Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει χρεωση για αλλαγη απο φυσικη sim σε esim;
 
 

Νομίζω είναι 10€


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορω να έχω μια φυσική και μια esim και να ανοίγω οποία θέλω?

Επίσης αν αλλάξω κινητό μπορώ να ενεργοποιήσω την esim σε εκείνο η πρέπει να πληρώνω 10 ευρω κάθε φορά? Νομίζω στην Vodafone πληρώνεις μια φορά και την περνάς όπου θελεις σε όποιο κινητό  χωρίς χρέωση.... έχω ένα  νούμερο κοσμοτε και ένα Vodafone και σκέφτομαι πιο από τα 2 να κάνω esim....για να κάνω το κινητό μου δικαρτο  . 

Link to comment
Share on other sites

Εάν μεταφέρεις ένα νούμερο σε eSIM δεν μπορείς να έχεις το ίδιο ταυτόχρονα σε φυσική SIM (ρωτήθηκε και απαντήθηκε λίγο παραπάνω).

Εκτός εάν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες σε Cosmote, εάν κάνεις τη διαδικασία σε άλλο κινητό, σου ζητούν να ξαναπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με χρέωση 5€ ή 25€ για τα προγράμματα με απεριόριστα δεδομένα, τον μήνα.

Για να περάσεις την eSIM σε νέα συσκευή πρέπει να βγάλεις καινουρια από κατάστημα με 9,90€ χρέωση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Εάν μεταφέρεις ένα νούμερο σε eSIM δεν μπορείς να έχεις το ίδιο ταυτόχρονα σε φυσική SIM (ρωτήθηκε και απαντήθηκε λίγο παραπάνω).

Εκτός εάν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες σε Cosmote, εάν κάνεις τη διαδικασία σε άλλο κινητό, σου ζητούν να ξαναπληρώσεις.

Δείτε την υπηρεσία MultiSIM της Cosmote. Εγώ έχω 4 κάρτες (μία e-SIM και 3 φυσικές), με το ίδιο νούμερο, που δουλεύουν ταυτόχρονα, χωρίς να απαιτείται να σβήσεις/απενεργοποιήσεις κάποια. Απλά η μία φυσική δηλώνεται ως βασική, με το πλεονέκτημα του να μπορεί να δέχεται και να στέλνει SMS (οι υπόλοιπες έχουν αυτό το μείον).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Δική μου παρέλειψη που από κεκτημένη ταύτητα δεν το αποσαφήνισα, γιατί έτσι ερμήνευσα την ερώτηση.

Εννοούσα ότι δεν γίνεται όπως η twin SIM με ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της κάθε κάρτας και χωρίς μηνιαίο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
8 ώρες πριν, IRONMAIDEN said:

βρε παιδια κανενα νεο για e sim σε apple watch?

ποσο δυσκολο πια?

Με αυτήν την μπαταρία που έχει το Apple Watch καλύτερα που δεν έχει 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το QR code της esim που εχω στο κινητό.
Έχει αχρηστευτεί ή το κρατάω για πιθανή μελλοντική χρήση;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πρόοδος από Cosmote. Πήρα στο 13888 και τους εξήγησα ότι έχω νέα συσκευή και θα ήθελα νέο QR code γιατί είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα. Μου έκαναν την μακρά επιβεβαίωση στοιχείων (ρώτησαν καμιά 10αριά ερωτήσεις) και σε 10 λεπτά είχα νέα eSIM στο email μου.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, georgemv said:

Πρόοδος από Cosmote. Πήρα στο 13888 και τους εξήγησα ότι έχω νέα συσκευή και θα ήθελα νέο QR code γιατί είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα. Μου έκαναν την μακρά επιβεβαίωση στοιχείων (ρώτησαν καμιά 10αριά ερωτήσεις) και σε 10 λεπτά είχα νέα eSIM στο email μου.

Δεν υπήρξε χρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Παίζει esim και tween sim μαζι.
Δλδ. Η μία sim να είναι esim και η άλλη κανονική????

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, celtic1453 said:

Καλησπέρα
Παίζει esim και tween sim μαζι.
Δλδ. Η μία sim να είναι esim και η άλλη κανονική????

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 

Όχι ακομη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακομη
Μάλιστα


Ξέρουμε αν προβλέπεται για το μέλλον;

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο συμβόλαιο όμως
Και με κόστος...

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια. πρεπει να παω το iphone για αλλαγη μπαταριας στην istorm και θελω να ρωτησω αν θα χασω το profile της esim? τι θα πρεπει να κανω? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, IRONMAIDEN said:

καλησπερα παιδια. πρεπει να παω το iphone για αλλαγη μπαταριας στην istorm και θελω να ρωτησω αν θα χασω το profile της esim? τι θα πρεπει να κανω? ευχαριστω

Εκτός απροόπτου, δεν επηρεάζεται η esim με αλλαγή μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει ακόμα η 2 in 1 sim της cosmote (Να συνδιάσω καρτοσυμβόλαιο και καρτοκινητό)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα η 2 in 1 sim της cosmote (Να συνδιάσω καρτοσυμβόλαιο και καρτοκινητό)

Αυτό θα με ενδιέφερε κι εμένα να μάθω όπως και τι ακριβώς συμβαίνει αν ξεμείνει από χρηματικό υπόλοιπο το καρτοκινητό; Επηρεάζει τη λειτουργία του καρτοσυμβολαίου στην περίπτωση 2σε1;
Link to comment
Share on other sites

Όταν λήγει το υπόλοιπο, σταματάνε οι προωθήσεις από τη μια κάρτα στην άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...