Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος διαβάζει το νήμα με τα νέα iPhone Xs-Xs Max να ανεβάσει φωτογραφίες γιατί είπανε ότι το βελτιώσανε στις low light.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το φλας δεν το γνωριζα.πίστευα οτι σε βραδυνές λίγο έως πολύ βοηθάει.σε τέτοιες ληψεις θα έχω εκτος.

 

οταν το φλας εχει εμβελεια 1-2 μετρα και το θεμα σου ειναι στα 30 μετρα, προφανως και δεν εχει κανενα οφελος. Αντιθετα αν εχει σκονη η ατμοσφαιρα ή γενικα καποια αντικειμενα τριγυρο ακομα και εκτος πλανου, οι αντανακλαση που κανουν χαλαει το αποτελεσμα ή μπερδευει τον αλγοριθμο και παιρνει λαθος ρυθμισεις. Οποτε ναι, αν δεν βγαζεις καποιο κοντινο θεμα που να θες να το φωτισεις, στις υπολοιπες περιπτωσεις κλειστο. ΠΡοσωπικα παιζει να μην εχω βαλει φλας ποτε, εκτος απο 5 στιγμες σε προσωπα κοντα μου βραδυ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Απο P10+. Στοκ και Gcam μιας κι απο ειδα απο τον Johnnyman πλεον υπαρχει και για τον Kirin επεξεργαστη (θενξ Γιαννη για την ενημερωση!). Προσωπικα βρισκω της Gcam καλυτερη (αν και παλι υπαρχει πολυς θορυβος αλλα στην στοκ ολα φαινονται χειροτερα λογω ελλειψης λεπτομερειας νομιζω). Σε τετοιες περιπτωσεις εβαζα παντα manual μιας και στο auto δεν μου κατεβαζει κατω απο 1/17 συνηθως. Αυτα για τωρα. Θα κανω και κανενα ακομα συγκριτικο μερα και νυχτα.

 

45076592921_9499fded34_z.jpgStock by Abdalis-3k60 Md, on Flickr

 

45028438542_57b960cee1_k.jpgGcam by Abdalis-3k60 Md, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Απο P10+. Στοκ και Gcam μιας κι απο ειδα απο τον Johnnyman πλεον υπαρχει και για τον Kirin επεξεργαστη (θενξ Γιαννη για την ενημερωση!). Προσωπικα βρισκω της Gcam καλυτερη (αν και παλι υπαρχει πολυς θορυβος αλλα στην στοκ ολα φαινονται χειροτερα λογω ελλειψης λεπτομερειας νομιζω). Σε τετοιες περιπτωσεις εβαζα παντα manual μιας και στο auto δεν μου κατεβαζει κατω απο 1/17 συνηθως. Αυτα για τωρα. Θα κανω και κανενα ακομα συγκριτικο μερα και νυχτα.

 

r

 

Η στοκ πολυ καλυτερη...η gcam και γεματη θορυβο ειναι και δεν εσωσε και τα highlights...τραγικη απλα.

Προφανως δεν ταιριαζει στο σοκετ και στον επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Απο P10+. Στοκ και Gcam μιας κι απο ειδα απο τον Johnnyman πλεον υπαρχει και για τον Kirin επεξεργαστη (θενξ Γιαννη για την ενημερωση!). Προσωπικα βρισκω της Gcam καλυτερη (αν και παλι υπαρχει πολυς θορυβος αλλα στην στοκ ολα φαινονται χειροτερα λογω ελλειψης λεπτομερειας νομιζω). Σε τετοιες περιπτωσεις εβαζα παντα manual μιας και στο auto δεν μου κατεβαζει κατω απο 1/17 συνηθως. Αυτα για τωρα. Θα κανω και κανενα ακομα συγκριτικο μερα και νυχτα.

 

[ig]https://farm2.staticflickr.com/1930/45076592921_9499fded34_z.jpg[/img]Stock by Abdalis-3k60 Md, on Flickr

 

[ig]https://farm2.staticflickr.com/1942/45028438542_57b960cee1_k.jpg[/img]Gcam by Abdalis-3k60 Md, on Flickr

 

Κατσε γιατι μπερδεύτηκα λιγο. Τελικά σου αρέσει ο θορυβος ή όχι στις φωτογραφιες;

 

Γιατί προχθές αυτή που είχα βάλει παίζει να είχε και καλυτερο λόγο λεπτομέρειας/θορυβου αλλά δεν σου άρεσε και προτιμούσες την στοκ. Και τώρα προτιμάς την gcam που εχει πολυ περισσοτερο θορυβο εδω μαλιστα?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Aρχιζει και μου αρεσει αυτος ο συνδιασμος 20mpx bw και 12μπχ εγχρωμο στην καμερα.

Απο κει και περα μαλλον θεμα ρυθμισεων και καλυτερης εκδοσης της gcam (θα) ειναι..

 

 

Mπας και εχει ποσταρει κανεις απο το π20 προ ?? :p

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα καμία δεν μου αρέσει ρε! Αλλά η στοκ μου παραείναι χωρίς λεπτομέρεια νομίζω. Του 1+6 που έβαλες δεν ήταν τέτοια... Αρκετά καλύτερη ήταν νομίζω. Ο κύριος στο βαθος πχ δες διαφορά που έχει. Ιδανικά θα ήθελα κάτι ενδιάμεσο το οποίο θα το πετύχαινα λογικά με manual η άλλες ρυθμίσεις στην gcam.
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα καμία δεν μου αρέσει ρε! Αλλά η στοκ μου παραείναι χωρίς λεπτομέρεια νομίζω. Του 1+6 που έβαλες δεν ήταν τέτοια... Αρκετά καλύτερη ήταν νομίζω. Ο κύριος στο βαθος πχ δες διαφορά που έχει. Ιδανικά θα ήθελα κάτι ενδιάμεσο το οποίο θα το πετύχαινα λογικά με manual η άλλες ρυθμίσεις στην gcam.

 

Στα προσωπα γενικα φαινεται πιο εντονα το προβλημα του παστελιασματος. Αυτο ηταν που ελεγα τη προηγουμενη φορα... οτι οταν τραβας φωτογραφια με προσωπα ή φωτογραφια οπου δεν θα εμφανισει πολυ θορυβο (όπως η δευτερη που χα βαλει) γενικα θες χαμηλο nr και για αυτο προσπαθω να φερω την gcam προς τα εκει (συμφωνω οτι θελω ενα κλικ λιγοτερο θορυβο... αλλα δεν ειχα καθολου χρονο να πειραματιστω αυτες τις μερες)

 

Όσον αφορα αυτη που εβαλες δεν ξερω. Νιωθω οτι εχει μεν παραπανω λεπτομερια αλλα οχι τοσο παραπανω που να δικαιολογει ολο αυτο τον εξτρα θορυβο. Νομιζω εχει χειροτερο λογο signal to noise απο τη stock (σε καμια περιπτωση παντως δεν εχει καλυτερο). Και ο λογος που παραξενευτηκα ηταν επειδη αυτη που ειχα βαλει αντιστοιχα ισχυε το αναποδο, δηλαδη ειχε καλυτερο signal to noise, ειχε πολυ μικροτερη αυξηση θορυβου ενω παραλληλα εσωζε και highlights.

 

Με manual και ιδιο shutter θα ειχες λιγοτερο nr ?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

σε αυτη που ανεβασε ειχε την 20mpx εγχρωμη ..που ολη η πληροφορια ειναι απο το ασπρομαυρο αισθητηρα ..(χωρις φιλτρο δλδ).

Αυτο επιτρεπει περισσοτερο φως να πεσει πανω στον αισθητηρα και να εχει λιγοτερο θορυβο απο αντιστοιχο αισθητηρα με φιλτρο .

To χρωμα μπαινει με επεξεργασια απο τον 12αρη αισθητηρα ..οπου -κατα την αποψη μου- θα σαν φωτο θα πηγαινε καπου ενδιαμεσα των δυο ελεω μεγαλυτερων pixels και μαλλον κακων ρυθμισεων στην gcam (ή και εκδοσης)

 

Δοκιμασε να βγαλεις μια αντιστοιχη με 20mpx bw , αλλη μια 20mpx εγχρωμη και μια με 12mpx εγχρωμη. (να εχει αντιστοιχο ισο..1000++..οχι 50 -100)

Link to comment
Share on other sites

Στα προσωπα γενικα φαινεται πιο εντονα το προβλημα του παστελιασματος. Αυτο ηταν που ελεγα τη προηγουμενη φορα... οτι οταν τραβας φωτογραφια με προσωπα ή φωτογραφια οπου δεν θα εμφανισει πολυ θορυβο (όπως η δευτερη που χα βαλει) γενικα θες χαμηλο nr και για αυτο προσπαθω να φερω την gcam προς τα εκει (συμφωνω οτι θελω ενα κλικ λιγοτερο θορυβο... αλλα δεν ειχα καθολου χρονο να πειραματιστω αυτες τις μερες)

 

Όσον αφορα αυτη που εβαλες δεν ξερω. Νιωθω οτι εχει μεν παραπανω λεπτομερια αλλα οχι τοσο παραπανω που να δικαιολογει ολο αυτο τον εξτρα θορυβο. Νομιζω εχει χειροτερο λογο signal to noise απο τη stock. Και ο λογος που παραξενευτηκα ηταν επειδη αυτη που ειχα βαλει αντιστοιχα ισχυε το αναποδο, δηλαδη ειχε καλυτερο signal to noise, ειχε πολυ μικροτερη αυξηση θορυβου ενω παραλληλα εσωζε και highlights.

 

Με manual και ιδιο shutter θα ειχες λιγοτερο nr ?

Ισως το οτι υπαρχουν προσωπα να βοηθησε στο να καταλαβω αυτο που εννοεις. Δεν ειμαι και κανενας μαστερ της λεπτομερειας!

 

Παει καιρος που σταματησα τους πειραματισμους βασικα με manual και αυτοματο και εχουν ερθει και πολλες αναβαθμισεις απο τοτε που δεν ξερω τι αλλαξαν μιας και πλεον δεν τραβαω και τοσο συχνα. Παλια σιγουρα ειχε λιγοτερο θορυβο αλλα σιγουρα θα την υποφωτιζα και λιγο. Σιγουρα δεν θα πηγαινα το ISO πανω απο 800 παντως γιατι ξερω πως μετα τα πραγματα χωλενουν αρκετα. Μπορω να το δοκιμασω αν ειναι και να βαλω κανενα δειγμα αυτες τις μερες. Παντως απο Gcam δεν μπορω να αλλαξω μαλλον ρυθμισεις. Λιγο που πηγα να την πειραξω, μετα τραβουσα 3/4 φωτογραφιες με ενα περιεργο μπλε "φιλτρο" να εφαρμοζεται σε post process που δεν ηξερα πως βγαινει, μεχρι που την ξαναεγκατεστησα την εφαρμογη.

 

Xteacher απο μενα το θες ή θες καποιο με κανενα P20 pro/Mate 10 pro;

Edited by Abdalis_3k60
Link to comment
Share on other sites

Ισως το οτι υπαρχουν προσωπα να βοηθησε στο να καταλαβω αυτο που εννοεις. Δεν ειμαι και κανενας μαστερ της λεπτομερειας!

 

Παει καιρος που σταματησα τους πειραματισμους βασικα με manual και αυτοματο και εχουν ερθει και πολλες αναβαθμισεις απο τοτε που δεν ξερω τι αλλαξαν μιας και πλεον δεν τραβαω και τοσο συχνα. Παλια σιγουρα ειχε λιγοτερο θορυβο αλλα σιγουρα θα την υποφωτιζα και λιγο. Σιγουρα δεν θα πηγαινα το ISO πανω απο 800 παντως γιατι ξερω πως μετα τα πραγματα χωλενουν αρκετα. Μπορω να το δοκιμασω αν ειναι και να βαλω κανενα δειγμα αυτες τις μερες. Παντως απο Gcam δεν μπορω να αλλαξω μαλλον ρυθμισεις. Λιγο που πηγα να την πειραξω, μετα τραβουσα 3/4 φωτογραφιες με ενα περιεργο μπλε "φιλτρο" να εφαρμοζεται σε post process που δεν ηξερα πως βγαινει, μεχρι που την ξαναεγκατεστησα την εφαρμογη.

 

Xteacher απο μενα το θες ή θες καποιο με κανενα P20 pro/Mate 10 pro;

 

Προσωπικα φωτογραφιζω κυριως τη παρεα οποτε το πορτρετο για μενα ειναι οτι πιο σημαντικο. Αλλα ενταξει εχω παντα την πολυτελεια να τραβαω ανθρωπους με gcam και οτιδηποτε αλλο με stock. Στο op6 βεβαια μαλλον θα καταληξω να βγαζω και τις ημερησιες με gcam. :)

 

Με ανθρωπους δεν ξερω κατα ποσο σε παιρνει για πιο αργο κλειστρο. Ηδη εχεις αρκετα χαμηλο. Εγω θα δοκιμαζα με manual και auto shutter. Στο p20 pro ειχε λιγοτερο εντονη επεξεργασια σε manual. Ισως κατι τετοιο ισχυει και για το p10.

Link to comment
Share on other sites

]

 

να και κατι διαφορετικό απο τα συνηθισμένα.. ανέβασε και μερικά low light αν μπορείς φίλε με το εσσεντσιαλ

 

Mi a2 λήψη νυκτός

Βλέπω ωραια πραματα απο το κινητό πάντως και χωρίς την μοντα gcam

 

[ig]https://farm2.staticflickr.com/1952/44358438834_76e0f4f5f2_b.jpg[/img]IMG_20181003_194554 by marios86, on Flickr

 

τίμια κάμερα Μάριε.. με gcam θα απογειωθεί πιστεύω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πάμε ακόμα μια σε χαμηλό φωτισμό να δούμε τι ψάρια πιανει.

Mode λήψη νυκτός mi a2 stock

[mg]https://farm2.staticflickr.com/1907/43269339020_6d03d43023_b.jpg[/mg]MG_20181003_232518 by marios86, on Flickr

πολύ καλές λήψεις Μάριε αν μπορείς δώσε μας κ καμία με επίλεκτη εστίαση - bokeh(το είδος σου) να δούμε πως τα πάει... Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη auto και η δευτερη με night mode , και οι δυο χωρις tap και AI off. Πιο κοντα σε αυτο που εβλεπε το ματι ηταν η night mode...

44177476195_df3d809a72_c.jpgIMG_20181003_194830 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

44177482575_a5dda1b902_c.jpgIMG_20181003_194849 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη auto και η δευτερη με night mode , και οι δυο χωρις tap και AI off. Πιο κοντα σε αυτο που εβλεπε το ματι ηταν η night mode...

[ig]https://farm2.staticflickr.com/1978/44177476195_df3d809a72_c.jpg[/img]IMG_20181003_194830 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

[ig]https://farm2.staticflickr.com/1958/44177482575_a5dda1b902_c.jpg[/img]IMG_20181003_194849 by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

οπως εχουμε ηδη δει, το night mode το κανει μερα χωρις ακροτητες, αξιζει αν θες να φανει ολο το σκηνικο, αλλα απο την αλλη αλλοιωνει το θεμα οσο ναναι. Πχ κατω οι πλακες και οι τοιχοι εχουν γινει παστελ. Απο την αλλη η αλλη ειναι αρκετα σκοτεινη, αλλα αν αυτο εβλεπες, γιατι να μην κρατησεις αυτο..

ΠΡοσωπικα μου αρεσουν και οι 2 με το σκεπτικο οτι καθε μια ειναι για αλλη χρηση/σκοπο, οποτε εχεις την επιλογη να διαλεξεις. Το ιδανικο θα ηταν συγκριση με αλλη συσκευη να δουμε τι κανει και ποσο αλλοιωνει σε σχεση με αλλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οπως εχουμε ηδη δει, το night mode το κανει μερα χωρις ακροτητες, αξιζει αν θες να φανει ολο το σκηνικο, αλλα απο την αλλη αλλοιωνει το θεμα οσο ναναι. Πχ κατω οι πλακες και οι τοιχοι εχουν γινει παστελ. Απο την αλλη η αλλη ειναι αρκετα σκοτεινη, αλλα αν αυτο εβλεπες, γιατι να μην κρατησεις αυτο..

ΠΡοσωπικα μου αρεσουν και οι 2 με το σκεπτικο οτι καθε μια ειναι για αλλη χρηση/σκοπο, οποτε εχεις την επιλογη να διαλεξεις. Το ιδανικο θα ηταν συγκριση με αλλη συσκευη να δουμε τι κανει και ποσο αλλοιωνει σε σχεση με αλλο.

 

Συμφωνω, θα προσπαθησω να βγαλω με το galaxy S8 της γυναικας μου και να τις συγκρινω, δεν εχω αλλο φετινο τηλεφωνο... Παντως το night mode οντως τα κανει παστελ αλλα μονο αν ζουμαρεις , νομιζω οτι γενικα ειναι αρκετα καλο, αν ειχε λιγοτερο sharpness ηταν τελειο.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλές λήψεις Μάριε αν μπορείς δώσε μας κ καμία με επίλεκτη εστίαση - bokeh(το είδος σου) να δούμε πως τα πάει...
Ευχαριστώ φίλε εδώ σε έχω.

 

Επιλεκτική εστιαση, mi a2 stock

 

43279706870_330674b20f_c.jpgIMG_20181004_132037 by marios86, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...