Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Νομίζω είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν είχε ξεκαθαριστεί… οι κάρτες sim 2 in 1, εξακολουθούν να βγαίνουν; Γνωρίζετε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τελευταίες συσκευές iPhone;

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2022 at 1:27 ΜΜ, gousias said:

Νομίζω είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν είχε ξεκαθαριστεί… οι κάρτες sim 2 in 1, εξακολουθούν να βγαίνουν; Γνωρίζετε αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τελευταίες συσκευές iPhone;

Οι sim 2 in 1, με ερώτηση που είχα κάνει στο chat βγαίνουν μόνο σε καταστήματα COSMOTE όχι σε Γερμανός, είχα πάει να ενοποιήσω της δουλειάς με το προσωπικό σε κατάστημα ΟΤΕ αλλά την μια φορά δεν ήξεραν για αυτό, την άλλη δεν είχαν, την άλλη φορά μου είπαν: ''Αυτές οι sim είναι προβληματικές'' μέχρι που της δουλείας μου έγινε vodafone αλλά δεν μπορώ να βγάλω ακόμα esim 

Λογικά θα λειτουργούν σε iPhone 

Powered by COSMOTE GIGAMAX 5GB L

Think different 🍎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση , για iphone και esim cosmote φανταζομαι δεν εχει σημασία απο που θα παρεις την συσκευη , σωστα ? ειτα σκρουτζομαγαζο είτε απο istorm ?

Γενικά σαν διαδικασία ειναι γρηγορη σε κατάστημα ? πας δινεις στοιχεία και σου δινουν τα φακέλακι με το qrcode . Παιζει να στο στειλουν και email ?

 

sorry αν εχει ξαναπαντηθει το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός αρκεί το κινητό να είναι ξεκλείδωτο (αν το φέρεις από Αμερική δηλαδή).

Πας σε κατάστημα, ΑΝ έχουν φακελάκι στο δίνουν και έρχεται και στο mail. Γενικά η διαδικασία στην Cosmote δεν είναι εύκολη και θα παιδευτείς πολύ αν τύχει στην περιοχή σου να υπάρχει έλλειψη και δεν έχεις πολλά καταστήματα κοντά. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, paanos said:

Φυσικά, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός αρκεί το κινητό να είναι ξεκλείδωτο (αν το φέρεις από Αμερική δηλαδή).

Πας σε κατάστημα, ΑΝ έχουν φακελάκι στο δίνουν και έρχεται και στο mail. Γενικά η διαδικασία στην Cosmote δεν είναι εύκολη και θα παιδευτείς πολύ αν τύχει στην περιοχή σου να υπάρχει έλλειψη και δεν έχεις πολλά καταστήματα κοντά. 

Ευχαριστω Πάνο 

πρεπει να ειναι κατάστημα cosmote η μπορω και σε Γερμανο , γνωριζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε κατάστημα Cosmote ή Γερμανός. Συνήθως στα Cosmote είναι πιο σίγουρο να βρεις κάρτες 🙂

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, alexasso said:

Ευχαριστω Πάνο 

πρεπει να ειναι κατάστημα cosmote η μπορω και σε Γερμανο , γνωριζεις ?

Εγω σε Γερμανό,Τρίπολη, πήγα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μακάρι. Μέσω Bluetooth την μεταφέρει αν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία και από τον πάροχο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλήσαμε με τις κάρτες πιο πίσω, εγώ που πήρα νέα κάρτα πριν ένα μήνα δε μου δώσανε NSA ούτε SA αλλά ΝS. 
Υποθέτω ότι ούτε αυτή είναι 5G. 

67DB1459-A1A9-49AE-8D8C-E3AD932FC399.jpeg

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχω κάρτα από το 2016 με 4G από τις πρώτες nano sim χωρίς να μπορώ να αλλάξω μέγεθος. Τώρα απέκτησα ένα iPhone 13 και θέλω να γίνει δίκαρτο. Η δεύτερη κάρτα είναι συμβόλαιο Vodafone Unlimited  και δεν θέλω να μπω στην διαδικασία της e-sim εκεί για διάφορους λόγους. 
Ισχύει ότι δεν μπορώ να την μεταφέρω σε άλλη συσκευή; (έχω το SE 2nd Gen σαν backup device τώρα). Γιατί 10€ τώρα και αλλά 10€ σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω κινητό έστω για λίγες μέρες είναι πρόβλημα. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nikolas14 said:

Καλημέρα σας,

Έχω κάρτα από το 2016 με 4G από τις πρώτες nano sim χωρίς να μπορώ να αλλάξω μέγεθος. Τώρα απέκτησα ένα iPhone 13 και θέλω να γίνει δίκαρτο. Η δεύτερη κάρτα είναι συμβόλαιο Vodafone Unlimited  και δεν θέλω να μπω στην διαδικασία της e-sim εκεί για διάφορους λόγους. 
Ισχύει ότι δεν μπορώ να την μεταφέρω σε άλλη συσκευή; (έχω το SE 2nd Gen σαν backup device τώρα). Γιατί 10€ τώρα και αλλά 10€ σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω κινητό έστω για λίγες μέρες είναι πρόβλημα. 

Πράγματι δεν γίνεται μεταφορά της esim αλλά ούτε και επαναχρησιμοποίηση του QR code, η μόνη λύση είναι να δίνεις το δεκάευρο κάθε φορά. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, manosmar said:

Να ρωτησω και εγω κατι σαν ασχετος. Ποιο το κερδος να βαλεις esim αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις 2 γραμμες στο τηλεφωνο σου;

Αν έχεις iphone, αξίζει από την άποψη ασφάλειας της συσκευής σου στην περίπτωση κλοπής/απώλειας.

Edited by CaptainNickGR
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 11:53 ΜΜ, CaptainNickGR said:

Αν έχεις iphone, αξίζει από την άποψη ασφάλειας της συσκευής σου στην περίπτωση κλοπής/απώλειας.

Τι θα κερδισεις σε σχεση με μια Sim;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, manosmar said:

Τι θα κερδισεις σε σχεση με μια Sim;

Δεν επιτρέπεις την πρόσβαση στο control center αν δεν ξεκλειδωθεί η συσκευή και ταυτόχρονα αφήνεις τα data ενεργοποιημένα και έτσι κανείς δεν μπορεί να κάνει το κινητό μη διαθέσιμο μέσω της Εύρεσης. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Δεν επιτρέπεις την πρόσβαση στο control center αν δεν ξεκλειδωθεί η συσκευή και ταυτόχρονα αφήνεις τα data ενεργοποιημένα και έτσι κανείς δεν μπορεί να κάνει το κινητό μη διαθέσιμο μέσω της Εύρεσης. 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2021 at 2:50 ΜΜ, Teodormal said:

Προσπαθώ απο χθές να το καταφέρω αυτό με την cosmote αλλά δεν...Πως το έχεις κάνει και εγώ δε μπορώ;; Συγκεκριμένα θέλω μια multisim esim.. Εχω το iphone με φυσική sim και θέλω μια multisim esim για το huawei watch 3 pro. Μου λένε ότι η multisim δε μπορεί να είναι esim..

Καλησπέρα, μήπως έχεις νεότερα για την περίπτωση σου; Υπάρχει τελικά συμβατότητα της cosmote με το Huawei watch 3 pro ;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα την esim και από εκείνη τη μέρα έχω χαμένες κλήσεις. Άλλες μου έρχονται σαν μήνυμα και άλλες δεν τις εμφανίζει καθόλου.
Είχε κάποιος παρόμοιο θέμα?
Από 13888 μου είπαν για επανεκκίνηση αλλά ενώ έφτιαξε για λίγο, πάλι τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2022 at 4:24 ΜΜ, kontaxopoylos said:

Μάλλον δεν ήταν ποτέ αγώνας, δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει το σπορ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...