Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια είναι η διαδικασία για esim?τι πρέπει να κάνω?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bardull said:

Ποια είναι η διαδικασία για esim?τι πρέπει να κάνω?

Να επισκεφθείς ένα κατάστημα Cosmote ή Γερμανός, ώστε να πάρεις το QR Code της eSIM (με κόστος 9,90€).

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαδικασία για esim?τι πρέπει να κάνω?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Και τηλεφωνικά γίνεται νομίζω στο 13888


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά στην απόδοση 5G ,και γενικά στις κλήσεις,σήμα,ταχύτητα κτλ?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bardull said:

Έχει διαφορά στην απόδοση 5G ,και γενικά στις κλήσεις,σήμα,ταχύτητα κτλ?

Στάλθηκε από το SM-N981B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, δεν έχει πρακτική διαφορά από συνηθισμένη SIM. Απλά οι συσκευές που υποστηρίζουν ήδη eSIM έχουν καλύτερες προδιαγραφές από το μέσο όρο, άρα και καλύτερα modems κλπ.

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2021 at 6:55 ΜΜ, Pharmex said:

Εγώ έχω με multi sim COSMOTE τρεις φυσικές sim και μια e-sim και λειτουργούν όλες μαζί ταυτόχρονα! Ο μόνος περιορισμός είναι ότι λαμβάνω και στέλνω sms μόνο από τη βασική φυσική sim (η μια από τις τρεις δηλώνεται ως βασική).

Προσπαθώ απο χθές να το καταφέρω αυτό με την cosmote αλλά δεν...Πως το έχεις κάνει και εγώ δε μπορώ;; Συγκεκριμένα θέλω μια multisim esim.. Εχω το iphone με φυσική sim και θέλω μια multisim esim για το huawei watch 3 pro. Μου λένε ότι η multisim δε μπορεί να είναι esim..

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα. Πρέπει να είσαι συνδρομητής συμβολαίου. Έχουν χρέωση 5€ τον μήνα η μία ή 20€ (δεν θυμάμαι, μπορεί 25€) αν είσαι συνδρομητής Gigamax Unlimited. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση.

Αν κάνει κανείς απεριόριστο συμβόλαιο στην κοσμοτε γίνεται να προσθέσει έως 4 data sim σε αυτό το συμβόλαιο με 3Ε το μήνα εκάστη;

Είναι επίσημη δυνατότητα ή εξαρτάται από τη διάθεση του υπαλλήλου σε Γερμανό;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mixtri said:

Έχω μια ερώτηση.

Αν κάνει κανείς απεριόριστο συμβόλαιο στην κοσμοτε γίνεται να προσθέσει έως 4 data sim σε αυτό το συμβόλαιο με 3Ε το μήνα εκάστη;

Είναι επίσημη δυνατότητα ή εξαρτάται από τη διάθεση του υπαλλήλου σε Γερμανό;

Εννοείται ότι είναι επίσημη δυνατότητα, από τη στιγμή που αναγράφεται στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mixtri said:

Έχω μια ερώτηση.

Αν κάνει κανείς απεριόριστο συμβόλαιο στην κοσμοτε γίνεται να προσθέσει έως 4 data sim σε αυτό το συμβόλαιο με 3Ε το μήνα εκάστη;

Είναι επίσημη δυνατότητα ή εξαρτάται από τη διάθεση του υπαλλήλου σε Γερμανό;

Μεχρι 4 ναι απλα να μην ειναι ο υπαλληλος στον κοσμο του.Στην αρχη μου ελεγαν μονο μια μετα μιλησα με αλλον υπαλληλπ και μου είπε κανονικα μεχρι 4.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Απλά το έχουν αρνηθεί σε κάποιους και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί. Μάλλον λόγω ασχετοσύνης. 

Δε μπορώ να βρω το σύνδεσμο στο σαϊτ της ΚΟΣΜΟΤΕ ωστόσο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά Μιχάλη,

 

Νομίζω εδώ είναι αυτό που θες

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-4548-5de4-e053-181f12ac3db5

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με απεριόριστα που να μη χρησιμοποιεί και τις 4 κάρτες του; θα του δίνω 5€ το μήνα για τη μια κάρτα. Ευχαριστώ

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bezoss said:

Καλή Χρονιά Μιχάλη,

 

Νομίζω εδώ είναι αυτό που θες

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-4548-5de4-e053-181f12ac3db5

Ναι αυτό είναι! Ευχαριστώ πολύ 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/12/2021 at 2:50 ΜΜ, Teodormal said:

Προσπαθώ απο χθές να το καταφέρω αυτό με την cosmote αλλά δεν...Πως το έχεις κάνει και εγώ δε μπορώ;; Συγκεκριμένα θέλω μια multisim esim.. Εχω το iphone με φυσική sim και θέλω μια multisim esim για το huawei watch 3 pro. Μου λένε ότι η multisim δε μπορεί να είναι esim..

Τελικά τι έγινε; Τα κατάφερες και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε Γερμανό και άλλαξα την σιμ σε esim. Πολύ εύκολο και γρήγορο,ούτε τι συσκευή έχω ρώτησαν ούτε τίποτα .10 € ,φάκελο πήρα αλλά ήρθε και σε email.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή της κάρτας σε esim το κινητό μένει κάποιες ώρες Off? Δηλαδή αν βάλω esim στο κινητό κάπου διάβασα ότι μένει 4 ώρες οφ για λόγους ασφαλείας (sim swap) ισχύει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας είμαι συνδρομητής cosmote vpn με κινητό xiaomi και θέλω και μία esim για το Huawei watch 3 pro. 

Μου λένε από το Γερμανός ότι δεν γίνεται. Τι μπορώ να κάνω ώστε να έχω και μία φυσική κάρτα στο κινητό αλλά και μία esim στο smartwatch πάντα με τον ίδιο αριθμό? 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerokill said:

Στην αλλαγή της κάρτας σε esim το κινητό μένει κάποιες ώρες Off? Δηλαδή αν βάλω esim στο κινητό κάπου διάβασα ότι μένει 4 ώρες οφ για λόγους ασφαλείας (sim swap) ισχύει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε εμένα έγινε άμεσα.Εστειλα το sms απο το παλιό κινητό ,ενεργοποιήθηκε η esim και την περασα στο καινούργιο.Στο ενδιάμεσο είχε ακυρωθεί η φυσική σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε Γερμανό και άλλαξα την σιμ σε esim. Πολύ εύκολο και γρήγορο,ούτε τι συσκευή έχω ρώτησαν ούτε τίποτα .10 € ,φάκελο πήρα αλλά ήρθε και σε email.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk



Αν κάνεις update μέσω iTunes με restore, πρέπει να ξανά πληρώσεις για επανενεργοποίηση της esim; Αλλαγή συσκευής (αγοράζεις ένα νεότερο μοντέλο iPhone), πάλι πληρωμή;
Link to comment
Share on other sites


Αν κάνεις update μέσω iTunes με restore, πρέπει να ξανά πληρώσεις για επανενεργοποίηση της esim; Αλλαγή συσκευής (αγοράζεις ένα νεότερο μοντέλο iPhone), πάλι πληρωμή;

Σε καινούργιο τηλέφωνο σίγουρα ναι.
Αν κάνεις restore και update εκεί δέν ξέρω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν διαγράψεις το προφίλ από την συσκευή τότε θες καινούριο φάκελο/κωδικό. 

Link to comment
Share on other sites

Κερδιζω κατι αν γυρισω την φυσικη sim σε esim περαν του εμφανους; Εννοω εχει μηπως διαφορα στην καταναλωση ή καποια αλλη διαφορα;

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Αν διαγράψεις το προφίλ από την συσκευή τότε θες καινούριο φάκελο/κωδικό. 

Ένας τρόπος να διαγραφεί το προφίλ, εννοείς ότι είναι και η αναβάθμιση με καθαρή εγκατάσταση μέσω iTunes ή δεν επηρεάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Κερδιζω κατι αν γυρισω την φυσικη sim σε esim περαν του εμφανους; Εννοω εχει μηπως διαφορα στην καταναλωση ή καποια αλλη διαφορα;

Καμία διαφορά.Στην πράξη όμως κάποιος που έχει το κινητό του για δουλειά και πχ σου σπάσει η οθόνη η πάθει κάτι το κινητό μένεις χωρίς νούμερο μεχρι να ξαναζητήσεις άλλη σιμ η όταν φτιαχτεί το κινητό.Για κάποιον επαγγελματία καθόλου πρακτικό.Με sim την αφαιρείς την βάζεις σε ενα άλλο τηλέφωνο και εισαι οκ.Την έχω πάθει και γιαυτό ξαναγύρισα την esim σε sim μετά απο μια ζημιά στο κινητό μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...