Jump to content

Huawei Mate 20 Lite


vfragos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχει ήδη θέμα για τη συσκευή και το ξεκινάω εγώ λοιπόν. Αγόρασα σήμερα την συσκευή πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Όμορφη συσκευή με αέρα premium. Επίσης μου αρέσει πάρα πολύ η οθόνη. Υπάρχει κανείς άλλος που την έχει αγοράσει ή είμαι μόνος μου;

 

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να προσθέσω και τα specs της συσκευής μετά και από την συμβολή του φίλου @andreas1992. Τον ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

 

DISPLAY

 

Display size:6.3 inches

 

Resolution:1080 x 2340 pixels

 

Pixel density:409 ppi

 

Technology: LTPS IPS LCD

 

Screen-to-body ratio:81.89 %

 

Features:Ambient light sensor, Proximity sensor

 

Rear camera:

 

20 megapixels

 

Flash:LED

 

Aperture size:F1.8

 

Second camera (2-megapixel), Autofocus (Phase detection)

 

Video recording:

 

3840x2160 (4K), 1920x1080 (1080p HD), 1280x720 (720p HD)

 

Features:

 

Video calling, Video sharing

 

Front camera:24 megapixels

 

Features:Dual-Camera

 

Dimensions:

 

6.23 x 2.96 x 0.30 inches (158.3 x 75.3 x 7.6 mm)

 

Weight:6.07 oz (172 g)

 

Materials:

 

Main body: Glass; Accents: Aluminum

 

Biometrics:

 

Facial recognition, Fingerprint (touch)

 

Colors:

 

Black, Gold, Blue

 

System chip:

 

HiSilicon Kirin 710

 

Processor:Octa-core, 2200 MHz, ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 , 64-bit, 12 nm

 

GPU:Mali-G51 MP4

 

RAM:4 GB

 

Internal storage:64 GB

 

Storage expansion:up to 512 GB

 

OS:Android (8.1), Huawei Emotion UI

 

BATTERY Capacity:3750 mAh

 

Fast Charging:Huawei SuperCharge

 

CELLULAR

 

GSM:850, 900, 1800, 1900 MHz

 

UMTS:850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz

 

LTE (FDD):Bands 1, 3, 7, 8, 20

 

Data:LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s

 

Nano SIM:Yes

 

Bluetooth:4.2

 

Wi-Fi:802.11 a, b, g, n, ac, dual-band

 

Mobile hotspot:Yes

 

USB:Yes

 

Connector:USB Type-C (reversible)

 

Features:

 

Mass storage device

 

Location:

 

GPS, A-GPS, Glonass

 

Other:

 

NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync

 

Sensors:Accelerometer, Gyroscope, Compass

 

Notifications:Haptic feedback, Music ringtones, Vibration

 

Other features:Voice dialing, Voice commands, Voice recording

 

Screen mirroring:

 

Wireless screen share

 

Radio:FM

 

Speakers:Earpiece, Loudspeaker

 

Headphones connector:3.5mm

 

Additional microphone(s):for Noise cancellation

 

Officially announced:

 

31 Aug 2018

 

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να δω τι ακριβως ειναι το LTPS IPS Display, βρήκα αναφορές που μιλάνε για καλύτερη ανάλυση, χρώματα και κατανάλωση. Εγώ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος από την οθόνη. Κατά την διάρκεια της αγοράς την σύγκρινα με συσκευή που είχα στα υπόψιν και είχε amoled. Εγώ πάντως από αυτό που έβλεπα τις θεωρούσα εφαμιλλες, να μην πω ότι προτιμούσα την LTPS IPS και ακουστώ υπερβολικός. Δεν αναφέρομαι σε συσκευή samsung που θεωρώ ότι οι οθόνες τις παίζουν σε δίκη τους κατηγορία.

 

Στάλθηκε από το SM-T825 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχεις πες μας δύο τρία λόγια για τη συσκευή. Προσωπικά θα ήθελα να μάθω τι λέει από κάμερα :)
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το έχεις πες μας δύο τρία λόγια για τη συσκευή. Προσωπικά θα ήθελα να μάθω τι λέει από κάμερα :)
Δεν έχω προλάβει να την δω, 1-2 φωτογραφίες τράβηξα, την ώρα που με τράβαγε ο σκύλος στην βόλτα! -:D Αυτό που είδα σαν πρώτη εντύπωση μου αρεσε. Θαύματα δεν περιμένω αλλά νομίζω ότι θα μείνω ικανοποιημένος. Άλλωστε είμαι AI hyped, μου αρέσουν οι τονισμενοι χρωματισμοί και όλα στο αυτόματο! Σαν γενική αίσθηση σε σχέση με τον προκάτοχό του, σαν να πρόκειται για άλλο μοντέλο πιο ακριβό. Κατασκευή και οθόνη πολύ αναβαθμισμένη. Premium κατασκευή, το πήρα με ενδοιασμούς στο saphire blue και τελικά είναι απίστευτος χρωματισμός και του πάει πολύ. Σε καθημερινές εργασίες ταχύτατο χωρίς κολλήματα. Πολύ καλή αναγνώριση προσώπου ακόμα και σε σχεδόν σκοτάδι, δακτυλικό επίσης πολύ καλο, αστραπιαία και τα δύο.adc3e786537d5b1d6195a013fcdba954.jpg42d488c58fff8688dd62325c503a6697.jpg

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να δω τι ακριβως ειναι το LTPS IPS Display, βρήκα αναφορές που μιλάνε για καλύτερη ανάλυση, χρώματα και κατανάλωση. Εγώ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος από την οθόνη. Κατά την διάρκεια της αγοράς την σύγκρινα με συσκευή που είχα στα υπόψιν και είχε amoled. Εγώ πάντως από αυτό που έβλεπα τις θεωρούσα εφαμιλλες, να μην πω ότι προτιμούσα την LTPS IPS και ακουστώ υπερβολικός. Δεν αναφέρομαι σε συσκευή samsung που θεωρώ ότι οι οθόνες τις παίζουν σε δίκη τους κατηγορία

 

Στάλθηκε από το SM-T825 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Δεν έχω προλάβει να την δω, 1-2 φωτογραφίες τράβηξα, την ώρα που με τράβαγε ο σκύλος στην βόλτα! -:D Αυτό που είδα σαν πρώτη εντύπωση μου αρεσε. Θαύματα δεν περιμένω αλλά νομίζω ότι θα μείνω ικανοποιημένος. Άλλωστε είμαι AI hyped, μου αρέσουν οι τονισμενοι χρωματισμοί και όλα στο αυτόματο! Σαν γενική αίσθηση σε σχέση με τον προκάτοχό του, σαν να πρόκειται για άλλο μοντέλο πιο ακριβό. Κατασκευή και οθόνη πολύ αναβαθμισμένη. Premium κατασκευή, το πήρα με ενδοιασμούς στο saphire blue και τελικά είναι απίστευτος χρωματισμός και του πάει πολύ. Σε καθημερινές εργασίες ταχύτατο χωρίς κολλήματα. Πολύ καλή αναγνώριση προσώπου ακόμα και σε σχεδόν σκοτάδι, δακτυλικό επίσης πολύ καλο, αστραπιαία και τα δύο.adc3e786537d5b1d6195a013fcdba954.jpg42d488c58fff8688dd62325c503a6697.jpg

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

μπορεις να βγαλεις ενα βιντεο με την πισω καμερα σε Fhd 60fps και να μας πεις αν ειναι καθαρο η θολο?σε σχεση με 30fps

Edited by jonakic
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή αύριο πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

 

μπορεις να βγαλεις ενα βιντεο με την πισω καμερα σε Fhd 60fps και να μας πεις αν ειναι καθαρο η θολο?σε σχεση με 30fps

Καλημέρα, σε μία γρήγορη δοκιμή δεν είδα κάτι περίεργο. Μάλιστα το είδα και κάτω από όχι τις καλύτερες συνθήκες γιατί σύνδεσα το κινητό με την τηλεόραση ασύρματα, δεν είδα κάποιο θόλωμα. Η τηλεόραση 60".

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε μία γρήγορη δοκιμή δεν είδα κάτι περίεργο. Μάλιστα το είδα και κάτω από όχι τις καλύτερες συνθήκες γιατί σύνδεσα το κινητό με την τηλεόραση ασύρματα, δεν είδα κάποιο θόλωμα. Η τηλεόραση 60".

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οκ ευχαριστω.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παίζει πουθενά προσφορά για αυτό το κινητό;

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίζει πουθενά προσφορά για αυτό το κινητό;

Ίσως θα μπορούσε να θεωρηθεί , η αγορά από τον Κωτσόβολο , εαν υπάρχει κάποιος φοιτητής στην οικογένεια κτλ ;)

https://www.kotsovolos.gr/site/pockee#

Για όσους είναι από Αθήνα και μπορούν να πάνε ... νωρίς στο κατάστημα Γερμανός Γλυφάδος έχουν εναλλακτικές επιλογές

τα Mate 10 Pro 349.00€ + Huawei P20 399.00€

Η προσφορά ισχύει 18 εώς 26/9 μόνο για το κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ Γλυφάδας, Αγγέλου Μεταξά 13

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα μπορούσε να θεωρηθεί , η αγορά από τον Κωτσόβολο , εαν υπάρχει κάποιος φοιτητής στην οικογένεια κτλ ;)

https://www.kotsovolos.gr/site/pockee#

Για όσους είναι από Αθήνα και μπορούν να πάνε ... νωρίς στο κατάστημα Γερμανός Γλυφάδος έχουν εναλλακτικές επιλογές

τα Mate 10 Pro 349.00€ + Huawei P20 399.00€

Η προσφορά ισχύει 18 εώς 26/9 μόνο για το κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ Γλυφάδας, Αγγέλου Μεταξά 13

Κάνεις πλάκα για το Mate 10 pro; ;;;

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Από θεμα μπαταριας και διαχειρισης/ απόκρισης λογισμικου (κολληματα κλπ) τι λεει;
Πολύ καλή αυτονομία και γενικότερα διαχείριση χωρίς κολλήματα. Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αυτονομία και γενικότερα διαχείριση χωρίς κολλήματα. Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω! Το εχω βαλει στις υποψηφιες συσκευες για αντικατασταση του P9 Lite μου, καθως φαινεται VFM συσκευή. Αν κι επειδη ακομα παει σφαιρα το P9 Lite, σκεφτομαι να κανω λιγη υπομονη να δω και το P30 Lite αν και το Hardware πιστευω θα ειναι πανομοιοτυπο με το Mate 20 Lite.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αυτονομία και γενικότερα διαχείριση χωρίς κολλήματα. Γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή.

 

Στάλθηκε από το Huawei Mate 20 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι συσκευη ειχες πριν?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα. Ερωτηση προς κατοχους.. Περιμετρικα η συσκευη εχει αλουμινιο ή πλαστικο? Το περιεργαστηκα σημερα λιγο βιαστικα βεβαια σε καταστημα και ομολογω με μπερδεψε για το υλικο που εχει περιμετρικα η συσκευη. Δεν ειχε την αισθηση του αλουμινιου τοσο ξεκαθαρα τουλαχιστον και στα specs που διαβαζω βλεπω οτι αναφερουν aluminum body. Ειναι τελικα? :confused:

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευη ειχες πριν?
Πρόσφατα, Galaxy s8+ και μετά redmi note 5

 

Στάλθηκε από το SM-T825 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα στη παρεα. Ερωτηση προς κατοχους.. Περιμετρικα η συσκευη εχει αλουμινιο ή πλαστικο? Το περιεργαστηκα σημερα λιγο βιαστικα βεβαια σε καταστημα και ομολογω με μπερδεψε για το υλικο που εχει περιμετρικα η συσκευη. Δεν ειχε την αισθηση του αλουμινιου τοσο ξεκαθαρα τουλαχιστον και στα specs που διαβαζω βλεπω οτι αναφερουν aluminum body. Ειναι τελικα? :confused:
Δεν μου κανει για πλαστικό οχι. Θα μου φαινοταν και περίεργο να είναι.

 

Στάλθηκε από το SM-T825 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του προκατόχου mate 10 lite, και σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα μόνο και μόνο για να δω το mate 20 lite από κοντά. Πραγματικά πολύ όμορφο τηλέφωνο με μεταλλικές πινελιές περιμετρικά και όμορφο στο χέρι. Νομίζω πως έχω βρει την επόμενη συσκευή μου!
Link to comment
Share on other sites

Εχτες το ειδα demo σε μαγαζι. Μου φανηκε αρκετα καλο αλλα εχω το εξης διλλημα. Στην τιμη αυτη με λιγο πανω λιγο κατω, mate 20 lite ή s8+ s8, μεταχειρσμενο?
Link to comment
Share on other sites

Εχτες το ειδα demo σε μαγαζι. Μου φανηκε αρκετα καλο αλλα εχω το εξης διλλημα. Στην τιμη αυτη με λιγο πανω λιγο κατω, mate 20 lite ή s8+ s8, μεταχειρσμενο?
Αν θες δικαρτο οπωσδήποτε αυτό... Αν όχι, ότι σου αρέσει αλλά νομίζω ότι είναι κλικ ανώτερο του S8(+).

Από εκεί και πέρα κοιτάς και τα OS που έχουν διαφορετικό interface και επιλέγεις.

Πιο φρέσκια συσκευή και πιο γρήγορη σε καθημερινή χρήση.

Και σε αυτή την τιμή :Καινούργιο!

 

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτομαι για αγορά ,εχω τώρα ενα samsung j5 2016 και θελω να ρωτήσω ορισμένα πράγματα απο κάποιον που το έχει πάρει,μηπως μπορείτε να με βοηθήσετε;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...