Jump to content

Τα πάντα για Cosmote SIM/eSIM/MultiSIM


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία ενημέρωση....

 

Τηλέφωνο στο 801 11 97000 και ερώτηση για διαθεσιμότητα της υπηρεσίας. Απαντάνε ότι δεν υπάρχει πια στο Μαρούσι. Το σύστημα τους δείχνει το κατάστημα στην οδό Αθηνάς.

Πηγαίνω στο κατάστημα.

Οταν τους αναφέρω για esim με κοιτάνε όπως η αγελάδα το τράινο....

Βρίσκω - με τα πολλά - κάποιον υπάλληλο ο οποίος δείχνει να γνωρίζει το θέμα. Η απάντηση: ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ. Συγκεκριμένα "δεν έχουμε παραλάβει ακόμα".

Στην παρατήρησή μου, ότι τα κεντρικά δείχνουν διαθεσιμότητα στο συγκεκριμένο κατάστημα, θυμάται ότι η υπηρεσία δεν είναι ακόμα διαθέσιμη... έχει ρίσκο... η Aplpe καθυστερεί.... δεν το υποστηρίζει το iphone max.

*Σε απάντησή μου, ΟΚ. Θα το πάρω το ρίσκο, ξαναγυρνάμε στο "δεν έχουμε διαθεσιμότητα".

 

Φίλοι και φίλες.Ρωτάω εδώ μέσα γιατί με την cosmote, φαίνεται ότι δεν βγαίνει άκρη....

Οσοι κάνατε την ενεργοποίηση:

1. Σε ποιο κατάστημα εξυπηρετηθήκατε;

2. Τους αγνοώ όταν μιλάνε για ρίσκο. Σωστά;

Ευχαριστώ

Edited by apkor
Link to comment
Share on other sites

Χανιά.Αν έχεις γνωστό γίνεται. Τι διαθεσιμοτητα ενα χαρτι ειναι μεσα με εναν QR κωδικό. Τώρα τι γίνεται πανελλαδικά δεν γνωρίζω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο Forum αναφέρθηκε ότι για να τροποποιήσεις στα iPhone την κάρτα (κυρια/δευτερεύουσα) πρέπει να σβησεις το προφίλ eSim, άρα και να αγοράσεις καινούριο κωδικό. Δεν γίνεται με το ίδιο χαρτί να κάνεις ότι αλλαγή θέλεις;
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο Forum αναφέρθηκε ότι για να τροποποιήσεις στα iPhone την κάρτα (κυρια/δευτερεύουσα) πρέπει να σβησεις το προφίλ eSim, άρα και να αγοράσεις καινούριο κωδικό. Δεν γίνεται με το ίδιο χαρτί να κάνεις ότι αλλαγή θέλεις;

 

Οχι, η χρηση ειναι μια φορα και τελος

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χανιά - Γερμανός κατάστημα Κυδωνίας και Τζανακάκη λίγες eSim χτες το απόγευμα.Cosmote Σκαλίδη τα κοπέλια είναι για φάπες ολα μαζί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μπορείς να έχεις ταυτόχρονα και την κανονική (υλική) sim;

Και δουλεύει με την λογική της twin sim με την eSIM σε άλλη συσκευή;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο παράγγειλα, μετά από αρκετό καιρό αναμονής, το νέο Samsung Galaxy Watch LTE από τον Γερμανό. Μετά από αυτό πήγα να ρωτήσω τι γίνετε με τις e-sim. Αρχικά πήγα στο κατάστημα της Cosmote στην Αγία Παρασκευή. Το προσωπικό δεν είχε προλάβει να ενημερωθεί ακόμα για τα νέα (είχε πάει και άλλος ένας πελάτης νωρίτερα και είχε ρωτήσει)... αλλά το ψάξανε και τελικά βρήκαν ότι είχαν ερθει 3 e-sim κάρτες! Τώρα για την διαδικασία ... μάλλον ήταν λίγο θολό το τοπό αλλά οκ...

Μετά πήγα στο κατάστημα του Γερμανού ... εκεί δεν είχαν ακόμα προμηθευτεί .... αλλά πιστεύουν ότι από Δευτέρα θα έχουν !

Το θέμα είναι με την e-sim τι γίνετε αν χρειαστεί να πάς για παράδειγμα την συσκευή για service....

Την παραδίδεις και κανείς διαγραφή το προφίλ και μετά πας και ...τα σκάς ... και πέρνεις νέα κάρτα (e-sim);

Μήπως πρέπει να το δούν με τα service;

Έχεις κανείς ιδέα πως γίνεται σε άλλες χώρες;

Link to comment
Share on other sites

:rocket: :angry:

Μετά την αγορά του Samsung Galaxy Watch LTE η συσκευή χρειάστηκε να σταλεί στο e-shop του Γερμανού για αντικατάσταση (DOA) .

Από το site του ΓΕΡΜΑΝΟΥ υπάρχει το παρακάτω (

https://www.germanos.gr/corporate/e_sim/ 

)

Η eSIM συμβατή συσκευή μου δεν λειτουργεί (DOA) ή χρειάζεται service. Τι κάνω με τη συσκευή αλλά και με το eSIM profile που είναι φορτωμένο;

Εφόσον η eSIM συσκευή έχει αγοραστεί από κατάστημα COSMOTE, ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή συνεργαζόμενο δίκτυο, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα από αυτά προκειμένου να γίνει αλλαγή της συσκευής. Επίσης, στο κατάστημα θα πρέπει να πραγματοποιηθεί αλλαγή από eSIM σε eSIM και, εφόσον το νέο eSIM profile έχει καταχωρηθεί στο σύστημα, να φορτωθεί και να ενεργοποιηθεί στην νέα eSIM συσκευή. Αν η νέα συσκευή δεν είναι eSIM συμβατή, μια κλασική κάρτα SIM θα χρησιμοποιηθεί. Η αλλαγή eSIM σε περίπτωση DOA και service εντός εγγύησης είναι δωρεάν.

 

Παρόλο αυτά ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ δεν το εφαρμόζει και ζητάει να πληρώσεις τις κάρτες (sim & e-sim).

Σε 2 καταστήματα (Αγίας Παρασκευής & Καλλιθέας(ΕΛ. Βενιζελου)) έχουνε ενημέρωση ότι πρέπει να τις πληρώσεις!!!!

Ακόμα και την αρχική e-sim .... που έχουν πεί ότι είναι δωρεάν για τους 3 πρώτους μήνες.

(

https://www.germanos.gr/corporate/e_sim/ 

)

Υπάρχει χρέωση για το eSIM;

Για τους πρώτους 3 μήνες από την έναρξη της υπηρεσίας και μέχρι τις 31/03/2019, τα eSIM προϊόντα θα είναι ΔΩΡΕΑΝ, ανεξάρτητα από τον λόγο που διατίθενται π.χ. νέα ενεργοποίηση, αντικατάσταση κ.λπ. Μετά τη συγκεκριμένη ημερομηνία το προϊόν eSIM θα ακολουθήσει παρόμοια εμπορική πολιτική με την Triple SIM.

Τι να πώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να πληρώσεις esim γιατί στο ταμείο όταν πας και χτυπήσουν τον κωδικό το ποσό που βγάζει το σύστημα είναι μηδενικό.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανών να ισχύει αυτό....

Όταν πήγα να παραλάβω την συσκευή από το κατάστημα Γερμανός μου είπαν ότι έχει χρέωση 9 και κατι... Τελικά μοθ την δώσαν χωρίς χρέωση.

Όταν ξαναπέρασα μου είπε ότι τελικά η ενημέρωση που είχαν ήταν ότι δεν ειναι δωρεάν... αλλά οκ εσενα στην δώσαμε...

Edited by Vasileios
διπλό μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

 

Τελικά με Apple Watch Series 4 δεν παίζει ακόμα????

 

Για να καταλάβω. Εχω 1 eSim στο iPhone XS MAX (μονο αυτή εχω δεν εχω και κανονικη sim) για να μπορεσει να παιξει και το apple watch series 4 LTE που εχω, πρεπει να κανω ΝΕΑ συνδεση? να εχω 2 δηλαδη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

 

Τελικά με Apple Watch Series 4 δεν παίζει ακόμα????

 

Για να καταλάβω. Εχω 1 eSim στο iPhone XS MAX (μονο αυτή εχω δεν εχω και κανονικη sim) για να μπορεσει να παιξει και το apple watch series 4 LTE που εχω, πρεπει να κανω ΝΕΑ συνδεση? να εχω 2 δηλαδη??

 

Δεν παίζει ακόμα το ρολόι, υπομονή.

Δεν θα χρειαστεί να κάνεις νέα σύνδεση, θα μπει add-on στην υπάρχουσα σύνδεση με κόστος από 5 μέχρι 10 τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ακόμα το ρολόι, υπομονή.

Δεν θα χρειαστεί να κάνεις νέα σύνδεση, θα μπει add-on στην υπάρχουσα σύνδεση με κόστος από 5 μέχρι 10 τον μήνα.

αα καταλαβα, και αν θελω και να παιζει και το ipad ? μπορω να βαλω και αυτο? με εξτρα 5-10 ευρω? ή με 5-10 ευρω παιζουν οσες συσκευες θες?

Link to comment
Share on other sites

αα καταλαβα, και αν θελω και να παιζει και το ipad ? μπορω να βαλω και αυτο? με εξτρα 5-10 ευρω? ή με 5-10 ευρω παιζουν οσες συσκευες θες?

 

Αυτό γίνεται ήδη με μηδέν έως 3 ευρώ τον μήνα μέσω της υπηρεσίας extra SIM. Διαλέγεις αν η έξτρα θα είναι πλαστική ή eSIM.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/mobile_internet.html

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας καλή χρόνια με υγεία να έχουμε θέλω να σας πω ότι μόλις ενεργοποίησα την Cosmote eSim στο Iphone XS με επιτυχία και είναι πλέον dual sim
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ακόμα το ρολόι, υπομονή.

Δεν θα χρειαστεί να κάνεις νέα σύνδεση, θα μπει add-on στην υπάρχουσα σύνδεση με κόστος από 5 μέχρι 10 τον μήνα.

 

 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Εχεις εκ των έσω πληροφόρηση;

Γνωρίζεις αν το Apple Watch cellular θα παίζει με κυρία sim να είναι what’s up και όχι συμβόλαιο;

 

Ξέρεις ποτέ θα δώσουν την υπηρεσία; Προφανώς θα χρειαστεί και κάποιο carrier uodate ή πιθανώς και υποστήριξη σε επόμενο fw.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε γίνεται να έχω ξεχωριστή SIM στο iPhone και την e-sim στο ρολόι?

Μόνο άν έχεις και δεύτερο iPhone στο σπίτι?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

 

 

Εχεις εκ των έσω πληροφόρηση;

 

Γνωρίζεις αν το Apple Watch cellular θα παίζει με κυρία sim να είναι what’s up και όχι συμβόλαιο;

 

 

 

Ξέρεις ποτέ θα δώσουν την υπηρεσία; Προφανώς θα χρειαστεί και κάποιο carrier uodate ή πιθανώς και υποστήριξη σε επόμενο fw.

Μπορείς οποιο πρόγραμμα θες να έχεις, είτε καρτοκινητη είτε συμβολαιο.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε γίνεται να έχω ξεχωριστή SIM στο iPhone και την e-sim στο ρολόι?

Μόνο άν έχεις και δεύτερο iPhone στο σπίτι?

 

Ξεχωριστή θα είναι η SIM, απλά δεμένη με τον αριθμό. Δεν έχει δικό της αριθμό κλήσης.

Αν θες άλλον αριθμό στο ρολόι και άλλο στο κινητό τότε ή dual SIM iPhone ή αραγμένο iPhone στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...