Jump to content

Xiaomi "κλειδώνουν" οι ROM Global & China ανάλογα συσκευής


tifozif1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυσάρεστη και τραγική η κίνηση της εταιρίας αλλά όχι ότι πέσαμε από τον ουρανό.

Αφού εκμεταλευτικε επι σειρά ετών την υποστήριξη της κοινότητας έτσι ώστε να εδραιωθεί και αποκτήσει ένα σεβαστό και αναγνωρίσιμο όνομα,τώρα σου λέει δεν τους έχω ανάγκη και στο καναβάτσο.

 

Σου λέει θα χάσω ένα μικρό ποσοστό των πιο ενθουσιωδών φίλων της εταιρίας αλλά θα κερδίσω περισσότερο από το mainstream κομμάτι της αγοράς αφού πλέον κατάφερε να γίνει γνωστή όταν προ 4-5 έτη δεν την ήξεραν ούτε η μάνα τους.

 

Το ίδιο έργο θεατές και δυστυχως πιθανό σε 2-3 έτη και από OnePlus το ίδιο πράγμα όταν θα έχει εδραιωθεί περαιτέρω στην αγορά(ήδη Ευρώπη-Ινδία έχει ισχυρή και αναγνωρίσιμη παρουσία)

 

Ήδη θα κάνει και τα πρώτα βήματα σε Αμερική με 6T και T-Mobile.

 

Κρίμα αν υπήρχε μια πιθανότητα να πάρω Xiaomi αυτή οριστικά και αμετάκλητα γκρεμιστικε.

 

MIUI δίχως root είναι σαν ομελέτα δίχως αυγά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς πρόλαβα τη ιστορία με το δικό μου.πλέον θα κοιτώ για opo ή θα κάνω υπομονή ελέω sd card

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

για την συντριπτικη πλειοψηφια των καταναλωτων η κινηση ειναι αδιαφορη.
Link to comment
Share on other sites

Δυσάρεστη και τραγική η κίνηση της εταιρίας αλλά όχι ότι πέσαμε από τον ουρανό.

Αφού εκμεταλευτικε επι σειρά ετών την υποστήριξη της κοινότητας έτσι ώστε να εδραιωθεί και αποκτήσει ένα σεβαστό και αναγνωρίσιμο όνομα,τώρα σου λέει δεν τους έχω ανάγκη και στο καναβάτσο.

 

Σου λέει θα χάσω ένα μικρό ποσοστό των πιο ενθουσιωδών φίλων της εταιρίας αλλά θα κερδίσω περισσότερο από το mainstream κομμάτι της αγοράς αφού πλέον κατάφερε να γίνει γνωστή όταν προ 4-5 έτη δεν την ήξεραν ούτε η μάνα τους.

 

Το ίδιο έργο θεατές και δυστυχως πιθανό σε 2-3 έτη και από OnePlus το ίδιο πράγμα όταν θα έχει εδραιωθεί περαιτέρω στην αγορά(ήδη Ευρώπη-Ινδία έχει ισχυρή και αναγνωρίσιμη παρουσία)

 

Ήδη θα κάνει και τα πρώτα βήματα σε Αμερική με 6T και T-Mobile.

 

Κρίμα αν υπήρχε μια πιθανότητα να πάρω Xiaomi αυτή οριστικά και αμετάκλητα γκρεμιστικε.

 

MIUI δίχως root είναι σαν ομελέτα δίχως αυγά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

 

 

Κάτσε ρε συ Αλεξ μη τρελαθούμε τελείως.

 

Τραγική η κίνηση της εταιρίας ;;;;

Εκμετάλλευση επί σειρά ετών της κοινότητας ;;;

 

Οποίος αγοράζει μέσω των επισήμων διανομέων δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Οι κομπιναδόροι ξαναλέω που θέλουν να αγοράσουν από Κίνα θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και να ζητάνε τις global version της κάθε συσκευής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εάν δε κάνω λάθος και η op europe δεν αναγνωρίζει σαν εγγύηση τις συσκευές που έχουν αγοραστεί από Κίνα. Όσοι αγοράζουν από Κίνα, οφείλουν να απευθύνονται στα εκεί καταστήματα. Σίγουρα τραγικό λάθος της xiaomi που δεν ενημέρωσε νωρίτερα τους εν δύναμη αγοραστές τις αλλά δεν έκανε κάτι το οποίο δεν έχουν ήδη κάνει όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές. Όπως έχει προαναφερθεί οποίος αγοράζει τη global version δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Οποίος αγοράζει μέσω των επισήμων διανομέων δεν έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Οι κομπιναδόροι ξαναλέω που θέλουν να αγοράσουν από Κίνα θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί και να ζητάνε τις global version της κάθε συσκευής.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εαν ετσι εχει καλώς.

Ισως δεν το έπιασα σωστα στην αρχή όπως το διάβασα.

 

Μα να απαγορεύεται καποιος να καταλαβει κατι λαθος σαν τους αιμοσταγείς βρικόλακες να περιμένουν γωνία να τον φανε:lol::X

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ρε παιδια. Εχω το mi note 2 που λογικα εχει την global rom γιατι περνει τις αναβαθμισεις. Εγω εχω προβλημα ή αφου εχει την global rom ολα καλα και συνεχιζω να κανω τις αναβαθμισεις?

Το κινητο δεν ειναι η global version γιατι δεν εχει την 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μένα, μια απορία. Όσοι χρειαστεί να φλασαρουμε fastboot rom με mi flashtool ,δηλ ρε παιδια,για καποιον λογο,αυτες οι ρομ δεν ειναι μονο κινεζικες?Αν εχουμε παρει το κινητο global,πως θα μπορεσουμε να το κανουμε?

Υ.Γ Δεν ξερω αν λεω βλακεια,αλλα προσπαθω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά εγώ που πήρα το mi note 3 από γνωστό σαιτ κινάς και μου έβαλαν την global και δεν το έχω πειράξει , άμα έρθει η miui 10 και πάω να την βάλω θα μπρικαρει????????
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά εγώ που πήρα το mi note 3 από γνωστό σαιτ κινάς και μου έβαλαν την global και δεν το έχω πειράξει , άμα έρθει η miui 10 και πάω να την βάλω θα μπρικαρει????????
Δεν έχει αναφερθέι περίπτωση για MiNote3, εγώ δεν γνωρίζω τουλάχιστον. Μόνο για τα τελευταία μοντέλα του 2018 που έχουν και ARB protection έχουν ακουστεί μπρικαρίσματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μένα, μια απορία. Όσοι χρειαστεί να φλασαρουμε fastboot rom με mi flashtool ,δηλ ρε παιδια,για καποιον λογο,αυτες οι ρομ δεν ειναι μονο κινεζικες?Αν εχουμε παρει το κινητο global,πως θα μπορεσουμε να το κανουμε?

Υ.Γ Δεν ξερω αν λεω βλακεια,αλλα προσπαθω να καταλαβω

Αν έχεις πάρει από κινεζο η ακόμα και από Σκρουτζ με ψεύτικη global την έκατσες την βάρκα αν φλασαρεις γνήσια global...

Άρα για σιγουριά μόνο επίσημα κανάλια διανομής

Και εδώ βέβαια έρχεται το ερώτημα

Εμείς που πηραμε από infoquest γιατί να περιμένουμε ένα μήνα να ξεκλειδώσουμε,θα μπορούσαν κάλλιστα με τα imei να το δουν...

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει από κινεζο η ακόμα και από Σκρουτζ με ψεύτικη global την έκατσες την βάρκα αν φλασαρεις γνήσια global...

Άρα για σιγουριά μόνο επίσημα κανάλια διανομής

Και εδώ βέβαια έρχεται το ερώτημα

Εμείς που πηραμε από infoquest γιατί να περιμένουμε ένα μήνα να ξεκλειδώσουμε,θα μπορούσαν κάλλιστα με τα imei να το δουν...

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Τι ειναι 1 μήνας μπροστά στους 24 της εγγύησης μαλλον θα σκέφτηκαν τα τζιμανια της Xiaomi:lol::X:wink:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι 1 μήνας μπροστά στους 24 της εγγύησης μαλλον θα σκέφτηκαν τα τζιμανια της Xiaomi:lol::X:wink:
Η ειναι απλά ενα βήμα πριν το non unlockable bootloader
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πάρει από κινεζο η ακόμα και από Σκρουτζ με ψεύτικη global την έκατσες την βάρκα αν φλασαρεις γνήσια global...

Άρα για σιγουριά μόνο επίσημα κανάλια διανομής

Και εδώ βέβαια έρχεται το ερώτημα

Εμείς που πηραμε από infoquest γιατί να περιμένουμε ένα μήνα να ξεκλειδώσουμε,θα μπορούσαν κάλλιστα με τα imei να το δουν...

Sent from my Redmi Note 5 Pro using Tapatalk

Ευχαριστώ φιλε μου να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H λίστα για τα Xiaomi κινητά που ενδέχεται να κλειδωθούν αν περαστεί rom από άλλο region και είναι με κλειδομένο boot loader είναι μέχρι στιγμής:

Xiaomi Mi 6X (“wayne”)

Xiaomi Mi 8 (“dipper”)

Xiaomi Mi 8 EE (“ursa”)

Xiaomi Mi 8 SE (“sirius”)

Xiaomi Mi 8 Lite (“platina”)

Xiaomi Mi 8 Pro (“equuleus”)

Xiaomi Mi Max 3 (“nitrogen”)

Xiaomi Mi Mix 2S (“polaris”)

Xiaomi Mi Pad 4/Mi Pad 4 Plus (“clover”)

Xiaomi Poco F1/Pocophone F1 (“beryllium”)

Xiaomi Redmi Note 5A (“ugg”)

Xiaomi Redmi Y1 Lite (“ugglite”)

Xiaomi Redmi Y2/Redmi S2 (“ysl”)

Xiaomi Redmi 5 (“rosy”)

Xiaomi Redmi 5A (“riva”)

Xiaomi Redmi 6 (“cereus”)

Xiaomi Redmi 6A (“cactus”)

Xiaomi Redmi 6 Pro (“sakura” and “sakura_india”)

Xiaomi Redmi Note 5/Redmi 5 Plus (“vince”)

Xiaomi Redmi Note 5 Pro/Redmi Note 5 AI (“whyred”)

Xiaomi Redmi Note 6 Pro (“tulip”)

 

πηγή XDA: https://www.xda-developers.com/flash-miui-global-locked-bootloader-xiaomi-brick/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...