Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπειτα από κάποιες αναφορές για δημιουργία ξεχωριστού θέματος, δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθήσει τους αρχάριους χρήστες. Θα ανεβαίνουν λοιπόν φωτογραφίες αποκλειστικά με αυτόματες ρυθμίσεις!
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου τους αρχάριους νομίζω δεν το διατυπωσες καλά,αυτούς που ψάχνουν την γρήγορη και σωστή φωτογραφία που μόνο στο auto μπορούμε να πετύχουμε.
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου τους αρχάριους νομίζω δεν το διατυπωσες καλά,αυτούς που ψάχνουν την γρήγορη και σωστή φωτογραφία που μόνο στο auto μπορούμε να πετύχουμε.

Συμφωνώ και επαυξάνω όσο δε πάει!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

...δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθήσει τους αρχάριους χρήστες...

Διαβάστε λίγο καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Άλλος κανείς να γράψει +1?

Ποιος είπε ότι γρήγορες φωτογραφίες βγαίνουν μόνο σε αυτόματο? Για αυτούς που γνωρίζουν η διαδικασία αλλαγής iso γίνεται πολύ γρήγορα όσο η επιλογή ενεργοποίησης/απενεργοποίησης flash. Όπως επίσης υπάρχουν και επιλογές για προρυθμισμένες χειροκίνητες ρυθμίσεις. Οπότε οι χρήστες που θέλουν κάτι πολύ απλό με το πάτημα του πλήκτρου λήψης, και δεν ξέρουν να κάνουν άλλου είδους ρυθμίσεις, ναι αυτοί είναι αρχάριοι χωρίς να σημαίνει κάτι κακό. Φυσικά υπάρχουν και χρήστες που τα γνωρίζουν, ή μάλλον τα γνωρίζουν στο περίπου, διότι αν τα γνώριζαν ακριβώς θα ήξεραν να πατήσουν 2 κουμπάκια. Όπως και να 'χει στο θέμα αυτό θα κοιτάξουν οι χρήστες που δεν γνωρίζουν καθόλου από χειροκίνητες ρυθμίσεις ώστε αυτό που θα φωτογραφίζουν να είναι κοντά στα δείγματα που θα βλέπουν εδώ (αυτό βέβαια θα δείξει...).

 

Δυστυχώς το θέμα δεν ξεκίνησε σωστά, συνεχίζεται και εδώ γκρίνια. Κάποιοι δεν είναι ευχαριστημένοι με τίποτα και τρώγονται με τα πάντα. Αντί να βλέπουμε τις αυτόματες φωτογραφίες που τόσο πολύ θέλατε, συνεχίζονται τα εκτός θέματος σχόλια. Αν συνεχιστεί ίδια κατάσταση, απλά θα κλειδωθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η συσχέτιση των αρχαρίων χρηστών με αυτόματες ρυθμίσεις είναι ατυχής...

 

Διαβάστε λίγο καλύτερα...

 

Σωστό Moralas, το σχόλιό μου ήταν βιαστικό και ατυχές. Σόρρυ :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έπειτα από κάποιες αναφορές για δημιουργία ξεχωριστού θέματος, δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθήσει τους αρχάριους χρήστες. Θα ανεβαίνουν λοιπόν φωτογραφίες αποκλειστικά με αυτόματες ρυθμίσεις!

 

Εκτός απο το ότι θα ανεβαίνουν φωτογραφίες, θα γίνονται και οι ανάλογοι σχολιασμοί, φαντάζομαι εννοείς (μην νομίζει κάποιος οτι το θέμα είναι μόνο για ανέβασμα φωτο..).

Και για να μην αρχίζουμε με γκρίνια ;) χαίρομαι για την δημιουργία του θέματος :)

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@keras χαίρομαι για την κατανόηση που δείχνεις. Ειδικά εσύ με τα αξιόλογα συγκριτικά που έχεις κάνει ξέρουμε τις γνώσεις που έχεις με το αντικείμενο. :)
Link to comment
Share on other sites

@keras χαίρομαι για την κατανόηση που δείχνεις. Ειδικά εσύ με τα αξιόλογα συγκριτικά που έχεις κάνει ξέρουμε τις γνώσεις που έχεις με το αντικείμενο. :)

Μπράβο φίλε μου.:)

Link to comment
Share on other sites

Όσο τσακώνεστε εγώ ανεβάζω την πρώτη φώτο με αρχικές ρυθμίσεις από τα παλιά μου Nike.:lol:Πείτε γνώμες και μετά λέω με τι την τράβηξα.:D

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67693680/IMAG0112.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσο τσακώνεστε εγώ ανεβάζω την πρώτη φώτο με αρχικές ρυθμίσεις από τα παλιά μου Nike.:lol:Πείτε γνώμες και μετά λέω με τι την τράβηξα.:D

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67693680/IMAG0112.jpg

Άσε τους άλλους να τσακώνονται και βγάζε φωτό κόσμε! :)

 

Όλα στο αυτόματο αλλά τι κάμερα; Θα μας φαει η περιέργεια! Θα έλεγα κανένα LG, έχει processing... Νοκια από τα καλά και αγαπημένα με τίποτα! (βγάζουν πιο φυσικές φωτό)

 

Ευχάριστο αποτέλεσμα στο μάτι, αν και αυτά τα αθλητικά είναι εντελώς ακατάλληλα για βροχές! :p

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σε φάει η περιέργεια μπορείς να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Φαίνεται ποιο μοντέλο είναι. :)

Αρκετά καλή η φωτογραφία, αν και οι αποχρώσεις είναι λίγο παραπάνω προς το κίτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Χα χα , μετρημένες στα δάχτυλα είναι οι συσκευές που μπορούν δώσουν τέτοιο αποτέλεσμα σε εσωτερικούς χώρους και ειδικά από android μην πω μία... :lol:

 

Και δίνω μία περσινή σε κλειστό χώρο από την ίδια συσκευή με του φίλου από πάνω

 

14064178012_b303ce70a0_n.jpg

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κι η τελευταία χαμηλού φωτισμού! :) Είσαι σίγουρος ότι είναι η ίδια συσκευή? Βγάζει τις πιο φωτεινές στα ανδροειδή και ακολουθούν ένα δυο ακόμη μοντέλα. Πάντως εχεις δίκιο μάλλον. Το G2 έχει λίγο παραπάνω processing, αυτό είχε κάπου ελάχιστο θόρυβο.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία κι η τελευταία χαμηλού φωτισμού! :) Είσαι σίγουρος ότι είναι η ίδια συσκευή? Βγάζει τις πιο φωτεινές στα ανδροειδή και ακολουθούν ένα δυο ακόμη μοντέλα. Πάντως εχεις δίκιο μάλλον. Το G2 έχει λίγο παραπάνω processing, αυτό είχε κάπου ελάχιστο θόρυβο.

 

Κοίτα κι εγώ στην αρχή μπερδεύτηκα μιας και πήγε το μυαλό μου σε G2 , αλλά επειδή το είχα ξέρω ότι δεν μπορεί να δώσει τόσο φωτεινό αποτέλεσμα σε κλειστό χώρο και όπως είπα λίγες είναι οι συσκευές που μπορούν να αποδώσουν τόσο καλά σε χαμηλο φωτισμό. Μετά από ψάξιμο στο exif λοιπόν , είδα τελικά ότι είναι το One :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι από το One M7.

@navi55 Η απόχρωση προς το κίτρινο πρέπει να είναι λόγω του φωτισμού.Θα το δοκιμάσω και μέρα για να δω.:D

Link to comment
Share on other sites

Sony Z3 - Εφαρμογη καμερας ειναι η Cyanogen Camera - Η φωτογραφια ειναι με φλας.

 

https://www.flickr.com/photos/129264052@N07/15812523076/in/set-72157649227453085

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνιση.

Πρέπει να είναι και το φλας στο αυτόματο???

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Θελω την βοηθεια σας.Αυτη την περιοδο το Ν8 ειναι συνεργειο για σερβις,εχουμε λοιπον το Nokia 700 και το νεοαποκτηθεν Huawei ascend g6-4G LTE. Οι φωτο 1,2,5 εναι με το Nokia και οι 3,4,6 ειναι με το Huawei.Αυτο που βλεπουμε ειναι το Παλαμηδι στο Ναυπλιον νυχτα με ομιχλη και μπολικη υγρασια και ειναι τραβηγμενες με διαφορα δευτερολεπτων οπως βλεπουμε απο την ημερομηνια και την ωρα, και ρυθμισεις απλα στο αυτοματο και στα δυο.Στις τεσσερες πρωτες (27.11) οι δυο του Nokia βγηκαν κοκκινες και οι δυο του Huawei μπλε, ενω στις σημερινες (29.11) βγηκαν και οι δυο κοκκινες.Πως το'κανα αυτο γ...το μπορει κανεις να μου εξηγησει? Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Gou δεν έκανες τίποτα, αυτές είναι οι δυνατότητες των συσκευών που έχεις στο αυτόματο τη νύχτα. Αν βγάζεις τοπία απενεργοποίησε το φλας και προσπάθησε να έχεις τη συσκευή όσο πιο ακίνητη μπορείς.
Link to comment
Share on other sites

Sasmung Galaxy Ace 2 με την stock εφαρμογή της κάμερας στην CM11 και το Lumia 625.

Δεν είναι οι καλύτερες, αλλά παρατηρώ πως η φωτογραφία του Lumia έχει περισσότερες λεπτομέρειες και πιο ζωντανά χρώματα.

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...