Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

NOTE 10+ Auto low light

https://live.staticflickr.com/65535/48673941412_c9ec3bca44_c.jpg[/img]

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673941412_c9ec3bca44_c.jpg

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

P30 pro Auto low light

https://live.staticflickr.com/65535/48673400348_4ed1253160_c.jpg[/img]

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673400348_4ed1253160_c.jpg

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

NOTE 10+ Night Mode

https://live.staticflickr.com/65535/48673937402_f698bf11c5_c.jpg[/img]

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673937402_f698bf11c5_c.jpg

NOTE 10 Plus Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

P30 pro Night Mode

https://live.staticflickr.com/65535/48673395388_2aa853915f_c.jpg[/img]

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE"]48673395388_2aa853915f_c.jpg

Huawei P30 Pro Auto by GumJd tsiglas - Flickr2BBcode LITE

 

Όλες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στο αυτόματο με ενεργό ΑΙ και στις 2 συσκευές και απλά έκανα ενα κλικ...

Το συγκριτικό δεν το ανέβασα για να καψω η να εκθειασω κάποια απο τις 2 συσκευές...Who cares...αλλαζουμε συσκευές καθε 2 μήνες...

 

Οι συνθηκες φωτεισμου που τραβηξα αν δεν τις ηθελα για συγκριτικο δεν θα τραβουσα ποτε τουλάχιστον χωρις χρηση φλάς...και γενικος αν τραβουσα και καποιο προσωπο η φωτογραφια και από τις 2 συσκευες θα ηταν για delete...

Λοιπον στην οθονη του Νοτε 10+ φαινονται ολες οι φωτογραφιες του P30 pro (τουλάχιστον στα δικα μου ματια) αρκετα καλυτερες...

Όταν όμως σημερα το πρωι τις ανοιξα στον υπολογιστη παρατηρησα ότι ολες οι φωτογραφιες του p30 pro δεν εχουν σωστο χρωμα...Ο τοιχος δεν είναι πορτοκαλι αλλα σχεδόν κοκκινος με μπορντω...Και στις υπολοιπες φωτο ο τοιχος δεν είναι μπεζ αλλα γκρι...Η δε χελωνα στο τραπεζακι εκει το P30 pro την εχει ρημαξει τελειως και τα πορτοκαλοκίτρινα αλλα και τα πρασινα σημεια....Με μεγαλη μου εκπληξη το Note 10+ εχει πλησιασει το χρωματα σε όλα τα σημεια κατά 95% (και στους κοκκινους αλλα και στους γκρι τοιχους) ενώ το P30 pro δεν εχει καμια σχεση χρωματικα...Παρολα αυτά στο P30 pro μοιαζουν να είναι πιο φωτεινες και με καλυτερη λεπτομερεια η' απλα εχουν πολύ περισσοτερο sharpiness που τις κανει να φαινονται ετσι (δεν είμαι φωτογραφος)

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το συγκριτικό, ειδικά για σύγκριση στα χρώματα. όντως φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με το p30 pro και θα πρότεινα αν μπορείς να μην βάζεις ΑΙ σε κανένα.. Εγώ δεν το έχω ενεργό και θεωρώ ότι χαλάει πολύ το αποτέλεσμα ειδικά στα Huawei.. Γενικά το ΑΙ είναι κάτι νέο, αλλά και λίγο φόλα αφού πιο πολύ είναι μάρκετινγκ παρά ουσία.. Τι πάει να πει ΑΙ δηλαδή, και όχι απλά αυτοματο ? Αν το ΑΙ μπορούσε να βγάλει απλά σωστό αποτέλεσμα θα ήταν αρκετό, θα το λέγαμε αυτοματο και τέλος.

Τώρα ήθελαν να μας πουν ότι κάτι έκαναν και για να υπάρχει διαφορά βγάζει πιο κορεσμενα χρώματα και υπερβολικά.

Θεωρώ λοιπόν ότι αξίζει να βλέπουμε σκέτο αυτοματο που δείχνει πραγματικές δυνατότητες και χωρίς δυσκολία στη λήψη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάπου διαβάσει ότι το p30 pro λόγω του RYYB αισθητήρα έχει κάποιες δυσκολίες στην αποτύπωση κάποιων αποχρώσεων του κόκκινου. Δηλαδή δεν μιλάμε για αδυναμία wb αλλά για την ίδια την σχετικότητα των χρωμάτων.

 

Όταν είμαι σε pc θα τσεκαρω και γω το συγκριτικο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο που λεει ο Αντρέας για τον φακο και έχω διαβάσει οτι αλλαζει πλήρως σχεδον τα χρώματα σε νυχτερινα περιβάλλοντα και τεχνητό φωτισμο οπου εκει παντα ετσι και αλλιως ολες οι φωτογραφικές εχουν πρόβλημα στην σωστή αποτύπωση του wb .

Ειναι πολύ καλές φωτογραφίες αλλά θέλουν μετά μια διόρθωση στο edit.

Μερικούς ανθρώπους που εχουν λατρεία με το σωστό wb θα τους εκανε να τρέμουν τα δόντια,τους περισσότερους πάλι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο που λεει ο Αντρέας για τον φακο και έχω διαβάσει οτι αλλαζει πλήρως σχεδον τα χρώματα σε νυχτερινα περιβάλλοντα και τεχνητό φωτισμο οπου εκει παντα ετσι και αλλιως ολες οι φωτογραφικές εχουν πρόβλημα στην σωστή αποτύπωση του wb .

Ειναι πολύ καλές φωτογραφίες αλλά θέλουν μετά μια διόρθωση στο edit.

Μερικούς ανθρώπους που εχουν λατρεία με το σωστό wb θα τους εκανε να τρέμουν τα δόντια,τους περισσότερους πάλι όχι.

 

Δεν ειναι θεμα wb. Θεμα wb θα ηταν αν συμμετρικα ολα τα χρωματα ηταν πιο μπλε/κιτρινο/πρασινο/μωβ που στη τελικη εστω σε ενα βαθμο το διορθωνεις εκ των υστερων με edit (ή και πλήρως αν ειναι raw). Εδω λεμε οτι εχει αλλαξει η ιδια η διαταξη του αισθητηρα και καποια χρωματα τα πιανει σε διαφορετικό τονο.

 

Κερδισαν μεν σε θορυβο αλλα χάσαν σε αποτύπωση χρωμάτων (οχι wb). Το πόσο ενοχλει βεβαια τον καθένα ειναι άλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

ναι με συνχωρεις ,για τον λαθος ορισμο .

αρα μιλαμε οτι για διορθωση ας πουμε γινεται μονο μεσο lr και επιλογη μεμονομενου χρωματος και οχι συνολικα .σωστα;

Link to comment
Share on other sites

ναι με συνχωρεις ,για τον λαθος ορισμο .

αρα μιλαμε οτι για διορθωση ας πουμε γινεται μονο μεσο lr και επιλογη μεμονομενου χρωματος και οχι συνολικα .σωστα;

 

Όχι γιατί δεν ξέρεις τι διόρθωση χρειάζεται.

 

Στο wb για παράδειγμα βρίσκεις κάτι λευκό και φερνεις συμμετρικά το καδρο. Στη φωτογραφία όμως, ακόμα και αν απομονώσεις τα διάφορα χρώματα στη σκηνή, πως θα ξέρεις ποιο ήταν το πραγματικό; Πώς θα ξέρεις ποιος ήταν πχ ο πραγματικος τόνος του κοκκινου σε κάθε αντικειμενο;

 

Οπότε έχω την αίσθηση ότι σε ένα βαθμό πάντα θα χάνει χωρίς βέβαια να έχω ασχοληθεί. Κατά τα άλλα, ο μέσος χρήστης δεν νομίζω να έχει θέμα. Απλά είναι άσχημο να γίνεται σε συσκευή που το selling point της είναι η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση σε κάτι που είχα προσέξει όσο είχα το p30 pro.

Το auto του πολλές φορές είναι πιο φωτεινό από το night mode και θέλει χειροκίνητο ρίξιμο.

Αντιθέτως, στο Ν10+ έχει πιο ρεαλιστική αποτύπωση της ατμόσφαιρας του χώρου στο auto, με το night mode να κάνει τη διαφορά εφόσον το επιλέξει ο χρήστης.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Μία παρατήρηση σε κάτι που είχα προσέξει όσο είχα το p30 pro.

Το auto του πολλές φορές είναι πιο φωτεινό από το night mode και θέλει χειροκίνητο ρίξιμο.

Αντιθέτως, στο Ν10+ έχει πιο ρεαλιστική αποτύπωση της ατμόσφαιρας του χώρου στο auto, με το night mode να κάνει τη διαφορά εφόσον το επιλέξει ο χρήστης.

 

Αυτό το χα προσέξει και στο p20 pro. Στο auto την εβγαζε πιο φωτεινη ακόμα και από night mode.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα

p30 Pro ανενεργό ΑΙ

 

 

night mode

 

πιστεύω να βοηθήσει

Edited by giorgosgiorgos93
Link to comment
Share on other sites

NOTE 10+ Auto low light

 

 

Όλες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στο αυτόματο με ενεργό ΑΙ και στις 2 συσκευές και απλά έκανα ενα κλικ...

Το συγκριτικό δεν το ανέβασα για να καψω η να εκθειασω κάποια απο τις 2 συσκευές...Who cares...αλλαζουμε συσκευές καθε 2 μήνες...

 

Οι συνθηκες φωτεισμου που τραβηξα αν δεν τις ηθελα για συγκριτικο δεν θα τραβουσα ποτε τουλάχιστον χωρις χρηση φλάς...και γενικος αν τραβουσα και καποιο προσωπο η φωτογραφια και από τις 2 συσκευες θα ηταν για delete...

Λοιπον στην οθονη του Νοτε 10+ φαινονται ολες οι φωτογραφιες του P30 pro (τουλάχιστον στα δικα μου ματια) αρκετα καλυτερες...

Όταν όμως σημερα το πρωι τις ανοιξα στον υπολογιστη παρατηρησα ότι ολες οι φωτογραφιες του p30 pro δεν εχουν σωστο χρωμα...Ο τοιχος δεν είναι πορτοκαλι αλλα σχεδόν κοκκινος με μπορντω...Και στις υπολοιπες φωτο ο τοιχος δεν είναι μπεζ αλλα γκρι...Η δε χελωνα στο τραπεζακι εκει το P30 pro την εχει ρημαξει τελειως και τα πορτοκαλοκίτρινα αλλα και τα πρασινα σημεια....Με μεγαλη μου εκπληξη το Note 10+ εχει πλησιασει το χρωματα σε όλα τα σημεια κατά 95% (και στους κοκκινους αλλα και στους γκρι τοιχους) ενώ το P30 pro δεν εχει καμια σχεση χρωματικα...Παρολα αυτά στο P30 pro μοιαζουν να είναι πιο φωτεινες και με καλυτερη λεπτομερεια η' απλα εχουν πολύ περισσοτερο sharpiness που τις κανει να φαινονται ετσι (δεν είμαι φωτογραφος)

 

To Note ειναι καλυτερο σε ολα. Πρωτον πιο φυσικες φωτογραφιες.

Το p30 φωτιζει υπερβολικα τη σκηνη...τοσο σε auto οσο και σε night mode.

Επισης το Note πρεπει να εχει πιο ουδετερο white balance.to p30 Βγαζει κατι εντονο χρωματικα.

Λιγοτερος θορυβος στο note...Και ελαφρως καλυτερες λεπτομερειες.

Περιμενουμε δειγματα εξωτερικα βραδυνα με φωτισμους περιεργους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα

 

p30 Pro ανενεργό ΑΙ

 

https://photos.app.goo.gl/VJ6DMZpBPsTFGumV6

 

ενεργό Al

 

https://photos.app.goo.gl/kU2TWguADMed471u5

 

night mode

 

https://photos.app.goo.gl/eT1BGxGBF6dnMCHG7

 

πιστεύω να βοηθήσει

Ωραίες φωτογραφίες φίλε, βάλε και σε άλλες συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ποια gcam χρησιμοποιείς στο mi9;Την extreme;Πολλοί ωραίες...

 

να είσαι καλά.. με την urnyx05 του arnova είναι αυτές, απο αύριο θα δοκιμάσω την xtrme

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ενώ το 16th έχει καλύτερη κάμερα παρουσιάζει ουρές σε οποιοδήποτε φωτεινό σώμα;

 

meizu pro 6 plus

48708178288_83f027ca79_b.jpg

 

meizu 16th

48708180863_dd17679b56_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...