Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ταλαίπωροι είναι. Στο εξωτερικό μπαίνεις στο portal του operator και ενεργοποιείς μόνος σου την κάρτα σου ή φτιάχνεις καινούργια eSIM. Ώρα για γκρίνια στο CC.

Μέσω του MyCosmote (web) σε αφήνει να κάνεις αλλαγή κάρτας sim (στο συμβόλαιο τουλάχιστον) οπότε μήπως από εκεί μπορείς να ξαναβάλεις την παλιά σου (ακυρωμένη λόγω μετατροπής σε eSim);;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Όσοι ξεκινήσατε να χρησιμοποιείτε την esim με 12.1.2, έχετε κάποιο θέμα με τις επόμενες εκδόσεις ή λειτουργεί κανονικά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι με ποιο iOS ξεκηνισα με την eSIM αλλά στην 12.1.3 δεν έχω κανένα πρόβλημα

 

 

 

Ούτε και γω.Το μόνο που έχω παρατηρησει ειναι πχ οταν δέχομαι κληση στην eSIM η αλλη σιμ δεν εχει σήμα και επανερχεται αμεσα με το που τελειώσει η κληση.Και αντιστροφα φυσικά.Νομίζω όμως αν διαβασα ετσι λειτουργεί φυσιολογικα δηλαδη ειναι και οι 2 standby αλλα οταν μιλάει η μια η αλλη κανει εκτροπη σε τηλεφωνητη η σε δειχνει απενεργοποιημένο μεχρι να τελειωσει η κληση.

 

 

Sent from my iPhone XS using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Όντως έτσι λειτουργεί. Απλά έχω την ανησυχία μήπως κλειδωθεί η esim σε κάποια αναβάθμιση (τώρα που επίσημα δεν διατίθεται για τα iphone). Αφού όμως συνεχίζει και δουλεύει θα προχωρήσω κι εγώ στην αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Όντως έτσι λειτουργεί. Απλά έχω την ανησυχία μήπως κλειδωθεί η esim σε κάποια αναβάθμιση (τώρα που επίσημα δεν διατίθεται για τα iphone). Αφού όμως συνεχίζει και δουλεύει θα προχωρήσω κι εγώ στην αναβάθμιση...

 

Θεωρητικά μπορεί να γίνει, στην πράξη περιμένουν την Apple να στείλει carrier update (λογικά με το iOS 12.2).

Ελπίζουμε στο ίδιο update να δώσουν και apple watch profile.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βγήκαν iOS 12.2 και watchOS 5.2! Κανένα νέο για υποστήριξη Apple Watch cellular;

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν iOS 12.2 και watchOS 5.2! Κανένα νέο για υποστήριξη Apple Watch cellular;

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δυστυχώς δεν υπάρχουν σχετικα προφίλ.

Κρίμα Cosmote, δεν ήσουν έτσι τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγει Twin SIM όπως την ξέρουμε (δηλαδή δύο κάρτες με τον ίδιο κωδικό) αλλά περιμένουμε η Cosmote να υποστηρίξει σύντομα την προσθήκη δεύτερης κάρτας με άλλο νούμερο, όπως γίνεται με τις Extra SIM. Όταν το υποστηρίξει, θα μπορείς να πάρεις δεύτερη eSIM ίσως με κάποια μηνιαία χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να περάσω 2η esim στο XSMAX για να την περάσω μετά στο AppleWatch?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Δεν θα δουλέψει το κομμάτι του ρολογιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μίλησα με cosmote για το cosmote mobile 10gb στα 12,90ευρώ το ήθελα μόνο για τα data αλλά μου είπαν ότι δεν θα δουλεύει με esim σε iphone xs max! έχει κάποιος εικόνα ώστε να προχωρήσω στην αγορά της σύνδεσης μια και μου κόβουν το φοιτητικό στη Vodafone
iPhone XS MAX 256gb
Link to comment
Share on other sites

μίλησα με cosmote για το cosmote mobile 10gb στα 12,90ευρώ το ήθελα μόνο για τα data αλλά μου είπαν ότι δεν θα δουλεύει με esim σε iphone xs max! έχει κάποιος εικόνα ώστε να προχωρήσω στην αγορά της σύνδεσης μια και μου κόβουν το φοιτητικό στη Vodafone
Αν έχεις συμβόλαιο κινητής στην Cosmote τότε μπορείς να προσθέσεις το Mobile Internet στο συμβόλαιο σου και να κάνεις χρήση και από την eSim σου. Θεωρητικά μπορεί να μπει και το 10GB σε eSim αλλά και στα iPad η Cosmote προωθεί το 40GB, ίσως για αυτό να σου λέει ότι δεν γίνεται για να προωθήσει το μεγαλύτερο πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

μίλησα με cosmote για το cosmote mobile 10gb στα 12,90ευρώ το ήθελα μόνο για τα data αλλά μου είπαν ότι δεν θα δουλεύει με esim σε iphone xs max! έχει κάποιος εικόνα ώστε να προχωρήσω στην αγορά της σύνδεσης μια και μου κόβουν το φοιτητικό στη Vodafone

 

Δεν έχει σχέση η SIM με το πακέτο. Πάρε το πακέτο με κανονική SIM και μετά πήγαινε καπάκι σε έναν Γερμανό και ζήτα αντικατάσταση με eSIM γιατί «την έχασες».

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω

Αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο qr code (υποκλοπή mail πχ)

Έχει πρόσβαση στην sim μου ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι με το που την περάσεις ακυρώνεται ο κωδικός.

 

Σωστά, κάθε κωδικός μπορεί να διατεθεί άπαξ.

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλω να ενεργοποιήσω το νούμερο μου σε άλλη συσκευη, ζητώ από κοσμοτε καινούριο qr ? Πρέπει να πηγαίνω σε κατάστημα ?
Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλω να ενεργοποιήσω το νούμερο μου σε άλλη συσκευη, ζητώ από κοσμοτε καινούριο qr ? Πρέπει να πηγαίνω σε κατάστημα ?

 

Ακριβώς. Λίγο δυσκοίλια η cosmote σε αυτό το θέμα, με άλλους operators μπορείς απλά από το customer portal να ζητάς κανούργιο QR και σου έρχεται με email σε 1 λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Λίγο δυσκοίλια η cosmote σε αυτό το θέμα, με άλλους operators μπορείς απλά από το customer portal να ζητάς κανούργιο QR και σου έρχεται με email σε 1 λεπτό.

 

δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται τεράστιο κενό ασφάλειας

αν δηλαδή κάποιος βλέπει τα mail σου άρα αποκτήσει πρόσβαση στην κάρτα σου

όπου μπορεί να έχεις συνδεδεμένες τράπεζες κλπ, σε γδύνει για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται τεράστιο κενό ασφάλειας

αν δηλαδή κάποιος βλέπει τα mail σου άρα αποκτήσει πρόσβαση στην κάρτα σου

όπου μπορεί να έχεις συνδεδεμένες τράπεζες κλπ, σε γδύνει για πλάκα

 

Αυτό είναι πρόβλημα του χρήστη όχι του παρόχου. Επίσης όπως είπαν κάθε qr code ενεργοποιείται σε μόνο μία συσκευή. Οπότε αν δεις ότι έχει ενεργοποιηθεί ήδη το qr code ζητάς αμέσως καινούριο και απενεργοποίηση του προηγούμενου.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται τεράστιο κενό ασφάλειας

αν δηλαδή κάποιος βλέπει τα mail σου άρα αποκτήσει πρόσβαση στην κάρτα σου

όπου μπορεί να έχεις συνδεδεμένες τράπεζες κλπ, σε γδύνει για πλάκα

 

Δεν είναι πρόβλημα γιατί είναι αποσυνδεδεμένη η ενεργοποίηση της κάρτας από την σύνδεσή της με λογαριασμό.

Στην Swisscom που δουλεύω η διαδικασία είναι η εξής:

Παραγγέλνεις eSIM

Σου έρχεται το QR

Σκανάρεις το QR με την συσκευή που θα το χρησιμοποιήσεις.

Η συσκευή συνδέεται στο δίκτυο και αυτόματα από το σύστημα ακυρώνεται το QR, δεν μπορεί να ξανασκαναριστεί.

Μπαίνεις στo portal της σύνδεσης και επιλέγεις αλλαγή SIM

Βάζεις σαν αριθμό νέας SIM τον αριθμό της eSIM

Τότε μόνο ολοκληρώνεται η διαδικασία. Δεν υπάρχει κανένα κενό ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλω να ενεργοποιήσω το νούμερο μου σε άλλη συσκευη, ζητώ από κοσμοτε καινούριο qr ? Πρέπει να πηγαίνω σε κατάστημα ?

 

 

 

Σε χώρες όπου το νιονιό κόβει ουτε καν τηλ δεν παιρνεις.Απο το app της εκαστοτε εταιριας μπορείς σε λιγότερο απο λεπτό να ενεργοποιήσεις esim multicards η εξτρα data cards.Χωρίς εξυπηρέτηση πελατών ουτε να χαλάσεις τον χρόνο σου.Κάνεις οτι μπορεί να κανει η εξυπ πελατων στην γραμμή σου απο το App.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...