Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25€ χρεώνεται, ναι. Μόνο για δεδομένα μπορείς να πάρεις μια Extra SIM με 3,02€ τον μήνα.
Link to comment
Share on other sites

25€ χρεώνεται, ναι. Μόνο για δεδομένα μπορείς να πάρεις μια Extra SIM με 3,02€ τον μήνα.

 

Δεν είναι παράλογη αυτή η χρέωση; Η μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα χρήματα, υποτίθεται ότι το κάνουν για να μην μπορείς με 5€ να έχεις ακόμα μια σύνδεση με απεριόριστα.

Στη πράξη, εφόσον υπάρχει ακόμα η Extra SIM (μόνο δεδομένα ταυτόχρονα) με 3€ χρέωση τον μήνα ανεξάρτητα από το πρόγραμμα, δεν κερδίζουν κάτι.

 

Ας ελπίσουμε στο μέλλον να αναθεωρήσουν. Μπορείς να τους κανεις και ένα παράπονο αν σε ενδιαφέρει- όχι ότι τους δίνουν σημασία αλλά έτσι για να πεις ότι προσπάθησες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους νοιάζει να δώσουν sim με απεριόριστα data για 3 ευρώ αλλά απαγορεύουν πρακτικά να μπορείς να βάλεις μια multi sim σε ένα smartwatch που η χρήση είναι εκ των πραγμάτων μηδαμινή.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οι esim πάντα και παντού θα χάνονται με ένα factory reset? Παίζει να αλλάξει αυτό; και στο εξωτερικό έτσι είναι; ρωτάω διότι δε γουστάρω να τους δίνω συνεχώς 10€ για να βάζω esim κάθε φορά που κάνω ένα factory reset ή που αλλάζω συσκευή. Επίσης αλλάζω συσκευή πολλές φορές σε αργία ή το ίδιο γίνεται με factory reset. Οπότε να πάω σε κατάστημα δε μπορώ. Με email μου είχαν πει δε γίνεται και δε μπορώ να παίρνω 10 φορές και να τους παρακαλάω για το αυτονόητο... Οπότε δε γίνεται να μένω χωρίς τηλέφωνο κάθε φορά που χάνεται η esim. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό ή πάντα έτσι θα είναι; με βολεύει διότι έχω 2 sim + SD με αυτό το τρόπο...
Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις hard reset σε ρωταει αν θελεις να σβησεις την esim η οχι.... εκτος και αν εννοεις πριν ανοιξει το κινητο, με τα κουμπια...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Οι esim πάντα και παντού θα χάνονται με ένα factory reset? Παίζει να αλλάξει αυτό; και στο εξωτερικό έτσι είναι; ρωτάω διότι δε γουστάρω να τους δίνω συνεχώς 10€ για να βάζω esim κάθε φορά που κάνω ένα factory reset ή που αλλάζω συσκευή. Επίσης αλλάζω συσκευή πολλές φορές σε αργία ή το ίδιο γίνεται με factory reset. Οπότε να πάω σε κατάστημα δε μπορώ. Με email μου είχαν πει δε γίνεται και δε μπορώ να παίρνω 10 φορές και να τους παρακαλάω για το αυτονόητο... Οπότε δε γίνεται να μένω χωρίς τηλέφωνο κάθε φορά που χάνεται η esim. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό ή πάντα έτσι θα είναι; με βολεύει διότι έχω 2 sim + SD με αυτό το τρόπο...

 

Δεν χάνονται με factory reset ούτε σε iPhone ούτε σε Samsung. Πρέπει να τις σβήσεις με το χέρι αν θες να φύγουν. Στο γενικό factory reset σε ρωτάει αν θες να σβήσει τις eSIM σαν επιπλέον βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται με factory reset ούτε σε iPhone ούτε σε Samsung. Πρέπει να τις σβήσεις με το χέρι αν θες να φύγουν. Στο γενικό factory reset σε ρωτάει αν θες να σβήσει τις eSIM σαν επιπλέον βήμα.

 

Λάθος μου τότε... Σε αλλαγή κινητού; δε μεταφέρεται σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις το καινούργιο κινητό, πας στην εγκατάσταση εσιμ και σου ερχεται μήνυμα μεταφοράς στο παλιό κινητό και πατάς αποδοχή.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια συσκευή γίνεται αυτό; Γιατί μέχρι στιγμής με την υλοποίηση της Cosmote, θέλεις φάκελο για κάθε καινουρια συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone μπορεί μα γίνει μεταφορά στο νέο τηλέφωνο. https://support.apple.com/el-gr/HT210655
Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone μπορεί μα γίνει μεταφορά στο νέο τηλέφωνο. https://support.apple.com/el-gr/HT210655

 

Η cosmote δε το υποστηρίζει νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα και δίδυμη κάρτα. Μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών ότι μπορώ να πάρω συν μία έξτρα sim με χρέωση 3 ευρώ τον μήνα αλλά μόνο για δεδομένα.

 

Πιστεύετε θα δουλεύει σωστά με την twin sim που έχω η έξτρα sim;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι τελείως άσχετη με τη κάρτα της ομιλίας. Θα έχεις την twin sim όπως και τώρα (μια συσκευή ανοιχτή) ΚΑΙ επιπλέον την extra sim που θα έχει μόνο δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω πρόγραμμα με απεριόριστα δεδομένα και δίδυμη κάρτα. Μου είπαν από την εξυπηρέτηση πελατών ότι μπορώ να πάρω συν μία έξτρα sim με χρέωση 3 ευρώ τον μήνα αλλά μόνο για δεδομένα.

 

Πιστεύετε θα δουλεύει σωστά με την twin sim που έχω η έξτρα sim;

 

Ναι, έτσι το έχω, η extra sim μονο για data στο iPad LTE. Γιατι την χρεωνουν?!

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά προγράμματα παλιότερα τη δίνανε δωρεάν (μια extra sim) σε όλα τα υπόλοιπα χρεώνεται 3,02€
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια,

 

εχω καρτοκινητο whatsapp.Ρωτησα μεσω τσατ την κοσμοτε κ μου ειπε οτι μπορω να βαλω e-sim.Ομως εγω δεν θελω να αντικαταστησω την φυσικη μου.Απλα θελω να ρωτησω εαν μπρορει να μπει κ η esim πανω αλλα με το ιδιο νουμερο.Ζητω συγγνωμη αν εχει απαντηθει.Ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας.

 

Ξέρει κάποιος εάν γίνεται να αγοράσουμε νέο νούμερο WhatsUp, κατευθείαν σε eSIM ?

 

Κάποιος σε κατάστημα Γερμανός είπε ότι πρέπει να αγοράσεις και SIM και την eSIM μετά..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κατευθείαν σε esim, απλά αρκεί να βρεις στο κατάστημα που θα πας.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κατάστημα Γερμανός και άλλαξα σε esim. Ήμουν έτοιμος σε 2 λεπτά και η esim λειτούργησε αμέσως.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Θέλω (για iPhone 11 Pro Max A2161-USA version) μια eSIM (Cosmokarta) για συγγενή μου που έρχεται για διακοπές 3 εβδομάδων. Πώς "αγοράζω" μια?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...