Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κάρτα αυτή είναι πρόσθετη στο συμβόλαιο σου και έχει και αυτή απεριόριστα δεδομένα όπως το συμβόλαιο σου. Extra SIM λέγεται. Έχει δικό της αριθμό αλλά δεν κάνει κλήσεις ούτε στέλνει μηνύματα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια sim εδώ και μια πενταετία την οποία χρησιμοποιούσα σε galaxy note 8 και έπαιζε 4g κανονικά. Την έβαλα σε S23 και δεν έχω δει καθόλου 5g [φυσικά σε σημεία που έχει 5g]. Πρέπει να αλλάξω την sim; Ξέρει κανείς;

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Wishmaster87 said:

Καλημέρα σε όλους. Έχω μια sim εδώ και μια πενταετία την οποία χρησιμοποιούσα σε galaxy note 8 και έπαιζε 4g κανονικά. Την έβαλα σε S23 και δεν έχω δει καθόλου 5g [φυσικά σε σημεία που έχει 5g]. Πρέπει να αλλάξω την sim; Ξέρει κανείς;

Δεν πρεπει να στειλεις μηνυμα να ενεργοποιηθει το 5G?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, josuts said:

Δεν πρεπει να στειλεις μηνυμα να ενεργοποιηθει το 5G?

Το έστειλα. Η απάντηση από Cosmote:

"Η συσκευή κινητού που διαθέτετε δεν υποστηρίζει την ενεργοποίηση του δικτύου Cosmote 5G στη σύνδεσή σας. Περισσότερες πληροφορίες στο cosmote.gr/5G"

🤣

Άντε να βγάλω άκρη τώρα..

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Wishmaster87 said:

Το έστειλα. Η απάντηση από Cosmote:

"Η συσκευή κινητού που διαθέτετε δεν υποστηρίζει την ενεργοποίηση του δικτύου Cosmote 5G στη σύνδεσή σας. Περισσότερες πληροφορίες στο cosmote.gr/5G"

🤣

Άντε να βγάλω άκρη τώρα..

Μηπως θα πρεπει να της βαλεις σε αλλη συσκευη πριν για πιστοποιηση? Εγω ττωρα αλλαξα σε 12 pro max iphone κ εστειλα το μηνυμα κ μου απαντησε οτι θα γινει σε λιγα λεπτα αλλα δεν ηρθε κατι

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, josuts said:

Μηπως θα πρεπει να της βαλεις σε αλλη συσκευη πριν για πιστοποιηση? Εγω ττωρα αλλαξα σε 12 pro max iphone κ εστειλα το μηνυμα κ μου απαντησε οτι θα γινει σε λιγα λεπτα αλλα δεν ηρθε κατι

Τελικά πηρα cosmote και ενεργοποίησαν λεει το 5g στη σύνδεσή μου και επαιξε. 

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Wishmaster87 said:

Τελικά πηρα cosmote και ενεργοποίησαν λεει το 5g στη σύνδεσή μου και επαιξε. 

Λες να καω το ιδιο? αλλα εγω ειμαι σε whatsup

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ,

Θέλω να αγοράσω το smartwatch Galaxy 5LTE, μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο αριθμό που έχω στην φυσικη sim του κινητού και παράλληλα να  χρησιμοποιώ τον ίδιο αριθμό ως esim στο smartwatch? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν κανει καποιος επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (διαγραφη ολων) πρεπει να γινει επανεκδοση της e sim και πληρωμη παλι; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν κανει καποιος επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (διαγραφη ολων) πρεπει να γινει επανεκδοση της e sim και πληρωμη παλι; ευχαριστω
Έχει επιλογή να κάνεις εργοστασιακές χωρίς την διαγραφή της esim. Εφόσον όμως διαγράψεις την esim πρέπει να εκδόσεις καινούρια.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω να εισαι καλα 🙂

Δλδ θα μπορει να γινει διαγραφη ολων αλλα να εχει επιλογη να μη σβηστει η esim σωστα; η δεν θα μπορεις να κανεις διαγραφη ολων και μονο επαναφορα ρυθμισεων; αυτο θα ηθελα να μαθω

Edited by MeteorX
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω να εισαι καλα
Δλδ θα μπορει να γινει διαγραφη ολων αλλα να εχει επιλογη να μη σβηστει η esim σωστα; η δεν θα μπορεις να κανεις διαγραφη ολων και μονο επαναφορα ρυθμισεων; αυτο θα ηθελα να μαθω
Ακριβώς! Δεν σβήνετε η esim άμα δεν το επιλέξεις κατά την επαναφορά.
Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2023 at 1:52 ΠΜ, ChrOrl said:

Χαιρετώ,

Θέλω να αγοράσω το smartwatch Galaxy 5LTE, μπορώ να χρησιμοποιήσω τον ίδιο αριθμό που έχω στην φυσικη sim του κινητού και παράλληλα να  χρησιμοποιώ τον ίδιο αριθμό ως esim στο smartwatch? 

Ναι γίνεται με multisim, έτσι το έχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, papdoux said:

Ναι γίνεται με multisim, έτσι το έχω και εγώ.

Με τι μηνιαία χρέωση παρέχεται η multisim;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Με τι μηνιαία χρέωση παρέχεται η multisim;
Ναι 5€/μήνα στο λογαριασμό του συμβολαίου σου.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Cris4524 said:
31 minutes ago, jimmis11 said:
Με τι μηνιαία χρέωση παρέχεται η multisim;

Ναι 5€/μήνα στο λογαριασμό του συμβολαίου σου.

...με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις συμβόλαιο με απεριόριστα δεδομένα, σε αυτή την περίπτωση το πάγιο είναι 20€/μήνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις συμβόλαιο με απεριόριστα δεδομένα, σε αυτή την περίπτωση το πάγιο είναι 20€/μήνα
Είσαι σίγουρος ότι ισχύει για τα gigamax unlimited η χρέωση 20€/μήνα;
Link to comment
Share on other sites

Just now, Cris4524 said:
11 minutes ago, eleco said:
...με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις συμβόλαιο με απεριόριστα δεδομένα, σε αυτή την περίπτωση το πάγιο είναι 20€/μήνα

Είσαι σίγουρος ότι ισχύει για τα gigamax unlimited η χρέωση 20€/μήνα;

φυσικά 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φυσικά 
Ωχ όντως, στο site του Γερμανού αναφέρει 25€/μήνα στα προγράμματα με απεριόριστα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cris4524 said:
12 minutes ago, eleco said:
φυσικά 

Ωχ όντως, στο site του Γερμανού αναφέρει 25€/μήνα στα προγράμματα με απεριόριστα δεδομένα.

...το λάθος ήταν στο -5€, δεν το θυμόμουν πολύ καλά. Κρίμα πάντως για αυτή τη χρέωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...το λάθος ήταν στο -5€, δεν το θυμόμουν πολύ καλά. Κρίμα πάντως για αυτή τη χρέωση
Είναι σα να πληρώνεις +1 πάγιο για να έχει μια κάρτα σιμ στο ρολόι. Το οποίο δεν ξοδεύει τίποτα! Τραγικοί!
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cris4524 said:
7 minutes ago, eleco said:
...το λάθος ήταν στο -5€, δεν το θυμόμουν πολύ καλά. Κρίμα πάντως για αυτή τη χρέωση

Είναι σα να πληρώνεις +1 πάγιο για να έχει μια κάρτα σιμ στο ρολόι. Το οποίο δεν ξοδεύει τίποτα! Τραγικοί!

εντελώς...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις..
Γίνεται να βάλεις απευθείας eSIM με καινούργιο αριθμό (καρτοκινητό/whatsup) για να δοκιμάσω το σήμα στους χώρους που κινούμαι; Και αν ναι πόσο κοστίζει (το πιο φθηνό, απλά να δοκιμασω το σήμα δε θα το χρησιμοποιήσω).
Και αν εν τελεί με καλύπτει το σήμα, πόσο κοστίζει μετά η φορητότητα για να φέρω το Vodafone CU μου;

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις..
Γίνεται να βάλεις απευθείας eSIM με καινούργιο αριθμό (καρτοκινητό/whatsup) για να δοκιμάσω το σήμα στους χώρους που κινούμαι; Και αν ναι πόσο κοστίζει (το πιο φθηνό, απλά να δοκιμασω το σήμα δε θα το χρησιμοποιήσω).
Και αν εν τελεί με καλύπτει το σήμα, πόσο κοστίζει μετά η φορητότητα για να φέρω το Vodafone CU μου;
Κατευθείαν σε esim δεν γίνεται. Μπορείς να παραγγείλεις έναν what's up αριθμό από το site του what's up να κάνεις ότι τεστ θέλεις. Νομίζω 12€ κοστίζει.

https://www.whatsup.gr/ela-sto-whatsup
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, soiramk said:

Δύο ερωτήσεις..
Γίνεται να βάλεις απευθείας eSIM με καινούργιο αριθμό (καρτοκινητό/whatsup) για να δοκιμάσω το σήμα στους χώρους που κινούμαι; Και αν ναι πόσο κοστίζει (το πιο φθηνό, απλά να δοκιμασω το σήμα δε θα το χρησιμοποιήσω).
Και αν εν τελεί με καλύπτει το σήμα, πόσο κοστίζει μετά η φορητότητα για να φέρω το Vodafone CU μου;

Η χρήση οποιουδήποτε τύπου SIM ή eSIM δεν επηρεάζει τη λήψη σήματος, αυτό έχει να κάνει με άλλους παράγοντες 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...