Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω (για iPhone 11 Pro Max A2161-USA version) μια eSIM (Cosmokarta) για συγγενή μου που έρχεται για διακοπές 3 εβδομάδων. Πώς "αγοράζω" μια?

 

Ειναι unlocked η συσκευη; Σε καταστημα cosmote / γερμανος

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα παιδιά υπάρχει διαθέσιμη esim εγώ ρώτησα σε Γερμανό στο Άργος αλλά δεν είχαν.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά υπάρχει διαθέσιμη esim εγώ ρώτησα σε Γερμανό στο Άργος αλλά δεν είχαν.

 

Απο τη στιγμη που δεν ειναι υλικο τιθεται καποιο θεμα διαθεσιμοτητας ;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Η υλοποίηση που έχουν κάνει, προϋποθέτει να υπάρχει ήδη στο κατάστημα φάκελος εκτυπωμένος και η διαδικασία ολοκληρώνεται όπως και στη φυσική κάρτα.

Η τεχνολογία της eSIM επιτρέπει να γίνεται εκτύπωση ακόμα και εκείνη την ώρα ή να γίνεται τελείως ηλεκτρονικά (όπως στη περίπτωση της Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

Esim βάζει η cosmote σε οποιαδήποτε συσκευή (κινητό, smart watch) την υποστηρίζει ή έχει λίστα με συμβατές συσκευές και την υλοποιεί μόνο σε αυτές;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε οποιαδήποτε συσκευή να εγκαταστήσεις eSIM αλλα δεν είναι σίγουρο αν δεν ανήκει στις υποστηριζόμενες συσκευές, ότι θα παίξει.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορώ να έχω διπλή sim με τον ίδιο αριθμό αλλά η μια να είναι φυσική sim και η άλλη e-sim;

(Να λειτουργούν και οι 2 αλλά όχι ταυτόχρονα)

Edited by rodriguez
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, rodriguez said:

Μπορώ να έχω διπλή sim με τον ίδιο αριθμό αλλά η μια να είναι φυσική sim και η άλλη e-sim;

(Να λειτουργούν και οι 2 αλλά όχι ταυτόχρονα)

Όχι δεν μπορείς .... Ακόμη τουλάχιστον

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω με multi sim COSMOTE τρεις φυσικές sim και μια e-sim και λειτουργούν όλες μαζί ταυτόχρονα! Ο μόνος περιορισμός είναι ότι λαμβάνω και στέλνω sms μόνο από τη βασική φυσική sim (η μια από τις τρεις δηλώνεται ως βασική).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν μπορείς να έχεις σε καρτοκινητό whatsup ενεργή ΚΑΙ φυσική sim ΚΑΙ e-sim ταυτόχρονα;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως να έχεις (μέσω twin sim) ταυτόχρονα ενεργές σε whatsup είτε

2 ΦΥΣΙΚΕΣ SIM ή

2 Ε-SIM

;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, rodriguez said:

Μπορείς όμως να έχεις (μέσω twin sim) ταυτόχρονα ενεργές σε whatsup είτε

2 ΦΥΣΙΚΕΣ SIM ή

2 Ε-SIM

;

2 φυσικές ναι.
2 esim οχι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάρω iPhone και έχω δύο αριθμούς έναν cosmote και έναν vodafone αν της cosmote είναι esim και της vf είναι φυσική μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορούν. 

47 minutes ago, rodriguez said:

Μπορείς όμως να έχεις (μέσω twin sim) ταυτόχρονα ενεργές σε whatsup είτε

2 ΦΥΣΙΚΕΣ SIM ή

2 Ε-SIM

;

Όχι, δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα δυο ενεργές.

Μπορείς να έχεις δυο φυσικές αλλά μόνο η μια από αυτές να είναι ενεργη κάθε φορά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dennis99 said:

Επειδή θα πάρω iPhone και έχω δύο αριθμούς έναν cosmote και έναν vodafone αν της cosmote είναι esim και της vf είναι φυσική μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα? 

Ταυτόχρονα stand-by ναι. Όταν μιλάς στη μία, δεν θα δουλεύει η άλλη.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Ταυτόχρονα stand-by ναι. Όταν μιλάς στη μία, δεν θα δουλεύει η άλλη.

Όταν δουλεύει η μία, η δεύτερη δουλεύει επίσης μέσω wifi-calling over cellular.
Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι ενεργό το wifi calling και στις 2 γραμμές

Link to comment
Share on other sites

Σταματησε να αναγνωριζεται η nanosim μου απο το κινητο (ηταν κομενη).
Ποια ειναι η διαδικασια για να βγει αλλη;
Ειχα αλλαξει και παλιοτερα αλλα εμαθα οτι μετα απο αυτες τις τραπεζικες απατες με sim swapping εκαναν λιγο τη διαδικασια πιο δυσκολη.
Αλλαξε κανεις προσφατα να ξερει;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να στείλεις μήνυμα από τη παλιά κάρτα. 

Δεν αναγνωρίζεται σε καμία συσκευή; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, madmax said:

Σταματησε να αναγνωριζεται η nanosim μου απο το κινητο (ηταν κομενη).
Ποια ειναι η διαδικασια για να βγει αλλη;
Ειχα αλλαξει και παλιοτερα αλλα εμαθα οτι μετα απο αυτες τις τραπεζικες απατες με sim swapping εκαναν λιγο τη διαδικασια πιο δυσκολη.
Αλλαξε κανεις προσφατα να ξερει;

Για αρχή προσπάθησε να την καθαρίσεις με λίγο οινόπνευμα και ένα καθαρό πανάκι, και να την τοποθετήσεις ξανά με προσοχή στο τηλέφωνο.

Για αλλάγή νομίζω ότι αρκεί να πας σε κατάστημα με την ταυτότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια αλλα τηλεφωνα που την εβαλα την αναγνωρισε με δυσκολια. Θα την καθαρισω λιγο και εφοσον εχω και την παλια λογικα δε νομιζω να με περασουν απο κοσκινο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας σε καταστημα, καλο θα ειναι εκτος απο την ταυτοτητα σου να εχεις και μια συσκευη που θα δουλευει η συγκεκριμενη σιμ, για να γινει η αλλαγη αμεσως και να μην περιμενεις ωρες μεχρι να εχεις παλι υπηρεσιες.... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...