Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως η αδερφή μου εβγαλε απευθείας e-sim σε whats up. Μήπως να πάρεις τηλέφωνο να στην στήλουν με courier κτλ. Δεν θα βγάλεις άκρη με τα καταστήματα...

 

Στην Κομοτηνή έβγαλε; Γιατί όλο το καλοκαίρι το παλεύω. Θα πάρω τηλέφωνο από βδομάδα, αν και σκέφτομαι να βάλω μια από εξωτερικό μόνο για ίντερνετ και να αφήσω την κοσμοτε στο τάμπλετ.

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

eSIM

Θα σας κάνω μια μικρή ενημέρωση για να μην ταλαιπωρηθείτε και εσείς, όπως εγώ σήμερα, σε περίπτωση που θέλετε μια eSIM.

 

Πήγα το πρωί σε 3 καταστήματα γερμανός και 2 cosmote, έκανα επίσης και άλλα 3-4 τηλέφωνα.

Όλοι μου απάντησαν ότι, δεν έχουμε φάκελο, τις απέσυραν όλες γιατί είχαν κάποιο θέμα κ περιμένουν από την άλλη εβδομάδα και άλλες π@π@ρ1ες.

Αυτό που χρειάζεται είναι, να πάτε σε ένα κεντρικό και μεγάλο κατάστημα και όχι σε γειτονιές στα μικρά, που μάλλον είναι franchise, δεν ξέρουν τις τους γίνετε, ΑΣΧΕΤΟΙ.-

 

Το απόγευμα λοιπόν πήγα στον Γερμανό [Πανόρμου] και σε 5' ήμουν έτοιμος!

 

ps

Υπάρχει και άλλος ένας τρόπος όμως είναι για κάποιον που δεν βιάζεται.

τηλέφωνο στο 13888, θα σας στείλουν courier σε δυο ημέρες για να πληρώσετε και μετά από μία-δυο ημέρες θα σας την στείλουν με email η πάλι με courier.

 

---

κάποια στιγμή ελπίζω να καταλάβουν τι σημαίνει το e

 

στο 13888 υπάρχει περίπτωση να πέσετε σε κάποιον που ξέρει τι του γίνετε και σε λίγα λεπτά να έχετε την eSIM στο email σας και να γίνει η χρέωση στον επόμενο λογαριασμό σας, δύσκολο βέβαια αλλά υπάρχει και αυτή η περίπτωση.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η δυνατότητα αφού είναι σε φάκελο, και τώρα με το sim swap που διπλοτσεκαρουν είναι ακόμα πιο απίθανο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η δυνατότητα αφού είναι σε φάκελο, και τώρα με το sim swap που διπλοτσεκαρουν είναι ακόμα πιο απίθανο.

 

Ποιον φάκελο;

στο PC την έφτιαξαν και από εκεί σκάναρα το QR Code και μετά μου τύπωσαν και ένα Α4 για να έχω τα pin & PUK

 

 

ps

πάντως πραγματικά δίνουν πολύ προσοχή λόγω του SIM swap

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το σύστημα αρα;;ίσως να πρέπει να περιμένουμε και αλλαγή μέσω του my cosmote;

Παλιότερα σου δίνανε φάκελο, ήταν όπως η απλή σιμ αλλά δεν είχε πλαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το σύστημα αρα;;ίσως να πρέπει να περιμένουμε και αλλαγή μέσω του my cosmote;

Παλιότερα σου δίνανε φάκελο, ήταν όπως η απλή σιμ αλλά δεν είχε πλαστικό.

Μαλλον δε ξερουν τι τους γινετε

Οπως θα διαβασες παραπανω, στα καταστηματα που πηγα και με γειωσαν, για φακελο μιλουσαν.

... μεχρι που βρηκα τους ''σωστους'' και μου την εβγαλαν σε 5' απο PC

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να άλλαξε και να μην το έμαθαν, αλλά δύσκολο μου φαίνεται... για αυτο πληρώνονται οι υπάλληλοι.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε το σύστημα αρα;;ίσως να πρέπει να περιμένουμε και αλλαγή μέσω του my cosmote;

Παλιότερα σου δίνανε φάκελο, ήταν όπως η απλή σιμ αλλά δεν είχε πλαστικό.

 

 

Αν ήταν λίγο σχετικοί θα ήξεραν οτι έξω στα συμβόλαια και στα app των εκάστοτε παρόχων ο πελάτης ενεργοποιηει την esim ΔΩΡΕΑΝ και φυσικά και sim αλλα με χρέωση.Στην Ελλάδα ολα αυτά γίνονται πάντα με καθυστέρηση η και καθόλου.Το οτι γίνεται πλεον με mail η και αμεσα στα καταστήματα ειναι ένα βήμα μικρό προς τα εμπρός.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση esim: Πηρα ενα iphone και εβαλα esim απο φακελο το νουμερο της cosmote (μετα απο επισκεψη σε καμια 10αρια γερμανους/cosmote, αφου δεν ειχαν). Τελικα δε με βολεψε το ios και θα ξαναγυρισω σε android, συγκεκριμενα Samsung S20 απλο (απ οτι καταλαβαινω δεχεται και esim). Μπορω να διαγραψω την esim απο το iphone και να σκαναρω το ιδιο qr του φακέλου στο samsung ή πρεπει να ψαξω να βρω παλι νεο φακελο???

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση esim: Πηρα ενα iphone και εβαλα esim απο φακελο το νουμερο της cosmote (μετα απο επισκεψη σε καμια 10αρια γερμανους/cosmote, αφου δεν ειχαν). Τελικα δε με βολεψε το ios και θα ξαναγυρισω σε android, συγκεκριμενα Samsung S20 απλο (απ οτι καταλαβαινω δεχεται και esim). Μπορω να διαγραψω την esim απο το iphone και να σκαναρω το ιδιο qr του φακέλου στο samsung ή πρεπει να ψαξω να βρω παλι νεο φακελο???

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θέλεις καινούριο QR Code. Πάρε τηλέφωνο το 13888 αν έχεις συμβόλαιο να σου στείλουν ένα καινούριο με email.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λέει ο φίλος αλλά ίσως καλύτερα να ήταν να βάλεις φυσική κάρτα, αφού παλι θα μπεις στον κόπο να κανεις αλλαγή (χρεώνεται η αλλαγή κανονικα). Το s20 έτσι κ αλλιώς παίρνει 2 κάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητο εχω.

 

Παω να ξαναπαρω φυσικη καρτα να μη μπλεκω (ελπιζω να εχουν καρτες sim για καρτοκινητο και να μη μου λενε παλι τα δικα τους...)

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το s20 έτσι κ αλλιώς παίρνει 2 κάρτες.

 

Δηλαδή αυτό σημαίνει ότι μπορείς να το κάνεις τρικαρτο (δύο κανονικές και μια ,e sim)??

 

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μόνο δυο ενεργές. Μπορείς να έχεις 3 περασμένες (2 φυσικές μια esim) και να διαλέγεις κάθε φορα ποιες 2 θα παίζουν.

Το ίδιο γίνεται και στα iPhone, αλλά εκεί μια φυσική (που πρέπει να είναι πάντα ενεργή) και έως 6 esim (μόνο μια ή καμία ενεργη)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μόνο δυο ενεργές. Μπορείς να έχεις 3 περασμένες (2 φυσικές μια esim) και να διαλέγεις κάθε φορα ποιες 2 θα παίζουν.

 

Το ίδιο γίνεται και στα iPhone, αλλά εκεί μια φυσική (που πρέπει να είναι πάντα ενεργή) και έως 6 esim (μόνο μια ή καμία ενεργη)

Ενδιαφέρον, δεν τα ήξερα

 

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν έχει σχέση με τον τύπο της sim αλλά ότι κάποιος εγκληματίας αποκτά πρόσβαση στο νούμερο σου αλλάζοντας απλά την sim.

Αν ο εγκληματίας είναι μερακλής, μπορεί να διαλέξει esim :p

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω το pixel 4a αλλά δεν το βλέπω στην σελίδα της cosmote με τις esim συσκευές.

Οπότε γενικά παίζει ρόλο το μοντέλο και αν υποστηρίζεται από τον πάροχο ή θα δουλέψει και ας μην το έχουν στη λίστα?

Link to comment
Share on other sites

ναι διάβασα και πιο πριν που ενας φίλος τους είπε ότι εχει iphone αντι για pixel και του δούλεψε. απλώς 0ελω να δω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ενας πάροχος να μην υποστηρίζει esim λόγω της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δοκιμασμένο και αρα ο πάροχος δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα παίζει σωστα. Το ίδιο γίνεται και στο wifi calling (το volte παίζει πιο εύκολα γενικά), ο πάροχος έχει κάποιες ελεγμένες συσκευές και ξεκαθαρίζει ότι σε αυτές θα παίζει σίγουρα χωρίς θέμα.
Link to comment
Share on other sites

ναι διάβασα και πιο πριν που ενας φίλος τους είπε ότι εχει iphone αντι για pixel και του δούλεψε. απλώς 0ελω να δω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ενας πάροχος να μην υποστηρίζει esim λόγω της συσκευής.
Όντος παίζει αυτό πάθον και εγώ στην πράξη είχα για δύο εβδομάδες pixelaki και είπα να βάλω esim δεν κατάφερα με τπτ fail και fail. Και στο iPhone κανονικά (χρειάστηκε να χαλάσω 10 ευρώ καθος επρπε να κάνω remove add και μετσ πάλι remove add στο iPhone)
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω το pixel 4a αλλά δεν το βλέπω στην σελίδα της cosmote με τις esim συσκευές.

Οπότε γενικά παίζει ρόλο το μοντέλο και αν υποστηρίζεται από τον πάροχο ή θα δουλέψει και ας μην το έχουν στη λίστα?

 

ναι διάβασα και πιο πριν που ενας φίλος τους είπε ότι εχει iphone αντι για pixel και του δούλεψε. απλώς 0ελω να δω αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ενας πάροχος να μην υποστηρίζει esim λόγω της συσκευής.

 

Όντος παίζει αυτό πάθον και εγώ στην πράξη είχα για δύο εβδομάδες pixelaki και είπα να βάλω esim δεν κατάφερα με τπτ fail και fail. Και στο iPhone κανονικά (χρειάστηκε να χαλάσω 10 ευρώ καθος επρπε να κάνω remove add και μετσ πάλι remove add στο iPhone)

 

Εγώ σε Pixel 4 XL και Pixel 3a XL δούλεψε μια χαρά! Δεν είχα κανένα πρόβλημα!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτημα να μου στείλουν νέα eSIM με email. Τους πήρε ακριβώς μία εβδομάδα (τετάρτη με τετάρτη). :X

Στο αντίποδα εμπειρία με Swisscom Ελβετίας, πας στο portal και κάνεις αντικατάσταση μόνος σου, σου πετάει το QR, το σκανάρεις, τέλος. Λιγότερο από λεπτό.

Επίσης στον ίδιο όμιλο, T-Mobile Γερμανίας. Διαλέγεις από το portal ότι θες eSIM. Σου λέει δώσε μου το eID της συσκευής. Το γράφεις και σου λέει μπες στα settings. Ψάχνομαι ποια settings εννοεί. Τσακ, ξυπνάει το iPhone και μου λέει έλαβα μια eSIM από t-mobile.de. Αν την θες πάτα accept :lol::lol::lol:

Συμπέρασμα για Cosmote στην Ελλάδα: Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Έδωσαν eSIM μόνο με φακελάκι και τώρα και με ταλαίπωρο email που σε στέλνει σε πάναργο website. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνος σου, πρέπει να περάσεις ώρες με την εξυπηρέτηση πελατών. Για πολλές ημέρες «έπεσε το σύστημα που στέλνει eSIM με email». Δεν υποστηρίζουν υπηρεσία να μεταφέρεται η eSIM σε άλλη συσκευή χωρίς επανέκδοση, δεν υποστηρίζουν Apple Watch. Πάλι καλά να λέμε σε σχέση με Vodafone και Wind.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...