Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάλλιο αργά...

 

Το μεγάλο στοίχημα είναι να λειτουργεί με το Apple Watch.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν λειτουργεί ακόμα. Η ελπίς πεθαίνει πάντα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Τι τους εμποδίζει να δώσουν e-sim και για το watch; Από τη στιγμή που το προσφέρουν σαν υπηρεσία τι διαφορά έχει από ένα κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Τι τους εμποδίζει να δώσουν e-sim και για το watch; Από τη στιγμή που το προσφέρουν σαν υπηρεσία τι διαφορά έχει από ένα κινητό;

 

Απαιτεί αλλαγές εσωτερικά στο δίκτυο. Χρειάζεται provisioning server καθώς και υπηρεσία multiSIM (πολλές SIM με τον ίδιο αριθμό ταυτόχρονα ενεργές).

Λογικά η Cosmote έχει provisioning server αλλά σίγουρα δεν έχει κάνει διαθέσιμη υπηρεσία multiSIM.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτεί αλλαγές εσωτερικά στο δίκτυο. Χρειάζεται provisioning server καθώς και υπηρεσία multiSIM (πολλές SIM με τον ίδιο αριθμό ταυτόχρονα ενεργές).

Λογικά η Cosmote έχει provisioning server αλλά σίγουρα δεν έχει κάνει διαθέσιμη υπηρεσία multiSIM.

 

Θα την κάνει ποτέ αυτή τη multiSIM διαθέσιμη;

Link to comment
Share on other sites

Και να την κάνει κατά 99% θα είναι διαθέσιμη μόνο σε συμβόλαια γιατί θα έχει πάγιο.
Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνει ποτέ αυτή τη multiSIM διαθέσιμη;
Την έχει σε δοκιμαστικό στάδιο αλλά μην περιμένεις για απλό κόσμο κάτι τέτοιο
Link to comment
Share on other sites

Την έχει σε δοκιμαστικό στάδιο αλλά μην περιμένεις για απλό κόσμο κάτι τέτοιο

 

Τι εννοείς για απλό κόσμο;

Link to comment
Share on other sites

απλα καροκινιτα κλπ
Είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο, εντός της εταιρίας την δοκιμάζουν. Επειδή όμως δεν είναι σαν την TwinSIM, κάθε επιπλέον SIM που συνδέεται στον κουβά του αριθμού μας θα έχει μηνιαία χρέωση. Για αυτο, η Cosmote αρχικά δεν θα την παρέχει στα καρτοκινητά.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πάει κανένας να βάλει;

έχω ένα data συμβόλαιο και σκέφτομαι να το βάλω στο iphone μου, ξέρετε αν γίνεται και εάν η αλλαγή κοστίζει οπως στην κανονική αλλαγή κάρτας;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πάει κανένας να βάλει;

έχω ένα data συμβόλαιο και σκέφτομαι να το βάλω στο iphone μου, ξέρετε αν γίνεται και εάν η αλλαγή κοστίζει οπως στην κανονική αλλαγή κάρτας;

 

Το έχει η γυναίκα μου, παίζει. Η αλλαγή ήταν δωρεάν για κάποιον καιρό, δεν θυμάμαι πότε θα σταματούσε το δωρεάν και θα άρχιζε η χρέωση σαν αντικατάσταση απλής κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επίσκεψη εχθές σε κατάστημα της COSMOTE και ενημέρωσε μια κατά τα αλλά πολύ ευγενική κοπέλα αν μπορώ να καθυστερήσω την αλλαγή σε esim περίπου μια εβδομάδα λόγω συστημικού προβλήματος. Είναι ενήμερη είπε η εταιρεία...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα !! Είχα στο iPhone XS COSMOTE esim και τώρα πήρα το iPhone 11 pro max και θα ήθελα να βάλω πάλι esim και μου είπαν ότι πρέπει να πάρω πάλι καινούργια με νέο barcode !! Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά θέλουν να μου πουλήσουν τζάμπα κάρτα !!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Αν όταν ξεκινάς το νέο iphone κάνεις μεταφορά από το παλιό νομίζω πως η κάρτα μεταφέρεται. Αλλιώς ναι, για κάθε νέα εγκατάσταση ("φορμάτ") ή άλλη συσκευή θέλει και νέο φάκελο.
Link to comment
Share on other sites

Αν όταν ξεκινάς το νέο iphone κάνεις μεταφορά από το παλιό νομίζω πως η κάρτα μεταφέρεται. Αλλιώς ναι, για κάθε νέα εγκατάσταση ("φορμάτ") ή άλλη συσκευή θέλει και νέο φάκελο.
Σε μεν; το δεν πήγε (από icloud)
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε νομίζω να το κάνεις μεταφορά στο setup που λέει φέρτε κοντά το παλιό σας iphone.
Link to comment
Share on other sites

Η eSIM δεν μεταφέρεται για λόγους ασφαλείας, είναι δεμένη με το τσιπάκι που την ενεργοποίησε.

Αν αγοράσεις συσκευή από Cosmote σου δίνουν τσάμπα καινούργια eSIM, αν αγοράζεις από αλλού τότε στην πουλάνε 9 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενεργοποίησα την eSIM της Cosmote στο Pixel 3a XL. Απλώς σκανάρεις το QR code που σου δίνει η Cosmote και όλα γίνονται αυτόματα. Προϋπόθεση να είσαστε συνδεδεμένοι σε WiFi όταν θα σκανάρετε το QR Code.

 

Μπορείς να έχεις δεδομένα μόνο από τη μία SIM, αλλά λαμβάνεις SMS και κλήσεις και από τις δύο κάρτες.

Επίσης μπορείς να επιλέξεις κάποια κάρτα ως προεπιλογή για SMS και κλήσεις, ή να διαλέγεις κάθε φορά με ποια SIM θέλεις να πραγματοποιήσεις SMS και κλήσεις.

 

Κάποιες φωτογραφίες στο παρακάτω link.

https://postimg.cc/gallery/1axt2vuvk/

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενεργοποίησα την eSIM της Cosmote στο Pixel 3a XL. Απλώς σκανάρεις το QR code που σου δίνει η Cosmote και όλα γίνονται αυτόματα. Προϋπόθεση να είσαστε συνδεδεμένοι σε WiFi όταν θα σκανάρετε το QR Code.

 

Μπορείς να έχεις δεδομένα μόνο από τη μία SIM, αλλά λαμβάνεις SMS και κλήσεις και από τις δύο κάρτες.

Επίσης μπορείς να επιλέξεις κάποια κάρτα ως προεπιλογή για SMS και κλήσεις, ή να διαλέγεις κάθε φορά με ποια SIM θέλεις να πραγματοποιήσεις SMS και κλήσεις.

 

Κάποιες φωτογραφίες στο παρακάτω link.

https://postimg.cc/gallery/1axt2vuvk/

 

Eιναι σαν κανονικη κάρτα? Δηλαδη εγω που θελω φοιτητικο κοσμοτε καινουργιο νουμερο μπορω να παω να βγαλω σε esim?

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ναι. Ίσως να χρειαστεί πρώτα να βγάλεις κανονική κάρτα και μετά να κάνεις μετατροπή σε eSim.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια η e sim σε iphone πως τρεχει? εχει προβληματα με κλησεις κ σημα?

 

επισης δοκιμασε κανεις να την περασει κ στο apple watch?

Link to comment
Share on other sites

παιδια η e sim σε iphone πως τρεχει? εχει προβληματα με κλησεις κ σημα?

 

επισης δοκιμασε κανεις να την περασει κ στο apple watch?

 

Τρέχει τέλεια! Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις esim!

Για Apple Watch δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

πάντως τεράστια ξεφτίλα που χρεώνουν την esim κάθε φορά που στήνεις συσκευή από το 0 και γενικός αλλάζεις συσκευή... θα μπορούσε να είναι το ίδιο barcode με ένα αρχικό pin το οποίο βάζεις στην επόμενη συσκευή (το επιτρέπει το προτοκολο) αλλά οχιιιιιιιιιιι θα σας πάρουμε και τα βρακιά..... ξεφτίλες.........
Link to comment
Share on other sites

πάντως τεράστια ξεφτίλα που χρεώνουν την esim κάθε φορά που στήνεις συσκευή από το 0 και γενικός αλλάζεις συσκευή... θα μπορούσε να είναι το ίδιο barcode με ένα αρχικό pin το οποίο βάζεις στην επόμενη συσκευή (το επιτρέπει το προτοκολο) αλλά οχιιιιιιιιιιι θα σας πάρουμε και τα βρακιά..... ξεφτίλες.........

 

Δεν γίνεται αυτό που λες λόγω προδιαγραφών eSIM.

Αυτό που γίνεται είναι ότι μπορείς να μπεις στο προφίλ σου (π.χ. στο mycosmote για την περίπτωση της Cosmote) και να εκδόσεις νέα eSIM online χωρίς κόστος. Επέλεξαν να μην το κάνουν και να ταλαιπωρείται ο κόσμος με τους φακέλους. Συν τα έξοδα. Κρίμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρέχει τέλεια! Δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις esim!

Για Apple Watch δεν γνωρίζω.

 

Δεν περνάει στο Apple Watch, δεν το υποστηρίζει η Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...