Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα της eSim από την κανονική που έχω τώρα; έχω S20+

 

Θα δω κάποια διαφορά;

 

Όχι κάτι φοβερό.

Αν σου κλέψουν την συσκευή τότε δεν θα μπορεί ο άλλος να βγάλει την SIM για να μην εντοπίζεται.

Επίσης δεν θα χρειάζεται να βάζεις PIN κάθε φορά που ανάβεις την συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Και στην απλή SIM μπορείς να βγάλεις το PIN, όπως και στην eSIM μπορείς να βάλεις PIN
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν σου κάνουν την χάρη, οι καρτοκινητοί πληρώνουν την eSIM, αν τους πείσεις να τους πληρώσεις απομακρυσμένα ίσως σου κάνουν την χάρη.

Τα συμβόλαια δεν χρεώνονται προς το παρόν για eSIM μέσω email.

 

Θα δοκιμάσω όταν έρθει η ώρα, ευχαριστώ!!

Edited by MarckCFU
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις δοκιμασει εστω πειραματικα ή προσφερετε κανονικα απο την κοσμοτε, να βαλει νουμερο στο apple watch? ας μην ειναι το ιδιο που χρησιμοποιει στο κινητο.

Αν δουλευει ετσι το cellular

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζεται ακόμα, γιατί πρέπει να δώσει το ΟΚ και η apple για τον πάροχο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,θέλω να αγοράσω what's up sim για να χρησιμοποιήσω τον αριθμό για εγγραφή στο viber, μου δίνουν τη SIM δωρεάν αλλά μου ζητούν ταυτόχρονα 12 ευρώ για χρόνο ανανέωσης. Μπορώ να προμηθευτώ κάπου δωρεάν κάρτα SIM;
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αν έχω esim και θέλω να αλλάξω κινητό, τι κάνω; πως μεταφέρω την esim στη νέα συσκευή;

 

Δυστυχώς δεν υποστηρίζουν την υπηρεσία αυτόματης μεταφοράς, απότε ή περνάς από κατάστημα, ή καλείς στο 13888 να σου στείλουν με email νέα eSIM

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υποστηρίζουν την υπηρεσία αυτόματης μεταφοράς, απότε ή περνάς από κατάστημα, ή καλείς στο 13888 να σου στείλουν με email νέα eSIM

 

Ξέρουμε αν τις στέλνουν αμέσως;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit1: Μόλις μίλησα με εκπρόσωπο και μου είπανε ότι έχει καταργηθεί πλέον το email. Μόνο κατάστημα ή έρχεται με courier επιστολή στο σπίτι και σκανάρεις το QR

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit2: μίλησα ξανά και μου είπε μια άλλη κοπέλα ότι γίνεται κανονικά απλά πρέπει να καλέσω το πρωί μετά τις 8 διότι δε γίνεται βραδινές ώρες αυτό, δε μπορεί να καταχωρήσει το αίτημα τώρα.. Τι φάση?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν τις στέλνουν αμέσως;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit1: Μόλις μίλησα με εκπρόσωπο και μου είπανε ότι έχει καταργηθεί πλέον το email. Μόνο κατάστημα ή έρχεται με courier επιστολή στο σπίτι και σκανάρεις το QR

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit2: μίλησα ξανά και μου είπε μια άλλη κοπέλα ότι γίνεται κανονικά απλά πρέπει να καλέσω το πρωί μετά τις 8 διότι δε γίνεται βραδινές ώρες αυτό, δε μπορεί να καταχωρήσει το αίτημα τώρα.. Τι φάση?

 

Τελευταία φορά που το ζήτησα χρειάστηκαν 14 (ολογράφως: δεκατέσσερεις) ήμερες για 1 email. Καλύτερα να είχαν ΦΑΞ, μια χαρά περνάει το QR από fax :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την esim.. Είναι χαμηλότερες οι ταχύτητες η μου φαίνεται;
Σε τι στα δεδομένα? εχω e sim δύο χρόνια (από το προηγούμενο μου κινητο iphone 11 ) κ δεν έχω παρατηρήσει κάτι
Link to comment
Share on other sites

γειά σας μάγκες.Ενδιαφέρομαι να βάλω το νουμερο μου να το έχω και στο ρολόι ωστε να μην παιρνω μαζι μου το κινητό.

Θα ζητήσω multisim με esim μαζι?

mi8
Link to comment
Share on other sites

γειά σας μάγκες.Ενδιαφέρομαι να βάλω το νουμερο μου να το έχω και στο ρολόι ωστε να μην παιρνω μαζι μου το κινητό.

Θα ζητήσω multisim με esim μαζι?

 

Τι ρολόι έχεις; δεν παίζουν όλα

Link to comment
Share on other sites

Ena ticwatch pro 4g/lte περιμένω.

Σύμφωνα με το website τους δεν υποστηρίζει eSIM. Ακόμα και να υποστήριζε, δύσκολο να παίζει το VoLTE.

Το βλέπω δύσκολο, ελπίζω να βρεις άκρη. Αν θες να το προσπαθήσεις, ναι, θα ζητήσεις MultiSIM με eSIM.

SIM

 

Preloaded SIM

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το website τους δεν υποστηρίζει eSIM. Ακόμα και να υποστήριζε, δύσκολο να παίζει το VoLTE.

Το βλέπω δύσκολο, ελπίζω να βρεις άκρη. Αν θες να το προσπαθήσεις, ναι, θα ζητήσεις MultiSIM με eSIM.

 

δεν μπορει να μην υποστηριζει οταν εχω δει τοσα βιντεακια που ρυθμιζουν το 4g και ο μονος τροπος ειναι η esim.Σκαναρεις το qr που θα σου δωσει η εταιρια μεσα απο την εφαρμογη της mobvoi.

αν δεν υποστηριζει ποιος ο λόγος να υπάρχει το 4g/lte μοντελο.

Τωρα αν δουλεψει με cosmote θα δειξει το 4g δεν ειναι και η πρωτη μου προτεραιοτητα

σ ευχαριστω παντως

Edited by naxioths197
mi8
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να μην υποστηριζει οταν εχω δει τοσα βιντεακια που ρυθμιζουν το 4g και ο μονος τροπος ειναι η esim.Σκαναρεις το qr που θα σου δωσει η εταιρια μεσα απο την εφαρμογη της mobvoi.

αν δεν υποστηριζει ποιος ο λόγος να υπάρχει το 4g/lte μοντελο.

Τωρα αν δουλεψει με cosmote θα δειξει

 

σ ευχαριστω παντως

 

ΟΚ, αν το έχεις όντως δει ότι δουλεύει με eSIM τότε έχεις καλύτερες πιθανότητες :cool:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ζαχαρώνω και εγώ αυτό το ρολόι (τώρα έχω το ticwatch pro), όταν το πάρεις και το δοκιμάσεις μπορείς να μου στείλεις ένα PM αν δούλεψε ή να γράψεις μία σύντομη κριτική στο νήμα που έχουμε για τα smartwatches;

Thanks

 

Στον @naxioths197 πηγαίνει το post

 

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Cosmote είναι η μοναδική που έχει eSIM και από ρολόγια προς το παρόν υποστηρίζει μόνο τα Samsung Galaxy.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/esim.html

Edited by Jig
url
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να μην υποστηριζει οταν εχω δει τοσα βιντεακια που ρυθμιζουν το 4g και ο μονος τροπος ειναι η esim.Σκαναρεις το qr που θα σου δωσει η εταιρια μεσα απο την εφαρμογη της mobvoi.

αν δεν υποστηριζει ποιος ο λόγος να υπάρχει το 4g/lte μοντελο.

Τωρα αν δουλεψει με cosmote θα δειξει το 4g δεν ειναι και η πρωτη μου προτεραιοτητα

σ ευχαριστω παντως

 

 

Έχεις δει να δουλεύει στην ΕΛΛΑΔΑ; Εδώ δεν υποστηρίζεται το Apple Watch 4g

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα έχω σε λίγες ημέρες το LG watch sport LTE που παίρνει nano sim. Υποθέτω αυτό θα μπορεί να παίξει με μια multi sim, σωστά; Κάτι που με απασχολεί είναι ότι η multi sim τιμολογείται στα 25 ευρώ το μήνα αν έχεις unlimited data συμβόλαιο, πράγμα τρελό κάτα την άποψή μου - ειδικά αν μιλάμε για χρήση σε smartwatch που νομοτελειακά θα είναι περιορισμένη. Έχει κανείς κάτι υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...