10 plus vs mate 20 pro σε αυτόματο με ταπ στο κέντρο, και με ριξιμο έκθεσης στο s10 καθώς μου φαινόταν πιο φωτεινό και δεν έριχνε με το ταπ, καθώς και στα 40mp..

 

Δοκιμασε μια να τραβηξεις σε auto vs χειροκινητο night mode.

 

Δε μου μοιαζει για night mode..θα εριχνε το ισο αρκετα αν ηταν κατα τη γνωμη μου.

Τεραστιος αισθητηρας ειναι με pixel binning χωρια το 1/25 που βοηθαει σε καθαροτερη ληψη.

Στα πλαισια του λογικου βρισκω ο,τι εχει. Διαφορετικο ναι ..ασχημο σιγουρα οχι.

 

Υ.Γ

Αυτο που εχει 420+€ στο skroutz??

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μια να τραβηξεις σε auto vs χειροκινητο night mode.

 

Δε μου μοιαζει για night mode..θα εριχνε το ισο αρκετα αν ηταν κατα τη γνωμη μου.

Τεραστιος αισθητηρας ειναι με pixel binning χωρια το 1/25 που βοηθαει σε καθαροτερη ληψη.

Στα πλαισια του λογικου βρισκω ο,τι εχει. Διαφορετικο ναι ..ασχημο σιγουρα οχι.

 

Υ.Γ

Αυτο που εχει 420+€ στο skroutz??

 

το εχω κανει και το εχω ανεβασει σε προηγουμενο συγκριτικο...

48631254433_bcff169bd4_c.jpgMate 20 pro auto by Nikos Bletas, on Flickr

 

48631753942_65a8bd58eb_c.jpgMate 20 pro night mode by Nikos Bletas, on Flickr

 

το night mode εδω δε μαρεσε, αντιθετα το αυτοματο μαρεσε...

Επισης μαρεσει το αυτοματο στη χθεσινη, τελειο δεν ειναι αλλα ειναι αρκετα καλο για αυτοματο και χερατο.

 

Οσο για το σκρουτζ, ναι αυτο ειναι το φθηνοτερο dual sim που βλεπεις καπου τοσο εχει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ok thanks..

Δεν ειχα δει προηγουμενες φωτος..

 

Σιγουρα δεν ειναι/ηταν night mode η πιο πανω.

ΠΕρα απο το ισο που δεν κατεβηκε και οι ρυθμισεις δεν πολυδιαφερουν μεταξυ hua kai samsung .(αν συμπεριλαβεις μεγεθος σενσορα - πιχελ σιζε και φως που περασε απο διαφραγμα.

Ωραιο το huawei..μεγαλυτερο αισθητηρα απο rn7 (1/1.7" vs 1/2") και ακομα μεγαλυτερο pixel size (1.6nm vs 2nm μετα απο pixel binning).

 

Δεν ξερω αν ποσταριστηκε παλιοτερα αλλα αν βρεις κανενα "48αρη" για συγκριτικο θα με ενδιεφερε να δω αποτελεσματα. (απο ρν7 με gcam μεχρι..ο,τι κυκλοφορει στο περιβαλλον σου).

Link to comment
Share on other sites

ok thanks..

Δεν ειχα δει προηγουμενες φωτος..

 

Σιγουρα δεν ειναι/ηταν night mode η πιο πανω.

ΠΕρα απο το ισο που δεν κατεβηκε και οι ρυθμισεις δεν πολυδιαφερουν μεταξυ hua kai samsung .(αν συμπεριλαβεις μεγεθος σενσορα - πιχελ σιζε και φως που περασε απο διαφραγμα.

Ωραιο το huawei..μεγαλυτερο αισθητηρα απο rn7 (1/1.7" vs 1/2") και ακομα μεγαλυτερο pixel size (1.6nm vs 2nm μετα απο pixel binning).

 

Δεν ξερω αν ποσταριστηκε παλιοτερα αλλα αν βρεις κανενα "48αρη" για συγκριτικο θα με ενδιεφερε να δω αποτελεσματα. (απο ρν7 με gcam μεχρι..ο,τι κυκλοφορει στο περιβαλλον σου).

 

Έχω εμμεσο συγκριτικο rn7 gcam vs p20 pro αν σε ενδιαφέρει.

 

Με τη λεξη εμμεσο εννοω οτι δεν τραβηχτηκαν ταυτόχρονα αλλα σε παρόμοια ώρα/υγρασία/συνθήκες

 

Αυτο που αποκόμισα από τη συνολική χρήση ειναι οτι έχει πιο επιθετικό noise reduction το p20 pro με αποτέλεσμα το rn7 (με gcam) να εχει περισσότερη λεπτομέρια. Δεν ξερω αν εχει διαφορές το p20 pro με mate 20 pro. Αλλα σε μέγεθος αισθητήρα τουλάχιστον είναι ίδια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ορίστε και το συγκριτικό που έλεγα. Εκ πρώτης, λογω υψηλότερου sharpening μπορεί να πει καποιος ότι έχει περισσοτερη λεπτομέρια το p20 pro (πχ αν τα δει σε κινητό). Σε μεγάλη οθόνη ομως φαίνεται αυτό που λεω (πχ αν δεις τα φυλλα των δεντρων).

 

Πρώτα rn7 gcam και μετα p20 pro

 

32921329647_b4622d9bc6_z.jpgIMG_20190517_010851 by Andreas L., on Flickr

 

48123357957_535891f729_z.jpgIMG_20190625_014151 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ok thanks..

Δεν ειχα δει προηγουμενες φωτος..

 

Σιγουρα δεν ειναι/ηταν night mode η πιο πανω.

ΠΕρα απο το ισο που δεν κατεβηκε και οι ρυθμισεις δεν πολυδιαφερουν μεταξυ hua kai samsung .(αν συμπεριλαβεις μεγεθος σενσορα - πιχελ σιζε και φως που περασε απο διαφραγμα.

Ωραιο το huawei..μεγαλυτερο αισθητηρα απο rn7 (1/1.7" vs 1/2") και ακομα μεγαλυτερο pixel size (1.6nm vs 2nm μετα απο pixel binning).

 

Δεν ξερω αν ποσταριστηκε παλιοτερα αλλα αν βρεις κανενα "48αρη" για συγκριτικο θα με ενδιεφερε να δω αποτελεσματα. (απο ρν7 με gcam μεχρι..ο,τι κυκλοφορει στο περιβαλλον σου).

 

να σου πω, δεν ειχα ασχοληθει με το πως λειτουργουν τα night mode κλπ σε αυτοματο (αυτο που παλια εμπαινε υπο συγκεκριμενες συνθηκες) σε διαφορες εταιρειες, πχ και samsung αλλα γιαυτο ανεβαζω να μαθαινουμε και να συγκρινουμε...

 

Τωρα για 48αρι, φανταζομαι μια καμερα απο αυτες που παιζουν στα 48ΜΡ της xiaomi εννοεις? αμα σου πω οτι δεν εχω κανεναν τριγυρω μου με τετοια..

ΠΑρολα αυτα θα εχω το νου μου, εξαλλου αν βρω λογικα θα παιξω με στοκ..

Αντιθετα οι αλλοι, οπως ο Αντρεας παραπανω συγκρινουν με gcam η οποια δεν ξερω αν υπαρχει για mate και αν κανει δουλεια χωρις προβληματα, γενικα θελω να δουλευω στοκ, εχω βαρεθει να ψαχνω και να μην λειτουργουν πραγματα κλπ. Σιγουρα καλη η gcam αλλα οταν αρχισε να μου κρασαρει το κινητο (v30), να εχει θεματα με white balance που να χαλαει πολυ τα χρωματα, να αξιζει μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες (πχ πηγες φωτος κυριως και οχι απαραιτητα σκοταδια), τοτε αποφασισα να την βαλω στην ακρη και να επιδιωκω το καλο αποτελεσμα με στοκ.

εξαλλου κινητα ειναι, δεν περιμενω να γινουν dsl..ειδικα οταν μιλαμε για ληψεις On the go....αλλιως αν ειναι να κουβαλαω και τριποδα, κουβαλαω και dslr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ν

Αντιθετα οι αλλοι, οπως ο Αντρεας παραπανω συγκρινουν με gcam η οποια δεν ξερω αν υπαρχει για mate και αν κανει δουλεια χωρις προβληματα, γενικα θελω να δουλευω στοκ, εχω βαρεθει να ψαχνω και να μην λειτουργουν πραγματα κλπ. Σιγουρα καλη η gcam αλλα οταν αρχισε να μου κρασαρει το κινητο (v30), να εχει θεματα με white balance που να χαλαει πολυ τα χρωματα, να αξιζει μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες (πχ πηγες φωτος κυριως και οχι απαραιτητα σκοταδια), τοτε αποφασισα να την βαλω στην ακρη και να επιδιωκω το καλο αποτελεσμα με στοκ.

 

Νίκο για τα v30 και τα προβλήματα της gcam τα ελεγα οταν το πηρα... αλλά κοντεύατε να με βγάλετε παλαβο :p

 

Κατα τα άλλα συνήθως δεν ειναι έτσι τα πράγματα. Στο rn7 δουλεύει πολύ καλύτερα τόσο σε αποτέλεσμα όσο και σε σταθερότητα (σαν να ειναι στοκ) και με το zsl να ειναι αστραπιαίο. Σκέψου οτι εγω μέρα/νύχτα την gcam χρησιμοποιώ στο redmi.

 

Η gcam δυστυχως είναι και λιγο λαχείο το πόσο καλα θα κάτσει σε μια συσκευή (ακόμα και αν έχει developers που βοηθάνε την κατάσταση). Αλλά για αυτό υπάρχει και το forum... να ανεβάζουμε δείγματα και σχόλια για την απόδοση της. Αρκει φυσικά να μην γίνεται εγωιστικά και να ανεβαίνουν πχ shutter speed 1/3 ή Night mode και απλά να γράφουν σκέτα τη λέξη gcam. Ή να μην γραφουν στα threads οτι δουλευει τέλεια αλλα τελικά σε καθε κλικ να πρεπει να βγαινεις και να ξαναμπαίνεις για να ειναι γρηγρο το δεύτερο. Δηλαδη γενικά να είμαστε ειλικρινής για το τι συμβαίνει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νίκο για τα v30 και τα προβλήματα της gcam τα ελεγα οταν το πηρα... αλλά κοντεύατε να με βγάλετε παλαβο :p

 

Κατα τα άλλα συνήθως δεν ειναι έτσι τα πράγματα. Στο rn7 δουλεύει πολύ καλύτερα τόσο σε αποτέλεσμα όσο και σε σταθερότητα (σαν να ειναι στοκ) και με το zsl να ειναι αστραπιαίο. Σκέψου οτι εγω μέρα/νύχτα την gcam χρησιμοποιώ στο redmi.

 

Η gcam δυστυχως είναι και λιγο λαχείο το πόσο καλα θα κάτσει σε μια συσκευή (ακόμα και αν έχει developers που βοηθάνε την κατάσταση). Αλλά για αυτό υπάρχει και το forum... να ανεβάζουμε δείγματα και σχόλια για την απόδοση της. Αρκει φυσικά να μην γίνεται εγωιστικά και να ανεβαίνουν πχ shutter speed 1/3 ή Night mode και να γράφουν σκέτα τη λέξη gcam.

 

Αντρεα δε διαφωνω, εγω ειχα πολυ καιρο την ιδια εκδοση στο v30 Που επαιζε αριστα, απλα οταν βγηκαν τα Night mode κλπ και ειπα να δοκιμασω καμια αλλη εχασα τη μπαλα. Επισης, ειναι τοσες πολλες οι εκδοσεις και οι διαφορες που εχουν μεταξυ τους σε πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα που οκ, πρεπει να εισαι σχεδον αγκαλια με το φορουμ/xda αν θες να αλλαζεις συσκευες ή αν παιρνεις αναβαθμισεις σε ανδροιδ και θες να δουλευει τελεια και αυτο..χωρια οι ρυθμισεις που καθε φορα ειναι διαφορετικες ανα εκδοση..

εμενα ολο αυτο με κουρασε, δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να ψαχνω τοσο, ειχα μια που δουλευε καλα και τελος..

Γιαυτο προτιμησα να παιζω με στοκ στα αλλα κινητα παρα να ψαχνω απο την αρχη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα δε διαφωνω, εγω ειχα πολυ καιρο την ιδια εκδοση στο v30 Που επαιζε αριστα, απλα οταν βγηκαν τα Night mode κλπ και ειπα να δοκιμασω καμια αλλη εχασα τη μπαλα. Επισης, ειναι τοσες πολλες οι εκδοσεις και οι διαφορες που εχουν μεταξυ τους σε πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα που οκ, πρεπει να εισαι σχεδον αγκαλια με το φορουμ/xda αν θες να αλλαζεις συσκευες ή αν παιρνεις αναβαθμισεις σε ανδροιδ και θες να δουλευει τελεια και αυτο..χωρια οι ρυθμισεις που καθε φορα ειναι διαφορετικες ανα εκδοση..

εμενα ολο αυτο με κουρασε, δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να ψαχνω τοσο, ειχα μια που δουλευε καλα και τελος..

Γιαυτο προτιμησα να παιζω με στοκ στα αλλα κινητα παρα να ψαχνω απο την αρχη.

 

Εννοείται πως αν θες να δουλεύει out of the box παίζεις στοκ. Και ειδικά lg, αν παρακαλουθησεις το XDA, παίζουν πολλες ασυμβατότητες. Όσον αφορά το v30, η παλιά έκδοση που λες έπαιζε γενικά με γρήγορο shutter speed και τελικά πολλές φορές είχα καλύτερο αποτέλεσμα με τη στοκ. Οπότε δεν είχε και τόσο νόημα... Και πραγματικά στα lg είχα τα μεγαλύτερα προβλήματα... Σε άλλες συσκευές δεν είχα τόσο χοντρά θέματα.

 

Κατά τα αλλα στο redmi είναι πολύ απλά τα πράγματα. Στη τύχη gcam να βάλεις θα έχει καλυτερο αποτελεσμα από τη στοκ του. Και δεν μιλάω καν για νύχτα... Ακόμα και στις ημερήσιες πάλι καλύτερη είναι η gcam.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αν θες να δουλεύει out of the box παίζεις στοκ. Και ειδικά lg, αν παρακαλουθησεις το XDA, παίζουν πολλες ασυμβατότητες. Όσον αφορά το v30, η παλιά έκδοση που λες έπαιζε γενικά με γρήγορο shutter speed και τελικά πολλές φορές είχα καλύτερο αποτέλεσμα με τη στοκ. Οπότε δεν είχε και τόσο νόημα... Και πραγματικά στα lg είχα τα μεγαλύτερα προβλήματα... Σε άλλες συσκευές δεν είχα τόσο χοντρά θέματα.

 

Κατά τα αλλα στο redmi είναι πολύ απλά τα πράγματα. Στη τύχη gcam να βάλεις θα έχει καλυτερο αποτελεσμα από τη στοκ του. Και δεν μιλάω καν για νύχτα... Ακόμα και στις ημερήσιες πάλι καλύτερη είναι η gcam.

 

αυτο που λες δειχνει απλα οτι η στοκ ειναι μαπα μαλλον :P ..για να δουλεουν ολες οι gcam τοσο καλα.

Γενικα ναι θεωρω τραγικο να μην παιρνουν το μεγιστο απο τις καμερες, απο εκει και περα σε mate υπαρχει gcam?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχω εμμεσο συγκριτικο rn7 gcam vs p20 pro αν σε ενδιαφέρει.

 

Με τη λεξη εμμεσο εννοω οτι δεν τραβηχτηκαν ταυτόχρονα αλλα σε παρόμοια ώρα/υγρασία/συνθήκες

 

Αυτο που αποκόμισα από τη συνολική χρήση ειναι οτι έχει πιο επιθετικό noise reduction το p20 pro με αποτέλεσμα το rn7 (με gcam) να εχει περισσότερη λεπτομέρια. Δεν ξερω αν εχει διαφορές το p20 pro με mate 20 pro. Αλλα σε μέγεθος αισθητήρα τουλάχιστον είναι ίδια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ορίστε και το συγκριτικό που έλεγα. Εκ πρώτης, λογω υψηλότερου sharpening μπορεί να πει καποιος ότι έχει περισσοτερη λεπτομέρια το p20 pro (πχ αν τα δει σε κινητό). Σε μεγάλη οθόνη ομως φαίνεται αυτό που λεω (πχ αν δεις τα φυλλα των δεντρων).

 

Πρώτα rn7 gcam και μετα p20 pro

 

https://live.staticflickr.com/65535/32921329647_b4622d9bc6_z.jpg[/ig]IMG_20190517_010851 by Andreas L., on Flickr

 

https://live.staticflickr.com/65535/48123357957_535891f729_z.jpg[/ig]IMG_20190625_014151 by Andreas L., on Flickr

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να μιλάμε για λεπτομέρεια στα φύλλα κλπ όταν η φώτο της gcam είναι αυτή καθαυτή τελείως αφύσικη. Έντονο Φως, έντονο αφύσικο λευκό παντού, και στο βάθος γαλάζιος ουρανός σε μια φώτο τραβηγμένη τα μεσάνυχτα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by Nikos_Mpl
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να μιλάμε για λεπτομέρεια στα φύλλα κλπ όταν η φώτο της gcam είναι αυτή καθαυτή τελείως αφύσικη. Έντονο Φως, έντονο αφύσικο λευκό παντού, και στο βάθος γαλάζιος ουρανός σε μια φώτο τραβηγμένη τα μεσάνυχτα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Eιναι θεμα ρυθμισεων.

Πολυ πιθανων να εχει το wb απο p3xl και να το "ασπριζει" ενα κλικ παραπανω.

Θεμα γουστου θεωρω . Αλλοι θελουν κιτρινες λαμπες , αλλοι θελουν wb ΓΙΑ τις κιτρινες λαμπες.

Προσωπικα δεν καιγομαι. Το ξερω το κατανοω και το ρυθμιζω κατα βουλησιν αναλογα τι βολευει στη σκηνη-ληψη.

 

Σου δινω ενα δικιο για καποια αφυσικα χρωματα που "περναει" κατα καιρους το rn7.

Θελει μια προσοχη παραπανω αν εισαι επιλεκτικος-ψειρας στο τι θες να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κινητό δεν έχει άψογο wb. Συνήθως είναι θέμα προτίμησης. Και ο ουρανός βγήκε μπλε στα πλαίσια του γενικότερου ψυχρού wb. Άλλωστε ο ουρανός όντας σκοτεινός είναι ψυχρός, οπότε αν ανοίξει τις σκιές προς το μπλε θα βγει. Δοκίμασε long exposure και φώτισε όσο μπορείς τον ουρανό. Το πιθανότερο είναι να έχει ένα μπλε τόνο.

 

Κατά τα άλλα είναι δυνατόν να μιλάμε για φυσικότητα όταν το p20 pro έχει τόσο αυξημένο sharpening που γυαλίζουν τα φύλλα; Το wb στη τελική, ακόμα και εκ των υστερων, σε ένα βαθμό μπορείς να το διορθώσεις. Το sharpening όμως το παντρεύεσαι.

 

Για την ιστορία, η συζήτηση ξεκίνησε στα πλασια της ερώτησης του xteacher για το πόσο καλύτερα τα πάει ο μεγαλύτερος αισθητήρας 1/1.7. Το point μου είναι ότι μάλλον δεν θα δεις βελτίωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτο που λες δειχνει απλα οτι η στοκ ειναι μαπα μαλλον :P ..για να δουλεουν ολες οι gcam τοσο καλα.

Γενικα ναι θεωρω τραγικο να μην παιρνουν το μεγιστο απο τις καμερες, απο εκει και περα σε mate υπαρχει gcam?

 

Στο p20 pro τουλάχιστον δεν δούλευε κάτι. Αλλιώς μπορεί και να το κραταγα. Γενικά δεν νομίζω να έχει γίνει port για kirin.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...