Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, gousias said:

Εξακολουθεί να ισχύει στην Cosmote η απαράδεκτη χρέωση έκαστης φοράς που χρειαστεί κάποιος να περάσει τον ίδιο αριθμό eSIM;

 

Ναι και για αυτόν τον λόγο άλλαξα πάροχο. Επίσης όσους παρόχους είχα στην Ευρώπη σε όλους μπορείς να ξανά χρησιμοποίησεις την κάρτα ή να την μεταφέρεις.

Μόνο η cosmote είναι έξυπνη και αρμεγει ακόμα τους πελάτες

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να ισχύει στην Cosmote η απαράδεκτη χρέωση έκαστης φοράς που χρειαστεί κάποιος να περάσει τον ίδιο αριθμό eSIM;

Ναι δέκα ταρίφα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

 

Ναι και για αυτόν τον λόγο άλλαξα πάροχο. Επίσης όσους παρόχους είχα στην Ευρώπη σε όλους μπορείς να ξανά χρησιμοποίησεις την κάρτα ή να την μεταφέρεις.

Μόνο η cosmote είναι έξυπνη και αρμεγει ακόμα τους πελάτες

Είπαμε, καρτέλ αυτές οι 3 που μονοπωλούν εδώ, αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει και λίγο φιλότιμο! Φταίμε και οι καταναλωτές που δεν έχουμε κινηθεί όπως σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, ούτε καν να συζητήσουμε για ισχυρή συλλογική εκπροσώπηση και διεκδικήσεις των αυτονόητων μόνο, όχι υπερβολές!

Edited by gousias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Σε λίγες μέρες θα εχει ολοκληρωθει η φορητότητα του αριθμου μου σε συμβολαιο της cosmote. 

Το ερωτημα ειναι, μπορω να εκδωσω multisim (2 συνολικα) και να ειναι κι οι 2 esim (δηλαδη κι η βασικη -master sim, κι η δευτερευουσα να ειναι e-sim, να μην εχω φυσικη καρτα καθολου).

Αν ναι, τοτε απλα παω με τη φυσικη καρτα που μου παρεδωσαν και ζηταω (αμεσως μετα την ενεργοποιηση στο δικτυο της κοτε) να την κανουν esim?

ευχαριστω

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις δευτερεύουσα eSIM τότε έχει χρέωση 25€ τον μήνα (αν και παίζει να άλλαξε κ πλέον να είναι 5€), αυτή η κάρτα έχει δυνατότητα κλήσεων και δεδομένων.

Η πρώτη κάρτα μπορεί να γίνει eSIM με 9,9€ κόστος σε ένα καταστημα.

Μπορεις να προσθέσεις δεύτερη κάρτα μόνο για δεδομένα με 3,02€ αλλά αυτή η κάρτα είναι αποκλειστικά φυσική. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, paanos said:

Αν θέλεις δευτερεύουσα eSIM τότε έχει χρέωση 25€ τον μήνα (αν και παίζει να άλλαξε κ πλέον να είναι 5€), αυτή η κάρτα έχει δυνατότητα κλήσεων και δεδομένων.

Η πρώτη κάρτα μπορεί να γίνει eSIM με 9,9€ κόστος σε ένα καταστημα.

Μπορεις να προσθέσεις δεύτερη κάρτα μόνο για δεδομένα με 3,02€ αλλά αυτή η κάρτα είναι αποκλειστικά φυσική. 

Αυτό ισχύει στην περίπτωση της multisim και εφόσον υπάρχει πρόγραμμα με απεριόριστα data σε αυτό. Τότε υπάρχει πάγιο 25€/μήνα. Σε κάθε άλλη περίπτωση έχει πάγιο  5€/μήνα.

Αυτό διαφέρει από την twin sim που ναι μεν έχει το ίδιο νούμερο αλλά δεν πρέπει να δουλεύει ταυτόχρονα με την άλλη sim και είναι και φυσική

18 minutes ago, paanos said:

Αν θέλεις δευτερεύουσα eSIM τότε έχει χρέωση 25€ τον μήνα (αν και παίζει να άλλαξε κ πλέον να είναι 5€)

Γνωρίζεις κάτι για αυτό ή υποθέτεις;

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος ρωτάει για eSIM άρα γιατί μιλάμε για Twin;

Ναι, το site του Γερμανού πλέον λέει 5€ και η αναφορά για τα 25€ έχει εξαφανιστεί 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, paanos said:

Ο φίλος ρωτάει για eSIM άρα γιατί μιλάμε για Twin;

Ναι, το site του Γερμανού πλέον λέει 5€ και η αναφορά για τα 25€ έχει εξαφανιστεί 

Όταν λες κάτι θα πρέπει να το βασίζεις σε γεγονότα. Από την αρχή που η καταχώρηση για την e-sin πήγε στο site του Γερμανού ποτέ δεν ανέφερε για τα 25€/μήνα. Αν προσ'εξεις καλά την καταχώρηση λέει "από 5€/μήνα".

Τέλος όσον αφορά την twin sim, που υπάρχει το πρόβλημα και το αναφέρεις, το ότι το είπα για σύγκριση σου πέρασε ποτέ από το μυαλό 'η κάνεις πνεύμα;

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να επιτίθεσαι. Τα 25€ έχουν εξαφανιστεί και από τους τιμοκαταλόγους που έχουν στα καταστήματα αλλά μόνο αν κάποιος πάει να ρωτήσει θα δούμε τι εμφανίζει το ePOS. 
Για την Twin όντως λάθος στην ανάγνωση μου αλλά και παλι δεν χρειάζεται επίθεση, να βοηθηθούμε προσπαθούμε εδώ και όχι να κάνουμε επίδειξη των γνώσεων μας 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι σε Vodafone CU, όπου η Vodafone ως γνωστών δεν υποστηρίζει παράλληλη SIM και eSIM.

Έχω ας πούμε το smartphone με φυσική SIM και θέλω να πάρω κι ένα smartwatch 4G/LTE (Samsung Watch 5) με σκοπό κάποιες φορές που φεύγω από το σπίτι να παίρνω μόνο το smartwatch και να έχω κλήσεις/ sms/ 4G data με τον αριθμό μου. Δε με ενδιαφέρει να τρέχουν παράλληλα, πχ μπορώ να σβήνω το smartphone πριν ανοίξω το smartwatch.

Παρέχει κάτι σαν το παραπάνω η cosmote ώστε να φύγω από Vodafone και αν ναι με τι κόστος;

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Twin SIM είναι διαθέσιμη για ιδιώτες και είναι με χρέωση ή χωρίς χρέωση;

Στο site της Cosmote την έχουν στη κατηγορία "Επιχειρήσεις"... 

 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 12:31 ΠΜ, philos said:

Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι σε Vodafone CU, όπου η Vodafone ως γνωστών δεν υποστηρίζει παράλληλη SIM και eSIM.

Έχω ας πούμε το smartphone με φυσική SIM και θέλω να πάρω κι ένα smartwatch 4G/LTE (Samsung Watch 5) με σκοπό κάποιες φορές που φεύγω από το σπίτι να παίρνω μόνο το smartwatch και να έχω κλήσεις/ sms/ 4G data με τον αριθμό μου. Δε με ενδιαφέρει να τρέχουν παράλληλα, πχ μπορώ να σβήνω το smartphone πριν ανοίξω το smartwatch.

Παρέχει κάτι σαν το παραπάνω η cosmote ώστε να φύγω από Vodafone και αν ναι με τι κόστος;

Γίνεται με την υπηρεσία  multisim

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, eleco said:

Γίνεται με την υπηρεσία  multisim

Μόνο σε συμβόλαιο, όχι σε καρτοκινητά που έχει ο φίλος πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

 πόσο κοστίζει η υπηρεσία multisim με συμβόλαιο; δεν έχω πολλές απαιτήσεις σε παροχές οπότε θα μπορούσα να πάω στο πιο φθηνό συμβόλαιο 

Υγ. Εχω στείλει και μήνυμα στη κοσμοτε μέσω φόρμας και περιμένω απάντηση. 

https://www.e-steki.gr - Forum γενικών συζητήσεων!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, philos said:

 πόσο κοστίζει η υπηρεσία multisim με συμβόλαιο; δεν έχω πολλές απαιτήσεις σε παροχές οπότε θα μπορούσα να πάω στο πιο φθηνό συμβόλαιο 

Υγ. Εχω στείλει και μήνυμα στη κοσμοτε μέσω φόρμας και περιμένω απάντηση. 

Εάν δεν υπάρχει πρόγραμμα συμβολαίου με απεριόριστα data, τότε το κόστος είναι 5€/μήνα πάγιο για κάθε επιπλέον esim 

Just now, eleco said:

Εάν δεν υπάρχει πρόγραμμα συμβολαίου με απεριόριστα data, τότε το κόστος είναι 5€/μήνα πάγιο για κάθε επιπλέον esim 

Εάν υπάρχουν απεριόριστα data τότε είναι 25€/ μήνα το πάγιο 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

'Εχω ζητήσει από την cosmote μέσω τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελάτων esim λόγω αγοράς iphone.Ακόμα να λάβω το QR μέσω email .Ξέρει κάποιος πόσο παίρνει χρονικά όλη αυτή η διαδικασία? Δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα επειδή το συμβολαιο δεν είναι στο όνομα μου.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω ζητήσει από την cosmote μέσω τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελάτων esim λόγω αγοράς iphone.Ακόμα να λάβω το QR μέσω email .Ξέρει κάποιος πόσο παίρνει χρονικά όλη αυτή η διαδικασία? Δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα επειδή το συμβολαιο δεν είναι στο όνομα μου.

Από όσο ξέρω δεν έστελναν μέσω μέιλ για αυτόν ακριβώς τον λόγο... Θέλουν ταυτοποίηση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, rebel1 said:


Από όσο ξέρω δεν έστελναν μέσω μέιλ για αυτόν ακριβώς τον λόγο... Θέλουν ταυτοποίηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

'Εχει γίνει η ταυτοποίηση τηλεφωνικά. Από cosmote μου είπαν ότι έχουν δρομολογηθεί όλες οι διαδικασίες που τους αφορουν...

Υπάρχουν διαδικασίες πέρα από την cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρει ο κάτοχος τηλέφωνο, δεν γνωρίζω παραπάνω.

Χτες που έβγαλα μια σε κατάστημα μου χρέωσαν πέντε ευρώ κι όχι δέκα. Δεν ξέρω γιατί.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2023 at 1:50 ΜΜ, dalton114 said:

'Όντως το κόστος είναι 5ε/esim .

Θα προτιμούσα να είναι 10, αλλά δωρεάν η επανέκδοση, όπως στη Vodafone 😛

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2023 at 7:37 ΜΜ, paanos said:

Αν θέλεις δευτερεύουσα eSIM τότε έχει χρέωση 25€ τον μήνα (αν και παίζει να άλλαξε κ πλέον να είναι 5€), αυτή η κάρτα έχει δυνατότητα κλήσεων και δεδομένων.

Η πρώτη κάρτα μπορεί να γίνει eSIM με 9,9€ κόστος σε ένα καταστημα.

Μπορεις να προσθέσεις δεύτερη κάρτα μόνο για δεδομένα με 3,02€ αλλά αυτή η κάρτα είναι αποκλειστικά φυσική. 

Το τελευταίο με τη 2η κάρτα, δεν κατάλαβα, τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν θέλεις να έχεις πρόσθετη κάρτα μόνο για δεδομένα με χρέωση 3.02€. Αυτή η κάρτα όμως δεν είναι eSIM

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, paanos said:

Μπορείς αν θέλεις να έχεις πρόσθετη κάρτα μόνο για δεδομένα με χρέωση 3.02€. Αυτή η κάρτα όμως δεν είναι eSIM

Διαφορετικός αριθμός θα είναι λογικά; Για τα δεδομένα επιλέγεις από πακέτα καρτοκινητής; Η χρέωση είναι μηνιαία ή εφάπαξ 3,02€ ;

Ίσως κάποιο link να βοηθούσε καλύτερα.

Edited by gousias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...