Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/6/2022 at 2:32 ΠΜ, pank said:

Ενεργοποίησα την esim και από εκείνη τη μέρα έχω χαμένες κλήσεις. Άλλες μου έρχονται σαν μήνυμα και άλλες δεν τις εμφανίζει καθόλου.
Είχε κάποιος παρόμοιο θέμα?
Από 13888 μου είπαν για επανεκκίνηση αλλά ενώ έφτιαξε για λίγο, πάλι τα ίδια!

Αν πας στο signal strength πόσο σήμα σου βγάζει ότι έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα ήταν full. Όταν κάποιος με έπαιρνε τηλέφωνο, έπεφτε το σήμα και ξανά ερχόταν μετά από λίγο.
Ξανά έβαλα sim και όλα καλά. Με πίστωσαν 10€ στην κάρτα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, pank said:

Το σήμα ήταν full. Όταν κάποιος με έπαιρνε τηλέφωνο, έπεφτε το σήμα και ξανά ερχόταν μετά από λίγο.
Ξανά έβαλα sim και όλα καλά. Με πίστωσαν 10€ στην κάρτα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όταν λες ότι ξαναέβαλες sim τι έβαλες; κανονική ή esim;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Είχα esim όπως προείπα είχα προβλήματα και δεν έβγαζαν άκρη οι τεχνικοί το λόγο, οπότε βάζοντας φυσική κάρτα sim διορθώθηκαν όλα τα προβλήματα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάτι δεν πάει καλά με την υλοποίηση της esim...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάτι δεν πάει καλά με την υλοποίηση της esim...
Ή υπάρχει ασυμβατότητα με το τηλέφωνο μου

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω βάλει eSim κοσμοκαρτα στο Huawei 3 pro και 

1)Όταν με καλούν σε αυτό το νούμερο λέει κατειλημμένο

2)Όταν προσπαθώ να καλέσω εγώ είναι σαν ο αποδέκτης να μην έχει σήμα, δλδ δείχνεί ότι καλεί αλλά δεν καλεί.

3)Όσον αφορά το voLTE, στο ρολόι μου εμφανίζει: Not registered

Μίλησα με 13888 και θα προωθούσαν το θέμα στο τεχνικό τμήμα, αφού μάλλον είναι θέμα δικτύου όπως υπέθεσε ο άνθρωπος που μίλησα.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει πολύ να αγοράσω ένα smartwatch οποιασδήποτε μάρκας, και να δέχομαι κλήσεις σε αυτό σε αριθμό cosmote όταν είμαι εκτός σπιτιού, έχοντας αφήσει το κινητό σπίτι όμως.

Υπαρχει αυτή η δυνατότητα;

Ευχαριστώ.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, skiabox said:

Με ενδιαφέρει πολύ να αγοράσω ένα smartwatch οποιασδήποτε μάρκας, και να δέχομαι κλήσεις σε αυτό σε αριθμό cosmote όταν είμαι εκτός σπιτιού, έχοντας αφήσει το κινητό σπίτι όμως.

Υπαρχει αυτή η δυνατότητα;

Ευχαριστώ.

Φυσικά, αρκεί το ρολόι να υποστηρίζει sim ή esim.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Φυσικά, αρκεί το ρολόι να υποστηρίζει sim ή esim.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο;

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο;

Ένα πουλάκι μου έχει σφυρίξει ότι δεν ενεργοποιούν άλλα ρολόγια με eSIM γιατί είχαν κάτι θέματα. Καλύτερα να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα αν υπάρχει eSIM για χρήση σε smartwatch


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Εν όψη αγοράς iphone (ελπίζω σύντομα) θέλω να χρησιμοποιήσω (για πρωτη φορά) esim. 

Υπάρχει χρέωση αγοράς? 

 

Link to comment
Share on other sites

9.90€ ή δωρεάν αν αγοράσεις από Cosmote ή Γερμανός το κινητό και αλλάξεις την κάρτα εκείνη τη στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος εδώ και κάποιες μέρες του Sony Xperia 1 IV  το οποίο δεν είναι στη λίστα της cosmote με τις συμβατές esim συσκευές. Θα ήθελα να ρωτήσω αν παρόλα αυτά πάρω esim cosmote θα λειτουργεί κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν προχθές στο sony center Γλυφάδας και ρώτησα και μου είπαν ότι έχει έρθει σε συνεννόηση η Sony με την Cosmote (για αυτή ρώτησα) και λειτουργεί κανονικά.
Έτσι μου είπαν, έτσι σου λέω,δεν το έχω δοκιμάσει

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει η esim για ενεργοποίηση; Αν είναι μηδαμινό το κόστος, απλά καντο και δοκίμασε. Να χαίρεσαι το κινητό με την ευκαιρία. Το καλοκοιτουσα κάποια στιγμή γτ είναι φοβερό, αλλά από υποστήριξη δεν ξέρω πώς τα πάνε Ελλάδα πλέον...

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω διαβάσει ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο μια φορά η eSIM της Cosmote. Ξέρετε αν γίνεται μεταφορά από συσκευή σε συσκευή όπως φαίνεται σε αυτό εδώ το βίντεο; https://www.youtube.com/watch?v=P_AD6MOnjjQ

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, wayfunbug said:

Έχω διαβάσει ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο μια φορά η eSIM της Cosmote. Ξέρετε αν γίνεται μεταφορά από συσκευή σε συσκευή όπως φαίνεται σε αυτό εδώ το βίντεο; https://www.youtube.com/watch?v=P_AD6MOnjjQ

 

Δεν γίνεται μεταφορά στην κοσμοτε. ακομα τουλάχιστον. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πρώτη φορά με esim της cosmote και δεύτερη φυσική κάρτα της δουλειάς σε iphone 11. Επειδή είμαι σε beta έκδοση λογισμικού, σκέφτομαι να γυρίσω σε stable. Θα χάσω την esim και θα χρεαστεί να ξαναπληρώσω για έκδοση. Κάπου διάβασα ότι πριν το γενικό reset της συσκευής σε ρωτάει αν θές να σώσεις το data plan (esim settings) . Ισχύει κάτι τέτοιο, το έχει κάνει ποτέ κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες βγαίνει η stable. Για ποιον λόγο μας το κάνεις από τώρα επαναφορά;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες βγαίνει η stable. Για ποιον λόγο μας το κάνεις από τώρα επαναφορά;

Λογικά δεν θα το κάνω βγήκα από το πρόγραμμα beta και όταν βγει η stable θα την κάνω απλά σαν διαδικασία πιο πολύ ρώτησα σε συντρέχουσες περίπτωση τι γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεται σε επαναφορά. Ρωτάει από οσο ξέρω αν θες να την κρατήσει η όχι

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από 7 χρόνια ήρθε η ώρα για αλλαγή συσκευής και κοιτάζω τα iPhone 14 που μόλις ανακοινώθηκαν. Το θέμα είναι πως τα συγκεκριμένα υποστηρίζουν μόνο eSim και όχι φυσική sim. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τις eSim υπάρχουν μερικές απορίες: 1) Πρέπει αναγκαστικά να είναι συμβόλαιο ή δουλεύει και σε καρτοκινητό; (Cosmote έχω) 2) Όταν λέτε ότι σε περίπτωση αλλαγής συσκευής πρέπει να ξαναπάρεις eSim, φαντάζομαι ο αριθμός παραμένει ο ίδιος και απλώς παίρνεις νέο QR; Ή αναγκαστικά πας σε νέο αριθμό; 3) Αφού έχεις παραλάβει το QR, η διαδικασία ενεργοποίησης γίνεται στο κατάστημα ή σπίτι; και 4) Όσοι χρησιμοποιείτε eSim είχατε κάποιο τραγικό θέμα σε τηλεφωνήματα/data κλπ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και ζητώ συγγνώμη αν ήταν χαζές οι ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα καινούργια iphone υποστηρίζουν κανονικά sim. Esim only είναι μόνο για την Αμερική. Εδώ έρχονται κανονικά

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...