Jump to content

Stock Android + Καλή camera


salazar_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα. Ενδιαφέρομαι για νέα συσκευή. Η κύρια χρήση της θα είναι social media και φωτογραφίες. Ψάχνω αποκλειστικά για συσκευές με stock android. Έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω συσκευές:

 

Pixel XL (1st gen)

Nokia 7+

Nokia 8

Xiaomi MiA2

 

Για την ώρα κλίνω προς Xiaomi λόγω 6GB RAM.

 

Ποιά είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ενδιαφέρομαι για νέα συσκευή. Η κύρια χρήση της θα είναι social media και φωτογραφίες. Ψάχνω αποκλειστικά για συσκευές με stock android. Έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω συσκευές:

 

Pixel XL (1st gen)

Nokia 7+

Nokia 8

Xiaomi MiA2

 

Για την ώρα κλίνω προς Xiaomi λόγω 6GB RAM.

 

Ποιά είναι η άποψη σας?

Nokia 7+ εαν γουσταρεις μεγαλες οθονες.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Nokia 7+ εαν γουσταρεις μεγαλες οθονες.

 

Το μέγεθος οθόνης δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Έχει καλύτερη κάμερα από το 8?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει το σχέδιο και μπορείς να δώσεις τα λεφτά τότε Pixel XL από εμένα. Έχει την καλύτερη κάμερα από όσα ανέφερες και ο επεξεργαστής του για την χρήση που κάνεις θα σε κρατήσει για πολύ καιρό. Αν θες value for money τότε Xiaomi A2, αλλά θα έχεις λίγο κατώτερη κάμερα, μπαταρία και οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ενδιαφέρομαι για νέα συσκευή. Η κύρια χρήση της θα είναι social media και φωτογραφίες. Ψάχνω αποκλειστικά για συσκευές με stock android. Έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω συσκευές:

 

Pixel XL (1st gen)

Nokia 7+

Nokia 8

Xiaomi MiA2

 

Για την ώρα κλίνω προς Xiaomi λόγω 6GB RAM.

 

Ποιά είναι η άποψη σας?

 

το νοκια 8 θα το απέκλεια λόγω μικρής οθόνης και μεγάλων bezel.. το pixel xl πολυ καλή κάμερα αλλά οπου να ναι θα βγει το 3

 

κι εγω προς το μι α2 θα στρεφόμουν

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος οθόνης δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Έχει καλύτερη κάμερα από το 8?

 

Ναι, σημαντικά καλύτερη.

 

Δες εδώ

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

το νοκια 8 θα το απέκλεια λόγω μικρής οθόνης και μεγάλων bezel.. το pixel xl πολυ καλή κάμερα αλλά οπου να ναι θα βγει το 3

 

κι εγω προς το μι α2 θα στρεφόμουν

Kαι το pixel XL μεγάλα bezzels έχει . Δεν θα το έπαιρνα γιατί δεν αναμένεται να πάρςι άλλη μεγάλη αναβάθμιση + ότι είναι κινητό 2 ετών πίσω πλέον .....

 

Ίσως το xaiomi αλλά παίζεις χωρίς NFC , αν δεν σε πειράζει, και με σαφώς χειρότερη κάμερα .

 

Στο νημα του Nokia 8 διάβασα τελευταία κάποια παράπονα για την κάμερα του .

 

Το 7 είναι επίσημα android one που σημαίνει οτι θα πάρει και του χρόνου αναβάθμιση , δεν έχω εικόνα για κάμερα αλλά σίγουρα είναι πιο κάτω σε επεξεργαστή από pixel και 8 . Βέβαια για καθημερινή χρήση θα είναι απροβληματιστο .

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση χρηματικά, δες oneplus 6. Αλλιώς από αυτά που έβαλες, pixel xl.
Link to comment
Share on other sites

Το Pixel XL είναι πράγματι κινητό 2 ετών αλλά είναι σε όλα καλύτερο από το Mi A2, τι να κάνουμε :) Όσο για αναβαθμίσεις, θα πάρει σίγουρα Android P και ενημερώσεις ασφαλείας για ένα χρόνο ακόμα. Αν για τον ερωτώντα είναι σημαντικό να πάρει και το Android Q (μάλλον κανένα από τα κινητά στη λίστα δεν θα πάρει το R) τότε ας το διαγράψει, αν δεν του είναι τόσο σημαντικό τότε είναι η καλύτερη επιλογή θεωρώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι το Pixel XL θα πηγαίνει καλά με το Android P ή λόγω παλιού επεξεργαστή και 4GB θα ζορίζεται??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πιστεύετε ότι το Pixel XL θα πηγαίνει καλά με το Android P ή λόγω παλιού επεξεργαστή και 4GB θα ζορίζεται??
Με Android καλά θα πήγαινει με της εφαρμογές που γίνονται βαριές και ποιο βαριές κάθε μέρα σιγά σιγά θα δεις θέμα εκτός και αν δεν κάνεις χρήση social media οπος Facebook messenger Instagram viber γιατί πέρα από αυτά τα app όλα τα άλλα είναι παναλαφρα

 

 

Έχεις δύο επιλογές η κάνεις υποχωρηση στην Camera (mid range της xiaomi) η κάνεις υποχωρηση σε όλα τα άλλα

 

Όσο για update στο p θα πάνε όλα από εκεί και πέρα χλομό

Γενικός τα update τα ψιλό ξεχνάς έτσι και αλλιος εταιρίες το πολύ πολύ 2 χρόνια το πάνε που σημαίνει στην καλητερη (αν είσαι πολύ τυχερός) μπορεί να πάρεις δεύτερο update

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Με Android καλά θα πήγαινει με της εφαρμογές που γίνονται βαριές και ποιο βαριές κάθε μέρα σιγά σιγά θα δεις θέμα εκτός και αν δεν κάνεις χρήση social media οπος Facebook messenger Instagram viber γιατί πέρα από αυτά τα app όλα τα άλλα είναι παναλαφρα

 

 

Έχεις δύο επιλογές η κάνεις υποχωρηση στην Camera (mid range της xiaomi) η κάνεις υποχωρηση σε όλα τα άλλα

 

Όσο για update στο p θα πάνε όλα από εκεί και πέρα χλομό

Γενικός τα update τα ψιλό ξεχνάς έτσι και αλλιος εταιρίες το πολύ πολύ 2 χρόνια το πάνε που σημαίνει στην καλητερη (αν είσαι πολύ τυχερός) μπορεί να πάρεις δεύτερο update

 

Η βασική χρήση θα είναι φωτογραφίες/viber/messenger/Facebook

Link to comment
Share on other sites

Η βασική χρήση θα είναι φωτογραφίες/viber/messenger/Facebook

 

γνώμη μου και δεν μαζεύεις λίγο παραπάνω να πας σε κάτι καλύτερο που να αντέξει και στο χρόνο και να έχει και την camera που θέλεις παρά να κόβεις η από μια πλευρά η από την άλλη

 

βασικά μια ερώτηση όταν λες φωτογραφίες (περίπου περιέγραψε της απαιτήσεις τι θα τραβάς σε τι συνθήκες κλπ)

γιατί όταν ακούω θέλω καλή camera σκέφτομαι εμένα (και εγώ έχω μεγάλες απαιτήσεις οτι αφορά την camera)

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου και δεν μαζεύεις λίγο παραπάνω να πας σε κάτι καλύτερο που να αντέξει και στο χρόνο και να έχει και την camera που θέλεις παρά να κόβεις η από μια πλευρά η από την άλλη

 

βασικά μια ερώτηση όταν λες φωτογραφίες (περίπου περιέγραψε της απαιτήσεις τι θα τραβάς σε τι συνθήκες κλπ)

γιατί όταν ακούω θέλω καλή camera σκέφτομαι εμένα (και εγώ έχω μεγάλες απαιτήσεις οτι αφορά την camera)

 

Πρώτα από ολά με ενδιαφέρει αγορά από Ελλάδα. Απαιτήσεις δεν έχω υψηλές αλλά θέλω σιγά σιγά να αρχίζω να παίζω σε manual:)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από ολά με ενδιαφέρει αγορά από Ελλάδα. Απαιτήσεις δεν έχω υψηλές αλλά θέλω σιγά σιγά να αρχίζω να παίζω σε manual:)

 

Δεν έχει manual το pixel xl. Τουλάχιστον όχι με τη στοκ κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από ολά με ενδιαφέρει αγορά από Ελλάδα. Απαιτήσεις δεν έχω υψηλές αλλά θέλω σιγά σιγά να αρχίζω να παίζω σε manual:)

 

αν δεν εχεις υψιλες τοτε παρε το mi a2 γιατι μεχρι να μαθεις θα αλλαξεις και κινιτο :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ααααν παραβλέψουμε το στοκ ανδροιδ, ποια συσκευή θα προτείνατε με κριτήριο την κάμερα και γενικά την ομαλή λειτουργία για 2 χρόνια?? Αγορά από Ελλάδα και μπάτζετ με το ζόρι 350 :)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ααααν παραβλέψουμε το στοκ ανδροιδ, ποια συσκευή θα προτείνατε με κριτήριο την κάμερα και γενικά την ομαλή λειτουργία για 2 χρόνια?? Αγορά από Ελλάδα και μπάτζετ με το ζόρι 350 :)

 

μικρο το badget για καλη camera

 

θα πρότεινα να μείνεις στην επιλογή mi a2

 

γενικός αν θέλεις καλη camera + απροβλημάτιστη λειτουργία για 2 χρόνια αναγκαστικά πας για ναυαρχίδες που δυστιχος είναι out of budget

χίλιες άφορες να θυσιάσεις την camera κλπ να πας σε mi a2

 

αλλη μια καλη επιλογή ειναι LG G6 αλλα εκει αλλα θέματα παιζουν (χαμηλή αξιοπιστία κατασκευής) εκτός και αν είσαι τόσο ψείρας που πυστευεις οτι δεν θα πεσει ποτε το κινιτο και δνε θα ταλαιποριθει τοτε παμε για LG G6

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ααααν παραβλέψουμε το στοκ ανδροιδ, ποια συσκευή θα προτείνατε με κριτήριο την κάμερα και γενικά την ομαλή λειτουργία για 2 χρόνια?? Αγορά από Ελλάδα και μπάτζετ με το ζόρι 350 :)

 

Με άλλα 20 ευρώ μπορείς να δεις το u11 και v30 από bestprice. Το πρώτο είναι και πιο κοντά σε στοκ android.

 

Τώρα αν είναι αυστηρό το ταβάνι, δες g6 και u ultra.

 

Το pixel xl γιατί το απέρριψες;

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα 20 ευρώ μπορείς να δεις το u11 και v30 από bestprice. Το πρώτο είναι και πιο κοντά σε στοκ android.

 

Τώρα αν είναι αυστηρό το ταβάνι, δες g6 και u ultra.

 

Το pixel xl γιατί το απέρριψες;

 

U11 500+ δεν ειναι? οπος και το v30(+ οτι ειναι και lg)

 

htc pixel xl (1 gen) λογο παλιότιτας τας λογικα

Link to comment
Share on other sites

U11 500+ δεν ειναι? οπος και το v30(+ οτι ειναι και lg)

 

htc pixel xl (1 gen) λογο παλιότιτας τας λογικα

 

Οχι. Όπως έγραψα, στο bestprice έχουν κάπου στα 370. Αλλά και στο Σκρουτζ αν δεις το u11 έχει λιγότερο από 400.

 

https://www.bestprice.gr/item/2155081465/htc-u11-4gb-64gb-dual.html

 

https://www.bestprice.gr/item/2155138851/lg-v30-64gb.html?qid=3gE78IWqpZk_ab53d&seq=1

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το πιξελ δεν το απέρριψα. Ίσα ίσα σκέφτομαι να πάω προς αυτό. Με ενδιαφέρει πολύ η εμπειρία χρήσης του κινητού και γι αυτό έχω κολλήσει με το στοκ ανδροιδ. Νομίζω ότι η συσκευή προσφέρει όλα όσα ψάχνω. Είδα και u11 και xz premium αλλά βγαίνω εκτός μπάτζετ σιγά σιγά...
Link to comment
Share on other sites

Το πιξελ δεν το απέρριψα. Ίσα ίσα σκέφτομαι να πάω προς αυτό. Με ενδιαφέρει πολύ η εμπειρία χρήσης του κινητού και γι αυτό έχω κολλήσει με το στοκ ανδροιδ. Νομίζω ότι η συσκευή προσφέρει όλα όσα ψάχνω. Είδα και u11 και xz premium αλλά βγαίνω εκτός μπάτζετ σιγά σιγά...

 

Η διάφορα χρηματων για u11 ή v30 πίστεψέ με αξίζει. Κατά τα άλλα αν έχεις αυστηρό ταβάνι, πάρε pixel xl. Μπορεί να είναι παλαιότερο από τα άλλα κινητά που ανέφερες αλλά παραμένει καλυτερο από τα άλλα (ειδικά στη κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

Το πιξελ δεν το απέρριψα. Ίσα ίσα σκέφτομαι να πάω προς αυτό. Με ενδιαφέρει πολύ η εμπειρία χρήσης του κινητού και γι αυτό έχω κολλήσει με το στοκ ανδροιδ. Νομίζω ότι η συσκευή προσφέρει όλα όσα ψάχνω. Είδα και u11 και xz premium αλλά βγαίνω εκτός μπάτζετ σιγά σιγά...
Το xz premium δεν νομίζω ότι αξίζει , καλύτερα κοίτα xz1 ,αν είναι να πας για Sony .

Μάλιστα το xz1 βγήκε πέρσυ με Oreo και είναι πιθανό να πάρει αναβάθμιση και του χρόνου .

Επίσης η κατασκευή του xz1 είναι πιο καλή από του xz premium.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...